Justiční zápisník: Krajina před bitvou a loučení s Marií Benešovou
KOMENTÁŘ. Vrchní patra státního zastupitelství neprožívají právě šťastné období. Ještě se sice hřejí na vlně přízně veřejnosti, kterou jim přinesla tzv. protikorupční revoluce a kauzy typu Davida Ratha. Ale jsou tu i těžké ztráty z poslední doby – hlavně neúspěch desetiletého stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové nebo definitivní tečka za jízdenkovou kauzou pražského dopravního podniku. Zůstaly otázky, jak s odpovědností státních zástupců naložit dál a zda si budou moci dovolit to, co doposud.
Když se proti sobě před týdnem v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News posadili ministr spravedlnosti Pavel Blažek a jeho předchůdkyně Marie Benešová, byl to v jistém smyslu symbolický okamžik. Potkali se lidé, kteří si předávali funkci v létě roku 2013, Blažek tehdy ve funkci po pádu Nečasovy vlády končil, Benešová pak stihla být ministryní hned dvakrát. Za posledních deset let vedli resort plnou polovinu času oni dva, přerušení třemi ministry za hnutí ANO Helenou Válkovou, Robertem Pelikánem, Janem Kněžínkem (a trapnou epizodou jménem Taťána Malá).
Symbolika byla v tom, že šlo nejspíš o poslední takto exponované veřejné angažmá Marie Benešové. Dokázala toho hodně, rozhodně víc, než o ní laická veřejnost ví, a sluší se s dámou v takový okamžik rozloučit aspoň krátkým výčtem. Zavedla změny v insolvencích a exekucích, které rozhodně přesáhnou horizont jejích dvou mandátů. Jsou tu nové normy pro znalce a tlumočníky. Prosadit nový trestní a občanský soudní řád se jí sice nepodařilo, práce na jejich přípravě ale běží tak, že je nový ministr spravedlnosti v pohodě stihne sněmovnou protáhnout, pokud k tomu bude v následujících čtyřech letech politická vůle.
I tak ale bude vždy Marie Benešová zapsána pro svou prostořekost; pamatujeme si ji pro tvrzení, že je v Česku možné objednat trestní stíhání, Pavla Rychetského nařkla kvůli zrušení částí volebního zákona, že mu za to někdo něco slíbil, prezidentu Zemanovi pomáhala ve vrbětické kauze bludem o více vyšetřovacích verzích. Na adresu svých politických odpůrců řekla, že si je pamatuje z telefonních odposlechů. A pustila se do verbálních přestřelek s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, což nás přibližuje k tématu tohoto textu.
Benešová proti Praze, Blažek proti Olomouci
Oba, Benešová i Blažek, mají ve vztahu ke státním zástupcům hodně co říct. Zjednodušeně řečeno – jestli je Benešová ve sporu s Prahou, Blažek nemusí Olomouc reprezentovanou vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem. V součtu zde máme jistou kontinuitu, která je pro další vztahy mezi ministerstvem a soustavou určující.
Oněch deset let, kdy se Benešová a Blažek střídali na ministerstvu s ministry za hnutí ANO, je doba, po kterou se žalobci snaží prosadit vlastní verzi nového zákona o státním zastupitelství. Byla to Benešová, kdo „nadějnou“ a pro žalobce příznivou verzi stáhla v roce 2013 z vlády a je na tento krok dodnes hrdá. „Když jsem přišla do Rusnokovy vlády, oni si vytvořili svůj zákon, kde navrhli speciální útvar pro postih hospodářské kriminality, nad kterým neměl být dohled. To bylo něco neslýchaného a samozřejmě jsem to nedopustila. Nedopadlo by to dobře,“ řekla nedávno v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Benešová pak na přelomu let 2013 a 2014 vtělila nejnutnější změny do ministerské vyhlášky a od těch dob se žádný další posun nekonal.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Zákon pak nechala usnout ještě jednou loni na jaře, když vzdala pokusy ho projednat ještě do podzimních sněmovních voleb. „Nedospěl ani do sněmovny, protože Andreje Babiše drželi v šachu kauzou Čapí hnízdo. To byl, myslím, zásadní moment. Státní zástupci si tím trochu zajišťovali i své posty,“ řekla ve zmiňovaném rozhovoru.
Shrnuto: zatímco státní zástupci živí naději na zákon, který by znamenal větší nezávislost na moci výkonné, a dokonce ještě před pár lety měli naději na vytvoření protikorupčního speciálu prakticky mimo soustavu a jakýkoli dohled, dnes jsou rádi, když se jim s politiky podaří uhrát plichtu a moc se nemluví o odpovědnosti, která musí jít s posílením nezávislosti ruku v ruce.
A do toho přichází Pavel Blažek, který otevřeně říká, že v soustavě nemůže mít nikdo „své jisté na dvacet let“. To je podle něho znakem demokracie, přičemž možnost odvolání vedoucích státních zástupců má zajistit kárné řízení s jasnými pravidly. Další třecí plocha je samotný výběr vedoucích státních zástupců. Ministr by měl mít podle Benešové vliv na to, kdo bude do vedení státních zastupitelství jmenován, a prosazovala proto větší zastoupení ministerstva ve výběrových komisích. Narazila přirozeně na odpor, k čemuž poznamenala: „Unie státních zástupců je mocná nátlaková skupina.“
Někdo musí z kola ven
Už bylo řečeno a zmíněný citát to ilustruje, že Marie Benešová strávila poslední zhruba rok v napjatém vztahu s Lenkou Bradáčovou. Prapůvod byl – aspoň navenek – v kritice, které Benešová podrobila úniky z vyšetřování pražského soudce Zdeňka Sováka. Zde stojí za pozornost pozapomenutý komentář, který k tomu loni v lednu připojil Pavel Blažek, tehdy ještě v roli opozičního poslance:
Související články
Justiční zápisník: Pavel Blažek proti zabetonovanému státnímu zastupitelství. Jak tohle skončí?
A jsme znovu u symboliky let 2012 a 2013. V prvním Pavel Blažek jmenoval pražskou vrchní žalobkyní Lenku Bradáčovou a dodnes nad ní drží ruku. „Přes všechny chyby jsem rád, že lidé jako Lenka Bradáčová ještě stále pracují pro stát, protože ona by mohla přejít na druhou stranu – do advokacie, kde by byla jistě úspěšná,“ řekl ve zmíněné diskusi na CNN Prima News. Druhý rok byl pak tím, kdy se vláda Petra Nečase musela pakovat po zásahu na Úřadu vlády, což – jak ukazuje Blažkův citát – stále není zapomenuto. Přičtěme si k tomu partii, kterou Blažek proti olomouckým žalobcům sehrál v roli šéfa sněmovní vyšetřovací komise v kauze policejní reorganizace, a máme zde celkem přehledně rozdané karty. Někdo půjde z kola ven.
Státní zastupitelství je v situaci, kdy proti sobě má silnou politickou frontu, která chce přijmout zákon o státním zastupitelství v podobě nevycházející z jeho pera. Vláda Spolu a PirSTAN chce změnu poslat do sněmovny ještě letos a podle Blažka pro ni bude mít podporu i z opozice – tedy od hnutí ANO a Okamurovy SPD. Sám s nadsázkou říká, že by pro zákon mělo hlasovat 250 poslanců.
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, kterého slibovali někteří nynější koaliční poslanci ještě před volbami odvolat, zdá se, situaci ustál. Benešová ho navrhla a prosadila a Blažek s ním nadále počítá. Bude to Stříž, kdo bude muset směrem do soustavy, a zejména Unii státních zástupců vysvětlit, že se politici rozhodli poněkud přitáhnout soustavě opratě. Nakolik jde o quid pro quo, už necháme na posouzení časem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Dlouhé čekání na informace. Spravedlnost se omluvila za průtah dlouhý 11 let
Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Jak praví závěr oné mojí oblíbené hanbaté anekdoty „Na tom jsme se přece dohodli předem“.
Jinak řečeno, dle našich zákonů státní zastupitelství společně s policií zodpovídá pouze a jen za to, že případ bude vyšetřen, nalezen pachatel (resp. podezřelý), podezření proti němu podepřeno důkazy, a podána žaloba k soudu. Nic víc.
A že tedy jsou to až soudy ( v celém řetězci odvolání) , kdož rozhodují zda budou pro něj ty důkazy dostatečné, zda je vůbec právně přijmou a zda na jejich základě obžalovaného odsoudí, čili nic. A že toto rozhodování soudů,, je (jak říká naše ustava) zcela nezávislé, čili ani st. zastupitelství nemůže předjímat jak budou jeho důkazy hodnotit. Musí je předložit, jak nejlépe umí. A jak říká staré přísloví „Please do not shoot the pianist. He is doing his best.“, což by ale mělo platit, jak pro politiky, tak pro média.
Ono totiž a že mluvíme třeba o Babišově Čapím hnízdě, je nutné si popravdě říct, že i tento případ má podobné příznaky jako ta výše popisovaná stíhání jiných politiků, která selhala. A může taky stejně neslavně skončit, až ho st. zástupce předá soudům..
Zvažme rozdíly: Paní Benešová ve funkci NSZ – na jaře 2003, kdy ČR vstupovala do EU v TV Nova velmi hlasitě ukázala na zkorumpované starosty a primátory. Poté pojmenovala i Justiční mafii. Od demokratů z ODS (Topola) si vysloužila pokárání, že si kritiku jako nejvyšší úředník státu nesmí dovolit a příslib odvolání z funkce až se ODS dostane k moci. Dnes jí ve funkci MS střídá pan Pavel Blažek, který se (podle novinářů) podílel na korupčních praktikách brněnské radnice a získal přezdívku Don Pablo. Na jeho omluvu (?) by asi mělo být připomenuto, co po vzniku ODS v roce 1992 „prozradil“ jeho otec novinář Pavel Blažek. Tehdy otce současného pana ministra spoluúčinkující kmotři Mrázek s Bělou nutili přestat psál o lumpárnách vyhrůžkami, že unesou jeho dceru / tedy sestru pana dnes ministra/ do nejprve plzeňského poté do tureckého bordelu. S touto výbavou myslím ujišťování pana MS, že nemá s brněnskými radničními kšefty trochu ztrácí na věrohodnosti – v souvislostech samozřejmě. Mýlím se já a se mnou i pan Kmenta?
Když chceš vážit rozdíly, tak je důležité neignorovat konkrétní fakta. Benešová jako NSZ na nic neukázala. Naopak, když se v rámci tzv. akce čisté ukázalo, že kradou socani (viz jediný viditelný výsledek této akce – zatčení socanského ministra svobody za rozkradení fabriky), tak tu akci velmi rychle a velmi efektivně utlumila. Za jejího působení co by právničky pracující pro pro ROP Severozápad, byl tento program totálně rozkraden (škoda za miliardy, vyšetřování vedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, bývalá socanská hejtmanka ústeckého kraje, která benešovou zaměstnala, je nyní stíhána za tyto škody). Benešová pak na lidi co na tyto zlodějiny upozorňovali, podávala žaloby.
Sledoval jsem diskuzi P. Blažka a M. Benešové u T. Tománkové před 9 dny a musím přiznat, že tak velkou shodu jsem v hodnocení situace ještě mezi dvěma členy různých politických stran neviděl.
Názor prakticky na vše byly skoro totožné a nezaznamenal jsem jedinou narážku, nebo invektivu jednoho proti druhému.
Spíše to vypadalo, jako beseda dvou lidí ze stejné politické strany.
To paní A/Pekarová vs pan Vondráček tuto neděli byla „jiná káva“.
Klidný, argumentující politik, proti uražené, ješitné a arogantní, neustále rudnoucí ve tváři političce, prostě nebylo to nic hezkého.
Podle mého mínění nebude mít hvězda paní Pekarové na „politickém nebi“ dlouhé trvání.
Mimochodem, nebýt koalice, sotva by TOP 09 vlezlo do Sněmovny.
A to je neožvanitelný fakt!
… to mohu potvrdit, protože jsem viděl také obě „Partie“, ale ta „minulá“ byla – z dnešního pohledu – naprosto ideální (v dobrém slova smyslu)… Ta včerejší- a to ze strany Pekarové-Adamové (P.A.), byla tragická až zoufalá… Pokud to někdo vidí opačně, že tedy P.A. mohla mít pravdu, tak to jim neupírám, ale normální občan s běžným intelektem si obrázek ze včerejška učinil… Bude-li to mít vliv na jejich TOP politiku nevím, protože ona P.A. je šéfkou multistrany (TOP) a zřejmě si myslí, že tím je tak nekritizovatelná…, možná „revizní“ Kalousek by ji měl utnout ambyce (ano s tím tvrdým y to vyznívá výrazněji, a ambice by byl slabý výraz).
Vždyt ten Vondráček je hloupý člověk! Že je klidný? Nechápe meritum věci.
Ve státě, kde o vině a trestu rozhodují peníze a styky, kde vládne justiční mafie, kde se dá beztrestnost koupit jako housky na krámě, tam je úplně jedno, kdo je ministrem. Neúplatnost člověka je dána jeho charakterem, u soudců je to ale výškou platu. Tím je dáno, že soudci nemají charakter.
Tím je řečeno vše.
Co se týká Parkanové: Od počátku znalci tvrdili, že letouny Cassa jsou předražené a bylo podáno obvinění. A tak se soudilo a úplácelo a znovu posuzovalo až se to zastavilo. Skvělý úkaz pro laika. Pro znalé, kteří vědí, že k soudu se nechodí pro spravedlnost ale pro rozsudek, nic nového.
Dr. Benešová je zkorumpovaná nejen Babišem. Přijala milionové dary za propuštění prasečkáře-katarského prince, např. švýcarské hodinky posázené brilianty. Česká rep. přišla o desítky milionů složené kauce.
… no tak Marie Benešová je mgr. a ne JUDr. (to jen pro pořádek, aby to nedopadlo jako s mgr.Kalvodou – tehdy v době jeho ministerství a místopředsedy vlády a předsedy legislativní rady vlády , hojně uváděným titulem jako JUDr. …) A to propuštění emíra „zařídil“ tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec, ale Benešová právě k tomu silně a hlasitě protestovala – pak za to „šla od válu“…