Jsou Češi zralí na svého Kisku? Před prezidentskou „terapií slušností“ musíme spadnout ještě hlouběji
Slovenský prezident Andrej Kiska sklízí už dlouho obdiv řady českých liberálních voličů i médií. Do funkce nastupoval jako politický amatér. Po necelých čtyřech letech v něm ale mnozí odpůrci Miloše Zemana vidí vzor toho, jak by měla vypadat hlava státu v Česku. V čem je Kiskovo kouzlo? A fungovalo by u nás vůbec?
„Naše společnost v minulých letech zhrubla. Naše veřejná diskuse zhrubla. Náš veřejný prostor je ošklivější. Hranice toho, co je přijatelné říct nahlas anebo publikovat na sociálních sítích, jsou děravější.“
Kdyby to v novoročním projevu řekl Miloš Zeman, měl by pravdu. A měl by ještě větší, kdyby dodal, že k tomu sám výrazně přispěl.
Jenže zmíněné hodnocení pronesl Andrej Kiska o Slovensku, zatímco český prezident ve svém „vánočním poselství“ vypočítával, jak bezpečnou (šestá na světě) a ekonomicky prosperující (nejnižší nezaměstnanost v EU) Česko je. Po kritickém pohledu na společnost ani památky, o hodnotách nemluvě.
„Musíme se tomu postavit. Letos, teď. Neměli bychom dělat nepřítele z každého, kdo má jiný názor nebo kritický postoj k tomu, co děláme. Nemůžeme dovolit, aby se naše společnost v důsledku bezvýznamných politických bojů a pochybných zájmů rozpadla na tábory, které se navzájem nenávidí,“ pokračoval Kiska v řeči, která v téhle pasáži připomínala slavné Havlovo „naše země nevzkvétá“ z roku 1990.
Našel místo pro hodnoty
Právě podobná poselství, jednoduchá, vlastně neobjevná, ale přesná a aktuální, udělala z Kisky pojem mezi prozápadně orientovanými Slováky a taky Čechy. Do politiky přišel Kiska jako outsider, který nikomu nic nedluží a nemusí oplácet staré služby.
Související články
Padesát odstínů hnědé. Druhá šance slovenského župana Kotleby, který se učil od neonacistů v Česku
Říká věci, které premiér Robert Fico opomíjí nebo je záměrně říkat nechce. Podobně jako Miloš Zeman i slovenský premiér rád mluví o ekonomice a o úspěších své dlouhé premiérské éry. Na mezilidské vztahy a nemateriální hodnoty v jeho projevech moc místa nezbývá.
Právě to byl taky největší protiklad obou soupeřů z 2. kola prezidentské volby z roku 2014.
Fico, tehdy úspěšný premiér na vrcholu sil, a Kiska, bývalý podnikatel a filantrop, nezkušený v politice, ale zato neokoukaný a nerozdělující společnost. S Ficem to naopak bylo podobné jako se Zemanem – můžete ho milovat nebo nenávidět, ale lhostejný vám nejspíš nikdy nebude.
V kampani Kiska nepůsobil bůhvíjak přesvědčivě. Bránil se Ficovým útokům, že se v podnikání údajně choval jako lichvář a že patří k sektě scientologů (nic z toho se nepotvrdilo) a vypadalo to, že role ve hře na kočku a na myš jsou jasně rozdělené.
Nakonec ale Kiska vyhrál v poměru 59:41 a překvapivě rychle dorostl do nové funkce.
Dobrý anděl vyhání fašisty
Při návštěvě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na Slovensku (a nejen tehdy) Kiska otevřeně kritizoval ruskou anexi Krymu a připomněl i slovenskou zkušenost s okupací z roku 1968.
Zeman naopak svůj dlouhodobě vstřícný postoj k Rusku loni na podzim podtrhl vystoupením v Radě Evropy, kde anexi Krymu označil za „uzavřený případ“ a Ukrajině navrhl, ať za anektované území požaduje kompenzaci.
Andrej Kiska se taky opakovaně vymezoval proti pravicovému extremismu na Slovensku po zvolení Mariana Kotleby hejtmanem v Banské Bystrici i vstupu Kotlebovy strany do parlamentu.
Zatímco v roce 2014 na oslavách Slovenského národního povstání řekl Kiska jen, že „k vítězství zla stačí, aby dobří lidé nedělali nic,“ o tři roky později už ze stejného pódia otevřeně vyzýval k „vyhnání fašistů z hejtmanství i z veřejného života“. Marian Kotleba krátce nato v krajských volbách opravdu prohrál.
Robert Fico se s otevřenou kritikou krajní pravice oproti Kiskovi o několik let opozdil. Své projevy na oslavách SNP dřív využíval k nesouvisejícím tématům, třeba ke kritice protiruských sankcí nebo k odmítání migrantů.
O tom jak jasný postoj má ke xenofobii a rasismu český prezident Zeman, svědčí jeho nedávný komentář po útoku fotbalových rowdies na černocha v pražské tramvaji. K takovým útokům podle Zemana prostě „občas dochází“.
Andrej Kiska má svá silná témata, která vycházejí z jeho dřívějšího působení. Založil charitativní organizaci Dobrý anjel, která pomáhá rodinám postiženým těžkou nemocí a finanční tísní. Často a věcně proto svá vystoupení obrací směrem ke zdravotnictví, školství nebo společenské soudržnosti (například situaci romské menšiny).
Ještě nejsme na dně
Zvát do prezidentského paláce na oběd bezdomovce sice může být vnímáno jako vypočítavý tah. Kiska ale po letech Ficových tvrzení, že v zemi všechno funguje, ukázal, že na sociální problémy je možné reagovat i jinak než jen přihazováním pár eur k „vánočním“ důchodům a rozdáváním růži na MDŽ, jak to od nepaměti dělá Ficova strana SMER.
Na Slovensku nedávno vyvolal ostrou společenskou debatu dokument o tristních podmínkách ve slovenských porodnicích (korupce, neúnosné chování lékařů k rodičkám apod).
Související články
„Dát někomu nálepku xenofob nebo fašista je snadné.“ Slovenský expremiér Dzurinda nejen o politické korektnosti
Soužití s Romy se zas léta omezovalo hlavně na represi a dělení společnosti na „nepřizpůsobivé“ proti „slušným“ bez snahy pochopit, proč vlastně část Slováků dodnes žije v podmínkách jako ve třetím světě.
Najednou je prezidentem někdo, jehož moc spočívá v naslouchání, v tom, že dává prostor opomíjeným tématům, a kdo vyzdvihuje slabší. Pro slovenskou společnost je to po letech politického machismu dobrá terapie.
Je na ni ale zralé i Česko? Připomeňme, že Andrej Kiska se stal prezidentem v době, kdy Slovensko už šestým rokem (byť s přestávkou) vedl Robert Fico, podporovaný názorově nevýrazným prezidentem Ivanem Gašparovičem, a hodnotová orientace v politice naprosto chyběla.
Fico zdůrazňoval (podobně jako dnes v Česku Zeman) hlavně „stabilitu“, „prosperitu“ a „bezpečnost“. Česko v tomhle, zdá se, ještě nepadlo na úplné dno. Rychle se k němu ale blíží.
Odolat pokušení majestátu
Zemi teď povede hodnotově naprosto vyprázdněný premiér Andrej Babiš (navíc obviněný v kauze dotačního podvodu), který chce stát řídit jako firmu a „všecko zařídí“.
Teprve po nějakém čase odžitém s touhle zkušeností se tak nejspíš otevírá cesta pro českého Andreje Kisku. Ale kdo ví, třeba Češi překvapí už letos v lednu. Stejně jako Kiskovým zvolením v roce 2014 překvapili (nepochybně i sami sebe) Slováci.
Majestát Pražského hradu svádí k megalomanským plánům i papalášství. Maličkému Grassalkovičovu paláci v centru Bratislavy sluší spíš skromnost a vyšlapávání nových cest. Zdaleka ne všichni tamní nájemníci za posledních 19 let (tak dlouho se na Slovensku volí prezidenti přímo) to tak brali. Andrej Kiska to ale pochopil a stal se „nízkoprahovým prezidentem“.
Neměl by přitom vzniknout mylný dojem, že jen díky přítomnosti slušné hlavy státu je slovenská politika lepší než ta česká. Třeba ministrem vnitra je na Slovensku už deset let Robert Kaliňák, aktuálně podezřelý, že policie pod jeho vedením kryla daňové machinace kontroverzního podnikatele Ladislava Bašternáka.
Podle Kaliňáka navíc „korupce na nejvyšších místech na Slovensku“ neexistuje, a proto není jaké kauzy vyšetřovat. Ani ikonickou kauzu Gorila, podle které kdysi finanční skupina Penta údajně uplácela slovenské politiky a státní úředníky, Kaliňákovi lidé za pět let nevyšetřili.
Andrej Kiska opakovaně Kaliňáka – ač marně – vyzval, aby kvůli podezřením odstoupil, když premiér Fico navzdory mediálnímu tlaku i veřejným protestům ministra podržel.
Podobně rozumný hlas jako ten Kiskův v uplynulých letech Slováci zkrátka vzhledem ke svým politickým reáliím potřebovali zoufaleji než my. Brzo to ale může být obráceně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
23 komentářů
Se obávám že nadpis toho článku by měl znít jinak.
To co říká pan Kiska je naprosto správné „.. Neměli bychom dělat nepřítele z každého, kdo má jiný názor nebo kritický postoj k tomu, co děláme. Nemůžeme dovolit, aby se naše společnost v důsledku bezvýznamných politických bojů a pochybných zájmů rozpadla na tábory, které se navzájem nenávidí,“ “
Jenže, zapomíná se, že toto nemá dodržovat jenom prezident, ale i další politici, ale i jejich oponenti, kritizující akademici, a podobní, političtí komentáři a novináři. Vůbec – ti poslední by měli i politické dění pouze neutrálně komentovat – a nikoliv svými výklady ještě více rozdělovat.
Tudíž – jestli pan prezident pronese nějaký projev, nechť ho média zveřejní celý, nebo (pokud musí zkracovat) tak zveřejní (neutrálně) všechny hlavní body. (Jak se to často děje zde na HP. děkuji). Ale dozvědět se (třeba) ze zhruba 50 minutového projevu pana prezidenta,. pouze že v něm řekl kun*da , to je opravdu tragický obraz našich zbulvarizovaných médií, i všech kdo o tomto psali. (jako že kdo ten projev poslouchal, ví proč to řekl – a že měl fakticky pravdu)..
Ono z toho vyplývá hodně i pro případného nástupce pana Zemana. Musí zkrátka počítat s tím, že pokud bude mít nějaké svoje názory které se jeho oponentům nebudou líbit, dopadne mediálně brzy jako Zeman
To se nebude hlídacímu pejskovi líbit, že havko náš?
Ale mělo by , já věty jsem ty ve spojení „..tak zveřejní (neutrálně) všechny hlavní body. Jak se to často děje zde na HP. děkuji. “
myslel pro HP naprosto pozitivně a pochvalně a snad je to tak i chápáno..
Já se zase obávám,že jste nepochopil vůbec nic, minimálně nechápete roli médií ve své podstatě a Vaše „přání“, či výtka by mohla platit jen v případě, že na konci „drátu“ by byli přiměřeně odpovědní a inteligentní občané. To je ovšem utopie a takto to na světě nefunguje. Kdyby ano, k čemu by nám byl vyjimečně inteligentní a lidový prezident, to by tam na tom postu stačil jeho mluvčí, který by uměl (tak jako v současnosti) odezírat ze rtů.
Jestli správně chápem váš koment, tak jste toho názoru jako byli komunisti. Lid je třeba vychovávat, nepodávat původní informace, ale zjednodušené, upravené, aby lid pochopil. Základem práce s lidmi je interpretovat za ně a pro ně světové dění a přírodní zákony. nedaj bože, aby lidi mysleli samostatně, protože by to určitě bylo blbě. Se mi líbí „jeden krok dopředu a dva zpátky“ a hurá na steč!
Omlouvám se za tu hrubku v závěru „.. tak my to vychází “ Spoustu vět jsem mnohokrát přeformulovával, takže tohle tam zůstalo z jiné gramatické formy textu… a už jsem to v závěrečné kontrole před odesláním nezachytil
Nevím, za koho píšete (píšete chápem), ale nechápete správně, použila jste tendenční klišé, které odpovídá této revoluční (fejsbůkové) době. Jak s oblibou občas naznačuje náš pan prezident – vše je jinak! Zkuste více vnímat skutečný život a přístup lidí k němu z hlediska odpovědnosti. Odpovědnost k životu se dá sdílet, dá se k ní vychovávat, s inteligencí se nedá dělat nic, buď pánbů dal a je z čeho čerpat, nebo kde nic ní, ani smrt nebere, tak zní jedno přísloví.
Na to neprišli komunisti ale už A.A.Komenský a jeho škola hrou. Máme zpravodajstvo, komentované zpravodajstvo, propagandu, klamstvá, novinárske kačice, a dnes fake a hoaxy. Čo s tým majú komunisti?
Ale jistě, a děkuji, za názor. Jistě že předpokládám že „..že na konci „drátu“ jsou přiměřeně odpovědní a inteligentní občané“.. Ze dvou důvodů
1) Jsme skoro 30 let po sametové revoluci, a všichni (jsme) museli projít dlouhou transformací nabrat nové zkušenosti, znalosti, přizpůsobit se, překvalifikovat se, atd..Tudíž, podívejte se do statistických údajů kolik je nyní v naší populaci, maturantů, vysokoškoláků (včetně bakalářského stupně), kolik je podnikatelů, živnostníků, soukromých zemědělců…Kolik lidí si třeba nakoupilo od státu své byty a o ně se starají sami atd..Chápete o čem mluvím? Takže, chce-li někdo argumentovat nějakými primitivy, co sedí u piva a jinak nic, příliš jich nenajde. Ve skutečnosti – a dobře to víte, i spousta ze „socek na dávkách“ to mají velice dobře právně prostudované a spočítané, co mohou na státu požadovat. Takže i oni jsou svým způsobem „.. přiměřeně odpovědní inteligentní a racionálně myslící“.. 🙂
2) A to je rovněž podstatné, ono „,,přiměřeně odpovědní a inteligentní občané“ znamená – a musí pro ty lidi znamenat rovněž „reálně“ myslící. Oni se právě pohybují v realitě, a tuto realitu musí promítat i do svých požadavků vůči politikům. Nebo obráceně reality slibů politiků vůči ním. (Není to vůbec materialismus, protože to už se dnes týká i otázek zdravotnictví, nutné sociální podpory pro seniory, atd..)
Jenže naprosto jiný je pohled akademických elit. Když vezmu v úvahu ještě navíc to, že právě ony mají obvykle zajištěné živobytí (různými způsoby) hrazené státem, zcela bez ohledu na kvalitu (i zde bylo publikováno že ve světovém žebříčku jsou naše nejlepší univerzity na úrovni druhořadých ruských) , tak my to vychází že jejich elitářské názory ani jejich kritika oponentů nemusí být to právě ořechové..
Taky děkuji za odpověď a jen podotknu, že s Vámi je to na delší debatu ( to ne proto, že bych podceňoval), ale máte širší záběr, s dlouhými příspěvky, které právě tu širší debatu nastolují a na to zde není prostor. Vrátím se ale k tomu Vašemu prvnímu článku k poznámce o prezidentech SR a ČR. Pokud občan odpolitizuje svou mysl a vzpomene na to kdo a jací lidé jsou ti dva pánové (z lidského hlediska), tak ten člověk ze SR je mnohem hodnotnější, neboť se aspoň snaží být slušným člověkem. Toho našeho člověka bych si nebyl ochoten vzít domů, a v žádném případě s ním žít na jednom dvorku, v tom nebudu nikomu něco nalhávat. Jeho životním krédem je verbální agrese a prosazování svého ega a to je pro mne ďábelská kombinace.
Ok, pokusím se být stručný. 🙂 Ptám se, je pan Zeman skutečně, z hlediska projevu neslušnější než ostatní politici? Jistě, jak jsem uvedl nahoře, pokud se média a oponenti zaměří právě na ty vulgarity, musí to tak nutně vypadat. Ale pokud by se udělala analýza slov všech projevů aspoň hlavních politiků za nějakou delší dobu a toto se zveřejnilo – Zeman tolik promile vulgarit, Schwarzenberg tolik, Topolánek Nečas, Kalousek bylo by to zajímavé srovnání, třeba i pro mne…Člověk potřebuje fakta..
A podobně dát tu práci a sestavit tabulky jednaní politiků, kolikrát který z nich někoho podrazil, zneužil svou pravomoc, obelhal,.. nedělám si iluze že by někdo vyšel s čitou nulou. Takže i z toho důvodu bych si domů žádného politika nevybral :))))
1) Ano, bude hur. Jeste nejsme na dne. Zmena nastane po 20 letech vlady Babise. Lidi uz budou otraveni, jak Andrej pro ne dela to nejlepsi (rozumej nepodstatne drobty). 2) Priznivce Zemana nepresvedcite. Stejne jako nepresvedcite fanouska Sparty, aby fandil Slavii. Pokud Zeman vyhraje, muzeme se utesovat, ze je to jeho poslednich 5 let ve vrcholne politice.
Bylo by zajímavé zjistit, kolik Slováků strašně lituje, že tomuhle andělskému slunci z Popradu dali hlas. Já znám pouze pár a litují všichni.
Tak to ‚znáte‘ prilis malo. Vacsina Slovakov vratane mna je stastna, ze mame tak dobreho prezidenta vratane mna. Potvrdzuju to aj prieskumy popularity. Verim, ze aj vam sa podari zbavit mr. becherovky. 😉
Čo znamená pojem „biely kôň“ je už všeobecne známe, ale málo sa vie o jeho pôvode. Tu treba povedať že tento pojem zaviedli už pradávno olašskí cigáni.
Ti potrebovali svoje „čierne kšefty“ prekryť nejakým bielym gadžom, ktorý je pre nejaké svoje hriechy a dlhy ľahko vydierateľný. Andrej Kiska je pre toto označenie „numero uno“. Podľa toho čo už dnes vyplávalo na povrch a čo určite ešte vypláva bol pre medzinárodné zločinecké kruhy, ktoré to so Slovenskom nikdy nemysleli dobre, ideálny biely kôň. Najchytrejším ťahom týchto pekelných síl bolo, že spravili z tohoto „bieleho koňa“, „dobrého anjela“. Takže „bielych koňov“ nechajme cigáňom a my gadžovia si zaveďme na Andrejovu počesť termín „dobrý anjel“!
Aby ste mi správne rozumeli, proti prezidentovi Kiskovi sa na Slovensku dvihla taká vlna odporu pre jeho lichvu a úžeru, daňové nedoplatky až podvody, že len jeho hrošia koža mu zabraňuje odstúpiť. Z nedávnej prezidntskej návštevy Mexika sa vrátil z úplne ovracaným lietadlom a ešte niečo horšie, tak že známi a populárny Slovenský politológ Chmelár to komentoval slovami že: „Prezident Zeman sa z Ruska vrátil s 19 miliardami podpísaných zmlúv a náš prezident Kiska priviezol z Mexika ovracané lietadlo.
Takže tento“ HlídacíPes“ Vás pekne vodí za nos.
Hlídací Pes má poněkud jiné zdroje než Eduarda Chmelára, který patří mezi oblíbené respondenty dezinformačních webů. Sám citujete rozhovor z Parlamentních listů, který převzaly Hlavné správy apod (https://www.konspiratori.sk/zoznam-stranok.php)
duo Zeman Babis, nebo Topolanek Babis, bude neodolatelne, treba opravdu uz prijde revoluce a treba opravdu vstanou Blanicti rytiri. V zemi, kde kredem bylo po 40 let kdo nekrade okrada svou rodinu nezmenite spolecnost po 28 letech, to bude chtit jeste minimalne jednu generaci, proste a jasne, Ceska republika jeste neni pripravena na spasitele.
Kdepak Blaničtí rytíři, vstanou „noví bojovníci“ jak je to v té komunistické písni. Vlastně už vstali – Babiš a spol.
Tak on to Babiš z toho svého Čapího hnízda moc daleko k Blaníku nemá.
Prezident Kiska je na Slovensku populárny len medzi slniečkármi a zapredanými médiami typu DenníkN a novinármi ako pán Čechoslovakista Šimečka, ktorý sa verejne priznáva k priateľstvu zo Sorosom a k jeho peniazom.
Väčšina tých, ktorí ho volili si teraz tlčú hlavu o stenu.
https://www.google.com/url?q=https://www.hlavnespravy.sk/chmelar-zeman-priniesol-z-ruska-obchody-za-vyse-19-miliard-kiska-priniesol-z-mexika-iba-ovracane-lietadlo/1267642&sa=U&ved=0ahUKEwj1maDyvdXYAhXO-qQKHX4BCSsQFggQMAQ&client=internal-uds-cse&cx=007202875966556615378:jljhuk4dszu&usg=AOvVaw2MM9woGFtvAj6jmdlmuSlv
alebo:
https://www.google.com/url?q=https://www.hlavnespravy.sk/chmelar-o-prezidentovej-kauze-kiska-si-osvojil-klasicky-mafiansky-newspeak/1135890&sa=U&ved=0ahUKEwj1maDyvdXYAhXO-qQKHX4BCSsQFggNMAM&client=internal-uds-cse&cx=007202875966556615378:jljhuk4dszu&usg=AOvVaw0mw8jsGZcrWp09-Vz9aWpG
Jistě, záleží, koho a co člověk čte. Denník N to bude nesporně vidět jinak než Hlavné správy, které patří mezi dezinformační weby (https://www.konspiratori.sk/zoznam-stranok.php)
Ja to vidím presne opačne. DenníkN vyslovene klame a zavádza a Hlavné správy ešte ani raz neboli obvinené z klamstva. Z propagandy možno ale z klamstva nikdy.
Traba totiž rozlišovať, že propaganda nie je vyslovené klamstvo ale len zveličovanie pravdy z jednej, svojej, strany. To je rozdiel.
mate pravdu, kdyz byly HS obvineny jen z propagandy, je to v poradku …. 🙂 A v cem presne Dennik N lhal? diky