Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo. Foto: Renata Matějková / CNC / Profimedia

Jsme právní stát? Čapí hnízdo, Babiš a žáby na prameni české justice

Napsal/a Karel Jelínek 22. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. V souvislosti se zprošťujícím rozsudkem nad Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo se mi v hlavě objevilo pár vzpomínek a myšlenek, které bych rád zaznamenal a podělil se o ně. Jako advokát jsem přibližně v době, kdy Andrej Babiš začal mít ten nejlepší nápad na vybudování Čapího hnízda, zastupoval mladého Roma. Ten dostal zhruba stejně jako Babiš také dobrý nápad, jak by mohl přijít k penězům. Schválně, jak myslíte, že to dopadlo?

Mladý muž si velmi neuměle, s jakýmsi razítkem z brambory, vyrobil potvrzení, že pracuje v nějaké úklidové firmě s nějakou výplatou. S podvrženým dokladem zašel do banky, aby se jen informoval, kolik by případně mohl dostat úvěr, kdyby měl na papíru potvrzený příjem. Pracovník v bance se s ním ani o žádném úvěru nebavil a rovnou milého klienta vyhodil.

Tedy nebyla podána žádná žádost o úvěr, padělek nebyl vůbec způsobilý k tomu, aby na jeho základě klient úvěr získal a samozřejmě, z banky si neodnesl ani korunu. Pilný zaměstnanec z banky následně nelenil, kopii potvrzení o příjmu poslal na policii a klient pak dostal v první instanci šest let natvrdo, což mu odvolací soud prakticky obratem potvrdil a šel sedět…

Šlo o v podstatě o identickou situaci s Babišem, který cosi předstíral, aby získal nikoliv soukromé peníze banky, ale dotační veřejné peníze z daní nás všech, což se mu povedlo. Peníze později vrátil jen díky tomu, že věc začala šetřit policie.

Specifikou orgánů činných v trestním řízení je, že tam, kde chtějí vidět trestnou činnost, jsou schopny zničit nevinného člověka a jdou přes mrtvoly na naprosto nesmyslných konstrukcích.

Babišova miliardářská chalupa

Domnívám se, že soudce Jan Šott ignoruje zásadní rovinu celé kauzy. To, že Čapí hnízdo reálně není podnik. Podnik je něco, co vydělává nebo má šanci někdy vydělávat peníze. Pokud tomu tak není, nejde o podnikání, ale soukromou zábavu, miliardářský vrtoch, rozmar pro soukromé účely, který nemůže být dotován prostředky Evropské unie.

Čapí hnízdo v pravém slova smyslu není podnikem, ale pračkou peněz, ve které dochází k další trestné činnosti: peníze, za které bylo toto honosné miliardářské sídlo pořízeno a provozováno, mají být kompenzovány příjmy z reklamy na činnost jiných subjektů holdingu.

Jednoduše řečeno luxusní miliardářskou chalupu si pan Babiš odepisuje z daní a krátí daně v řadě svých dalších firem, jak na to upozornily německé daňové orgány, což však elegantně zametlo pod koberec Alenou Schillerovou tehdy řízené ministerstvo financí.

Specifikou orgánů činných v trestním řízení je, že tam, kde chtějí vidět trestnou činnost, jsou schopny zničit nevinného člověka a jdou přes mrtvoly na naprosto nesmyslných konstrukcích (sic!). Naopak tam, kde vůle pachatele odsoudit není, trpí policie, státní zastupitelství zvláštní slepotou a celkem jednoznačné kauzy uchopí za nejnesmyslnější kus ocasu, kolem kterého se začnou točit až do úplného rozmatlání kauzy do ztracena.

Vše, co Babiš rozestřel okolo Čapího hnízda, jsou v podstatě fikce a právnické kličky.

Víme, že v kauze Čapího hnízda figurují pochybné smlouvy o převodu akcií se zfalšovanými podpisy. Víme, že duševně nemocné děti Andreje Babiše ani jejich příbuzní absolutně neměli šanci nebo potenciál takový kvazipodnik provozovat, a to dokonce ani jen tak, aby se vydělalo na mzdy nebo elektřinu, natož aby se v reálném čase investice vůbec vrátila.

Z řady Babišových prohlášení víme, že se jednalo o jeho osobní srdeční záležitost, na které si plnil sny o luxusním sídle, na kterému bude moci na úrovni přijímat třeba krále. „Podnik pro veřejnost“ z celého Čapího hnízda Babiš dělá až tehdy, když mu pro ukradených 50 milionů teče do bot.

Vše, co Babiš rozestřel okolo Čapího hnízda, jsou v podstatě fikce a právnické kličky. S podnikáním, které by generovalo zisky a přinášelo do státní pokladny peníze, abychom vůbec mohli hovořit o nějakém podnikání a nikoliv hře na podnikání, Čapí hnízdo nemá nic společného.

Žáby na prameni justice

Babiš, dle mého nejlepšího přesvědčení, které mám na základě více než třicetileté právní praxe, ukradl vědomě a úmyslně 50 milionů. Na nákladech z reklam nakradl další miliony, které měl zdanit a nezdanil. Nepochybuji, že si odepsal z daní jako řidiče i únosce vlastního syna. Jeho manželku, psychiatričku, která z jeho syna, když už ho nepotřeboval, udělala blázna, už si nechal zaplatit veřejnými penězi tak, že jí instaloval do státní správy.

To už byl v pozici, kdy jeho holding začal prorůstat jak plevel státem a uchvacovat ho, jak je Babiš zvyklý. A v tom je on a jeho tým bývalých plukovníků a majorů státní bezpečnosti opravdu mistrem.

Soud prvního stupně rovnou smečí odpálil kauzu jak tenisový balonek zpět odvolacímu soudu. Z mnohaleté šarády nakonec státní zastupitelství vymačkalo skromňoučký návrh na tříletý podmíněný trest a peněžitý trest ve výši, které se příjemce nezdaněných stamilionů za korunové dluhopisy může jen smát.

Veřejnost a sdělovací prostředky a zejména zákonodárci by se konečně po třiceti letech od revoluce měli začít ptát, co je to ono tajuplné státní zastupitelství, co je tam za lidi a jak pracují či především nepracují.

Na jakých principech vlastně sedí jak žába na prameni lidé instalovaní Babišem – svého času mladý idealista Robert Pelikán, králíkářka Malá, „nezávislá“ služtička zločinců Marie Benešová a nakonec všech kompromisů schopný současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Co se za třicet let změnilo, aby na místo bývalých komunistů ve státním zastupitelství seděli mladí, odvážní, odborně erudovaní lidé s tahem na branku ochránit právní stát před zločinci? Troufám si tvrdit, že takové lidi systém až na výjimky nemá.

Staří komunisté, jejichž heslo je čím hůř, tím lépe, pokřivili celou jednu generaci, která do státních zastupitelství po revoluci nastoupila. To, že na vrcholu systému státního zastupitelství sedí bývalý komunistický vojenský prokurátor, jehož specializací bylo trestat ty, kteří nenastoupili za komunismu do armády, je jen třešničkou na bolševicko-devadesátkově-mafiánském dortu, který představuje pejsek i kočička Andrej Babiš.

Když ne zákon, aspoň stud

Neschopnost Fialovy vlády provést důslednou deagrofertizaci státní správy, zejména pak policie a systému státního zastupitelství, prolezlého jak neschopnými komunisty, tak všeho schopnými lumpy typu Grygárek a Rampula, je základní problém bránící tomu, abychom se jako společnost pohnuli někam do centra civilizované Evropy.

Každý slušný člověk vynese vlastní soud a odpoví si na to, zda je takový člověk hoden, aby řídil a spravoval veřejné věci, či nikoli.

Stále jsme jen komunistický potěmkinovský stát a přes veškerou kvalitu současných soudců je všechno marné. Kde není žalobce, není soudce. Žalobce v kauze Čapího hnízda tento smutný fakt dokonale podtrhuje. Jeho snažení, které předvádí u soudu, přichází s mnohaletým zpožděním i s pachutí odložení kauzy a všemožných průtahů, které hlavní a jasnou dějovou linku pomáhaly rozpliznout.

Na závěr si dovolím jednu soukromou poznámku. Již ve starém Římě formuloval Lucius Annaeus Seneca jakési obecné etické pravidlo slovy „co nezakazuje zákon, zakazuje stud“.

Jde o to, že i kdyby Babišovo ohýbání zákonů nakonec nemělo trestněprávní důsledky, je z povahy věci hluboce nemravné. Miliardář, který za almužnu dře své zaměstnance a raketově zvedá své zisky díky nestoudnému monopolu na hnojiva i jídlo, si nechá z veřejných peněz proplácet kde co. „Ojebání“ státu korunovými dluhopisy anuluje jakoukoliv jeho charitu, kterou ve skutečnosti platíme my všichni, kteří – na rozdíl od Babiše – platíme daně.

Je mi po všech těch letech úplně jedno, zda Babiše nakonec odsoudí nebo ne. Každý slušný člověk si nad ním vynese vlastní soud a odpoví si na to, zda je takový člověk hoden, aby řídil a spravoval veřejné věci, či nikoli. Osobně jsem z hloubi duše přesvědčen, že Babiš je zločinec, psychopatický predátor, hrozba pro demokracii a bezpečnost této země.


Autor je advokát, působí v Karlových Varech, je otec pěti dětí a chová indiánské koně plemene Appaloosa  

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)