Jsme na tom lépe než Polsko a Slovensko. Korupci stíhat umíme, říká šéf Unie státních zástupců Lata
VIDEO. „Státní zástupci jsou některými médii líčeni jako psi utržení z řetězu, kterým jde jedině o to, aby byli lidi odsouzeni a dostali co největší trest, ale to není pravda,“ hájí své kolegy prezident Unie státních zástupců Jan Lata v rozhovoru pro projekt HlídacíPes.org MAPA JUSTICE. Žalobci prý také nejsou ve válce s advokáty, vadí jim ale, když jim obhajoba občas říká „prokurátoři“ a policii srovnává s StB.
„Není mým cílem, abych odsoudil co největší počet lidí či docílil co největšího počtu obžalovaných,“ říká Lata, který je zároveň státním zástupcem na Nejvyšším státním zastupitelství.
„Pakliže jsem přesvědčen, že v průběhu hlavního líčení se mi dostatečně nepodařilo vinu obžalovaného prokázat, tak mně nic nebrání tomu, abych navrhl zproštění a opravdu se tak v mnoha případech děje,“ tvrdí.
Ovládnout systém nejde v ČR tak snadno
Za odstrašující příklad pro Česko považuje polský systém prokuratury, kterou ovládla vládní strana Právo a spravedlnost. Podobně mluví i o slovenské prokuratuře, kde „vlastně všechny orgány jsou legislativně zřízeny způsobem zcela vyhovujícím“, ale „realita nemusí odrážet to, jak to vypadá v zákonech“.
Nová publikace HlídacíPes.org – Mapa české justice vyšla v omezeném nákladu 2000 kusů, exkluzivní grafické zpracování je opět dílem Kláry Hegerové.
Pořízením publikace, tedy darem v hodnotě 1000 korun, podpoříte projekt HlídacíPes.org ZDE.
I proto je podle Jana Laty současný systém státních zastupitelství v Česku vhodnější: „Nejvyšší státní zástupce je sice rovněž hlavou soustavy, ale jeho oprávnění vůči konkrétním složkám v soustavě a konkrétním státním zástupcům je daleko slabší. Takže jinými slovy, možnost ovládnutí státního zastupitelství jako celku je daleko náročnější než ovládnutí prokuratury.“
S tím, jak systém nastavují české zákony, podle Laty žalobci „umějí žít“. Za největší slabinu ale považuje hlavně „vratké postavení nejvyššího státního zástupce“, kterého jmenuje a odvolává vláda. Že to tak zůstane i nadále, potvrdil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO), který neplánuje přípravu nového zákona o státních zástupcích.
Jsou na řadě fake news?
Pochvalu si státní zástupci prý zaslouží za stíhání korupce: „V tuto chvíli tu nejzávažnější hospodářskou a finanční kriminalitu řeší Vrchní státní zastupitelství v Praze i Olomouci a mně se zdá, že dělají svou práci dobře,“ říká s tím, že po protikorupčním tažení by stát měl věnovat cílenou pozornost i tématu šíření falešných zpráv a dezinformací. Není to ale podle něj téma pro státní zástupce.
„Aby nějaké fake news nebo hoaxy byly vyhodnoceny jako trestný čin, tak by se opravdu muselo jednat o extrémní případy. Takže si myslím, že je to spíše otázka právě bezpečnostních služeb, ministerstva vnitra, ale nezdá se mi, že by to v tuto chvíli měla být práce orgánů činných v trestním řízení,“ uzavírá.
Publikace Mapa české justice vyšla v omezeném nákladu 2000 kusů, exkluzivní grafické zpracování je opět dílem Kláry Hegerové. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Publikace Mapa justice obsahuje rozhovory s rozhodujícími představiteli české justice. Třeba s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, končícím šéfem Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou nebo čestným prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Nechybí ani kontroverzní pohledy na roli státního zastupitelství v trestním procesu. Dva pohledy z jiné strany představují šéf Unie státních zástupců Jan Lata a bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce – dnes ovšem advokát Stanislav Mečl.
Publikace vznikla díky velkorysému grantu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Za podporu velmi děkujeme. Stejně tak děkujeme stovkám dalších donátorů, kterým není lhostejný osud naší země a podpořili náš projekt Žurnalistiky ve veřejném zájmu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Dlouhé čekání na informace. Spravedlnost se omluvila za průtah dlouhý 11 let
Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Premiéra odstíhat neumíte, nefanděte si! Ovlivňuje svýmukrutným lhaním svědky, vás, soudce i tu hloupější část národa, dokonce maří vyšetřování a necháte ho běhat po svobodě!
Má pravdu pan Tondach. Jenže Andrej je o hodně vyšší level, než o čem mluvil pan Lata. Věřím, že se žalobci snaží a odvádějí dobrou práci, ale troufnout si na ABéčko chce hodně velký koule a bez zázemí, široké podpory shora a politické vůle to asi půjde jen velmi těžko. Kdo má víc informací, BIS nebo AB? 😁
level nelevel, toho podvodníka a lháře prostě odstíhat neumějí …. nebo nechtějí! A v tom je ten problém!
Lata by si neměl otírat svoje ústa o Polsko, jeho informace z novin bolševika Michnika Gazeta Wyborcza jsou jedním velkým žvástem. Stejně tak tvrzení o skvělých českých soudech a ještě skvělejších prokurátorech. Stačí se připomenout akci Lizner, Pekárek, Lžičař a na opačné straně ta, která poslouchala Jirku Paroubka a dnes je těžce za vodou.
zálží na silné osobnoti, která tu hydru justici odstraní…………