Jiří Tyc, Babišův člověk v dozorčí radě ČEZ: Chvíli odborník, chvíli politik
Ráno sedí v kanceláři ředitele jedné z divizí polostátního energetického gigantu ČEZ, odpoledne už své nadřízené hlídá z pozice člena dozorčí rady. K tomu je ještě politikem – je hlavním autorem energetické koncepce hnutí ANO a má velmi blízko k jeho šéfovi Andreji Babišovi. Permanentní střet zájmů si nepřipouští: ředitel divize Temelín ČEZ Energoservis Jiří Tyc.
Babišův muž, který přišel do dozorčí rady hlídat generálního ředitele Daniela Beneše. Sám sebe Jiří Tyc prezentuje jako odborníka, který má za sebou řadu pozic v energetickém odvětví. Není to ale tak úplně přesná definice.
Jako manažer řídí temelínskou divizi ČEZ Energoservis, která spravuje vedlejší energetické provozy v jaderné elektrárně. Zároveň je členem dozorčí rady mateřské společnosti ČEZ. Což s sebou přináší paradoxní situaci – ve vztahu ke členům managementu ČEZu je zároveň podřízeným i nadřízeným. Čeština má pro takovou situaci termín střet zájmů.
Málem poslancem
Jiří Tyc, který je veřejně znám jako spoluzakladatel hnutí Jihočeští taťkové, je ale především politikem – i když sám pro HlídacíPes.org prohlásil, že už další politické ambice nemá.
Jeho „výtahem“ k funkci v dozorčí radě jsou blízké vztahy s Andrejem Babišem. Chvíli to dokonce vypadalo, že zasedne i ve sněmovně. Ve volbách v roce 2013 to ještě v době, kdy bylo sečteno 99 procent hlasů, vypadalo, že ze třetího místa na jihočeské kandidátce poslanecký mandát získá, nakonec zde ale ANO bralo jen dva poslance.
„Pro mě se toho nyní příliš nemění, zůstávám na Temelíně, nicméně může přijít nabídka do dozorčí rady nebo na ministerstvo, protože když jsem před rokem a půl Andreji Babišovi nabídl své služby, tak jsem říkal – a to platí – že pokud je bude potřebovat, rád mu vyjdu vstříc,“ glosoval neúspěch pro budějovickou mutaci MF Dnes.
Jako politik zasedal i ve skupině tzv. koaličních energetiků, kterou vede šéf poradců předsedy vlády Vladimír Špidla. Tam ale už podle svých slov přestal docházet.
Nevyšla sněmovna, vyšla dozorčí rada
Tycova předpověď o členství v dozorčí radě se vyplnila v červnu 2014. Andrej Babiš vysílal do kontrolního orgánu ČEZ své lidi, kteří měli pohlídat představenstvo v čele s Danielem Benešem. Tyc byl jedním z nich, oficiálně zastupuje ministerstvo financí.
„Jsem tam v roli odborné. Jsem tam jeden z mála, který rozumí energetice. Bohužel, tak to prostě je. Jsem tam vyslancem ministerstva financí a hlídám a jsem zodpovědný za to, že dozorčí rada a ČEZ funguje s péčí řádného hospodáře,“ říká dnes Tyc.
S nástupem do dozorčí rady se začaly množit pochybnosti o rolích, ve kterých se Tyc pohybuje. Lze to ukázat na jednoduchém příkladu. Když se účastní jednání dozorčí rady, jak je to s pracovní dobou v jeho zaměstnání v Temelíně? Nejde totiž o stejný poměr – je založen zcela jinými smlouvami a hlavně: Tyc v Temelíně pracuje pro ČEZ, kdežto v dozorčí radě hájí zájmy akcionáře, který ho do ní vyslal, tedy ministerstva financí.
„Ve dnech, kdy se konají aktivity v souvislosti s prací v DR ČEZ, čerpá Jiří Tyc – po dohodě se svým nadřízeným – náhradní volno. Pokud má ale v tyto dny v Praze i další aktivity, které souvisejí s prací ve firmě ČEZ Energoservis spol. s r.o., a těch je nemálo, má nařízenou služební cestu. Jiří Tyc nemá žádné úlevy z plnění svých pracovních povinností,“ zní oficiální odpověď z ministerstva financí. Podobně za vedení společnosti odpovídá i Daniel Beneš.
Jak čerpám volno? Soukromá věc
Kolik náhradního volna na jednání mimo své zaměstnání vyčerpal, Tyc ale prozradit nechce. „To, zda ve svém náhradním volnu sedím doma na zahradě nebo dělám něco jiného, považuji za soukromou věc,“ říká pro HlídacíPes.org.
Z jeho odpovědi lze ale dovodit, že si dříve sjednával v Praze schůzky tak, aby se mu kryly s jednáním dozorčí rady. „Dnes už si kvůli jednání dozorčí rady nezařizuji schůzky kvůli Energoservisu. Jsou z 80 procent náhradní volna a z 20 procent dovolená, aby tam nemohl padnout ani stín,“ uvedl Tyc.
Na uvolnění ze zaměstnání není právní nárok, je tedy plně na vůli Tycových nadřízených, zda ho na jednání v dozorčí radě, za které Tyc pobírá 52 tisíc korun měsíčně, uvolní. Jeho nadřízení mají ale jemně řečeno dobrý důvod Tycovi vyhovět. Právě na to poukazují zdroje redakce HlídacíPes.org v dozorčí radě i ve společnosti ČEZ.
„Jeho přímý nadřízený ho nebude nijak dusit. Zákonitost je taková, že pan Tyc drží reálnou moc,“ říká pod podmínkou anonymity jeden z členů dozorčí rady. Zdroje zevnitř energetického gigantu pak mluví o zneužívání funkce k vlastní nedotknutelnosti, úlevám a lepšímu hodnocení v práci. Cílem má být budoucí přesun Jiřího Tyce na pozici v představenstvu. To nevylučuje ani sám Tyc.
Na přímou otázku, zda míří do představenstva, reaguje smíchem. „V tuto chvíli dělám tu práci, kterou dělám. Pokud se v budoucnu najde nějaká možnost dělat práci jinou, budu o tom samozřejmě přemýšlet,“ říká.
Zároveň ale vylučuje, že by se mohl stát vládním zmocněncem pro jadernou energii. „To není pozice, která by mě zajímala,“ uvedl.
Znovu pokoušet sněmovní volby už ale nechce. I to svědčí pro variantu, že se s ním v Babišových plánech počítá. „Jsem energetik – odborník a chci se držet dál svého kopyta. Chci dělat to, čemu rozumím. A jsem přesvědčen, že mohu Hnutí ANO daleko více pomoci jako energetik než jako poslanec,“ říká.
ČEZ, Jihočeští taťkové a Osvětová beseda
(Vazby kolem Jiřího Tyce zmapoval HlídacíPes.org za pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode.)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)