Jedno město, dvojí ceny tepla. Tisíce obyvatel Ústí nad Labem žijí před zimní sezónou v nejistotě
Jedno město, dva břehy řeky Labe a dvojí ceny tepla. Tisíce lidí v ústecké čtvrti Střekov vyhlížejí nadcházející topnou sezónu s obavami, kolik zaplatí za teplo a teplou vodu od svého dodavatele Energy Ústí. Je to skoro rok, co vyšlo najevo, že budou pro rok 2023 platit víc než zbylé části města, kam energie dodává Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem. A je to rovněž skoro rok, co celou věc zatím bez výsledku řeší Energetický regulační úřad.
V polovině prosince uběhne rok od okamžiku, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) začal prošetřovat dvojí ceny tepla pro ústecké domácnosti. Tehdy vyšlo najevo, že se obyvatelé městské části Střekov na pravém břehu Labe musí připravit na podstatně vyšší ceny za teplo a teplou vodu než v jiných částech města.
Řeka Labe nerozděluje Ústí nad Labem jen geograficky, ale právě také cenami za energie. Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem (THMÚ) dodává do domácností na pravém břehu teplo a teplou vodu od firmy Energy, zatímco ve zbylých částech je dodavatelem pro THMÚ společnost ČEZ Teplárenská.
A rozdíl v cenách je značný: obyvatelé většiny ústeckých čtvrtí na levém břehu po zdražení měli platit 816,82 koruny za gigajoul (GJ), na Střekově to bylo 1 132,25 korun za GJ.
Způsobilo to vlnu nesouhlasu jak v ústecké komunální politice, tak na sociálních sítích. Kromě vzrušeného jednání městského zastupitelstva, které ovšem o ničem nerozhodlo, byla jediným zřetelným výsledkem stížnost na cenovou politiku, kterou ke státnímu regulátorovi podala společnost THMÚ.
Dodnes o ní nebylo rozhodnuto.
Co se vleče…
Na Energetický regulační úřad došla stížnost loni 14. prosince. Týkala se správnosti kalkulace cen tepelné energie, uplatňovaných pro rok 2023 jak u společnosti ENERGY Ústí nad Labem, tak i u samotné společnosti Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem, a to v lokalitách Ústí nad Labem, Povrly a Střekov.
Od té doby regulační úřad opakovaně oznámil prodloužení šetření. Nejprve v polovině května napsal, že si vyžádal další doplňující podklady a informace ke kalkulaci a nákladům u cen tepelné energie. Na konci července pak THMÚ jako stěžovatel znovu oznámil, že šetření Energetického regulačního úřadu není zatím u konce.
„V souvislosti s rozsáhlou problematikou probíhá nadále šetření cen tepelné energie ze strany Energetického regulačního úřadu u výše uvedené společnosti v rámci úkonů předcházející kontrole. Energetický regulační úřad průběžně vyžaduje od výše uvedeného dodavatele tepelné energie potřebné informace a podklady, které jsou nezbytné k posouzení souladu postupu s platnými cenovými předpisy. Následně probíhá vyhodnocení těchto informací a podkladů,“ uvedl v létě ERÚ.
Ani teď v září se stav příliš neposunul. „Případem se stále aktivně zabýváme ve více rovinách a u všech držitelů licencí, kteří zajišťují dodávky tepelné energie v tomto městě (Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem s.r.o., ENERGY Ústí nad Labem, a.s., ČEZ Teplárenská, a.s.),“ uvedl na dotaz HlídacíPes.org mluvčí regulačního úřadu Jan Hamrník. Výsledky šetření podle něho nelze zatím předjímat. „Významnou roli zde hraje výše a způsob alokace nákladů promítnutých do ceny tepelné energie, zejména nákladů na nákup emisních povolenek a vytvoření dvou cenových lokalit z jedné původní u jedné ze společností,“ dodal Hamrník.
Lidé tak žijí nadále v nejistotě, jak se budou ceny pro mnohatisícovou lokalitu dál vyvíjet.
„Je v zájmu všech obyvatel Střekova, aby šetření ERU v záležitosti ceny tepla rozhodl co nejdříve. Odběratelé tepla na celém Střekově chtějí vědět, jaká cena bude platná pro topnou sezonu 2023 – měli by v této záležitosti být transparentně informováni, aby se předešlo nepříjemným překvapením při obdržení vyúčtování za rok 2023,“ říká za obyvatele města Jan Komůrka, který požadoval informace jak od vedení města, tak od Tepelného hospodářství.
Čekání na novou kotelnu
Město se podle starosty obvodu Pavla Peterky připravuje i na možnost, že by teplo od společnosti Energo přestalo být dodáváno úplně.
Společnost totiž na jaře dostala obří zhruba 400milionovou pokutu za to, že od roku 2020 neplatila státu za emisní povolenky. Sama to nepopírá, jen rozporuje právní dopady.
„Společnost ENERGY skutečně nebyla v posledních letech schopna odevzdat státu emisní povolenky v předepsaném množství, neboť takový postup byl vzhledem k její ekonomické situaci objektivně nemožný, a za takový postup byla ENERGY uložena pokuta. Společnost ENERGY je však přesvědčena, že tato pokuta ji byla uložena neoprávněně a v tomto smyslu vede několik správních a soudních řízení,“ uvedla firma v prohlášení na svém webu.
Aktuální stav řízení pro HlídacíPes.org nekomentovala.
Město tedy připravuje záložní plán, podle něhož by teplo na Střekov mělo dodávat šest nových kotelen. Ty však zatím nestojí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Jak krajští zastupitelé chtěli odměny: Hrál jsem fotbal. Navštívil jsem výstavu…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)