Je tu stát pro nás, nebo my pro něj? Podělte se o své zkušenosti
Již po třinácté se koná soutěž Otevřeno x Zavřeno, která hodnotí kvalitu přístupu k informacím, účasti na rozhodování, svobody projevu a otevřených dat. Ještě do nadcházejícího úterý můžete nominovat jakýkoliv čin, který podle vás přispěl ke zlepšení nebo zhoršení otevřenosti veřejné správy. Soutěž pořádá Otevřená společnost, HlídacíPes.org zveřejňuje její výzvu.
Nominovány mohou být nejen klasické úřady, ale také firmy ovládané státem či krajem, obcí, a též veřejné nemocnice, školy, výzkumné instituce, profesní komory, zdravotní pojišťovny a další povinné subjekty. Cenu Otevřeno navíc mohou získat i nestátní neziskové organizace, jednotlivci či skupiny politiků, kteří se významně zasloužili o rozvoj otevřenosti.
Odstrašující případy převažují
Letos dostáváme opět poměrně vysoký počet nominací, mezi kterými převažují nominace negativní na titul Zavřeno. Týkají se jak malých obcí či měst (Například Divišov u Benešova), tak také ústředních institucí jako je Ministerstvo vnitra, Český rozhlas nebo pražský Magistrát.
Výzva Otevřené společnosti: Vystavte vysvědčení nejen úřadům
Úřady nejčastěji odmítají poskytnout některé typy informací, u nichž jejich úředníci nadřazují své subjektivní pocity nad zákon a soudní moc. Často jde o obstrukční rebelii proti povinnosti poskytovat informace o platech a odměnách vyšších úředníků. Najdeme ale také problémy s cenzurou radničních periodik nebo flagrantní porušování povinnosti aktivně zveřejňovat některé informace.
Informace tají exekutoři i Hrad
Například tak je podána nominace na Exekutorskou komoru ČR, která nedostatečně zveřejňuje informace. V sekci, kde má povinnost zveřejnit informace, které poskytla žadatelům, je již několik let napsáno –sekci připravujeme-.
Dále je nominována Kancelář prezidenta republiky, která tají minulost prezidentova poradce Martina Nejedlého. Ministerstvo vnitra zase odmítá poskytnout v úplnosti pokyn policejního prezidenta, který upravuje nakládání s lidskou DNA ze strany policie.
Tradičním mega-rebelantem a porušovatelem práva na informace je Magistrát hl. m. Prahy. Už od roku 2012 odmítá žádosti žadatele o platy a odměny ředitelů pražských institucí. V jednom případě už tak vydal dokonce 16 opakovaných rozhodnutí, která byla Ministerstvem vnitra zrušena pro nezákonnost. Magistrát dokonce odmítá poskytovat informace i v případě ředitelky, která s tím souhlasila. Odmítá poskytovat informace dokonce i potom, co ho k tomu vyzval kontrolní výbor Zastupitelstva hl. m. Prahy a co poskytování přislíbila primátorka přímo na zastupitelstvu.
Precedens? Nezajímá!
Další negativní nominace se týká vedení Českého rozhlasu, které odmítá poskytnout informace o platech a odměnách náměstků generálního ředitele a šéfredaktorů stanic, ačkoliv prakticky ve stejné věci je zcela jednoznačný rozsudek, týkající se České televize.
Je nominován i případ Městyse Divišov, který potřeboval k poskytnutí informací o pracovních smlouvách rodinných příslušníků starosty lhůtu téměř 4 roky (1357 dní), další požadované informace týkající se dohod za práci po několikerém odmítání raději skartoval. Informace městys celkem 20x odmítnul, 20x žadatel podal odvolání a 20x nadřízený krajský úřad vadné rozhodnutí vždy zrušil a vrátil. Povinný subjekt vůbec po celou dobu nerespektoval právní názor odvolacího orgánu a prováděl vlastně vzpouru či rebelii proti právnímu řádu.
Obdrželi jsme též nominaci obce Strančice, kde rada v rozporu se všemi dobručeními, aby radniční periodika co nejméně podléhala přímému vlivu starostů, o jejichž práci mají objektivně informovat, naopak starostu pověřila „dohledem nad finální verzí obsahové a vizuální stránky Strančického zpravodaje“.
A co ty dobré příklady?
V nominacích na Otevřeno se objevila například nominace rozsudku stanovujícího odškodné pro žadatele, kterému povinný subjekt (Krajský úřad Zlínského kraje) dva roky obstruoval vydání informace. Nyní musí uhradit jako zadostiučinění za nesprávný úřední postup uhradit žadateli asi 40 000 Kč. Více si můžete přečíst na Hlídacím Psu zde.
V pozitivních nominacích se také v posledních letech čím dál více projevuje pozitivní vliv moderních technologií a aplikací v kombinaci s lidskou vstřícností. Letos se díky všímavosti občana, aplikaci Lepší místo a pohotové reakci úřadu podařilo odstranit černou skládku v Brandýse nad Labem.
Poněkud dvojsečná je pak nominace Městského státního zastupitelství v Praze, které poskytlo informace o trestně stíhaných advokátech. V roce 2011 získalo totéž zastupitelství Zavřeno s tím, že orgán, který má na dodržování zákonů dohlížet, je sám nedodržoval. Nyní – po prohraném soudním sporu a vyčerpání mnoha opravných prostředků – informace zastupitelství konečně poskytlo. Ovšem nadále je odmítá dle §5 odst. 3 Infozákona zveřejnit způsobem umožňujícím dálkový přístup.
Myslíme si ovšem, že pozitivní pozornost si zaslouží mnohem více úřadů, osobností, institucí či neziskových organizací. Neváhejte se proto podělit se svojí zkušeností na www.otevrenozavreno.cz a vystavte vysvědčení nejen úřadům, než odjedete na prázdniny. ¨
Čas je již jen do 30. června.
Adam Rut a Oldřich Kužílek, Otevřená společnost o.p.s.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Transparentnost a otevřenost, je, podle mého názoru osobní charakterová vlastnost, kterou však politici většinou více, či méně potlačují, podle toho v jakém prostředí se pohybují. Mám pocit, že takový bezelstný, transparentní a otevřený politik, je vnímán ve zvyklostní politice jako krajně nebezpečný element.