Je to špiónománie, odmítá europoslanec Zahradil vazby na „vlivové agentury komunistické Číny“
Europoslanec Jan Zahradil se podle českého expertního serveru o Číně Sinopsis aktivně zapojil do iniciativ, které úzce spolupracují s vlivovými agenturami komunistické strany Číny. Zahradil to označuje za „špiónománii“.
Zahradilův kolega ve frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), britský poslanec Nirj Deva je od roku 2006 předsedou Skupiny přátelství mezi EU a Čínou v Evropském parlamentu.
Ta je podle agentury Bloomberg jedním z nástrojů prosazování čínského vlivu v Evropském parlamentu. Podle zpráv na čínském informačním portálu by měl po Devovi převzít předsednictví ve skupině právě Zahradil.
„Je pravda, že ve skupině působím. To, jestli převezmu předsednictví, tak jisté není. Pan Deva nás pravděpodobně hned tak neopustí, kandiduje do Evropského parlamentu znovu,” reagoval v rozhovoru pro HlídacíPes.org Jan Zahradil.
Ten je lídrem kandidátky ODS v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Je i kandidátem Evropských konzervativců a reformistů na šéfa Evropské komise. V rozhovoru pro Právo nedávno řekl, že do budoucna uvažuje i o prezidentské kandidatuře.
Jak upozornil web Sinopsis, skupina na svém webu uvádí přátelství a partnerství s několika vrcholnými orgány KS Číny, včetně Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny (popisovaného ve výroční zprávě BIS jako “specifická stranická rozvědka”), a Organizačního oddělení ÚV KS Číny (tato informace je uvedena pouze v čínské verzi, v anglické chybí). To má na starosti hlavně nomenklaturní a kádrové otázky.
„Není zcela jasné, v čem by mohlo spočívat partnerství takového orgánu s družební skupinou v Evropském parlamentu, pokud ovšem nerozhoduje o kádrových otázkách i tam,“ podotýkají autoři textu na serveru Sinopsis.
Jan Zahradil takové náznaky označuje za „špiónománii“. „V EU se udržují vztahy s Čínou na různých úrovních. Myslím, že je dobré se vzájemnými vztahy zabývat. Já se Asii věnuji a hodlám intenzivně věnovat i v příštím Evropském parlamentu, pokud budu zvolen. Čína mne zajímá hlavně jako ekonomický partner,“ reagoval pro HlídacíPes.org Zahradil.
První čínský asistent europoslanců
Devovu skupinu přátelství založil podle svých vlastních slov a ze své iniciativy čínský asistent hned několika europoslanců Kaj Lin. Ten se současně stal generálním tajemníkem skupiny a je i vůbec prvním čínským zaměstnancem v Evropském parlamentu.
Kaj Lin je zároveň i oficiálním europoslaneckým asistentem Jana Zahradila. Ten jej převzal od kolegy europoslance Devy.
„Pan Deva měl původně odejít z Evropského parlamentu s brexitem, 29. března. Slíbil jsem mu, že do konce mandátu tohoto jeho asistenta převezmu do svého stavu. Mám tedy pana Kaj Lin na částečný úvazek na duben, květen a červen a pak se uvidí,” konstatuje Zahradil.
Byl to právě Kaj Lin, kdo podle zjištění Sinopsis založil Skupinu přátelství mezi EU a Čínou v Evropském parlamentu. Respektive její vznik navrhl europoslanci Devovi; bylo to krátce po svém příchodu do EP v roce 2005; na jejím vytvoření pak pracoval celý rok.
Kaj Lin současně působí jako profesor na částečný úvazek na pekingské univerzitě University of International Business and Economics (UIBE).
V rozhovorech pro čínská média popisuje Kaj Lin čínskou komunistickou stranu slovy, že “proměňuje ideály ve skutečnost”, o 19. sjezdu KS Číny mluví jako o důležité události, která bude mít “zásadní vliv” nejen na budoucnost ČLR ale i na čínsko-evropské vztahy.
„Je mi poměrně jedno, co Kaj Lin říká ve svých soukromých projevech,” komentuje to Zahradil
Kaj Lin je i “zahraničním manažerem” Liaoningské provinční organizace Sdružení čínského lidu pro přátelství s cizími zeměmi (CPAFFC), což je čínský orgán pro “lidovou diplomacii” běžně zapojovaný do kontaktů s místními samosprávami v zahraničí, upozorňuje Sinopsis.
Tomu také odpovídá činnost Devovy družební skupiny v EP, kterou Kaj Lin ve funkci generálního tajemníka řídí, píše dále Sinopsis.
Představitelé skupiny pravidelně cestují do ČLR na pozvání a náklady hostující strany (své cesty ne vždy přiznávají, jak ukazuje skandál europoslance Devy v roce 2014).
Deva běžně používá slovník čínské propagandy. Na štrasburské výstavě o čínském mořeplavci kupříkladu prohlásil pro čínská státní média, že Evropa by měla “pochopit čínskou cestu mírového rozvoje”.
Zahradil měl zase v Číně říct, že „čínská minulost i současnost nám mohou posloužit jako inspirace při budování mírového prostředí pro zahraniční obchod”.
Jednotná fronta v Bruselu
Podle čínských zdrojů Jan Zahradil navštívil Čínu například v roce 2017, kde vedl europoslance ze zemí Střední a východní Evropy na setkání s Mezinárodním oddělením ÚV KS Číny a šanghajským Shromážděním lidových zástupců.
V listopadu 2018 pak skupina Přátelství pod vedením Devy navštívila Čínu a sešla s několika vysoce postavenými úředníky, jak již dříve zjistila agentura Bloomberg.
Náklady na cestu a ubytování Devovi a Vaughanovi hradilo podle Sinopsis výše zmíněné Sdružení čínského lidu pro přátelství s cizími zeměmi (CPAFFC).
Zahradil ale trvá na tom, že on za čínské peníze necestoval. „Cestu v roce 2017 jsme organizovali jako naše politická skupina. Řádně to prošlo účetnictvím i auditem Evropského parlamentu. Cestu v roce 2018 jsem si zatím platil sám. Můžeme jako europoslanci ročně procestovat určitý paušál, který zpětně můžeme předložit k proplacení EP. Mám všechny letenky, účtenky a faktury. Čína mi nic neplatila,” říká Zahradil.
V rámci schůzky Devovy skupiny v Bruselu se podle zjištění webu Sinopsis sešli její členové – včetně Zahradila – s delegací Federace krajanských sdružení Číňanů v Evropě.
Podobná „krajanská sdružení“ jsou typickým nástrojem kontroly čínských komunit v zahraničí ze strany Pekingu prostřednictvím tzv. Jednotné fronty, tedy sítě organizací pod vedením KS Číny, do nichž se mají zapojovat čínští občané v zahraničí.
Organizace typické pro čínskou Jednotnou frontu, jmenovitě italský a rakouský Výbor pro mírové znovusjednocení Číny, byly také skutečně na jednání přítomné.
Ústřední orgán, který celou tuto síť řídí na úrovni ÚV KS Číny, Oddělení práce Jednotné fronty, je jednou z partnerských organizací družební skupiny, jak vyplývá z čínské verze jejích webových stránek. Anglická verze tuto skutečnost opět opomíjí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
1) Je smutne, ze ODS tak rada promrhava svuj potencial tim, ze se dokaze s lidmi s podivnymi nazory rozejit pozde nebo vubec. 2) Je pekne, ze naklady na „vymyvani mozku“ v Cine nakonec proplati EP.