Jan Žabka: Slovem roku je „gaslighting“. Jestli ho neznáte, stačí se podívat na Trumpa s Babišem
Slovem roku 2022 podle amerického vydavatelství slovníků Merriam-Webster je „gaslighting“. Do češtiny těžko přeložitelný výraz je označením způsobu psychické manipulace, kdy agresor úmyslně snižuje sebevědomí oběti a ta se na něm stává závislou. Pojem se dříve využíval především v souvislosti s domácím násilím, dnes odpovídá chování třeba některých politiků typu Donalda Trumpa či Andreje Babiše.
Termín „gaslighting“ (v doslovném překladu plynové osvětlení) pochází z názvu divadelní hry z roku 1938. Muž se v ní snaží přesvědčit svou ženu, že se zbláznila, aby ji mohl připravit o majetek.
Aby se mu to podařilo, potají tlumí v domě plynové osvětlení, ale své ženě, která horší viditelnost pochopitelně zaznamená, tvrdí, že světlo neztlumil. Takto se ji snaží vnutit myšlenku, že už nemůže věřit vlastním smyslům.
Slovo se po zveřejnění hry a následně i její filmové adaptace o pár let později stalo symbolem domácího násilí, při kterém násilník ve své oběti zakoření pochybnosti o ní samotné i jejích kompetencích. Časté je i vzbuzování nedůvěry ve vlastní paměť a vzpomínky.
Dezinformace ve stylu domácího násilí
Slovem roku se však „gaslighting“ nestal kvůli partnerským vztahů, ale v souvislosti se současnou situací kolem dezinformací a informačního chaosu, který domácí násilí nápadně připomíná. „V době dezinformací – ‚fake news‘, deepfake, konspiračních teorií a twitterových trollů – jde o slovo naší doby,“ píší autoři ankety ve zdůvodnění svého výběru.
Přidávají i přesnou definici pojmu: „Jde o psychickou manipulaci s člověkem, která obvykle trvá delší dobu a která způsobuje, že oběť zpochybňuje platnost vlastních myšlenek, vnímání reality či vzpomínek. To obvykle vede ke zmatení, ztrátě sebedůvěry a sebeúcty, nejistotě ohledně vlastní emocionální nebo duševní stability a k závislosti na pachateli.“
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
To je popis, který odpovídá i vlivu velkého počtu dezinformací, se kterým se lidé v dnešní době setkávají především v prostředí internetu. Cílem jejich autorů není někoho přímo přesvědčit o platnosti lži, ale vyvolat v člověku dojem, že pravda neexistuje a jediný, komu lze věřit, jsou právě jen oni.
Mnohdy protichůdné vylhané příběhy v lidech zakoření pocit, že všechno lze zpochybnit a že člověk jako jedinec nemá šanci dobrat aw pravdivého pozadí událostí jako je vznik pandemie nebo začátek války na Ukrajině.
Oběti informačního gaslightingu tak nakonec nevěří nikomu a ničemu, kromě manipulátora, který je na cestu nedůvěry přivedl – ať už jde o populistického politika, dezinformátora nebo třeba totalitní velmoc.
A ještě si za to zaplatíte
V praxi to vypadá tak, že dezinformátoři, jako třeba v Česku provozovatel alternativní televize TV Světlo Pavel Zítko, pravidelně a dlouhodobě zásobují své fanoušky manipulativními, zkreslenými a nepravdivými informacemi o jakémkoli tématu, které v nich vzbudí negativní emoce.
Zítko tak při šíření nenávistných, konspirativních a proruských příběhů například často pracuje s pocity vzteku, frustrací či strachem. Ve zkratce podle něj za světovými událostmi jsou vždy promyšlená spiknutí organizovaných skupin, které manipulují lidstvo.
Nevyhýbá se žádnému tématu a šíří konspirace o covidu či proruské dezinformace v souvislosti s válkou na Ukrajině a energetickou krizí. Svůj dystopický výklad světa ale také doprovází pozitivně-motivačními frázemi: „Mějte báječný den, opatrujte se. Vy jste digitální vojáci, bojovníci světla, a kontrolujete, jestli je všechno ještě v pořádku.“
Necílí takto sice na statisíce voličů, ale je schopen oslovit stovky až tisíce lidí. Ti mu uvěří, že je jeden z mála pevných bodů pravdy a jsou schopni ho dlouhodobě podporovat, třeba tím, že mu přispějí půl milionu korun na prezidentskou kampaň. V ní však získal jen 15 tisíc z potřebných 50 tisíc podpisů občanů, a nemůže se tak voleb účastnit.
„Za Babiše bylo líp“
„Gaslightingu“ se ale dopouštějí i populističtí politici s obrovským dosahem, jako je bývalý americký prezident Donald Trump nebo bývalý český premiér Andrej Babiš. Oba své politické působení dlouhodobě staví na tvrzeních, že všichni ostatní lžou, případně kradou, a jen za jejich působení údajně „bude líp“ nebo „bude Amerika znovu skvělá“.
Trump dostal do širokého povědomí pojem „fake news“ (falešná zpráva), kterým běžně označoval všechno a všechny, kdo s ním nesouhlasili nebo se jej ptali na konfrontační otázky. „To, co vidíte a čtete, se neděje,“ tvrdil. A jeho advokát Rudy Giuliani to dohnal do extrému, když řekl, že „ani pravda není pravda“.
Trump dokonce zpochybnil výsledky posledních prezidentských voleb, ve kterých prohrál se současným prezidentem USA Joe Bidenem. V Trumpově logice je pravda jen to, co říká on sám. Jeho podporovatelé jsou pak třeba ochotni zaútočit i na Kapitol Spojených států amerických, protože nevěří nikomu jinému než jemu.
Andrej Babiš zase dlouhodobě veškerou kritiku směřující na něj označuje dnes už zlidovělým slovem „kampaň“ a tvrdí, že nic, co udělají jeho konkurenti, nefunguje. V této logice pak tím, kdo dokáže zemi dostat z krize a udělat z ní „silné Česko“, je znovu jedině on.
Když se na konci roku 2017 stal Babiš českým premiérem, tvrdil, že s jeho hnutím ANO ve vládě „bude líp“. Poté, co se stal premiérem, tvrdil v roce 2019, že „už je líp“. A konečně, když ho v čele vlády nahradil po dvou covidových letech v roce 2021 Petr Fiala, začal tvrdit, že „za Babiše bylo líp“.
Babiš se „gaslightingu“ dopustil také svým inzerátem „Věříte médiím?“, který nechal letos v září otisknout v denících Lidové noviny a MF Dnes, které patří pod jeho holding Agrofert. Návodně se v inzerátu ptal, zda lidé nemají pocit, že jim média říkají jen část příběhu, něco vynechávají či schválně zamlčují. Zároveň pobízel čtenáře ke sledování svého vlastního facebookového pořadu Čau lidi, kde pravidelně komentuje společenské a politické dění.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
To je porad dokola.Nova spolecnost si vymysli nove nazvy, aby zastinila ze jde porad o to stejne. Ten pojem , jak je taky v uvodu uvedeno, se tyka partnerskych vztahu, kde jeden muze pusobit na druheho PRIMO a tim padem ho ovladat a kontdolovat.
Ale nema smysl ho pouzivat v politice, protoze tam se pouziva klasicky termin PROPAGANDA, ktery sice i muze vyvolavat podobne afekty i u mas, jenomze to pak kazdemu dojde, ze ji pouzivaji vsechny politicke strany a vsechny rezimy, pokud chteji pusobit na sve obcany. Ale ze i prumerne inteligentni volic se jakekoliv propagande muze snsdno branit tim ze se ovladacem v TV prepne na jiny kanal, nebo si na internetu najde jiny zdroj..Tak v cem je ten gaslighting?
Řekl bych, že Gasligting správně staví na tom, že žádný člověk ani zdaleka není dokonalý, každý má svoje chyby a nedostatky, díry ve znalostech (samozřejmě laik se nikdy nemůže rovnocenně porovnávat s experty v této sofistikované společnosti 21. století) a jak říkali komunisté také celkem správně: „sám nejsi nic“. Řekneme-li o člověku, že je dezolát, implikujeme, že mu to nemyslí správně, že má přinejlepším jenom tu pověstnou plzeňskou Vysokou školu života, neumí pracovat s informacemi… Vyzobneme prostě nějakou třešničku, co ten člověk opravdu neumí, nikdy třeba neviděl a zostudíme ho ve veřejném prostoru, který je pak zaplavován touto negativitou. Zkoušíme ponížit jeho důstojnost, což je bohužel protiklad masarykovské demokracie. V podtextu čehož je výzva – zařaď se pokojně do mainstreamového stádečka, papouškuj a těchto buzerací a podprahové šikany budeš ušetřen… Ponižovat někoho, to je v podstatě charakterová vada. Myslím, že akceptace toho házení hnoje plyne z jedné velké nevýhody současné formy kapitalismu – negativní reklama, je taky reklama, a účinná reklama. Z hlediska komerčních zájmů je dobré občas někoho vytočit abyste připoutali jeho pozornost k influencerovi, takže najednou se produkuje spoustu negativní reklamy a negativita postupně prostupuje celou společnost… Kdo ví, jak se to bude dále vyvíjet.
Že bych k tomu dodal, kéž by se aspoň dalo spolehnout na to že právě všichni ti experti budou říkat jen a jen pravdu, jen a jen fakta. A že toto bude takto i široce publikováno. I jen díky tomu by byl svět i politicky mnohem jednodušší.
Jenomže ono ani tak to není, i mezi těmi informacemi mohou být rozpory, i ti experti mohou mít různé důvody proč to či ono a jak publikovat, a i ta média mají vlastní dosti subjektivní pravomoc informace kterých expertů budou široce publikovat či i hodnotiti.
Že bych dal malý příkládek, zrovna nyní probíhají dva soudní procesy. První, s řečeným Babišem, kde je, jak známo „vše jasné“, a příhodné posudky expertů již dávno v médiích publikované, takže média ze soudních jednání tohoto procesu citují prakticky všechno.
ZAtímco, vedle se koná, naprosto bez zájmu médií soud pro obnovu procesu s Kramným, kde tem zásadní důvod je právě spor o naprosto rozdílné posudky znalců. Takže mne to ani nepřekvapuje, že naprostou většinu těch našich „naprosto nezávislých médií právě tenhle spor o pravdu a o fakta, vůbec nezajímá, a svým čtenářům o něm podrobně nereferuji. Ono je to přece jedno, Kramný byl přece dávno podle nějakého posudku odsouzen, tak k čertu s ním…
Souhlasím, děkuji za reakci. To jste mi připomněl jak bleskově se v roce 2012 z doktora Ratha stala štvaná zvěř, přitom neexistoval důkazní materiál, všechno byla vlastně práce médií. V kriminalistice je to určitě složité a nikdo není jasnovidec, který se nikdy nemýlí. Ale jsou možné i zcela vykonstruované kauzy – v duchu „ušijeme na něj boudu“ a pak ho předhodíme nic netušící justici. Kdo ví…
Jestli dovolite k ono je to jak pisete v zaveru. V kriminalistice to muze byt slozite protoze to je preci jen vedni obor, kde i muze dochazet ke konfrontaci nazoru. Jenomze v justici to ma byt jedoduche, protoze nas trestni rad je ppstaveno na presumpci neviny a taky na pric.ncipu v pochybnostech ve prospech obvineneho. Tudiz, by melo byt povinnosti justice, pokud existuji rozdilne posudky, dat prednost tomu ve prosprch obvineneho a nikoliv obracene. Tohle jsou bohuzel prave ty podtatne veci, ktere by meli vazit i novinari takzvane nezavislych medii, a nikoliv jen projevovat doslova detinskou radost, ze po dlouhych letech soudu vynesl NS ci US ten finalni pravomocny rozsudek, ktery se tak zove jen proto ze zadny dalsi soud, ktedy by zase mohl mit uplne jiny pravni nazor uz u nas neni.))
Když jsem tak na začátku četl tu definici gaslightingu, tak jsem myslel, že bude řeč vládní propagandě o začátku a průběhu covidové „pandemie“, o válce na Ukrajině a současné energetické krizi. Ne, že by Bureš a Trump byli svatí, ale tohle byla a je jiná liga.