Jan Žabka: Odpočítávání do voleb začalo. Tik Tok, Tik Tok, Tik Tok…
KOMENTÁŘ. Úřad vlády České republiky chce přes nový účet na čínské sociální síti TikTok bojovat proti dezinformacím o očkování proti covidu. Úspěch takové kampaně ale závisí hlavně na důvěře a tu tahle akce zatím nevzbuzuje. Influenceři, na které vláda spoléhá, totiž nejsou odborníci na dezinformace. Zato mají statisícový dosah, který se vládě může hodit na podzim ve volbách.
První zmínka o spolupráci s influencery na TikToku se objevila ve čtvrtek na twitterovém účtu Úřadu vlády. Na novém vládním tiktokovém účtu se zároveň objevilo první video, kde mladí influenceři Jakub Gulab a Anna Šulcová představují sídlo vlády, Strakovu akademii.
Vzápětí server Hlídač státu upozornil, že společnost Medialer uzavřela s vládou smlouvu na 500 tisíc za nákup reklamního prostoru mimo jiné na sociální síti TikTok. Problém je v tom, že tato firma vznikla před necelými dvěma měsíci a jejím vlastníkem je jeden ze zapojených influencerů – Jakub Gulab. Spolupráce přitom podle vyjádření vlády má být „zadarmo“.
Podle dostupných informací má Gulab společně s jeho kolegyní Annou Šulcovou spolupracovat s vládou do poloviny února. Připravovaná videa mají být o dezinformacích proti očkování a covidu. Využít k tomu chce vláda i platformy Instagram, Twitter, Facebook a YouTube.
Od smlouvy na reklamní prostor teď influenceři údajně odstupují, oznámila to Anna Šulcová na svém Twitteru. Důvodem mají být negativní ohlasy. „Peníze na nákup reklamního prostoru nebudou využity. Spoléháme na to, že šíření podložených informací je na každém z nás,“ píše.
Boj s dezinformacemi
Komunikovat v době koronavirové pandemie s mladými lidmi skrze sociální sítě je bezesporu důležité. Stejně tak je určitě důležitá snaha vyvracet dezinformace o covidu a očkování, které jsou mezi lidmi hojně šířené a komplikují boj s pandemií.
Při vyvracení dezinformací je ale z podstaty věci důležitá především důvěra. Pro její vybudování je zase nezbytný korektní přístup a transparentnost. To ale vládní tiktoková „hurá akce“ nesplňuje.
Informace o spolupráci s influencery měla nejdříve proběhnout médii, a to standardním postupem – přes tiskovou zprávu nebo brífink. Média by měla mít možnost bezprostředně po investování 500 tisíc korun do takové mediální kampaně pokládat otázky a mít informace z první ruky.
Místo toho vláda ohlášením své novinky na sociálních sítích vytvořila prostor pro spekulace. To je přitom základní chyba při vyvracení dezinformací a vzbuzuje to pochybnosti a nedůvěru.
Otázkou také je, jakou roli mohou vůbec v osvětě o dezinformacích sehrát influenceři, kteří pro toto téma nejsou nijak odborně kvalifikovaní. Jejich důvěryhodnost je v této oblasti spíše spekulativní, narozdíl od celé řady odborníků, kteří se fenoménem falešných informací v Česku zabývají a mohou nabízet i řešení, jak mu čelit.
Je to kampaň
Na druhé straně, oba zmínění influenceři mají na svých sociálních sítích statisícový dosah, a jsou tak téma schopni dostat k více lidem. Jakub Gulab má na TikToku necelých 200 tisíc sledujících a Anna Šulcová dokonce téměř 600 tisíc sledujících. To jsou čísla zajímavá pro Babišův kabinet i směrem k podzimním parlamentním volbám.
Komunikace na sociální síti TikTok může posloužit jako účinný marketingový nástroj a spolupráce s influencery na téma covidových dezinformací je prozatím avizovaná jen do poloviny února. Je proto na místě se ptát, co bude s účty potom, co je Gulab se Šulcovou dostanou mezi statisíce lidí.
I když se totiž Andrej Babiš dlouhodobě ve volební podpoře spoléhá spíše na seniory a TikTok naopak cílí hlavně na mladé publikum, i tento komunikační kanál se může vládě před volbami hodit.
Společnost TikTok uvádí, že je na síti zhruba 38 % uživatelů ve věku 13 až 17 let. O procento menší je skupina lidí od 18 do 24 let. Zbytek, tedy čtvrtinu, pak tvoří ostatní věkové kategorie. Při milionu českých uživatelů TikToku to je i zajímavý počet potenciálních voličů, o které se bude na podzim bojovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
To je sice pravda, ovšem na straně druhé, by tohle naopak vyšlo poměrně levně, jak uvedeno, těch půl mega bylo na nákup reklamního prostoru, ale tu práci měli odvést zadarmo. Zlatí hoši.
Zatímco, udělat to úředně, tak si napřed stát najme expertní firmu, která bude několik měsíců pouze analyzovat stav, pak vydá nějaké doporučení vládě – i jen za to by si naúčtovala odhadem tak 10-20 tolik. A pak se najme další IT firma, která to provede, a ta si to pak naúčtuje s plnou parádou.
I když výsledek může být stejně nulový. Ta základní potíž je v tom že vláda ani nemůže říct, na co se má cílit, když sama neví jaká opatření bude v budoucnu zavádět..