Jan Urban: Začalo to jako podvod. Teď je z toho státní politika
KOMENTÁŘ. Už letos v dubnu HlídacíPes.org upozornil na podivné jednání ministerstva financí, které v téměř třicetiletém sporu se společností Diag Human uměle vytvořilo možnost další možná až šestimiliardové arbitráže, jak jsme napsali „za mimořádně podivnou a korupcí obklopenou pohledávku Towit Machinery Trading“.
Páteční rozsudek King’s Bench Division Vrchního soudu Anglie a Walesu v Londýně na sto třinácti stránkách detailně odůvodnil zamítnutí posledních tří námitek, kterými se právníci České republiky pokoušeli zrušit nález mezinárodní obchodní arbitráže BIT z roku 2022.
Jinými slovy londýnský soud rozhodl, že nález BIT už nemůže být z žádných důvodů zrušen. Dvouletá nepromyšlená snaha ministerstva financí a vlády stála jen na úrocích přes miliardu a ministerstvo dodnes dluží ony „právní analýzy“, které jej prý do tohoto hazardního kroku zavedly.
Vydržet to do voleb
Argumentací právníků českého ministerstva financí ohledně oné podivné dodatečné „pohledávky“, kterou se snažili snížit platbu Diag Human o třicet procent, se londýnský soud odmítl zabývat. Požádal pouze rozhodčí tribunál BIT, aby tuto českým státem dodatečně vloženou argumentaci vypořádal dodatkem ke svému vlastnímu rozhodnutí z roku 2022.
Z hlediska soudce Davida Foxtona je věc vyřízena. Česká republika bude muset zaplatit celou přisouzenou částku, tedy dnes už téměř sedmnáct miliard korun.
Je jisté, že ministerstvo financí se bude snažit bez ohledu na dramatický růst nákladů využít jakoukoliv možnost na prodloužení soudních tahanic až za datum parlamentních voleb v příštím roce. Při denním nárůstu úroků o jeden milion a tři sta tisíc korun mluvíme o další částce kolem čtyř set milionů.
To je čistě politické a z pohledu daňového poplatníka nesmyslné rozhodnutí, hájící jen zájem ODS. V žádném případě nepůjde o zájem státu nebo dokonce následování zákona. Takže i v tomto případě je ještě teoreticky možné další opravdu mimořádné odvolání. To ovšem musí povolit stejný soudce David Foxton. A kdokoliv si poctivě pročte těch sto třináct stránek rozsudku, bude váhat, zda ještě dál napínat trpělivost tohoto soudu.
Ministerstvo financí se navíc v reakci na rozsudek minulý pátek dopustilo, řečeno jazykem detektivních příběhů, neúplného a zavádějícího tvrzení. „Vzhledem k tomu, že ani řízení u londýnského soudu, ani investiční arbitráž není ukončena, není otázka placení ani výše částky nyní na stole,“ zní optimisticky a je pro tuto chvíli pravdivé. Bohužel pro českého daňového poplatníka, jen pro tuto chvíli.
Ministerstvo opomnělo sdělit, že zmíněný rozsudek ctihodného soudce Davida Foxtona především autoritativně potvrdil všechna zjištění mezinárodní arbitráže BIT, podle kterých se český stát opakovaně dopouštěl hrubých porušení fair procesu a způsobil společnosti Diag Human škodu.
Takže jediné, o čem nyní bude muset znovu jednat mezinárodní arbitráž, je, zda oněch sedmnáct miliard dostane jen Diag Human, anebo, zda třicet procent z této částky půjde na uspokojení „pohledávky“ podivné schránkové společnosti, která dnes podle dostupných švýcarských, rakouských a německých obchodních rejstříků nemá žádné zaměstnance a nevykazuje žádnou činnost. Nejméně dva z jejích bývalých statutárních zástupců navíc v České republice čelí obvinění z ekonomických trestných činů, včetně krácení daní.
Proč je důvod zbystřit
Nabízí se ovšem ještě třetí možnost, na kterou HlídacíPes.org upozornil už v dubnu. Tedy, že stát bude nakonec muset zaplatit nejenom nějakých sedmnáct miliard společnosti Diag Human, ale ještě oněch dalších šest miliard navíc společnosti Towit.
A tady by měla Policie ČR a státní zastupitelství opravdu zbystřit. Pokud totiž mezinárodní BIT arbitráž „pohledávku“ Towitu odmítne, můžeme se opravdu dočkat toho, že Towit zahájí proti České republice svou vlastní arbitráž. Stát, reprezentovaný v roce 2009 Ministerstvem zdravotnictví a Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, je totiž sám přizval do tehdy ještě domácího rozhodčího řízení.
Otevřeně korupční operaci tehdy řídil tehdejší náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS). Dva ministři financí, Eduard Janota a Miroslav Kalousek, to označili za protiprávní.
Ministr Janota dokonce inicioval zahájení trestního vyšetřování tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a předal mu přes šedesát stránek dokumentů. Vyšetřování však tehdy rychle zakázalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.
To, co začalo jako podvod, se po třinácti letech sice může tvářit jako státní politika, ale nikdy to podvodem nepřestalo být. Není tedy načase, aby orgány činné v trestním řízení začaly konečně podvodu bránit?
Existuje totiž něco jako Zákon o majetku státu č. 219/2000 Sb., který v §14 (1) jasně říká: „Organizační složka si počíná tak, aby svým jednáním majetek nepoškozovala a neodůvodněně nesnižovala jeho rozsah a hodnotu anebo výnos z tohoto majetku.“ Anebo třetí odstavec stejného paragrafu ukládá organizační složce, v našem případě ministerstvu financí, „pečovat o zachování majetku a jeho údržbu, a pokud to připouští jeho povaha, i o jeho zlepšení nebo rozmnožení. Chrání jej před poškozením, zničením, ztrátou, odcizením nebo zneužitím.“
Takový je zákon. Ministr financí Zbyněk Stanjura je zodpovědný za více než čtyři roky zbytečného zdržování sporu a bránění spravedlnosti. V zákoně přece nestojí nic o tom, že pomáhat skrývat identitu skutečných vlastníků Towitu, financovat politické „malé domů“ a vyhodit skoro šest miliard do černé díry korupce je v pořádku.
Autor tohoto textu se kauze Diag Human věnuje dlouhodobě, napsal o ní knihu Tunel plný krve. V minulosti několik let pracoval v právním týmu Diag Human; pro majitele firmy Josefa Šťávu zpracovával archiv celé kauzy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
29 komentářů
Třeba se Stanjura nějak vymluví na Brusel, přece za to můžou všichni ostatní,on nic,on muzikant, pardon,on ODS=něco jako automatická správnost rozhodnutí.Vymyslí si třeba svatého čerta,jen aby vína nebyla na něm, případně na ODS☹️
To chcete od obyčejného občana, aby komentoval tento případ? Kolik tady bylo od té doby ministrů financí, kteří po konci své vlády mělo na kontě x milionů, x nemovitostí atd a bude jim podle zákona tento majetek odebrán/zestátněn/? Stejná otázka pro premiéry. Kdo je jednou postaví před rozhodnutí soudu? Chcete aby obyčejný občan udělal analýzu našeho právního systému počínajíc ústavou, kompetenčním zákonem a konče vězeňským řádem a ukázal na viníka? Ukázal na problémy tzv demokracie? V diktatuře by diktátor možná ukázal prsten na viníka, který by to celé byť nespravedlivě odskákal, ale bylo aspoň pro lid bylo tzv. učiněno zadost. Kolik máme odborníků na ústavu kteří by měli ukázat na její nejasnosti? Kdy kdo dá do ústavy trestní odpovědnost a odvolatelnost zvolených „zástupců lidu“. Kdy se zrealizuje referendum zaručené ústavou a lid si zvolí důvěryhodné zástupce? ATD…..
Soudruhu, toužící po diktatuře, nějak jste si nevšiml, že už 35 let si u nás „lid“ volí své zástupce prostřednictvím transparentních voleb, a tak žádné vaše hloupé „referendum“ nepotřebuje. A byl byste schopen vůbec sdělit, jak by se podle vás měla lišit volba volených zástupců tím vaším „referendem“ od skutečných svobodných voleb, jaké máme dnes v demokracii zaručeny?
Cha,cha,cha!
ŽUMPA stát
Plný souhlas, bohužel některé požadavky jsou neuskučnitelné, zodpovědní nepůjdou nikdy proti sobě.
Jak může být Stanjura odpovědný za 4 roky zdržování…..?
..když mohl zdržovat jenom dvaapůl 😀
Zapomíná se, že majitelem společnosti Diag Human byl Josef Šťáva, kamarád Kalouska..své akcie prodal společnosti Patria, takže své finance už má…
Čechystán…
Východní Evropa…
Co dodat.
Už jen z těchto řádek a naprosto legitimních přímých argumentů a čísel je zřejmé , že se tímto MUSÍ zabývat orgány činné v trestním řízení a zahájit vyšetřování , které povede k označení jasného viníka, pravomocným odsouzením a povinností uhradit vzniklou škodu !
Myslíte? Koukněte na Mynáře a Nejedlého, sedí?
Politici si jako první krok odhlasovali nepostižitelnost za svá rozhodnutí, nejsou tedy za nic zodpovědní. To se jim to vládne.
Ono tak to vůbec není – sice by šlo vysvětlovat omezení imunity, ale stačí připomenout stíhání paní ministryně Parkanové, kterou takto stíhali a soudili 9 let, a stejně neodsoudili.
I pan premiér Nečas byl dlouhá leta souzen za některá svá pochybení. (lze dohledat, snad to ještě ani neskončilo) .
A jak známo i expremiér Babiš je již dlouhá léta vyšetřován a nyní již opakovaně souzen.
Berte to tak, že v tomhle státu, lze udat, vyšetřovat, žalovat i politiky, ale odsoudit je a dát zavřít, už je mnohem složitější..
Nutno dodat, že dnešní vláda není daleko od vlády ODS devadesátých let, což je to nejsmutnější.
No spíš řekl, že se blíží k tomu chaosu, který tu prováděla vláda ODS s premiérem Nečasem od roku 2010.
..když mohl zdržovat jenom dvaapůl 😀
Dobře a rafinovaně propracovaný podvod, na který stát a jeho dobře placená justice zřejmě nestačí.Nakonec zase na to doplatí prostý český občan snížením jeho životní úrovně.
Na to vše se zeptejte s. Součkové. Ta s tím podvodem začala. Setkal jsem se s ní (kdysi) osobně a o tom nejde slušně mluvit. Pamatujte si o roku 93 u nás přestal fungovat stát (Československo) a začala fungovat korporátní“ demokracie“. Protože už jsme státem přestali být! A nikdo to nechce slyšet. Proto si z ústavy dělají prču.
Mimochodem, právě proto že nejsem profesionální právník, tak se zdá rozhodnutí londýnského soudu sporné.
Na jedné straně sice “ zamítá námitky oproti předešlému, nálezu nižší instance“
ale současně „… požádal tuto nižší instanci , aby ještě další nezamítnuté argumenty vypořádala dodatkem ke svému předešlému vlastnímu rozhodnutí „?
Nevím jak v Británii, ale třeba český řád asi pojem „dodatek k rozsudku“ , nezná.
Jistě – nešlo o rozsudek nižšího soudu, ale už xté arbitráže v tomto sporu, navíc projednávaných různě v řadě států Unie.. Jenže právě proto – jede se další kolo těch právních sporů , a nemusí být poslední.
Jinak má pan Urban jistě pravdu. Ovšem, právě v tom je vidět ta podstata arbitráží vedených proti (asi nejen českému) státu. Že se pak už neprojednává ten původní právní spor, ale až ty další právní kroky, prováděné během těch ´ arbitráží.
A v tom pak lze nekonečně pokračovat..
Je to tristní výsledek, který se nezodpovědne prodlužoval. Náš přechod k trznimu hospodářství má mnoho černých děr, jen namátkou Diag Humen, televize Nová atd. Nechtělo se používat c. a k. a prvorepublikove zakony a tak se zhaslo. Nyní to dospělo až k Rusku a Ukrajine, nemáme politickou garnitura, která nás provede těmito děsivým situacemi, dovedou se klanet jen zlatemu praseti a podle toho to vypadá. Komunisti nebo plutokrati, jedni za 18, druzí bez dvou dvaceti.
nechte ho uhradit ze svého patu, jen 10 let a je to ok
co jste si zvolili…to máte
Jako současná vláda se u protahování zaplacení určitě zapotí, skutečný majstrštyk by ale byl, kdyby to zvládla i ta další..:-)
Skvělý článek. 👍
Jenom pro připomenutí:
… V roce 1996 podala firma Diag Human žalobu u Krajského soudu, v níž se chtěla domoci náhrady škody za újmu, původně ve výši 200 miliónů korun…
… za vlády Miloše Zemana (1998-2002) měla firmě Diag Human vzniknout škoda ve výši 680 milionů korun, stát se rozhodl arbitráž zvrátit…
… Dokumenty dokládají, že tehdejší (2008) ministr financí Miroslav Kalousek podpořil svého dlouholetého známého Josefa Šťávu (Diag Human), který usiloval o miliardy korun v arbitráži proti státu, jehož zájmy měl Kalousek jako ministr hájit…
… (2006) Kalousek chtěl po volbách vytvořit vládu s komunisty …
To jenom pro informaci, kdyby chtěl Kalousek náhodou zpět do politiky.
Nakonec se ukazuje, že měl Kalousek pravdu, a bylo lepší se s Diag Human vyrovnat už v roce 2008. Stát by ušetřil 16 miliard Kč.
Nechápu, jak jste došel po radě pana Kalouska k ušetřeným 16 mld. ? V roce 2008 skončila arbitráž pro ČR s výsledkem zaplatit 8,3 mld. f. Diag Human. Tuto částku radil Kalousek zaplatit…
Autor se ve svých úvahách otočll o 180 st. Z člověka, který od počátku OF a později pracujícího pro Diag Human, se postavil proti Stanjurovi. Jsou to paradoxy.
Nicméně oceňuji, že své angažmá pro Diag Human autor neskrývá.