Jan Urban: Z české demokracie se stává živá mrtvola. Už ani není potřeba utahovat šrouby
Sklouzávání střední Evropy k „zombie demokracii“ je nebezpečné. Společnost má stále omezenější výběr možností odporu. Politické strany v populistické konkurenci v obavě před ztrátou hlasů taktizují a vyhýbají se principiálním střetům. Předvolební politická scéna České republiky je toho nejlepším příkladem.
Prestižní americký časopis Foreign Affairs přinesl tento měsíc pozoruhodný text Kennetha Rosse, nazvaný „Věk zombie demokracií“ (The Age of Zombie Democracies). Autor je výkonným ředitelem Human Rights Watch, jedné z nejznámějších nevládních organizací na obranu lidských práv ve světě. Předtím proslul jako federální prokurátor v New Yorku a vyšetřovatel skandálu s tajným prodejem zbraní Iránu, kterým administrativa Ronalda Reagana v osmdesátých letech podporovala protikomunistické povstalce v Nikaragui.
Podle Kennetha Rosse se v posledních deseti letech na jedné straně zdokonalovaly techniky „řízené demokracie“, kterou autokratičtí vládci v nejrůznějších částech světa ovlivňovali parlamentní volby, které jim i jejich vládám dávaly zdání legitimity. Nejčastějšími metodami byla monopolizace médií, omezování občanské společnosti, manipulace státních institucí a zneužívání veřejných zdrojů.
Miloševič, diktátor – průkopník
Ve stejném období se však v řadě zemí dokázaly opozice a občanská společnost mobilizovat na obranu demokracie, například v Rusku, Egyptě, Turecku nebo Venezuele. A tak autokraté na celém světě přitvrdili. Počty vražd nepohodlných novinářů, věznění, vyhánění do exilu nebo únosů představitelů opozice spolu s omezováním svobody slova v posledních několika letech výrazně stouply.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Dodejme, že jako asi vůbec první „postmoderní diktátor“ se projevil už v devadesátých letech minulého století jugoslávský prezident Slobodan Miloševič. Pochopil a vyzkoušel v praxi, že ani v době války nemusí usilovat o stoprocentní kontrolu nad společností. Ověřil, že stačí ovládnout státní televizi a rozhlas, a s osmdesátiprocentní většinou válkou zastrašeného obyvatelstva (a zkorumpovaným státním aparátem a justicí) si může kdykoliv dovolit i „svobodné volby“.
Od té doby se do ovlivňování společnosti nově zapojily sociální sítě, schopné v reálném čase formovat „veřejné mínění“, a mocenská hra se stala ještě jednodušší.
Zombie demokracie v Maďarsku
Kenneth Ross nazval novou situaci příhodným termínem „zombie demokracie“, živou mrtvolou volebního politického systému, která sice jako demokracie vypadá, ale nemá nic z jejího obsahu. Jako jeden z příkladů uvádí režim prosazený Viktorem Orbánem.
Od roku 2010, kdy byl podruhé zvolen maďarským premiérem, ovládl většinu médií, vyměnil neposlušné soudce za poslušné, omezil práva občanské společnosti, prosadil pro sebe výhodné změny volebních obvodů a všem poslušným rozhazoval veřejné prostředky. V roce 2019 přesto ve volbách ztratil vliv ve velkých městech. A tak se pustil do boje s Evropskou unií.
Obranu „národních zájmů“ pak příhodně doplnila „národní mobilizace proti covidu“. Omezil samosprávu univerzit a z Budapešti vyhnal prestižní mezinárodní Středoevropskou univerzitu financovanou Georgem Sorosem. Orbán sám kdysi vystudoval za peníze Sorosovy nadace Open Society Fund a jako mladému demokratovi mu pranic nevadil mecenášův maďarsko-židovský původ. Dnes z něj cynicky udělal billboardový symbol údajného světového židovského spiknutí proti maďarské domovině.
Babiš, Zeman, Orbán? Jako z 19. století
Je skvělé, že západní společensko-vědní debata v posledních letech začíná konečně procitat z naivního ideologického nadšení nad porážkou komunismu a „vítězstvím demokracie“, které ji ovládalo v posledních desetiletích. Nástup populistů jako Donald Trump nebo Boris Johnson a proměny tradičních politických stran v centrály záměrně vyhrocených on-line kampaní k takovému probuzení jistě pomohly, stejně jako neúspěch „demokratizačních“ tažení v Iráku a Afghanistánu.
Střední Evropa může dodat ještě jiné poučení. V devatenáctém století myšlenku demokracie přijala především jako nástroj k prosazení nezávislé národní státnosti. Národní zájem, definovaný vždy jen úzkou šlechtickou nebo intelektuální elitou, tak byl od počátku nadřazen občanskému principu a pojetí právního státu – a to platí pro středoevropské chápání demokracie ještě dnes.
Viktor Orbán, Jaroslav Kaczyński, Andrej Babiš či Miloš Zeman vlastně jen kopírují narodnické stereotypy devatenáctého století a zcela upřímně nerozumějí, proč jim Evropská unie vytýká ovlivňování soudců, omezování svobody slova, korupci nebo příklon k otevřeně nedemokratickému Rusku.
Smrtelný klid v Česku
Sklouzávání střední Evropy k zombie demokracii je nebezpečné. V Česku už zombie prezidenta máme. Trestně stíhaného premiéra s minulostí agenta komunistické Státní bezpečnosti nebo politické strany pokrývající korupci svých špiček také. Oligarchizaci médií – naštěstí ne úplnou – a politický tlak na média veřejnoprávní taktéž. Protestní hnutí Milionu chvilek s pandemií vyšumělo a protestní politika relativně mladých Pirátů zkrotla k nepoznání.
Takže máme vlastně štěstí. Je tu takový klid, že další přitahování šroubů ani není zapotřebí. V justici, policii a na státním zastupitelství je dost lidí ochotných naslouchat mocným. A když se jeden výbor Senátu odváží vyslovit, že zombie prezident není schopen výkonu jemu svěřené funkce, okamžitě se objeví „experti“, kteří mimo jakoukoliv veřejnou diskuzi přispěchají s radou tento zásadní ústavní problém raději neprojednávat.
A politické strany se raději dívají jinam a mlčí. Prezident bude rád. Dosáhne odvolání šéfa tajné služby, volby mu opět dodají zdání legitimity a svojí kamarile a jejím kšeftům bude moci dál poskytovat ochranu. Živá mrtvola volebního politického systému, která sice jako demokracie vypadá, ale nemá nic z jejího obsahu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Buďte připraveni na dobré i špatné časy
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
77 komentářů
Nejsmutnější na tom je, že pan Urban má v mnohém pravdu, jenomže právě tak a s takovými chybami ta postfeudální evropská demokracie vznikla,, takto je i vykonávána a taková rizika skutečně i má. Takže k určitým excesům občas dochází, a v lepším případě to ovčané musí vydržet k příštím volbám v bezmezné důvěře že ta „příští demo vláda“ bude jistě lepší a za její vlády ty takzvaně nezávislé instituce (jako soudy, policie, a různé Rady) budou ještě mnohem nezávislejší í a mnohem spravedlivější :))
Ale ono to tak většinou nedopadá, protože i ty další vlády (a další instituce) se dopouštějí zase dalších excesů, ať účelově, z hlouposti, či naivity.
Mimochodem, že o tom třeba mluvíme, ten v závěru zmíněný nápad jistého výboru v Senátu ohledně odvolání prezidenta, jest právě takový pokus o zneužití politické moci o které cely ten článek píše.
ANo, nedodržování ústavy hradním čučkařem je jistě zneužití politické moci. Je jen problém, že snaha o nápravu přišla jen ze strany Senátu a ti, kterým jde jen o to zneužívání a nikoli o demokracii, tento návrh nepodpořili.
No tak že by celý náš „slovutný“ Senát to podpořil – tak to přece ani náhodou !!!. I samotnému Vystrčilovi se to „eklovalo“ – a to už je co říct. Nakonec je to odpískáno, odloženo ad acta jako další „významný rozum“ ze Senátu ČR …
Na „eklování“ budeš ty odborník. Zvlášť, když se srazíš s faktem. Například s tím, že nic nebylo odpískáno, jen se čeká na to, až nějaký gerontolog a adiktolog oficiálně potvrdí co je o hradním čučkařovi zřejmé. Problémem svědčícím o pokřivených charakterech těch co mají reprezentovat českou demokracii jsou samozřejmě opětovné (po předloňsku) hysterické reakce z anospdksčssd.
No ale pokud by na tom Vystrčil trval, tak by to chlapci z ODS a spolu dostali nařízeno befelem. Zřejmě mu (Vystrčilovi) překvapivě došlo, že takováto bezduchost – v podání od Fischera a kol., nemá šanci i v takto takřka jednostranně vyvinutém senátu rozumně projít, že by to byla ostuda… Ale může pochopitelně Fischer a kol. bojovat dále – i když se třeba změní na podzim sněmovna, ale pak ústavní soud by to musel definitivně „odbouchnout“ do trvalého zapomnění jako kardinální békovinu (jak říkal Srágorka…).
Kdyby byly v ř.. ryby nebylo by třeba rybníků, josef. Na befely funguješ akorát ty a tobě podobní. Vystrčilovi jako vzdělanému člověkovi především došlo, že s hradní bezduchostí se dá něco dělat jen pokud bude na vše papír.
No ale teď je třeba hrdiny Fischera k úprku z Afghanistánu… On místo toho zarytě mlčí, dnes na ČT 24 po 21,oo mluvil pouze člen tohoto „fischerova“ výboru – kde on je kápo, a to hrabě Czernin z Dymokur. Ale zdaleka to nemělo tu Fischerovo sebejistotu, ten Czernin v podstatě mektal..
Jediné čeho je třeba, abys přestal uhýbat před tématem, který jsi sám načal, josef. Nebo jsi máslo a hadr na podlahu s měkkou páteří jako bureš?
Je evidentní, že „zombie demokracie“ je jen záminkou k eurohujerskému útoku na existenci národních států v EU, takže nemá smysl s autorovým tvrzením o úpadku demokracie polemizovat.
BTW diskuze o tom, co to vlastně demokracie je a jak musí nevyhnutelně skončit, je jiné a hodně rozsáhlé téma.
Dle vašeho příspěvku nemáte o tom co je demokracie ani to nejmenší tušení.
Tedy dovolil bych si podpořit výše uvedenou tezi, právě že ta diskuze o tom jaká ta demokracie tu vlastně je, a jak funguje (i vůči EU). by měla být to hlavní. Bez toho zůstává jen tou spíše politickou skořápkou, pod níž lze skrýt mnohé.
Demokracie je diktatura většiny. Tečka.
Demokracie je jednou z provozovaných technologií vládnutí, správy věcí veřejných a ve své podstatě má zadrátováno, že skončí diktaturou a rozvratem. Často vidíme a čteme, že si různí lidé spojují/zaměňují demokracii s takovými kategoriemi jako je svoboda, morálka, spravedlnost atd., což je bohužel katastrofální omyl, s tím nemá demokracie nic společného.
Takže to je moje „tušení“, co je to demokracie, abych odpověděl na Vás příspěvek.
– pokud je to „vůle většiny“ občanů nějakého státu, je nesmyslné stavět ji proti národním zájmům – jak činí autor článku.
A co se stalo z evropské demoktracie? O všem rozhoduje a řídí jedna osoba z Berlína,nechci napsat diktátorka,ale daleko od pravdy to není.
Po přečtení článku se podivuji, že mohu vůbec vyjít na ulici, zajít si na nákup, prožít kdekoli dovolenou, vyřvávat na veřejnosti co mě napadne, prohlásit o prezidentovi, předsedovi vlády a o kterémkoliv poslanci nebo senátorovi, že jsou to úplní blbci, že media jsou jednostranná a tím pádem neobjektivní, mohu vylepovat protistátní letáky a přesto se mě nic nestane. Nikdo mě neomezuje a nezavře. Jedině, že mě Seznam nebo Facebook vymaže příspěvek jako nevhodný. To je blbé, ale přežiju to. A nyní se dovídám, že mám utažené šrouby a víc to prý již nejde. Spíše podezřívám autora článku, že nemá rád Babiše a Zemana. To se ale dá také přežít.
Nejen vymaže,já jsem od Seznamu dostal doživotní ban.
Já taky co si to vubec dovolujou ? .Pujdeme -li cestou Zemana a Babiše bude to socialismus naruby a držet huby a krok.
Já ovšem také.
Kolego, nepleťte si demokracii se svobodou, to jsou úplně jiné kategorie. Demokracii tu máme – pořádají se volby a rozhoduje většina. To je demokracie.
K Vašim příkladům, co všechno můžete, bych jen podotknul – není to dávno, co jste mohl z domu jen na nákup základních potravin nebo do zaměstnání, z okresu do okresu jen s bumážkou a o dovolené jste si mohl jen doma vyprávět. O tom, co všechno můžete veřejně vykřikovat bez toho, abyste měl problémy, je zbytečné se rozepisovat, abych náhodou nebyl vaporizován.
Nikdy sem nemělo přijít to,co sem přišlo v r.2017
Snad o něco dřív a né až 2017!!
Dobře si všimněte, kdo v Česku stojí na špici této pseudo/demokracie. Dva tzv. „bývalí“ komunisté. Dobrovolně do této vraždící mafie vstoupili a nikdy to neodčinili. Nedostatek mravů se nedá vyřešit zahozením členské průkazky. Pokud někdo neví kteří to jsou, tak: Zeman a Babiš.
Oba dva byli ovšem přihlouplým národem nadšeně zvoleni …
a Babiš bude národem zvolen zase!
Zeman a Babiš nebyli nadšeně zvoleni přihlouplým národem, ale byli zvoleni 22% voličů, kteří se rekrutují z řad bývalých komunistů a přihlouplé části českého národa. Když si uvědomíte, že do roku 1989 bylo v Česku 1,5 milionů komunistů- tak jich 1 milion ještě žije+ voliči z rodin bývalých komunistů´= 2,1 milionů voličů, kteří volili jak Zemana tak i Babiše-to je ta přihlouplá část národa.
Jo,jo nadává se na Havla a ted tu máme Zemana -Babiše ,chybí Husák a katastrofa je tady
Živá mrtvola je Česká republika od roku 1989. Po sametovém puči přišla sametová, nikdy nepotrestaná zlodějna nazvaná privatizace a od té doby kolonie už nikoho nezajímá. Stačí každoročně odvést kolonizátorům cca 350 000 000 000Kč a máme klid.
Nějaký premiér nebo prezident jsou jen loutky vedené z Bruselu a Koudelka se svou spackanou zpravodajskou hrou zvanou Vrbětice, jen posloužil CIA k dalšímu verbálnímu napadení Ruska. Takže zoombie jsou tady a nic jiného nás nečeká. Volby nic nezmění na statusu quo, takže jít volit je v podstatě zbytečné. Dobře už bylo a to je jediná pravda o tomto státě. Naneštěstí máme svobodu slova, takže psát svůj názor je úplně zbytečné. Každý se bojí pravdy a jen se lže, podvádí a krade. Ať žije zoombie demokracie.
Trefně napsáno. To je dnešní realita. Světlo v tunelu ČR žádné.
Zajímavé je, že se na té privatizaci přiživili nejvíce bývalí straníci.
To není zajímavé.To jsou lidé, kteří umí převlékat kabáty a jsou vždy v pravý čas na pravém místě.
Nikdy nepotrestaná zlodějina zvaná znárodnění, přišla po únorovém puči, živá mrtvolo. A ano, tehdy jsme russovětským kolonizátorům odváděli stovky miliard ve zboží a surovinách za dumpingové ceny, a to jen proto, aby místní komunističtí podržtaškové russovětského impéria měli klid, loutko vedená z moskvy.
Bohužel si přiznejme, že se vesele znárodňovalo již před únorem. A nejen, že stát zabíral existující firmy. Např. již v rámci znárodnění filmového průmyslu v létě 1945 bylo dokonce vůbec zakázáno vyrábět soukromě a distribuovat jakékoliv filmy. A pod tím je podepsán p.Beneš. Předpokládám, že tenkrát byl ještě příčetný.
Jistě o nějaké demokracii a spravedlnosti se v tzv. třetí republice mluvit nedá. Vždyť Československo byla už tehdy promořeno komunistickými zločinci a profízlováno agenty nkvd.
Protože se ten průmysl velmi aktivně podílel na nacistické propagandě.
Banky a velkoprůmysl byly znárodněny proto, že jejich majitelé v době mnichovské krize bojovali proti obraně republiky v domnění, že s Hitlerem se domluví líp než s Benešem.
Pane Pergille, vy jste snad požil.
Nepožil. Českoslovenští bankéři jasně Benešovi řekli, že válku financovat nebudou, Byl to jeden z důvodů, proč Beneš nakonec Mnichov přijal. Ale pamatoval si to, prevít jeden mrňavá 🙂 , až do konce války, a pak je „smahnul“.
… jak někdy asi před 2-3 lety zpět podotkl Ivan Pilip, že pro „únoru 1948“ byla znárodněna asi 1/3 tehdejší ekonomiky… Čili stačí nemít zatmění očí a rozumu…
A to sis vycucal odkud, josef?
to jsem viděl a slyšel přímo od Pilipa v televizi někdy před 3-4 roky, že po únoru 1948 už to byla znatelná menšina firem…
Tvoje vidiny, josef, jsou zajímavé ale jen z hlediska jejich směšnosti.
Za vším hledej ODS
Že by agent bureš, hradní čučkař a a zuby nehty se politických korýtek držící členové do věčných lovišť směřující ksčssd změnili politický kabát z rudo oranžové na modrou? Podle sama zřejmě ano.
Jakou barvu má vlastně bureš a jeho stranické podržtašky, nelze říci. Tahle parta je tak proměnlivě barevná (dle politické potřeby a předvolebních okolností), že by ji to mohli závidět i všechny LGBT průvody vzaté dohromady.
Smutné na tom je kolik voličů pohrdá demokracií a volí takové představitele do čela navzdory fatálním následkům, které to přináší. Dílem z hlouposti, dílem sobeckost ( po nás potopa), dílem z pocitu pomsty za své osobní frustrace.
Volič, který jde volit, rozhodně demokracií nepohrdá, naopak se dobrovolně účastní „svátku demokracie“ a vyjadřuje tak svobodně svůj požadavek na další směřování společnosti. To, že výsledky voleb se někomu nelíbí, je zákonité; názory jsou od toho, aby se různily. Zvítězí ten většinový (nikoliv optimální) názor a tomu se říká „demokracie“.
Ochota naslouchat mocným, je patrně mnohým Čechům vrozená. Typickým projevem té ostudné ochoty (v poválečné euforii do jisté míry omluvitelným) se proslavil vůdce KSČ K.G. svým: „Právě se vracím z Hradu…“ instalací zetě A. Čepičky do funkce ministra spravedlnosti, který proslul ujištěním věrnosti: „Zákon poruším tolikrát, kolikrát to bude politicky potřebné!“
Není mnoho voličů, kteří ten vývoj k české lidové demokracii pamatují a mají povinnost jej mladým tlumočit a včas varovat před lhostejností. Není vyloučeno, že současný pan předseda vlády za 2 měsíce slova K.G. dokončí: “ … pan prezident Zeman všechny moje návrhy přijal!“ Ještě, že se alespoň Pirátům daří včas vyburcovat ty nejmladší voliče, kterým si uvědomují, že dnes jim jde o budoucí kvalitu života a jejich dětí.
Kdyby šlo jen o to, zda si lidé „pamatují“ na převrat únoru 1948 a Gottwaldův proslov a totalitu tak v tom by problém přece nebyl, protože to už je i těm mladým generacím vtloukáno od mala – dokonce to najdete i v kreslených seriálech pro prcky na Déčku.
Jenomže, jde o to druhé, tato učená historie totality končí (i v těch animácích), záběry na listopad 89, jásající davy a zubícího se Havla, přece „Pravda a Láska zvítězila“ , takže milí občané, teď už se nemusíte starat o nic, jen si zvolit ty správné čestné politiky a ti už to udělají za vás.
Tudíž je fakt že trochu více reality a občanských protestů to chtělo už koncem devadesátých let, když se tu za angažovanosti politiků ten stát rozkrádal.
Jestli se to připomíná teď za Babiše, a lidi to vezmou do úvahy i pro všechny politiky v budoucnu, nic proti. Akurát tedy je otázka zda jsou vhodnou alternativou Piráti, už z jejich výroků to vypadá, že toho lidem seberou mnohem víc…
To je ono! Vzít do úvahy – poměřit zkušenostmi 30 let, – a pak pečlivě vybrat mandatáře – na všech úrovních. TGM: “ Demokracii už máme, – teď ještě najít ty demokraty…“ Za mě: – Raději dát šanci, zkusit věřit mladým, – než se spokojit se s novodobými (30 let se projevujícími) vševědy, kteří o cti dosud jen žvaní…
Piráti ovšem nebojují za demokracii, ale za konkurenční totalitu, IMHO mnohem horší.
Jinými slovy, za tu stejnou totalitu do roztrhání těla bojující pergil, zase fantazíruje.
V EUroparlamentu sedí se zelenými. A pojem „ekofašismus“ by vám něco říkat mohl.
Důležité je nezaměňovat pojmy s vlastní dojmologií, pergille. Prozatím, za tu „konkurenční totalitu“ bojujel leda agent bureš.
Skutečnost, že piráti sedí v EUroparlamentu se zelenými v jedné sekci je „dojem“?
Skutečnost, že úporně řešíte vlastní dojem, o tom kde kdo sedí, nic nemění na faktu, že jen a pouze agent bureš poklonkuje v bruselu před zelenými a poškozuje ekonomiku ČR.
Článek považuji za nesouhlas autora s výsledkem voleb.Je pravda že demokracie pokuhává ve východoevropských státech ale je to jen důsledek práce médií které brání vyslovit svobodně svůj názor občanům. Na Novinkách berou navždy možnost diskutovat těm kteří nepapouškují názor redaktorů.Jsem si jistý že na Hrad budeme volit jen toho který neklečí na kolenou.Nechci se zavděčovat cizincům , chci mírovou spolupráci s Východem i Asií .
Mírová spolupráce s východem ani Asií není možná …..
Dobrý komentář.
Jednoduché porovnání . Když Trump tlačil na soudce (nevím už teď v kterém státě) , tak ti ho odpálkovali . Mají totiž svou nezávislost . V Americe si totiž nevolíte jen svého starostu , ale i šerifa , soudce či státního zástupce . Tudíž oni mají legitimitu zdola a tedy nezávislost na vrchnosti . A tato decentralizace prostupuje celou USA . Tudíž vy si volíte šerifa . Ve státních volbách guvernéra a ten má pod palcem státní policii . A nad nimi je pak FBI . Všichni se nemají rádi a jdou takzvaně po sobě , ale tak to má být .
Obce mají své daně , stát také a unie také své. Tudíž nikdo nikoho nemuže manipulovat .
Jak je to u nás ? U nás stále máme monarchistické uspořádání . Vše je ovládáno z centra a tedy i u té poslední obce rozhoduje parlament jaké bude mít příjmy .
V principu totalitním režimům umožnuje centralizace ovládání celé společnosti . Někde na to jdou silou – bělorusko . U nás se to děje jemně přes peníze .
Ameriku bych za vzor nedával. Viz jejich současný problémy, alespoň co jsem se dočetl co mají ve městech: San Francisco a Portland. Skoro napůl legální vykrádání obchodů a zapalování aut je běžné. Ochranka se tam bojí zakročit proti zlodějům, protože by mohli být medializováni a většinou jako rasisti. Některé firmy raději zavřely obchody, protože není politická vůle to řešit. Snad se mě to už nebude týkat, až sem tento mega trend dorazí….:-)
Berte to tak . Amerika je obrovská a decentralizovaná . A to je hlavní výhoda . Že někde blbnou a kradou je normální . Akce vyvolává reakci . Ale o ameriku se vubec nebojím . Ta má samoopravné mechanismy. To evropa je na tom huře . Jak jsem psal , státy s feudální historií a tedy centralizací mají sklon k diktaturam viz. geern deal .
.A koho myslíte, že by za soudce nebo státní zástupce volil „národ“, který si dokonce dvakrát zvolil Zemana a Babiše bude volit potřetí?
Soudce se vybírá z dalších soudcu . A novináři vždy perou špinavé prádlo , takže asi by se tam nedostávali lidé co jezdí pod vlivem , brali uplatky atd.
CNN Prima News
■
Lifestyle
Historie
V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou
Téma: Historie Ivan Motýl 1. srpna 2021 14:40……
……….zajímavý demokratický sametový článek pana Motýla…to znamená, že v armádě za socialismu zahynulo 8000 vojáků vinou socialistické armády…a to je zajímavé, že po sametové revoluci nikdo z pozůstalých 8000 rodin nechtěl po armádě ČSFR odsškodnění za smrt svého syna…zajímavé, buď jsou všichni pozůstalý debilové nebo český pan novinář Ivan Ivanovič Váňa Motýl ve svém článku kecá !!!
Základní vojenskou službu jsem absolvoval v divizní nemocnici (rozvinutý zdravotnický prapor je oficiální odborná terminologie). Úrazů s fatálním koncem, sebevražd apod. jsem viděl dost na to, abych to číslo nezpochybňoval. Prostě se tu dělala fyzicky i psychicky náročná činnost s nebezpečnými materiály i instrumenty. Což logicky vede k obětem na životech. A tu a tam nějaký vojáček zemřel i na nemoc, na jakou by zemřel i v civilu.
MMCH kdysi jsem mluvil s pánem, který byl absolvent hornického učiliště. Ten ve svých cca 30 letech na nějakém srazu spolužáků zjistil, že polovina z nich je už po smrti. Horníci, ne vojáci.
I za mé ZVS zemřel kamarád z „bidla“ hned vedle mě. Jel domů na pohřeb babičky a doma na svém „pionýru-mopedu“ narazil do kamenného patníku… Ale v souhrnu Motýla bezpochyby je jako oběť režimu…
Hlídací pes štěká, naše karavana táhne dál
Drazí soudruzi a soukmenovci, vážení bezpartijní!
Nesmrtelný Lenin & Veliký Putin nás učí jedinečné taktice: Naslouchat i nepříteli, když má (náhodou!) pravdu.
Ano, poučit se můžeme i ze štvavých článků nepolepšitelného obhájce kapitalismu a demokracie Urbana: K volebnímu vítězství nám stačí Čau lidi, k tomu nejsledovanější televize Nova + největší deníky (Mladá fronta Dnes a Lidové noviny).
Ano, naši národní Vůdcové Miloš a Babiš opět drtivě zvítězí, i kdyby se Západ rozkrájel. A naše národní karavana konečně dorazí do Moskvy, pokloní se Leninu i Putinu.
Co se zbývajících „českých“ štvavých médií týče: Po jejich zákazu bude Amerika a EU skučet o omezování tzv. svobody. Ale my s hrdostí poukážeme na rostoucí popularitu Sputniku, Parlamentních listů a Neviditelného psa.
Prostě: Za pár let po tzv. Hlídacím psu, tzv. Manipulátorech a jiných podobných nástrojích cizích ideově-politických centrál ani pes neštěkne. Stejně tak po přežilé liberální demokracii, zločinně otevřených hranicích apod.
Na shledanou v lepších časech!
P. Radosta
Nedívám se na Novu, nečtu MF, přestal jsem dávno číst PL. Čtu pouze články na Seznamu, pana Urbana a prostě vše co se dá ošklivého na Babiše přečíst( a že toho je hodně). Přečetl jsem si i vás milý pane a vzal si ponaučení: Budu volit jen a pouze Babiše a škoda, že nelze i Zemana.
Jste totiž úplně ale úplně mimo realitu a již vaše existence popírá to čemu se říká demokracie. Ale to vám a všem uslintaným rádoby demokratům nedojde….Zatím přeji hezký večer. Zítra půjdu pozorovat motýle, dám si pár koblih a prostuduji SEZNAM…
No tak táhni. Nikdo tě tady nedrží, karavano.
Pokud má smysl nějaká diskuse je nutno si vyjasnit pojmy:
1.) Co je to demokracie, resp. zastupitelská demokracie?
2.) Co je myšleno pod pojmem „zombie“ ? resp, asi vyprázdněná demokracie?
3.) V čem se vyprazdňuje a jak?
TEPRVE PAK může vzniknout smysluplná diskuse o demokracii
Když se podíváme na současnou EK, tak prakticky polovina jsou socialisté nebo něco ještě levicovějšího (třeba zelení), v předchozí EK (2014 – 2019) působila jako komisařka pro zahraničí komunistka Federica Mogherini, předchozí EK (2010 – 2014) předsedal maoista (což je taková ještě zločinnější sorta komunistů) Barroso …
Je mi líto, jestli je něco přehlídkou komunistických zombií, tak je to jednoznačně Brusel. Navíc tihle lidé museli mít o zločinnosti komunismu daleko lepší přehled než naši občané na základě rušeného vysílání Svobodné Evropy. Rozhodně nemuseli do těchto zločinných stran vstupovat z existenční nutnosti (jako třeba Babiš). A Zeman ke komunistům vstoupil v krizovém období, kdy se asi jedině dalo vstoupit do KSČ s dobrými (byť naivními) úmysly, a hned na začátku normalizace byl vykopnut.
Prostě, z Bruselu se k nám vrací to, co jsme si mysleli v roce 1989, že jsme se toho navždy zbavili (včetně řadových komunistů, budiž řečeno explicitně, protože proti vedení KSČ se v podstatě obrátily i základní organizace).
To že nastala změna v pohledu na principy demokracie v EU mě ukázal jeden z našich europoslanců poslanců ,když prohlásil že hlavním úkolem demokracie je upřednostňovat menšiny pře většinou.Já jsem se však domníval,že demokracie je svobodný názor a vláda většiny, která vyšla ze svobodných voleb.Menšina a její názory musí teda respektovat názory většiny a tedy i její politiku ve státě a čekat v pokoji do příštích voleb.
demokracie jsou svobodné volby .. a teď to můžete smazat
Nesmažu, ale přidám: svobodné volby těch lidí, co se zeptají, co můžou udělat pro svou zemi, a až pak se ptají, co můžou udělat pro sebe.
Chyba u nás platí již 1200roků.Co mohu udělat pro sebe? A pak teprve co udělám pro národ?
Mám dojem že dobře užbylo není koho volit to nejsou zástupci lidu ,ale populisti a pobírači státních peněz-takhle ten západ nedoženem ale rusáky brzo
Naprostá pravda pane Urbane
„prestižní mezinárodní Středoevropskou univerzitu“
Prestižní???
No tak, pane Urbane, držte se při zemi.
„Vokovická Sorbonna“ byla asi na stejné úrovni.
Konečně jsme se dozvěděli pravdu o tom, kde jste studoval.
Článek je velmi jednostranný. Pan Urban je inspirován článkem amerického novináře v amerických novinách a v podstatě je celý jen nářkem nad tím, že některé státy se snaží dělat politiku podle sebe a ne podle amerických not. Je přece naprosto správné, že samostatný suverennní stát si bude chránit svou suverenitu proti lidem, kteří chtějí tuto suverenitu narušit ve prospěch jiného státu, v tomto případě USA. Při tom v samotných spojených státech si tyto lidi přísně hlídají a neváhají vyhlašovat sankce na kohokoliv o kom se jen domnívají, že poškozuje jejich zájmy. A někdy zcela bez důkazů – viz zasahování do průběhu jejich voleb. Při tom oni sami neváhají zorganizovat státní převrat v kterékoliv zemi na světě – viz Ukrajina, nebo dokonce vojensky zasáhnout. A velmi se jim nelíbí, když se jim to někde nepodaří – viz Bělorusko. Takže je to celé jen pokrytectví.