Jan Urban: Všechny vlády lžou. Proto je kontrola moci nejdůležitější část demokracie
V červnu 1971 Daniel Ellsberg nadřadil pravdu nad lži vydávané za zájem státu a zahodil tím hvězdnou kariéru jednoho z nejuznávanějších analytiků a plánovačů Pentagonu. Novinářům New York Times předal osm tisíc stran přísně tajných dokumentů o válce ve Vietnamu, které vyvrátily všechno, co o ní čtyři američtí prezidenti tvrdili Kongresu i svým občanům. Vyneslo mu to obvinění z řady trestných činů a navrhovaný trest 155 let vězení.
Jeho čin je označován za začátek cesty k ukončení vietnamské války. Jediný člověk donutil zoufalou administrativu prezidenta Richarda Nixona zaútočit soudně na svobodu tisku. Následný spor přinesl asi nejdůležitější rozsudek v dějinách Nejvyššího soudu Spojených států.
S odvoláním na ústavu Spojených států se v něm uvádí: „Tisk má sloužit občanům, ne vládcům. Pravomoc vlády cenzurovat tisk byla zrušena, aby tisk mohl navždy svobodně kontrolovat vládu. Tisk byl ochráněn, aby mohl odhalovat tajemství vlády a informovat občany. Pouze svobodný a neomezený tisk může účinně odhalovat podvody ve vládě.“
Daniel Ellsberg, označený televizní stanicí CNN za „svatého patrona whistleblowerů“, zemřel minulý pátek ve věku 92 let.
Proč Rusko nemůže vyhrát
Jako jeden z nejlepších studentů na Harvardu odjel Ellsberg po skončení univerzity na rok postgraduálního studia v Británii. Jak sám vzpomínal, byl tehdy klasickým naivním studenoválečníkem.
Přihlásil se dobrovolně k námořní pěchotě a jako velitel roty strávil přes rok ve Vietnamu. Tam poprvé na vlastní oči zjistil, že realita je zcela jiná než to, co se oficiálně tvrdí Američanům doma.
„Viděli to všichni, ale nikdo nechtěl přijít o pozici, kolegy a tu partu kolem sebe. Mezi sebou byli otevření, ale navenek jen opakovali oficiální lži,“ uvedl v rozhovoru se CNN. V roce 1964 si ho do svého týmu analytiků vybral ministr obrany Robert McNamara.
„Jsem si jist, že i v dnešní ruské armádě existují stovky důstojníků, kteří vědí, že válku na Ukrajině Rusko nemůže vyhrát, protože Ukrajinci se nikdy nevzdají, stejně jako v naší době Vietnamci.“
O tři roky později se McNamara pokusil přesvědčit prezidenta Johnsona, že válku ve Vietnamu nelze žádným způsobem vyhrát, ale veřejně ve shodě s ním tlačil na eskalaci konfliktu.
„Ve vládě už všichni roky věděli, že tu válku nejde vyhrát. Zahynuly skoro dva miliony Vietnamců a přes padesát pět tisíc našich vojáků. Někdo to musel zastavit,“ vysvětloval Ellsberg, který nedávno prohlásil něco podobného o současném konfliktu na Ukrajině:
„Jsem si jist, že i v dnešní ruské armádě existují stovky důstojníků, kteří vědí, že válku na Ukrajině Rusko nemůže vyhrát, protože Ukrajinci se nikdy nevzdají, stejně jako v naší době Vietnamci.“
Instalatéři ve službách moci
V červnu 1967 ho McNamara zařadil do týmu, který měl pod hlavičkou think tanku RAND Corporation zpracovat podrobnou historii rozhodování americké vlády o vietnamském konfliktu s použitím i těch nejdůvěrnějších dokumentů Pentagonu.
Ellsberg byl šokován zjištěním, že všechny vlády USA, počínaje prezidentem Dwightem Eisenhowerem v padesátých letech, vědomě lhaly zákonodárcům, médiím i občanům o důvodech války a jejím průběhu.
Rozhodl se celou věc zveřejnit. Během několika měsíců zkopíroval po nocích skoro osm tisíc stran těch nejtajnějších podkladových dokumentů. Oslovil nejprve několik senátorů, kteří se vyslovovali proti válce, ale všichni měli strach s tak výbušnými dokumenty vystoupit na veřejnost.
Teprve potom se Ellsberg obrátil na New York Times. V té době už ho hledala FBI, které ho udala matka jeho bývalé ženy.
„Byl jsem v té době hodně naivní a frustrovaný. Věděl jsem, že mě nejspíše zavřou do vězení do konce života, a tak jsem chtěl, aby moje děti, tehdy jim bylo třináct a deset let, věděly, co dělám, a aby se na tom nějakým způsobem podílely. A tak mi syn pomáhal s xeroxem a mladší dcera nůžkami odstříhávala razítka Přísně tajné na každé stránce. Měl jsem za to, že jako nezletilé je nemohou stíhat, a tak jsem to řekl i svojí bývalé ženě. A ta to nesmlčela před svojí matkou.“
Měl štěstí. New York Times zveřejnily první část dokumentů dřív, než ho FBI mohla umlčet. Následovala nejšpinavější epizoda dějin amerického prezidentství.
„Všechny vlády lžou, a nelze proto věřit ničemu z toho, co říkají. Vždy je potřeba každou jejich informaci ověřovat a konfrontovat. Kontrola moci je nejdůležitější část demokracie.“
Prezident Richard Nixon se nejprve pokusil zastavit zveřejňování dokumentů. Proti se postavil Nejvyšší soud a desítky amerických deníků, které převzaly jejich publikování. Rozzuřený Nixon nechal dokonce vytvořit ilegální skupinu „instalatérů“, která se vloupala do kanceláře Ellsbergova psychiatra v domnění, že tam najde kompromitující materiály.
O několik měsíců později se stejní „instalatéři“ vloupali do kanceláří Demokratické strany v komplexu Watergate, kde je zatkla policie. Soud, rozhořčený jednáním exekutivy, smetl všechna obvinění proti Ellsbergovi ze stolu a osvobodil ho.
Richard Nixon navíc udělal neuvěřitelnou chybu. Ve své samolibosti nechával mezi roky 1971 a 1973 tajně nahrávat všechny konverzace a telefonní hovory v klíčových místnostech Bílého domu. Měl za to, že o nich bude rozhodovat jen on sám a že mu jednou poslouží jako podklad pro psaní pamětí.
Jakmile se však při vyšetřování Kongresu přišlo na jejich existenci, rozpoutala se právnická bitva o jejich vydání. Většina z tří tisíc hodin nahrávek musela být vydána.
Posledních tři sta čtyřicet hodin bylo vydáno dokonce až v roce 2013. Obsah dnes už veřejných nahrávek byl pro Nixona zničující, a proto raději odstoupil, aby nemusel projít ponižující procedurou impeachmentu.
Vyloučení ze „slušné společnosti“
Na jedné dochované nahrávce zuřící prezident požaduje, aby byl Ellsberg „totálně zneschopněn“. Anglický termín „incapacitated“ může ovšem také znamenat „znehybněn“ nebo „zneškodněn“.
Jen o chvilku později se na nahrávce mluví o datu 3. května 1972, kdy měl Ellsberg vystoupit s řečí na schodech Kapitolu. Ellsberg i mnozí jiní byli přesvědčeni, že se v té chvíli prezident domáhal fyzické likvidace nepohodlného intelektuála.
V pozdním podzimu roku 1990 probíhal v přestavěné stodole mezi písečnými dunami kolem Wellfleetu ve státě Massachusetts na dohled a doslech od Atlantického oceánu prestižní mezinárodní seminář o psychologii vzpoury a postavení se většině.
Po tři dny seděl v koutě místnosti bělovlasý muž s velkýma inteligentníma očima. Téměř nemluvil, jen poslouchal vyprávění disidentů z nedávno ještě komunistických zemí a jejich diskuze s americkými psychology. Každý večer jsme si, disident s disidentem, povídali o vlastní naivitě, zoufalství osamocenosti, mlčící většině a vyloučení „ze slušné společnosti“ – a také o tom nejasném přesvědčení, „že to mělo cenu“.
Daniel Ellsberg založil Nadaci na obranu svobody tisku a obhajoval whistleblowery všech zemí a generací.
Ve svém posledním rozhovoru, který dal CNN v březnu letošního roku, řekl: „Všechny vlády lžou, a nelze proto věřit ničemu z toho, co říkají. Vždy je potřeba každou jejich informaci ověřovat a konfrontovat. Kontrola moci je nejdůležitější část demokracie.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Děkuji za vzpomínku a správné připomenutí.
Ovšem, i na případu Nixona je nutné vidět že takto lze mediálně „porazit“ samostatnou moc vlády jako takové. Nikoliv tedy moc úplně celé státní moci dohromady..
Ten úspěch médii prostě závisí na tom , jak jsou ty ostatní státní instituce na té vládě nezávislé, tak aby byla nejen neutrální, ale dokonce ty zúčastněné stály na straně těch médií.
Pochopitelně policie, justice ale parlament (kterému se vláda má zodpovídat politicky), státní úřady, kontrolní i instituce. Což – ale není tak úpln´ě garantované ani u nás.
Ale a dokonce – a je smutné, že už to nechápou ani ta mainstreamová média ani v USA, ani u nás. Že totiž ten hlavní a nejsilnější kritik té vlády – je její politická opozice. Její kritiku by sice měla média sice prověřovat (jestli je fakticky pravdivá), ale pokud ano, tak sama podporovat a šířit.
Bez toho, a pokud se média rozhodnou podporovat „ty jedny naprosto správné názory“ té jedné správné vlády, tak to se potom nemohou odkazovat na nějakou nezávislost, ani vyžadovat nějakou podporu společnosti..
Pan Urban asi nezná pravidlo mrtvé kočky. („Máte problémy s dětmi – nemějte děti!“).
kdyby ho znal navrhl by, abychom žádné vlády neměly. Je ovšem otázka, zda by to bylo lepší než s tou současnou.
S kažou kontrolou je to ošemetné, to jako odborník na řízení jakosti mohu potvrdit. Kontroluje se až tehdy, když vznikají pochynosti, zda nejde o malér. A to už je pozdě. Problém je, kdo bude kontrolovat třeba Rychetského, nebo Ústavní soud.
Lepší je změnit Ústavu moderním způsobem a zabezpečit, aby třeba na místa minsitrů se nedostaui troubové nebo dokonce docela šlehlé adoptky. Na mistra šefce musel být nejdřív učeň, potom tovaryš a potom do toho ještě mluvil cech. Dnes se ministr určuje neobyčejně snadno a znát nemusí o oboru KTERÝ MÁ ŘÍDIT vůbec nic. Poslední pokus – Výborný. Zajisté dopadne výborně.
To říkal už sir Humphrey, že ministři jsou do svých funkcí jmenování čistě z premiérova rozmaru…
„S kažou kontrolou je to ošemetné…“ Zejména s kontrolami na úrovni nejnižší, v samosprávách. Mnohokrát stačí, aby vedení radnic ignorovalo platné zákony ve znění pozdějších předpisů a novel a zastupitelům ke schválení předkládali návrhy bez řádného oddůvodnění. Tisíckrát mohou být mandatáři činění odpovědní za rozhodování na svou čest a svědomí, – když neznají, nejsou se změnami zákonů od svých starostů a radních seznámeni a varováni před tresty za rozhodování bezúplné znalosti problémů. Nebo snad znáte samosprávu, v níž by zastupitelé / mandatáři tzv. pálili prsty a ničili politický postup a většinově hlasovali v rozporu s politickou koaliční smlouvou?
Škoda, že jsou parlamentní volby zařízeny tak, že volíme pouze strany, hnutí nebo koalice. Prezident pak jmenuje zpravidla lídra vítěze voleb sestavením nové vlády. Nebo taky kohokoliv jiného. Už volební lístky by měly být uspořádány tak, aby volič mohl na kandidátkách libovolně měnit pořadí vybraných jmen. Za druhé by do sestavení vlády měly kromě zvolených stran mluvit taky strany opoziční. Možná by byly minimalizovány povolební hádky ve sněmovně a zvýšila by se možnost vybrat do vlády ta nejlepší dostupná jména bez postranních úmyslů. Čím dál častěji totiž ve vládách zasednou lidi, kteří tomu vůbec nerozumějí. A já si myslím, že opravdu existují v Česku schopnější lidé, jen se jim do té odpovědnosti z různých důvodů nechce.
Víte, navrhujete to správně, jenomže to úplně řešení, je ještě trochu jinde. Parlament by totiž o sestavení vlády neměl rozhodovat vůbec. Je to totiž i z hlediska principu demokracie jiná moc – výkonná (vlády) zakonodarná a kontrolní parlamentu, a t, by se neměly propojovat.
Ale jak jinak tu vládu sestavit a kym, to bych nechal na diskuzi. Pochopitelne by nemělo smysl to řešit jen dalšími volbami kam by si jen ty stejné politické strany poslaly svoje další lidi..
Problém je v tom, že válka ve Vietnamu vedla v důsledku vítězství US army na poli válečném k Pařížským dohodám, které nutily komunisty akceptovat samostatný demokratický Jižní Vietnam. A bylo to „protiválečné“ hnutí v USA, jak se za Jelcina ukázalo prakticky kompletně řízené a z větší části i financované KGB, které znemožnilo v době, kdy komunistické hordy v rozporu s čerstvě sepsanou dohodou vtrhly do Jižního Vietnamu, je znovu „umravnit“ (jako se to stalo v Korei).
Dva miliony mrtvých se podařilo komunistické sběři ze Severního Vietnamu dosáhnout za cca dva týdny, a tím masakry obyvatel Jižního Vietnamu, pochopitelně, nepřestaly.
Takže tento pán se koupal se svými společníky a společnicemi v krvi jako jistá hraběnka z Horních Uher, akorát že počet jeho obětí je o pár řádů vyšší.
Věřící může utěšit představa, že sdílí kotel s účastníky konference ve Wannsee a podobnými „zasloužilými“.
Tak třeba naše vláda rozhodně nelže. Maximálně používá billboardové zkratky. Ale lež nikdy, to dá rozum, no ni?
Ideální kontrolní systém moci není realizovatelný.
Stávající demokracie s reálnou svobodou slova,nezávislým tiskem/medii je maximum završené všeobecným volebním právem ,které je hlavním f i l t r e m výkonu moci na lokální i celostátní úrovni.
Stále platí “ V den voleb je volič králem „.
“ Demokracie je strašná hydra, ale neznám lepší systém kontroly moci“.
Dle mého řešení by bylo ve vyšší vzdělanosti společnosti což při nárůstu informací a desinformací je faktický problém a prostor pro úspěšnost dobře vedenou cílenou propagandu.
Souhalsím s autorem , že i názory opozice musí podléhat kontrolemédií.
Obstrukce nejsou odpovědným programem opozice bohužel jsou velmi lákavé .
Obávám se, že mnohé vzdělání přímo předurčuje nejen k víře v naprosté nesmysly, ale i k fanatické podobě této víry. Týká se to zejména humanitních oborů, které byly vždy hlásnou troubou oficiální státní propagandy, bez ohledu na to, co hlásala.
Tedy bohužel pro demo Jižní Vietnam to bylo trochu jinak. Onoto mohutné protivalećné hnutí v USA existovalo už několik let predtim během té valky ve Vietnamu. Ta byla dlouhá, stála i USA spoustu zivotů vojáků a i ty zmíněné vojenské úspěchy US army tamo byly spiiśe doćasné takže k vítězství nestaćily.
Čili i hlavně proto pak pařížské dohody ,, kde se sice spousta věcí diplomaticky, a formálně podepsalo, ale hlavní fakticky účinek byl že .americke jednotky odešly z Vietnamu. Takže když, potom Severní Vietnam znovu zaútočil na Jih,snadno ho porazil. Ty americké jednotky se tam skutečně nevrátily. Nikoliv kvůli nějakým demonstrantům, ona už s tím americká vláda nepočítala vůbec..