Jan Urban: Už jsme konečně ten právní stát? Spíše ne
KOMENTÁŘ. Premiér Petr Fiala si pozval k osobní schůzce zástupce iniciativy „Milion chvilek pro demokracii“. Jistě chvályhodný počin, ale zdá se, že premiérovi šlo hlavně o to, aby svými veřejnými akcemi a happeningy přestali dělat ostudu ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi.
V dopise svým příznivcům „chvilkaři“ ocenili vstřícnost pana premiéra, ale konstatovali, že „sdělení médií o tom, že je Pavel Blažek prověřován, premiér Fiala nepovažuje ani v kombinaci s kontroverzními kroky ministra za dostatečný důvod k jeho odvolání. Pouze nás ujistil, že ministra Blažka okamžitě odvolá v případě, že dojde k jeho trestnímu stíhání“.
Pikantní zdravice od Zemana
Pavel Blažek byl kontroverzním politickým podnikatelem dávno předtím, než udělal Petra Fialu postupně politikem ODS, jejím předsedou a nakonec i premiérem. Ne nadarmo se uchytilo jeho přízvisko Don Pablo.
Vždy si dokázal vystavět politické krytí, a bylo jedno, jestli to v dobách opoziční smlouvy bylo od brněnských sociálních demokratů, nebo darem čtyř set tisíc korun ODS před volbami v roce 2002.
Ve velké politice mimo Brno se poprvé vynořil před více než dvaceti lety jako právní zástupce ministerstva zdravotnictví a státu v kauze Diag Human. Proslavil se v ní do té doby nejvyšším honorářem, písemnými výhrůžkami rozhodcům a předložením zfalšovaného znaleckého posudku.
Z hlediska trestního práva jasný případ trestného činu podvodu. Policie i státní zastupitelství dostaly už v letech 2011 a 2012 několik podnětů, včetně trestního oznámení pro podezření ze spáchání několika trestných činů, doložených řadou dokumentů, které pan Blažek osobně podepsal. A nic…
Kampaň Milion chvilek pro demokracii se ke své škodě asi nezajímá o události a kontexty z doby před svým vznikem v roce 2018. Pavel Blažek se totiž kolem podezřelých a s Brnem spojených projektů opravdu nezačal pohybovat teprve v posledních letech.
Kdyby si to její představitelé uvědomili, mohl být jejich rozhovor s premiérem ještě mnohem zajímavější. A třeba by si pak všimli i pitoreskních seminářů, pořádaných čas od času ve Sněmovně na téma nefungující spravedlnosti v České republice.
Tak třeba v září 2020 proběhl odborný seminář „Spravedlnost a vymahatelnost práva: Žijeme v právním státě?“, který – aby to bylo ještě pikantnější – zahájila zdravice tehdejšího prezidenta České republiky Miloše Zemana, který byl symbolem neúcty k ústavnímu pořádku, snahy přímo ovlivňovat konkrétní soudní případy a ochrany korupce ve svém okolí. Seminář se ničeho nedobral a nic se nezměnilo.
Třináctého dubna 2023 se ve Sněmovně konala další podobná akce, tentokrát pod názvem „(Ne)Spravedlnost v české justici a její excesy“. Alespoň dopisem ji pozdravil nic netušící Karel Schwarzenberg, člověk, který z boje za spravedlnost udělal hlavní motto svého úctyhodného života.
Málokdo si dnes ještě vzpomene, že byl v osmdesátých letech předsedou Mezinárodní helsinské federace a že jako jediný Čech dokonce obdržel Cenu lidských práv Rady Evropy. Není jisté, že jeho dopis pořadatele potěšil. Konstatoval totiž smutně, že „jedna z velkých slabin České republiky je, že po padesáti letech různých totalit pořád ještě nemáme právní stát“.
Zneužívání politické moci
„Ještě nemáme právní stát“ – ta věta musí každého demokraticky smýšlejícího občana zabolet. Je důležité ptát se, proč se od konce poslední totality, tedy za více než třicet let, v prosazování spravedlnosti a dodržování zákonů tak málo změnilo. Proč parlamentní strany, vlády a parlament, celá česká „politika“ na nejdůležitějším bitevním kolbišti o důvěru lidí nic nedokázaly?
Není to snad tím, že si na prosazování spravedlnosti jen hrají, ale státní instituce, orgány činné v trestním řízení, justice i parlament se až příliš často servilně skloní, kdykoliv si někdo mocný vzpomene?
Není ostudou, když Sněmovna deset let mlčí ke všem protiústavním tahům Miloše Zemana, ale hned po jeho odchodu z funkce začne „odvážně“ jednat o vytvoření vyšetřovací komise k prozkoumání hříchů jeho bývalých podřízených?
Od pravomocného výroku mezinárodní arbitráže v květnu loňského roku úroky z dlužné částky narostly o dalších nejméně 400 milionů korun. Jen náklady na odvolání představují násobek předpokládaných úspor ze zrušení tří stovek poboček České pošty a prodeje uvolněných budov.
Nebo když jedním z nejdůležitějších řečníků na obou zmíněných sněmovních seminářích o prosazování spravedlnosti byl usvědčený podvodník, spolupodnikatel a blízký přítel Pavla Blažka Zdeněk Koudelka – přes to všechno bývalý poslanec a dokonce náměstek nejvyšší státní zástupkyně?
Nemá to snad také něco společného s už několikátým policejním obviněním kdysi tak vlivného hráče ve zdravotnictví Marka Šnajdra, náměstka dokonce tří ministrů zdravotnictví před rokem 2010?
Autor tohoto textu kdysi dodal protikorupční policii přes šedesát stránek dokumentů usvědčujících pana Šnajdra hned z několika trestných činů. Pocházely od bývalého ministra financí Eduarda Janoty, který věřil, že pokud policie zahájí vyšetřování, bude předvolán k výslechu a bude tak moci dodat další důkazy už oficiální cestou.
Jenomže jakmile policie zahájila vyšetřování a pozvala Marka Šnajdra k výslechu, Vrchní státní zastupitelství v Praze jí případ zakázalo vyšetřovat.
Všechny tři zmíněné pány, Pavla Blažka, Zdeňka Koudelku a Marka Šnajdra, spojují výrazná podezření na korupci také v dnes už více než třicetileté kauze Diag Human. Prohraná mezinárodní arbitráž jde hodně na jejich vrub a v jejím písemném rozhodnutí jsou jmenovitě uvedeni jako příklady zneužívání politické moci v České republice k ovlivňování spravedlnosti. Totalitní manýry si domněle demokratičtí politici prostě náramně užívají. A zbytek je obyčejná zbabělost.
Když politici ztrácí stud
Jeden z nejvyšších státních úředníků nedávno před svědky rozhořčeně pronesl: „Žádný volený politik si nedovolí zaplatit Diagu ani korunu, dokud nevyčerpá úplně všechny možnosti, protože by ho v dalších volbách nikdo nevolil.“ Tohle má být onen „právní stát“?
Postupně pět rozhodčích nálezů, soud v Lucembursku a ještě mezinárodní arbitráž bez výjimky usvědčily české politiky z korupce a zneužívání moci. Ale doma je pravda politikům jen na obtíž. Právo v jejich očích smí jen sloužit.
Fialova vláda se ještě pokusila zablokovat rozhodnutí mezinárodní arbitráže mimořádným dovoláním k britskému Vrchnímu soudu. Neodvážila se občanům sdělit, že úspěšnost podobných dovolání je pod čtyřmi procenty a náklady ve stovkách milionů.
Koncem letošního června může londýnský soud navíc přikázat České republice složit alespoň část z oněch prohraných šestnácti miliard do nucené úschovy soudu. Pokud k tomu dojde, odváží se Fialova vláda vysvětlit to občanům?
Od pravomocného výroku mezinárodní arbitráže v květnu loňského roku úroky z dlužné částky narostly o dalších nejméně čtyři sta milionů korun. Suma sumárum jenom náklady na odvolání představují násobek předpokládaných úspor ze zrušení tří stovek poboček České pošty a prodeje uvolněných budov. Právní stát?
Konečný verdikt pak padne pravděpodobně na konci března příštího roku – tedy v dohledu termínu voleb do Evropského parlamentu. V této chvíli není podstatné, jak soud rozhodne.
Podstatné je, že desítek podivných soudních a rozhodčích rozhodnutí v mnoha kauzách, prokazujících na důkazech absenci českého „právního státu“ si začaly všímat i mezinárodní instituce, včetně Evropské komise a parlamentu. Jde totiž o víc než o jednu konkrétní kauzu.
Když politici ztrácí stud, ztrácí občané důvěru ve spravedlnost, demokracii i stát. A to by mohl být i konec demokracie.
Autor se kauze Diag Human věnuje dlouhodobě, napsal o ní knihu Tunel plný krve. V minulosti několik let pracoval v právním týmu Diag Human; pro majitele firmy Josefa Šťávu zpracovával archiv celé kauzy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Dlouhé čekání na informace. Spravedlnost se omluvila za průtah dlouhý 11 let
Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by tu chtěl právní stát někdo (z tzv. demokratických politiků) budovat.
Je tu příliš mnoho Jidášů, na Kristově hrobě……
Milion chvilek byl vytvořen jen proti Babišovi, které ODS-ákům nejvíc vadil, protože jim zastavil penězovody.
Dnes, kdy ve vládě sedí ministr vnitra zapojený do organizovaného zločinu a Milion chvilek mlčí. Kauza Dozimetr také jaksi nevadí. Takže se potvrdila účelovost onoho Milionu a Fiala může být klidný. Podle hesla: „Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina,“ se nemusí bát ani policie ani soudu. Kdo z nich půjde proti ministrovi vnitra, který má důvěru premiéra? Nikdo.
Žijeme v právním státě, kde korupce a zločin se staly přímo systémovým zlem. Ten systém, který je nejlepší na světě a říkáme tomu demokracie. Můžeme být v klidu, vše je, jak má být.
Pravda, Fiala to má složité. Ani nemůže zvolit mezi „Milionem chvilek“ a Blažkem, protože je může v budoucnu politicky potřebovat oboje.
Ani to klasické „..Mouřeníne vykonal svou práci, můžeš jít“ mu tedy nezbývá.
A jak v článku zmíněno, těch šestnácti miliard které už možná koncem června bude požadovat londýnský soud,v rozpočtu nemá.
Ještě že premiér Fiala je právě profesor politologie, ten už to jistě v médiích nějak okecá. Teď si představte, kdyby tam seděl nějaký naivní poctivec, který by přiznal svou politickou zodpovědnost a podal s celou vládou demisi..To by snad naše elity ani nepřežily..
Samozřejmě, že nejsme právní stát.
V právním státě by pofidérní firma jako Diag Human, nikdy nemohla za v zásadě pravdivé vyjádření o její důvěryhodnosti, dostat stamilionové odškodnění a vymáhat další desítky miliard, když se v její prospěch vyjádřil takový rozhodce, jenž zničil pověst celého plzeňského vysokého školství.
Nebo myslíte, že obchod s krevními deriváty od vězňů z NDR je morálně naprosto v pořádku?
Souhlas, a šlo nejen o to. V době toho výroku byla část vedení firmy, spolupracující s českou DH, v Německu za katrem. A nejde o žádný soud, ale o arbitráž, na niž jsme nikdy neměli přistoupit.
Samozřejmě že jsme právní stát v západním smyslu. Takže ty miliardy právníci Diag Human si vysoudili,,:)))
V této zemi má ještě někdo důvěru ve spravedlnost a právní stát?Právo a důvěru v něj mohou uplatňovat pouze velmi majetní občané a členové státem chráněného etnika,kterří si na příslušných úřadech všechno vyřvou.
Podle mne za všechno může nesprávná chronologie tvorby zákonů. Začínat by se mělo rozsudkem. A zákony tvořit zpětně. Za těch třicet let by byl již hotový a naprosto vychytaný.
Vážený pane,
za porfidérní označili na ministerstvu zdravotnictví podle svědectví tehdejšího mluvčího ministerstva dva pánové od výzvědné služby, kteří jednoho dne přišli na ministerstvo varovat před nesolidní firmou. Žádné důkazy, záznam o jejich návštěvě a identitě se ztratil. DH musel být zničen, protože pánové, kteří měli před listopadem 89 v StB a především ve VKR na starosti kontrarozvědnou ochranu farmaceutického průmyslu nepotřebovali v rámci privatizace do vlastní kapsy konkurenci na světové úrovni. Nejjednodušší cesta – skvěle bolševická – byla zničit firmě pověst. Pět rozhodčích nálezů v domácí arbitráži (1996 – 2008) prokázalo pravomocně, že šlo ze strany státu o protiprávní jednání a způsobení škody. Tak si stát najmenoval všechny tři rozhodce přezkumného senátu – ve světě něco neslýchaného a přímé porušení i českého zákona, které vedl Vámi zmiňovaný docent Milan Kindl z Plzně. postupně se ve spolupráci s náměstkem ministra zdravotnictví a dnes opět obviněným z podvodů panem Šnajdrem pokusili ukrást z arbitráže asi dvě a půl miliardy, což se jim nepovedlo. A potom si s ministerstvem písemně (!) dohodli zvláštní odměnu deset milionů pro každého – bez vědomí protistrany. Hezké ne? Kindl udělal všechno proto, aby těch pět pro stát nepohodlných rozhodnutí zrušil. Bylo to tak hloupé, že se o té kauze začíná učit na právnických fakultách. A otevřel tím DH cestu k mezinárodní arbitráži o ochraně investic. Prosím, nevynášejte soudy, pokud o té věci nic nevíte.
Ta firma si zničila pověst sama spoluprací s lidmi, kteří byli v době onoho výroku v Německu za katrem. A kdyby někdo tehdy vyvezl její vedení do Německa, šlo by za katr taky (mělo se to udělat, alespoň by ze sebe nyní nemohli dělat neviňátka).
Nemyslím že, „firmu na světové úrovni“, může zničit jedno vyjádření nezkušeného ministra z vlády reformující se země.
Daleko spíše to vypadá na vyčůrané vytěžování klondajku, když už se naskytla příležitost.
DH vydělala velké peníze až na arbitrážích proti ČR a to za spolupráce dvou ministrů, kteří by tedy měli být stíháni za zneužití informací, ne-li přímo za vlastizradu.
Kdyby jen právní. Jaký je náš stát celkově? Už se nemůžeme vymlouvat na Rakousko-Uhersko, fašistické Německo, komunisty. Neumíme si vládnout. Kdo za to může? My. Počínaje prezidenty a konče těmi posledními, třeba mnou. Každý svým dílem odpovědnosti. Tak si to konečně přiznejme. To je nutná podmínka nápravy. Polepšeme se. Mysleme na naše potomky.