Končící ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš po schůzce s premiérem Petrem Fialou. Foto: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Jan Urban: Upachtěná česká politika. Volných hlasů znechucených je pořád dost

Napsal/a Jan Urban 3. října 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Divadelní kus na téma vládní krize a vypuzení Pirátů z vlády je jen dalším obrazem upachtěného představení tvářícího se jako česká politika. Špatně napsané dílo, přehrávající ochotníci se snaží přesvědčit diváky o své opravdovosti, jen aby překřičeli hluk ze sousedního výčepu. Ještě chvíli bude publikum možná mluvit o tom „divadle“, i když podstatně důležitější bylo to, co se dělo za scénou.

Skutečná česká politika se už dávno nezabývá správou věcí veřejných tak, jak by jí příslušelo, a z důvodů, pro které ji důvěřivý volič každé čtyři roky legitimizuje ve volbách.

Česká politika už dlouho, přesněji od faktického rozpadu Československa v roce 1992, obsluhuje jen samu sebe – a na správu věcí veřejných jí stačí úředníci. Navíc v ní platí pozoruhodná úměra, že čím více je politiků, tím více přibývá úředníků.

Drahé konexe

Pronikavá práce mladých ekonomů Bruna Baránka a Vítězslava Titla z roku 2021 „Politické konexe a veřejné zakázky“ metodicky bezchybným postupem prokázala, že výdaje na veřejné zakázky v České republice představují (údaje pocházejí ze zkoumaného období let 2007–2014) celou jednu sedminu hrubého domácího produktu a tedy 35 procent státního rozpočtu a rozpočtů krajů a obcí. A to byl v té době teprve začátek nástupu dnes tak proklínané „dotační ekonomiky“.

Dodavatelé s prokazatelně dohledatelnou vazbou na politika na straně zadavatele konkrétní veřejné zakázky dosáhli na sedm procent z nich, což se ve finančním objemu rovnalo 53 miliardám korun. Veřejné zakázky dodávané firmami s politickými konexemi jsou navíc v průměru o osm procent dražší než zakázky firem bez politických vazeb.

Dejte vládnoucí straně desetimilionový dar, odvděčí se vám zakázkou ve výši jedné miliardy. Princip, samozřejmě, funguje bez ohledu na to, která strana je u moci.

Vítězslav Titl na základě ještě podrobnějších statistických analýz z datových souborů z České republiky za stejné období 2007–2014 napsal společně s norským profesorem ekonomie Bennym Geyesem i další podobně šokující práci „Politické dary a přidělování veřejných zakázek“.

Jde o opravdu mimořádnou práci vycházející z analýzy 140 tisíc případů veřejných zakázek v krajích ve vztahu se všemi sponzorskými dary pro politické strany za dané období. Statistický závěr je neoddiskutovatelný.

V české politice funguje setrvalý otevřeně korupční mechanismus, který sponzorům vládnoucích politických stran přiděluje vyšší procento veřejných zakázek v relativně stabilní hodnotě stonásobku sponzorského daru.

Aby to bylo jasné – dejte vládnoucí straně desetimilionový dar, odvděčí se vám zakázkou ve výši jedné miliardy. Princip, samozřejmě, funguje bez ohledu na to, která strana je u moci.

Stal se součástí české politické kultury či spíše nekulturnosti. A jak už bylo řečeno, dnes musíme přidat tolik zneužívaný komplex „dotační ekonomiky“.

Sáhl velkým klukům na peníze?

Taková je skutečnost. Český volič může zapomenout na všechny ideologické řečičky o pravicovosti a levicovosti, liberalismu, zájmu normálních lidí či spiknutí Bruselu.

ODS se sama vzdala šance vyhrát volby v roce 2025 a všechnu svoji energii odteď věnuje pouze přeformátování do područí Andreje Babiše.

S velkou pravděpodobností blížící se jistotě se z vlády odejitý pirátský ministr Ivan Bartoš nemýlil, když prohlásil, že skutečným důvodem jeho nedůstojného vyhazovu bylo, že „šáhl velkým klukům z ODS na peníze“. Věčná škoda, že to jako ministr neřekl už před více než třemi lety.

Protože skutečný boj s korupcí je pro naprostou většinu české politiky noční můrou. Proto Andrej Babiš teď chválí Petra Fialu a dští ve shodě s ODS, TOP 09 a dalšími vládními stranami na těžce raněné Piráty oheň a síru. Nemusí dělat víc.

ODS se sama vzdala šance vyhrát volby v roce 2025 a všechnu svoji energii odteď věnuje pouze přeformátování do područí Andreje Babiše. Petr Fiala dělá chybu za chybou a nespokojené hlasy uvnitř ODS volají už otevřeně po spolupráci s ANO a po urychleném svolání „ideové konference“.

Fialův politický patron a ministr spravedlnosti Pavel Blažek, jindy mluvící kdykoliv a k čemukoliv, mlčí. Jeho ministerstvo má v digitalizaci mnohaleté zpoždění, stejně jako ministerstvo zdravotnictví nebo financí. Ale to premiér neviděl, natož aby se nad tím rozčiloval a vyvozoval personální důsledky.

Hlad po dalších nových

Uvnitř ODS narůstá panika, protože jedinou viditelnou cestou, jak zůstat alespoň trochu uvnitř shora popsaného systému jasné korupce, je spolupráce s dominujícím pseudopolitickým marketingovým projektem Andreje Babiše.

Nová koalice v Olomouckém kraji, kde na ODS nezbylo ani místečko a ANO povládne na další roky s novými kamarády z SPD, Trikolóry, PRO a Svobodných je dostatečným strašákem.

Není, samozřejmě, všem dnům konec. Pirátská strana se může chopit nové šance a ještě jednou zkusit mobilizovat protikorupční étos z doby svých začátků. V nové situaci se zdá též nevyhnutelné, že vznikne i úplně nová politická formace.

Hlad po nezkorumpovaných, nových a mladých hráčích existuje. Třeba do české „politiky“ a k českým voličům proniknou shora zmíněné šokující analýzy mladých českých ekonomů a jejich učitelů. Volných hlasů znechucených voličů by pak, zdá se, mohlo být dost.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)