Jan Urban: Šílenec z Moskvy hrozí jadernou válkou a český prezident už jen blábolí
KOMENTÁŘ. Je jistě těžké srovnávat plachtění v mořské bouři s vyjížďkou na šlapadle mezi vltavskými mosty. Přesto je nutné trvat na tom, že demokratická politika má být za všech okolností omezována hodnotami, jako jsou úcta k právu, slušnost a spoluzodpovědnost. Česká republika vchází do nejobtížnějšího období svojí existence…
„Nemohu vám slíbit nic než krev, pot, dřinu a slzy“ – jediná věta, ve které nový britský premiér Winston Churchill 13.5.1940 v Dolní sněmovně dokázal definovat politiku své nastupující vlády, popsal válečné cíle a určil budoucnost země. Celá jeho řeč měla jen něco přes deset minut.
Svůj válečný kabinet zformoval během osmačtyřiceti hodin. Věřil mu v té chvíli málokdo, ale touto krátkou řečí dokázal nadchnout velkou většinu znejistělé společnosti. Británie přitom měla teprve projít sérií krutých porážek ve Francii a Norsku, přestát epickou bitvu o vzdušnou nadvládu nad britskými ostrovy i tu námořní ve Středozemním moři a v severní Africe.
V této chvíli je však i této zemi vyhrožováno válkou a agresor otevřeně a cíleně útočí na životní úroveň a stabilitu české ekonomiky a politiky. Vydírá a všemi prostředky destabilizuje českou společnost.
Musela prorážet námořní blokádu a svádět ponorkovou válku, v řádu měsíců přebudovat celé hospodářství na válečnou výrobu a ochranu civilního obyvatelstva. Málokdo si to v den Churchillovy řeči dokázal byť jen představit.
Přesto nový premiér bez sebemenšího zaváhání vyhlásil za válečný cíl své země „vítězství nad nejhorší diktaturou lidských dějin za každou cenu“. A Britové mu uvěřili. Trvalo více než dva dlouhé roky, než mohl v Dolní Sněmovně v listopadu 1942 ohlásit první velké vítězství v severní Africe.
Putinovi spojenci a posluhové
I když nechceme přímo srovnávat současnou realitu s hrůzami druhé světové války, měli bychom si připustit, že vcházíme do nejobtížnějšího období svojí existence.
Šílenec z Moskvy vyhrožuje použitím jaderných zbraní, pokud mu svět nedovolí vyhnat ukrajinský národ za Dněpr a neschválí masakry a genocidu. Jeho spojenci a posluhové v Maďarsku, Itálii, na Slovensku, v Německu i v Čechách jen čekají na první příležitost mu to povolit a vyměnit hodnoty liberální demokracie a úctu k lidským právům za otrocké jho.
Ve chvíli, kdy statisíce českých domácností a podniků stojí před dosud nepředstavitelnou nejistotou, prezident Zeman v jediném opožděném novinovém monologu nebyl schopen nabídnout společnosti ani slovíčko povzbuzení nebo naděje.
Česká politická scéna se za více než tři desetiletí míru nedokázala alespoň přiučit hodnotám a pravidlům demokracie. Vystačila si s volebními rituály a kuchařkou základních praktických dovedností mediálního vystupování. Na úctu k právu, slušnost a pocit spoluzodpovědnosti nebyla chuť ani čas. Teď by byly potřeba.
Winston Churchill si mohl v nejkritičtější situaci dovolit do malého válečného kabinetu pozvat nejkvalitnější a nejodvážnější lidi z vedení opozice právě proto, že všichni, ač mohli mít různé názory, sdíleli stejné hodnoty.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Představa, že by tváře české opozice, jako jsou Tomio Okamura, Andrej Babiš či Alena Schillerová, dokázaly v kritické době souhlasit s převzetím spoluzodpovědnosti a spolupracovat ve vládě na prosazení radikálních politických a hospodářských kroků, se zdá být z jiného světa.
Totéž ovšem platí pro záškodnické vystupování části politiků Občanské demokratické strany a v míře nejvyšší pro otevřeně rozvratné jednání odcházejícího prezidenta. Ten, coby produkt populismu a úrovně ulice, v této funkci zcela upřímně a otevřeně nikdy žádné hodnoty a pravidla demokracie neuznával.
V posledním roce byl dokonce devadesát procent času nezvěstný. Mohlo to sice urážet jemnocit liberálů, ústavních právníků a historiků, ale v situaci, kdy se toho zas tak moc nedělo, byl jenom nedůstojnou výčitkou nedospělé neústavnosti a neúcty k hodnotám.
Chtějme od našich politiků pravdu i slova naděje – ne ostudné bláboly. Protože i nás ještě čekají porážky, obtíže a nezdary dřív, než demokratický svět najde cestu, jak porazit šílence, vyhrožující jadernou apokalypsou.
Opožděný Zemanův monolog
V této chvíli je však i této zemi vyhrožováno válkou a agresor otevřeně a cíleně útočí na životní úroveň a stabilitu české ekonomiky a politiky. Vydírá a všemi prostředky destabilizuje českou společnost.
Jestliže český prezident v takové situaci otevřeně podrývá vládu a volá po odvolání šesti ministrů, je buď blázen, nebo pučista sloužící Putinovi.
Ve chvíli, kdy statisíce českých domácností a podniků stojí před dosud nepředstavitelnou nejistotou, prezident v jediném opožděném novinovém monologu nebyl schopen nabídnout společnosti ani slovíčko povzbuzení nebo naděje.
Jeho komentáře ekonomických opatření exekutivy pouze prozradily, že už není schopen pochopit obavy českých občanů a zaměstnavatelů, které vysoké ceny energie mohou donutit k převádění výroby do zahraničí a masovému propouštění.
Prezident už jen k tradiční sebechvále přidal jen neuctivé nálepkování členů vlády, po jejichž odvolání on sám touží. Miloš Zeman, který kromě politiky nikdy nic neřídil, kdysi bohatou sociální demokracii přivedl na okraj bankrotu, a politickou stranu, vládu i prezidentský úřad vedl jen za cenu miliardových ztrát z korupce svého okolí, chce udílet rady vládě ve skutečné krizi. Bylo by to směšné, kdyby to pro zájem země neznamenalo tragédii.
To porovnání s Velkou Británii května 1940 je nakonec na místě. I my se nyní potýkáme s dědictvím dosavadního pohodlí a appeasementu a hledáme hodnoty natolik pevné, aby nás udržely i v nadcházejících časech nepohodlí.
Chtějme od našich politiků pravdu i slova naděje – ne ostudné bláboly. Protože, a tohle by nám politici měli mít odvahu říkat, i nás ještě čekají porážky, obtíže a nezdary dřív, než demokratický svět najde cestu, jak porazit šílence, vyhrožující jadernou apokalypsou a zničením života na Zemi.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Bez komentáře !
Hodně dobrý komentář !!!
děkuji
V jednom má pan Urban pravdu, Česká republika by potřeba svého vedoucího politika, premiéra na úrovni Churchilla. To ano. Už teď a v mnoha ohledech.
Ono totiž ani tak nejde, aby jen jaksi taksi strašil své obyvatele že jim poskytne krev, pot, dřinu a slzy, (což zase není tak těžké, ani u neschopného politika) ale aby taky pro ten stát něco dělal vyjednával a garantoval…
Jenomže, pokud už tedy pan Urban poukazuje na „jiné naše politiky“, tak by ale musel přiznat, že i v Anglii té doby byla spousta elit a politiků, kteří toleranci s německým nacismem podporovali. Když to vezmu jen z hlavy, král Eduard VIII, velký obdivovatel Hitlera, premiér Chamberlain, který (nejenže) dohodl s Hitlerem Mnichovskou smlouvu, řada anglické šlechty, která měla na Německo blízké kontakty, spousta finančních a podnikatelských kruhů, které dělaly s Německem byznys (i když to bylo formálně blokováno),
nezapomeňme britskou na armádu, která v té době ani nebyla s Německem schopna bojovat – i proto že přednostně bránila britské državy v zámoří.
Ono tedy, si přiznejme, že situace ČR je dnes tak špatná, že už žádné rezervy nemá, takže dostat se do situace jako byla GB v roce 1940, tak to by už jí ani politik kvalit Churchilla nepomohl. Jedině tak chytit poslední letadlo na Západ a odtamtud dávat moudré rady, a čekat, zda nás zase někdy někdo osvobodí…
Vynikající adekvátní srovnání a rozbor. Podepsal bych každé slovo.
copak proruští individua nemají děti? to by jim chtěli připravit hezkou budoucnost být opět vazaly Ruska? a prezident to je určitě lepší když není vidět ani slyšet.
Pan prezident už / jako autor knihy / asi ve slabé chvilce přiznal, že – i jak moc se ve výběru politických elit umí mýlit. V opoziční smlouvě ukázal, že mu jde o jen o osobní prestiž při hledání sebezáchranných řešení – bez ohledu na důsledky pro charakter 10 miliónů oveček. Jeho současné hraběcí rady vyznívají jako instrukce – lhostejno zda ze Šloufovy, či některé ještě aktivní hradní poradenské mozkovny.
NJN, sebestředný kavárenský povaleč, který svým předstíraným rozhledem uhranul svých dolních 10 milionů a celých 30 let je fixuje v mylné představě, že něco umí, nebo ví. Byl to vždycky tlučhuba, který bohužel dokáže brilantně drnkat na struny a pudy lidí, kteří se bohužel nemohou řídit svým intelektem. Škodil dříve, škodí nyní, bude škodit dokud bude mít jakoukoliv veřejnou funkci. Zapšklost a negace jsou tím, co definuje život a odkaz Zemana jako politika. Odjakživa to byla sázka na mrtvého koně a nyní platíme vysokou daň 🙁
Copak se hradní čučkař někdy povaloval po kavárnách? V kavárně by nemohl chlastat.
Blábolil celý svůj politický život a nic jiného ani neumí. Je to naše ostuda, že si s tím nevíme rady.
je to tak, je velka ostuda, ze je jeste porad v urade, kde uz davno nema co pohledavat, zradil vlast a tak zustane zapsan v historii, z ustavy si udelal trhaci kalendar a taky se nic moc nestalo..snad uz ne dlouho
Česko je cela nase zeme, Čechy zcela jiste ne.
Pokud pouziva autor kratka jmena pro ostatni zeme, prco formalni nazev pro nasi vlast?
Vypadame jako Donecka lidova republika….
Pan Urban je na omylu. Politik neříká pravdu, Politik je umělec možného, ne nositel pravdy. Churchill mluvil k impériu a naslouchali mu lidé, kteří měli imperiální myšlení a smysl pro impérium. To je něco, s čím v Čechách nelze pracovat. Amerika jako velmoc, donutila Rusko, aby se zachovalo jako velmoc. Rusko to udělalo. Ukrajina je jen velmi smutnou obětí. S čím s panem Urbanem souhlasím, je jeho dříve prezentovaný názor že se Rakousko-Uhersko nemělo rozpadnout. Ale jsme v jedinečné historické fázi, kdy můžeme pomoci tuto chybu napravit.