Jan Urban: Schéma elita vs. lid už neplatí. Vítězí spotřeba a zábava pro všechny
KOMENTÁŘ. V posledních dvaceti letech se v rozvinutých společnostech stále častěji vyskytují nářky nad „neschopností elit naslouchat hlasu lidu“. Odsud prý pramení potíže s reputací Evropské unie a liberální demokracie vůbec či potřeba „vysušit močál a bahno Washingtonu“, hlásaná radikálnější částí pravice ve Spojených státech, stejně jako narativy latinskoamerických „lidových prezidentů“. V Evropě podobná klišé ale shodně používají zmatení pravičáci stejně jako zmatení levičáci. „Lid“ je podle obou bez chyby a „elity“ mu nerozumějí. O co ale jde ve skutečnosti?
Je to stejné, jako když se katolická církev na začátku průmyslové revoluce pokoušela středověkými církevními dogmaty a jazykem vysvětlovat objev parního stroje Božím úradkem.
Svět se jednoduše v posledních desetiletích proměnil natolik, že stará a do značné míry už přežitá ideologická schémata prostě nefungují a mohou budit jen zmatek a konflikty. Budiž tedy řečeno hned na počátku, že omylem je samo současné chápání pojmů elity a lidu.
Historicky se s elitami neoddělitelně spojovala příslušnost k čistě mocenské vrstvě politické moci s reprezentací alespoň předpokládaných hodnot cti a pevné loajality. Jeden z nejznámějších amerických poválečných sociologů H. D. Laswell popsal elitu raději jako malou kvalifikovanou skupinu lidí, která je schopná učit nejen jiné, ale i sama sebe.
Před sto lety si prezident Masaryk stýskal, že k té získané demokracii ještě potřebujeme demokraty. Dnes je kvůli převaze spotřební společnosti a proměně společenské komunikace situace ještě o hodně horší.
Představa, že by se tato myšlenka dala použít k popisu dnešních představitelů české politické vrstvy, bez ohledu na to zda vládní či opoziční, je komická. Úplně stačí k pochopení toho, že problém elit opravdu není výlučně v držení nebo blízkosti moci.
Odloučená elita
Britský ekonom a filozof Walter Bagehot upozorňoval už v polovině devatenáctého století, že ani rozdělení nezávislých mocí v parlamentní demokracii na moc zákonodárnou, výkonnou a soudní nebude fungovat, pokud nad všemi nebude ještě všechny a všechno propojující „moc důstojná“, kterou viděl v monarchii.
Modernější verzí podobně hodnotově zakotvené demokracie je nedotknutelnost práva a princip právního státu, vyjádřený především rovností před zákonem. O to víc jimi mocipáni nové doby, Donaldem Trumpem počínaje, přes středoevropské blábolivé „vlastence“, až po Vladimíra Putina pohrdají.
Druhým problémem nové doby je, že zájem převažující většiny postmoderního „lidu“ je definován a vymezen jenom hmotnou spotřebou a zábavou. Neobsahuje ani loajalitu ani schopnost učit se hodnotám. Už jenom proto by skutečné elity „důstojné moci“ nikdy nemohly a neměly „naslouchat hlasu lidu“.
Česká elita navíc byla v posledním více než století systematicky decimována a ničena ve všech oblastech života, ve městech i na venkově, v politice, kultuře i v hospodářství.
Česká elita současnosti je příliš nepočetná a nemá prakticky žádný průnik do politiky. Odrůda českých „politiků“ dneška naopak plně souzní s „lidem“ a s jeho požadavky spotřeby a zábavy za každou cenu. Nemůže jinak, protože z lidu pochází a plně mu „naslouchá“. Není českého politika, který by vedl. Zákon a právní stát jsou při uspokojování zájmů takového lidu jen na obtíž.
Před sto lety si prezident Masaryk stýskal, že k té získané demokracii ještě potřebujeme demokraty. Řekněme rovnou, že dnes je kvůli převaze spotřební společnosti a proměně společenské komunikace od televize po sociální sítě situace ještě o hodně horší.
Pokud je jediným tolerovaným zájmem většiny společenství vlastní zábava bez zodpovědnosti za celek a stát, pak není občan, ani společenství. Není rozdíl mezi fotbalovými rowdies a svazovými či klubovými bafuňáři, protože všichni společně fungují jen ve jménu své Zábavy a svého Poslání. Obě skupiny žijí s pocitem nedotknutelnosti vlastního zájmu spotřeby a zábavy.
Nerespektovaný stát s většinou neobčanů, nedotčených pocitem povinnosti vůči propojujícím pozitivním hodnotám společenství, v první historické krizi a zkoušce s největší pravděpodobností zklame. V českém případě hodnoty jako pravda, rovnost před zákonem a vymahatelnost práva už po několik generací fungují jenom na papíře.
V připravované knize autorů Hlídacího psa „Národ sobě – České průšvihy 1989–2024“, která vyjde k výročí 17. listopadu, k tomu uvedeme řadu důkazů.
Obnovení důvěry
Dá se tedy vůbec něco dělat k obnovení voličského volání po právním státě, stejných pravidlech pro všechny a tedy po skutečné parlamentní demokracii? Takový úkol je nad síly samotné politiky, ale jedině tam může změna začít.
Prvním krokem by mělo být obnovení důvěry ve spravedlnost a důstojnost politiky. Už to by bylo nesmírně obtížné, protože by to znamenalo zapomenout na ideologické nálepky levicovosti a pravicovosti.
Důvěru mladé generace v politiku by přitom mohla poměrně rychle obnovit sociální opatření jako novomanželské půjčky, rozvoj sociálního bydlení či projekty typu Nejdřív střecha. To, co by pomohlo prakticky okamžitě motivovat celou společnost, jsou ovšem, bohužel, opatření z říše politických snů.
Snížení počtu placených „politiků“ a na ně navázané byrokracie by, jak ukazuje studie Univerzity Pardubice srovnávající systémy řízení Hradce Králové a Pardubic, na papíře bylo možné. Pardubice s řadou nesmyslných městských částí a násobně početnější byrokracií oproti jednoobvodovému Hradci ztrácejí ročně šedesát milionů korun jenom na přímých nákladech a náklady na jednoho obyvatele mají dvojnásobné.
Nechce se ani pomyslet na úspory, jaké by pro celou republiku přinesla reforma zpackaného krajského řízení.
Politická třída by měla jít příkladem, protože jenom tak může motivovat zpohodlněné neobčany. Samozřejmě se to nestane, protože, jak praví staré přísloví, kapři si přece rybník nevypustí.
Ale dokáže si laskavý čtenář představit šok a reakce společenství, kdyby si politici na deset „reformních“ let dobrovolně zákonem snížili platy na úroveň takzvaného mediánu, tedy „průměrné mzdy“? A kdyby v té době začala skutečně platit rovnost před zákonem?
Ale dosti snů. Minulý pátek ctihodný soudce anglického Vrchního soudu Sir David Andrew Foxton označil jednání úředníků a orgánů výkonné moci České republiky v jednom přes třicet let (!) se táhnoucím obchodním sporu s vlastním občanem za „naprosto odsouzeníhodné“ (v originále „thoroughly reprehensible manner“). Vadí to někomu?
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 korun.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Penzijní spoření? Tak to raději garáž
Místo věcné diskuse o historických obrazech Josefa Tisa osobní útok
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Smutné, ale mimořádně přesné.
Nevím jak to dělají ve vyspělejších západních zemích či Skandinávii (patrně je to dáno všeobecně vyšší vzdělaností), ale o veřejný prostor a politickou moc se dovedou mnohem lépe starat. U nás se vžilo vnímání, že politika je svinstvo, nikoliv běžná a nezbytná součást aktivního občanství. To se týká sprostého plebs, ale i elit, které zůstávají mimo výkonnou politiku, maximálně se angažují v rámci občanské společnosti, která je bohužel nejrůznějšími technology moci tlačena na úplný okraj 🙁
Pramalý zájem o politiku a nepochopení její funkce má za důsledek to, že ji běžný občan vůbec nerozumí, klade na ni nesmyslná očekávání a tím pádem je zmatený, chaotický a náchylný k provádění špatných voleb, které celou společnost brzdí a neumožní ji využít celý svůj potenciál. Elity našemu státu hrozně chybí, jejich devastace v minulém století napáchala nezvratné škody, které nyní ještě znásobují populisté nejrůznějšího ražení. A hlupáci tomu tleskají…to je k pláči
Přesné. Státníci chybí i přes nadbytek politiků.
Mimochodem, těžko lze tvrdit že naše elita je nepočetnà a že nemá prakticky žádný průnik do politiky, když premiérem a dlouholetým předsedou ODS je právě profesor politologie.
A není tam sám – i spousta jeho kolegu politiků má VŠ tituly.
Právě ta současná parlamentni, zastupná demokracie totiž přitahuje elity, které se nabízejï voličům, že je budou zastupovat jako poslanci.
Co je pak jistě složité, jestli tam pak budou zastupovat zájmy a požadavky těch svých voličů a nebo stran za které právě kandidovaly.
Jinak samozřejmě, důvěru voličů lze získat různě. Nejlépe asi tak kdyz politici
a) plní během vlády to co slibovali voličům před volbami
b) nekonají to co voličům neslibili
c) během té vlady poslouchají i ty jiné (nezvolené) elity (nebo nedejbože z opozice) zda jim neříkají něco rozumného.
Ale takových politických elit je u nás málo. Většina z nich po zvolení ctí právě to pravidlo, že vítěz (voleb), bere vše
1. Medián není průměr, ale nejpočetnější položka souboru dat. Pokud ta nejsou rozložena striktně podle zcela symetrické Gaussova křivky, medián se od průměru téměř vždy liší.
2. Těžko budou lidé věřit „elitám“, jejichž každodenní amorální chování vidí. Včetně zjevné práce řady z nich proti zájmům tohoto státu a jeho obyvatel (stačí hlasování některých „našich elit“ v parlamentu EU).
3. Asi nedostatek skutečných elit v naší politice dnes už nebude oním vybíjením elit v naší historii, protože podobnými nešvary trpí i jiné státy EU, jejichž obyvatelé něčím takovým, nebo alespoň ne v takové míře jak my, netrpěli.
.
A budu zlý: Člena elity poznáte mj. podle toho, že se za nějakou „elitu“ vůbec nepovažuje, a zcela jistě ani neprohlašuje, ani se takového označení nedožaduje. Měl jsem tu čest i štěstí pár takových lidí poznat a je to obrovský kontrast třeba proti naší vládě, jejíž členové se za elitu zcela jistě považují, ale reálně výše zmíněným lidem nesahají ani po kotníky.
Skvělý článek a popis skutečnosti.👍
Podle mě je ČR odsouzena k zániku, vzhledem k inteligenci většiny voličů.
Pěkné srovnání nabízí například Švýcarsko se svými referendy. Mnohá by skončila v ČR s přesně opačným výsledkem. Viz čtyřdenní, nebo pětidenní pracovní týden… O fungování úřadů ani nemluvě.
„Lid“ převzal moc nad zákony a právem v květnu 1945 a bude za to po zásluze potrestán.
Zázraky nečekejme. Chytří lidé si nezvolí hloupé politiky a hloupí lidé si nezvolí chytré politiky.🙂
ČR je odsouzena k zániku nejen z ekonomického ale i ze sociálního hlediska. Kapitalismus nepřinesl lidu nic dobrého, 35 let si lid utahuje opasky a dělají se reformy. Výsledek je úpadek ekonomiky, morálky a životní úrovně. Politici hrabou jen pro sebe a výše jejich platu neodpovídá výsledkům jejich práce. Zadluženost ČR více než 3 biliony Kč je děsivá.
Elita v ČR v podstatě neexistuje nebo mlčí. Tzv. samozvaná elita jen podporuje současný marasmus liberální politiky.