Jan Urban: Schéma elita vs. lid už neplatí. Vítězí spotřeba a zábava pro všechny
KOMENTÁŘ. V posledních dvaceti letech se v rozvinutých společnostech stále častěji vyskytují nářky nad „neschopností elit naslouchat hlasu lidu“. Odsud prý pramení potíže s reputací Evropské unie a liberální demokracie vůbec či potřeba „vysušit močál a bahno Washingtonu“, hlásaná radikálnější částí pravice ve Spojených státech, stejně jako narativy latinskoamerických „lidových prezidentů“. V Evropě podobná klišé ale shodně používají zmatení pravičáci stejně jako zmatení levičáci. „Lid“ je podle obou bez chyby a „elity“ mu nerozumějí. O co ale jde ve skutečnosti?
Je to stejné, jako když se katolická církev na začátku průmyslové revoluce pokoušela středověkými církevními dogmaty a jazykem vysvětlovat objev parního stroje Božím úradkem.
Svět se jednoduše v posledních desetiletích proměnil natolik, že stará a do značné míry už přežitá ideologická schémata prostě nefungují a mohou budit jen zmatek a konflikty. Budiž tedy řečeno hned na počátku, že omylem je samo současné chápání pojmů elity a lidu.
Historicky se s elitami neoddělitelně spojovala příslušnost k čistě mocenské vrstvě politické moci s reprezentací alespoň předpokládaných hodnot cti a pevné loajality. Jeden z nejznámějších amerických poválečných sociologů H. D. Laswell popsal elitu raději jako malou kvalifikovanou skupinu lidí, která je schopná učit nejen jiné, ale i sama sebe.
Před sto lety si prezident Masaryk stýskal, že k té získané demokracii ještě potřebujeme demokraty. Dnes je kvůli převaze spotřební společnosti a proměně společenské komunikace situace ještě o hodně horší.
Představa, že by se tato myšlenka dala použít k popisu dnešních představitelů české politické vrstvy, bez ohledu na to zda vládní či opoziční, je komická. Úplně stačí k pochopení toho, že problém elit opravdu není výlučně v držení nebo blízkosti moci.
Odloučená elita
Britský ekonom a filozof Walter Bagehot upozorňoval už v polovině devatenáctého století, že ani rozdělení nezávislých mocí v parlamentní demokracii na moc zákonodárnou, výkonnou a soudní nebude fungovat, pokud nad všemi nebude ještě všechny a všechno propojující „moc důstojná“, kterou viděl v monarchii.
Modernější verzí podobně hodnotově zakotvené demokracie je nedotknutelnost práva a princip právního státu, vyjádřený především rovností před zákonem. O to víc jimi mocipáni nové doby, Donaldem Trumpem počínaje, přes středoevropské blábolivé „vlastence“, až po Vladimíra Putina pohrdají.
Druhým problémem nové doby je, že zájem převažující většiny postmoderního „lidu“ je definován a vymezen jenom hmotnou spotřebou a zábavou. Neobsahuje ani loajalitu ani schopnost učit se hodnotám. Už jenom proto by skutečné elity „důstojné moci“ nikdy nemohly a neměly „naslouchat hlasu lidu“.
Česká elita navíc byla v posledním více než století systematicky decimována a ničena ve všech oblastech života, ve městech i na venkově, v politice, kultuře i v hospodářství.
Česká elita současnosti je příliš nepočetná a nemá prakticky žádný průnik do politiky. Odrůda českých „politiků“ dneška naopak plně souzní s „lidem“ a s jeho požadavky spotřeby a zábavy za každou cenu. Nemůže jinak, protože z lidu pochází a plně mu „naslouchá“. Není českého politika, který by vedl. Zákon a právní stát jsou při uspokojování zájmů takového lidu jen na obtíž.
Před sto lety si prezident Masaryk stýskal, že k té získané demokracii ještě potřebujeme demokraty. Řekněme rovnou, že dnes je kvůli převaze spotřební společnosti a proměně společenské komunikace od televize po sociální sítě situace ještě o hodně horší.
Pokud je jediným tolerovaným zájmem většiny společenství vlastní zábava bez zodpovědnosti za celek a stát, pak není občan, ani společenství. Není rozdíl mezi fotbalovými rowdies a svazovými či klubovými bafuňáři, protože všichni společně fungují jen ve jménu své Zábavy a svého Poslání. Obě skupiny žijí s pocitem nedotknutelnosti vlastního zájmu spotřeby a zábavy.
Nerespektovaný stát s většinou neobčanů, nedotčených pocitem povinnosti vůči propojujícím pozitivním hodnotám společenství, v první historické krizi a zkoušce s největší pravděpodobností zklame. V českém případě hodnoty jako pravda, rovnost před zákonem a vymahatelnost práva už po několik generací fungují jenom na papíře.
V připravované knize autorů Hlídacího psa „Národ sobě – České průšvihy 1989–2024“, která vyjde k výročí 17. listopadu, k tomu uvedeme řadu důkazů.
Obnovení důvěry
Dá se tedy vůbec něco dělat k obnovení voličského volání po právním státě, stejných pravidlech pro všechny a tedy po skutečné parlamentní demokracii? Takový úkol je nad síly samotné politiky, ale jedině tam může změna začít.
Prvním krokem by mělo být obnovení důvěry ve spravedlnost a důstojnost politiky. Už to by bylo nesmírně obtížné, protože by to znamenalo zapomenout na ideologické nálepky levicovosti a pravicovosti.
Důvěru mladé generace v politiku by přitom mohla poměrně rychle obnovit sociální opatření jako novomanželské půjčky, rozvoj sociálního bydlení či projekty typu Nejdřív střecha. To, co by pomohlo prakticky okamžitě motivovat celou společnost, jsou ovšem, bohužel, opatření z říše politických snů.
Snížení počtu placených „politiků“ a na ně navázané byrokracie by, jak ukazuje studie Univerzity Pardubice srovnávající systémy řízení Hradce Králové a Pardubic, na papíře bylo možné. Pardubice s řadou nesmyslných městských částí a násobně početnější byrokracií oproti jednoobvodovému Hradci ztrácejí ročně šedesát milionů korun jenom na přímých nákladech a náklady na jednoho obyvatele mají dvojnásobné.
Nechce se ani pomyslet na úspory, jaké by pro celou republiku přinesla reforma zpackaného krajského řízení.
Politická třída by měla jít příkladem, protože jenom tak může motivovat zpohodlněné neobčany. Samozřejmě se to nestane, protože, jak praví staré přísloví, kapři si přece rybník nevypustí.
Ale dokáže si laskavý čtenář představit šok a reakce společenství, kdyby si politici na deset „reformních“ let dobrovolně zákonem snížili platy na úroveň takzvaného mediánu, tedy „průměrné mzdy“? A kdyby v té době začala skutečně platit rovnost před zákonem?
Ale dosti snů. Minulý pátek ctihodný soudce anglického Vrchního soudu Sir David Andrew Foxton označil jednání úředníků a orgánů výkonné moci České republiky v jednom přes třicet let (!) se táhnoucím obchodním sporu s vlastním občanem za „naprosto odsouzeníhodné“ (v originále „thoroughly reprehensible manner“). Vadí to někomu?
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
46 komentářů
Smutné, ale mimořádně přesné.
Nevím jak to dělají ve vyspělejších západních zemích či Skandinávii (patrně je to dáno všeobecně vyšší vzdělaností), ale o veřejný prostor a politickou moc se dovedou mnohem lépe starat. U nás se vžilo vnímání, že politika je svinstvo, nikoliv běžná a nezbytná součást aktivního občanství. To se týká sprostého plebs, ale i elit, které zůstávají mimo výkonnou politiku, maximálně se angažují v rámci občanské společnosti, která je bohužel nejrůznějšími technology moci tlačena na úplný okraj 🙁
Pramalý zájem o politiku a nepochopení její funkce má za důsledek to, že ji běžný občan vůbec nerozumí, klade na ni nesmyslná očekávání a tím pádem je zmatený, chaotický a náchylný k provádění špatných voleb, které celou společnost brzdí a neumožní ji využít celý svůj potenciál. Elity našemu státu hrozně chybí, jejich devastace v minulém století napáchala nezvratné škody, které nyní ještě znásobují populisté nejrůznějšího ražení. A hlupáci tomu tleskají…to je k pláči
Napsal jste to velmi výstižně a s velkou tolerancí k „lidu“.
„Lid“ zlikvidoval za komoušů (1945-1989) elity velmi důkladně.
Slušní lidé zmizeli z politiky hned v 90. letech. Měli malou podporu a „lid“ dával přednost velkohubým žvanilům, kteří ovšem nebyli schopni předvést nějaké pozitivní výsledky pro rozvoj společnosti, viz Klaus, Zeman, …
Pár chytrých lidí existuje. Mají své firmy, které většina nezná, ale znají je ve světě. Nedovedu si představit, že by tak chytří a úspěšní lidé usedli k debatě třeba s Babišem, Schillerovou, Jermanovou, K. Dostálovou, Okamurou a dalšími politickými kreatůrami v ČR.
Každá vteřina by byla zbytečně promarněný čas. Navíc ve chvíli, kdy by ztratili anonymitu, by se na ně vrhla nejen na sociálních sítích plivající, hloupá lůza.
Většina národa není chytrá a podle toho vypadá i ČR.
Konec nebude nijak slavný, ale „lid“ si to tak zvolil. 🙂
Jenže v USA vidíte to samé: Prakticky polovina voličů (voliči soudružky Harrisové) nechce „americký sen“, tedy svou prací usilovat o blaho své a své rodiny s minimálními požadavky na stát (hlavně aby hlídal férovost dodržování pravidel). Ti lidé chtějí sociální peníze, a naprosto bez práce. Na rozdíl od voličů Trumpa.
V Rakousku je to ještě horší, tam voličů Svobodných, kteří chtějí +- to samé, co voliči Trumpa v USA, je jen kolem 1/3, zbytek jsou jen povaleči a pobírači sociálních dávek. V Německu je to to samé (viz voliči AfD versus voliči „demokratických“ stran). Je to prostě celkový úpadek západní civilizace, akcentovaný navíc dovozem práce se štítících jedinců ze zemí 3. světa.
Vy tak můžete někomu říkat „soudružka“.🙄 Kamila Harris na rozdíl od vás, český proletáři je milionářka. Vystudovala, politologii, ekonomii a právo. Byla senátorkou za stát Kalifornie a Ministryní spravedlnosti státu Kalifornie. Který učňák se podařilo dokončit vám, chytrolíne?
Blábolíte jeden nesmysl za druhým, pod vlivem jakési pro mě nepochopitelné slovanské dojmologie, že všichni na planetě jsou jako vy, Slovani v ČR.🙄🙈 Nejsou. Pro svá hloupá tvrzení jste nepředložil žádný důkaz. Naopak, důkazem jsou čísla HDP na 1 obyvatele.
Kamala Harris nenabízí žádné bezpracné peníze jako slovanský póvl, Babiš, Schillerová, Havlíček, Maláčová, Zaorálek,… atd.
O Rakousku raději držte „ústa“. Rakušané začali s kurzem 2,65 šilinku za 1,- Kč. A dnes? Mají 2x výšší HDP na jednoho obyvatele, krásnou čistou zemi v podstatě ráj na Zemi… a kurz 1 Euro za 26,- Kč… Že vám není hanba je tak lživě pomlouvat.🙄
GDP per capita:… 6. USA, 86,601 USD, 13. Rakousko, 58,669 USD, 39, ČR, 31,366 USD, mezi Estonskem a Bahrainem…🙈
Za HDP per capita v USA soudružka Kamala nemůže, ta jim ji naopak pěkně sníží. Navíc v USA žijí miliony ilegálů, kteří se do toho dělitele nezapočítávají, takže ten výsledek zcela jistě není OK.
Urválek měl vystudováno taky kde co a mj. i práva.
Já jsem vystudoval s červeným diplomem medicínu a mám ještě postgraduály a habilitaci na ekonomické VŠ.
Harrisová ve své právní praxi podporovala právě vrstvy, co berou v USA peníze za nic (mj.). Tato falešná černoška (ve skutečnosti dcera Jamaičana a Indky) je dcerou významného (neo)marxistického „filosofa“ a jablko nepadá daleko od stromu. MMCH. I někteří komunističtí papaláši byli milionáři.
A ještě jednou MMCH, když byl zvolen „černoch“ Obama presidentem USA (ve skutečnosti arabsko – černošsko – bělošský míšenec), tak tamní archeologové propásli možnost dohledat nejstarší hroby otroků, protože rodina jeho otce zbohatla právě na „lovení“ otroků a jejich vývozu do USA. Takže se ty staré kostřičky musely točit v hrobech jak turbíny a daly by se detekovat takto vzniklé vibrace. 🙂
Pane Doucho, ja Vam fandim, ale co se tyce Harris, je mi sumafuk, co vystudovala. Vystudoval leckdo, treba i Polpot ci Hodza. Pro mne je to nana, ktera by mela jit od valu, dokud je cas. Neumim si predstavit tuhle diletantku u vesla.
A co se tyce nezajmu o politiku veskrze spektrem? Pan statnik Bismarck ( srovnejme Harris s nim ) prohlasil: “ Kdo se nestara o politiku, o toho se stara politika „.
Jeste u tech vystudovanych…
Hejtmanem za Plzensky kraj se stal lekar Kamal Farhan. Vystudoval LF, ale nikdy doktorinu nedelal. Nikdy. Dealoval farmaprodukty. A navic, na stredni jsem s nim ctyri roky sedel v jedne lavici.
Pro Frantisek Zakruzny.
Děkuji Vám za názor pane Zákružný.
Za prvé si myslím, že Čecháčkové by měli po 10 letech se Zemanem sedět tiše v koutě, šoupat nohama a občas zašeptat nějaký kosmetický názor na nějakého cizího prezidenta. Pochybuji, že si někdo v Evropě ve 21. století zvolil větší hnus, než MZ v ČR…
Nejsem vyloženým příznivcem paní Harris ani Trumpa. Kamala Harris mi připadá inteligentnější a Donald Trump šílenější a nepředvídatelnější. Jinak asi nic víc. USA mají výhodu stabilního práva a podnikatelského prostředí, což jim můžeme v ČR jenom závidět. Nad Trumpem se samozřejmě třesou blahem proruské ovce, které rozpoutali válku na Ukrajině. Asi si myslí, že jim pomůže vrátit Rusko mezi civilizované a legalizovat jeho primitivní agresi, což se jim nepovede. Kdybych mohl mít přání, tak by v USA prezidentoval Ronald Reagan a v Británii premiérovala Margaret Thatcher…🙂
Jenže Ronald Reagan a Margaret Thatcherová jsou nenáviděni právě přívrženci Harrisové a jejími zahraničními podporovateli.
A, je mi léto, ale Trump má jednoznačně blíž k Reaganovi než k Harrisové.
Pro A. S. Pergill
Jeden obrovský rozdíl tady je.
Reagan ani Thatcher by se s Rusáky a Putinem nemazali. Víc by podporovali Ukrajinu.
Pro Karel Doucha. V jejich době běžely jiné zástupné války a nepočínali si v nich zrovna skvěle. Snad jedinou výjimkou byla válka o Falklandy.
Soudružka Kamala Harrisová pravděpodobně prohrála, protože ve všech swing states zvítězil Trump. Uvidíme, jestli má „gule“ na rozpoutání občanské války, jako její předchůdce Jefferson Davis.
Přesné. Státníci chybí i přes nadbytek politiků.
Mimochodem, těžko lze tvrdit že naše elita je nepočetnà a že nemá prakticky žádný průnik do politiky, když premiérem a dlouholetým předsedou ODS je právě profesor politologie.
A není tam sám – i spousta jeho kolegu politiků má VŠ tituly.
Právě ta současná parlamentni, zastupná demokracie totiž přitahuje elity, které se nabízejï voličům, že je budou zastupovat jako poslanci.
Co je pak jistě složité, jestli tam pak budou zastupovat zájmy a požadavky těch svých voličů a nebo stran za které právě kandidovaly.
Jinak samozřejmě, důvěru voličů lze získat různě. Nejlépe asi tak kdyz politici
a) plní během vlády to co slibovali voličům před volbami
b) nekonají to co voličům neslibili
c) během té vlady poslouchají i ty jiné (nezvolené) elity (nebo nedejbože z opozice) zda jim neříkají něco rozumného.
Ale takových politických elit je u nás málo. Většina z nich po zvolení ctí právě to pravidlo, že vítěz (voleb), bere vše
Například i Babiš má VŠE, kterou za komunistů založil v Bratislavě jeho otec komunista. 🙄
Že by na něm byla vidět špetka inteligence, natož ekonomického rozhledu, když má nekonec tu „ekonomku“, to pochybuji. Opak je pravdou. Agent StB, komunistický primitiv připojený na dotacích ze státního rozpočtu ČR a EU… Většinový lid s IQ houpacího koně si ovšem právě takové „inteligenty“ a „elity“ žádá. 😂
A potom se všichni diví, když si z obyvatel ČR někdo utahuje jako z potomků vídeňských podkoní služek.
Na druhou stranu, něco na tom asi bude, když je dnes Rakousko tak vysoko nejen na ekonomickém žebříčku světa, ale i čistotě, pořádku, malebnosti veřejného prostoru, ekologii a ochraně přírody.
1. Medián není průměr, ale nejpočetnější položka souboru dat. Pokud ta nejsou rozložena striktně podle zcela symetrické Gaussova křivky, medián se od průměru téměř vždy liší.
2. Těžko budou lidé věřit „elitám“, jejichž každodenní amorální chování vidí. Včetně zjevné práce řady z nich proti zájmům tohoto státu a jeho obyvatel (stačí hlasování některých „našich elit“ v parlamentu EU).
3. Asi nedostatek skutečných elit v naší politice dnes už nebude oním vybíjením elit v naší historii, protože podobnými nešvary trpí i jiné státy EU, jejichž obyvatelé něčím takovým, nebo alespoň ne v takové míře jak my, netrpěli.
.
A budu zlý: Člena elity poznáte mj. podle toho, že se za nějakou „elitu“ vůbec nepovažuje, a zcela jistě ani neprohlašuje, ani se takového označení nedožaduje. Měl jsem tu čest i štěstí pár takových lidí poznat a je to obrovský kontrast třeba proti naší vládě, jejíž členové se za elitu zcela jistě považují, ale reálně výše zmíněným lidem nesahají ani po kotníky.
Příslušník elity hlavně nikdy nelže, takže pochybuji, že by s vámi někdy ztratili více slov než formální pozdrav.
Asi jste se se žádným příslušníkem opravdové elity nesetkal.
Já měl např. možnost dva roky vědecky spolupracovat s vědcem světového významu, výsledky jehož práce jsou využívány ve většině zemí světa. A byl to naprosto skromný člověk, který o svých zásluhách odmítal nějak šířeji hovořit, jen měl cíl, aby se to, co pomáhal vytvořit, dále rozvíjelo.
něco vám povím pane Pergile.Já každoročně dělám rešerši evropských patentů ve svém oboru.( zatím si to nikdo ani nepřečetl).A každoročně,tzn už dvacet let je tam na české straně jedna velká nula.V tom oboru je v ČR jeden výzkumák a tři univerzity.Takže kdyby ČR neexistovala vůbec,nikdo by si toho nevšiml.A za těch 20 let se nám tu v tom oboru vylíhlo přes 100 PhD.Takže pro mě osobně ten titul znamená jedno velké h..Tolik k vědcům.
Výstupem z vědy není patent, ale hojně citovaná publikace. Patent má význam akorát pro aplikované obory, a ještě dost sporný.
Řešení je celkem jednoduché-
vina je na novinářích -ti ukazují lidem amorálnost elit.
Kdo je elita to poznáte podle peněz,nic víc v tom není.Všechno v přírodě jde po energetickém spádu a akumulované peníze představují univerzální sílu.
A že by chudák zdárně řídil státní ekonomiku když neuřídil ani tu svou,je myslím jasné.
Jasně. Novináři mohou za to, že vy si stále volíte na správu země neschopné blbce a nezodpovědné populisty. 😂
Škoda, že jste nebyl u stvoření světa, mohl jste poradit.😂
Hromada peněz ještě z žádného člověka neudělá elitu, musí mít ještě něco v hlavě, říká se tomu též přirozená inteligence,… Stačí se podívat na Babiše. Tam nebylo shůry dáno určitě.
Elity můžete například vidět v seriálu „Modrá krev“ na ČT1.
Babiš není Čech,nemá schopnost historického nadhledu a nechápe české priority.Nicméně je to dacan k pohledání a má fenomenální schopnosti točit balík dluhů ,což nikdo jiný nedokáže,navíc má jazykový talent a přestože je tak bohatý,není přímo spojen s kriminální činností. Až ho jednou nebude,zbude po něm, pořádné manko,tak buďme rádi,že ho máme.
Blábol. Ty fantasmagorie že agent bureš není spojen s kriminální činností a že máme být rádi máš odkud? Papandreu taky uměl točit dluhy. Dělal to 30 let. Socialistická státně dluhová pyramida totiž vydrží dlouho. Jenže pořád je to jen dluhová pyramida , která se nevyhnutelně zhroutí. S diletantem burešem dopadneme jako řecko v roce 2008 a to podstatně dříve než za 30 let.
Pavle, Německo je jasnou ukázkou socialistické dluhové pyramidy a jejího pádu. A s Ruskem to nemá skoro nic společného, vyjma jím dirigovaných Zelených.
Je mi líto: Ti silně amorální lidé, které citýrujete, s opravdovou elitou nemají naprosto nic společného.
Skvělý článek a popis skutečnosti.👍
Podle mě je ČR odsouzena k zániku, vzhledem k inteligenci většiny voličů.
Pěkné srovnání nabízí například Švýcarsko se svými referendy. Mnohá by skončila v ČR s přesně opačným výsledkem. Viz čtyřdenní, nebo pětidenní pracovní týden… O fungování úřadů ani nemluvě.
„Lid“ převzal moc nad zákony a právem v květnu 1945 a bude za to po zásluze potrestán.
Zázraky nečekejme. Chytří lidé si nezvolí hloupé politiky a hloupí lidé si nezvolí chytré politiky.🙂
Dokud ta referenda u nás neproběhla, nemůžete předvídat jejich výsledek (když mnohdy nemáte k dispozici ani validní průzkumy veřejného mínění).
MMCH, když ve Švýcarsku s referendy začínali, měli cca 85 % populace negramotné. Takže i negramotný občan je k řízení státu kvalifikovanější než „zástupce“, profesionální politik.
V tom případě byli a jsou Čecháčkové mnohem méně inteligentní, než tehdy negramotní Švýcaři. Švýcaři si totiž vybudovali skvělý stát s funkční a velmi schopnou státní správou na rozdíl od Čecháčků.
I volba prezidenta je referendum. Stačí se podívat na 10 let zvoleného prezidenta Miloše Zemana. Dovolím si tvrdit, že ve Švýcarsku a mnoha dalších zemích v Evropě by se český MZ nedostal ani na kandidátku v malé horské obci. 🙂
… ale tam by se nedostal ani Pavel, protože vojáka – generála invazních válek, ve Švýcarsku by tedy mohl volit volič asi typu Koláře, Douchy a jiných proválečníků…
ČR je odsouzena k zániku nejen z ekonomického ale i ze sociálního hlediska. Kapitalismus nepřinesl lidu nic dobrého, 35 let si lid utahuje opasky a dělají se reformy. Výsledek je úpadek ekonomiky, morálky a životní úrovně. Politici hrabou jen pro sebe a výše jejich platu neodpovídá výsledkům jejich práce. Zadluženost ČR více než 3 biliony Kč je děsivá.
Elita v ČR v podstatě neexistuje nebo mlčí. Tzv. samozvaná elita jen podporuje současný marasmus liberální politiky.
V ČR není žádný kapitalismus, ale politicko-úřednický socialismus. Nikdo si žádný opasek neutahuje, naopak, každý druhý občan ČR pobírá nějakou sociální dávku. Každý lenoch dostává od státu peníze, aby mohl v pohodě žít i bez toho, aniž by pracoval.
Socialismus je chudoba pro všechny. Skončil úpadkem v roce 1989 a další úpadek Čecháčky čeká… Stačí se podívat na raketově rostoucí dluh státního rozpočtu.
Vláda ANO+SPD za poslední 2 roky své vlády 2020/21 rozdala a projedla bez užitku 3 státní rozpočty.
Hloupý „lid“ si je opět zvolí a já pevně věřím, že tentokrát už pošlou státní rozpočet do pekla i s celou ČR. 🙂
nemylte se,vývoj kurzu koruny k ostatním měnám je celkem neměnný a žádnou inflaci nebo ekon.potíže neukazuje.Dlouhodobě koruna spíše posiluje.
Nemyslím si, že kurz měny je nějak vázaný například na státní dluh. To by asi dolar tvrdě trpěl pod státním dluhem USA. Při nákupu dílů za USD a EUR jsem už zažil mnohem lepší časy pro korunu. 🙂 Samozřejmě třeba k polskému zlotému jsou to +/- skoro bezvýznamné desetihaléře.
Tak chápu že je to vaše „zbožné “ přání, jen se to zcela míjí s realitou. Holt vaše bolístky si budete muset pofoukat jinak.
Vše ukáže čas a vaše dluhy.🙂
pane,tohle není věc názoru abychom si o tom povídali,to je realita,podívejte se na kurzovní lístek a především-nekupujte cizí měnu,nezhodnotí se to.
40 bilionů dluhů jsi chtěla říct, soudružko. Tedy tuto sumu po sobě nechali komouši v roce 1989 co by vnitřní dluh na shnilé nebo nedostatečné infrastruktuře, nedostatečném bytovém fondu, zdevastovaném životním prostředí a zoufale zastaralém průmyslu dříve vyspělého československa. A ano 40 roků komouši jiným utahovali opasky a sami hrabali pod sebe až vše skončilo totálním úpadkem a bídou většiny obyvatel (krom kovaných komoušů, stbáků a jejich veksláckých konfidentů).
Problém je, že i za těch komunistů byla bytová výstavba daleko rozsáhlejší než dnes. Byla podpora mladých rodin a byla i propopulační politika. Z toho i současná vláda ještě dnes těží, ale budoucím vládám odkazuje jen dluhy a exkrementy typu OZE.
Tady jste se pěkně odkopal Pergille. Vám evidentně chybí nějaký ruský car, který plní přání sprostého lidu za peníze „těch druhých“, který vám zařídí přísun levné ruské ropy a plynu, výměnou za pro vás sladké ruské otroctví.🙄 Že vám není hanba Pergille!
Což je samozřejmě fantasmagorie. To, že na poslední chvíli po 40 letech soustavné bytové krize komouši začali stavět extrémně nekvalitní paneláky neznamená vůbec nic. Bytová výstavba totiž neznamená jen počet rozestavěných nových bytů ale také investice do údržby a modernizace těch stávajících. Komouši nejdříve veškerý bytový fond ukradli a pak ho nechali 40 let hnít. Řada domů dospěla do stádia neobyvatelnosti a i ty ve kterých se ještě bydlelo mělo shnilé rozvody, shnilé fasády nebo hygienickou vybavenost a zásobován teplem na úrovni Rakouska Uherska. Stačí si vzpomenout jak vypadaly centra českých a slovenských měst v 80. letech. Nejvíc na to doplatili právě mladí lidé. Roky čekání v pořadnících (a bydlení ve dvoupokojáku s rodiči) nebo uplácení nebo roky víkendové dřiny ve snaze rozšířit starý dům rodičů, to byl úděl mladých lidí za bolševika. Demokratická volnotržní společnost samozřejmě nestaví jen nové byty ale investovala a investuje každoročně obrovské sumy peněž do údržby a modernizace stávajícího bytového fondu. To co komouši nechali shnít se muselo po revoluci za stovky miliard znovu obnovit, stejně tak se musely stovky miliard nalít do obnovy té slavné panelákové výstavby, a to jen pár let po jejich dokončení.
Jenže to, co komunisté „nechali shnít“, je už dávno opraveno, a přesto se prakticky žádné nové byty nestaví a o byty je větší nouze než někdy na přelomu 70. a 80. let.
Rozhodně nevidím žádné Jižní město, Zahradní město a podobné projekty. V Brně se soudruzi developeři maximálně snaží o zahušťování stávajících sídlišť (která poté nevyhovují normám „zlých komunistů“), přetěžují sítě, protože k nim připojují další byty, na něž to již není dimenzováno.
Do toho pochopitelně €zrůdnosti typu „bezemisních budov“, které jsou několikanásobně dražší než standard a ohrožují obyvatele plísněmi a infekčními chorobami.
JE vidět že o stavebnictví nevíš lautr nic. O tom, o co je nouze jakbysmet. Dneska na rozdíl od bolševických časů nikdo nemusí čekat deset let v pořadníku. Tomu, že něco opravíš a pak máš na furt vystaráno je představa, kterou by vážně nevzal ani hurvínek. To mu věřili leda komouši a proto za těch 40 let nulových investic veškerá infrastruktura, kterou zdědili nebo ukradli totálně shnila. Nejen do bytového fondu se soustavně investuje podstatně víc, než si kdy bolševici uměli představit. Jediný problém jsou cenové regulace, což je dědictví bolševismu.
Pavle, spousta mladých párů má v současné době problém sehnat bydlení. Soudruzi tím vysvětlovali i covidový pokles porodnosti, byť je to nesmysl, nicméně ta bytová nouze je realita. A je to daleko horší než za komunistů, kdy byty pro mladé byly a dokonce se příslušné půjčky na jejich vybavení daly „splatit dětmi“.
MMCH, nedávno bylo zlikvidováno státem podporované stavební spoření. Běžně se za minulého režimu do něho zapisovaly děti krátce po narození, rodiče tam strkali peníze a když bylo dítku 18, bylo toho dost např. na podíl ve stavebním družstvu. A řada podniků nabízela i podnikové byty.
Naopak: Kapitalismus jsme tu měli v 90. letech a bylůa to léta vzestupu a prosperity. Teď tu máme socialismus v trošku jiné podobě než za soudruha Jakeše, ale „věrchušku“ na intelektuálně srovnatelné úrovni. A podle toho to tu i vypadá.
Jestli bych dovolil, už ten ´horní, názorný obrázek ukazuje, jak se vlastně naše elity v národu mýlí.
Protože, je samozřejmě chybná úvaha že Češi nakupují v hypermarketech, aby si toho nakoupili co nejvíc a měli se tak co nejlip.
Ve skutečnosti tam nakupují proto že
a) v těch hypermarketech je to zboží levnější než v ostatních krámech
b) a když tam jsou slevy, tak je tam to zboží ještě levnější. (teď ponechávám stranou, že z různých příčin by mohlo být ještě levnější). Tedy – dokud tam to zboží ve slevě je – teprve v tom případě se vyplatí zaspurtovat a porvat se o těch posledních pár kusů jako v ragby..
Tudíž – mýlila by se nějaká elita, kdyby tvrdila, že „skromný Čech“ má jít nakoupit do obchodu ve své ulici a jen co potřebuje.“
Protože nakupovat za „běžné ceny v běžných obchodech “ je takový luxus, že si ho dnešní Češi ani dovolit nemůžou.