Jan Urban: Odkopaný Putin z Rudého náměstí jako zrcadlo našich vlastních omylů
Vladimír Putin se mohl při svém projevu z 9. května na Rudém náměstí usoudruhovat – opakované oslovení „dorogije tavárišči“ hezky ilustrovalo jeho stesk po sovětských časech. Uzaklínal se sice památkou bojovníků proti nacismu a strašil Západem, katany, banderovci a nacisty, ale dojem zanechal prachmizerný.
Kromě oznámení, že ráno vydal prezidentský „ukaz“ o pomoci rodinám a pozůstalým po padlých na Ukrajině, se všechno ostatní dalo shrnout pod kolonku „propagandistický blábol“.
Nejzajímavější snad tedy byl fakt, že mocný prezident Ruské federace četl svůj projev z papíru, což nějakých dvacet let po vynálezu čtecího zařízení působilo poněkud staromilsky.
Zástupná válka proti Západu
V Putinově podání musel posluchač získat dojem, že Rusko porazilo nacistické Německo samojediné. O tom, že se Josef Visarionovič Stalin první dva roky druhé světové války s Hitlerem paktoval a dělil se s ním o výboje v Polsku, Pobaltí a Besarábii, samozřejmě ani slovo.
O tom, že by od roku 1941 existovalo nějaké válečné spojenectví se západními mocnostmi, které zásadním způsobem napomohlo motorizaci a dovyzbrojení Rudé armády, také ani slovíčko. Natož připomenout otevření druhé fronty. Ale komu by šlo v této historické chvíli „ohrožení vlasti“ o faktografickou úplnost či pravdu, že.
Většina světa už pochopila, že ruská agrese proti nezávislé Ukrajině je jen zástupnou válkou proti Západu. Vladimír Putin to na Rudém náměstí velmi jasně zopakoval. Přesněji řečeno, jde o válku proti fantasmagorické představě, jakou si ruská věrchuška o Západu v minulých dvaceti letech vytvořila.
Ono to je, samozřejmě, frustrující. Získáte obrovský majetek, ale doma v Rusku nenajdete uspokojivou úroveň luxusu. Máte moc, ale utrácet musíte jezdit na Západ, kterým opovrhujete pro jeho mravní zkaženost a dekadenci.
Vaše děti jezdí studovat na západní univerzity, protože jsou lepší než ty ruské. Zbývá jen balancování mezi pocitem neschopnosti systému doma v Rusku a opovržením bohatším Západem.
V této chvíli ale na skutečných důvodech krize, jejích omylech a fantasmagoriích nezáleží, protože válka stvořila nový začátek a novou realitu. Pokud nějakým zázrakem brzy neskončí, s velkou pravděpodobností bude ještě eskalovat a potrvá dlouho. V každém případě převrací naše životy a nastavuje drsné zrcadlo našim vlastním omylům, naivitě a hlouposti polistopadových desetiletí.
Hrdinové české vlastenecké party
Malý, ale výmluvný příklad: podle údajů České národní banky vystoupila v březnu meziroční inflace v březnu na téměř třináct procent, dosáhnout může podle odhadů až úrovně patnácti procent. Inflace v eurozóně byla podle údajů Eurostatu v březnu nejvyšší za celou dobu existence měnové unie, jenomže pouze sedm a půl procenta, tedy polovinu oproti české koruně.
V devadesátých letech tak populární kabinetní neomarxistický determinismus politiků a „vědců“, vyrostlých z Prognostického ústavu Akademie věd ČSSR, nikdy nenašel pro společnou evropskou měnu jediné kladné slovo. Pro ně bylo euro vždy jen „katastrofa“, „naprostý nesmysl“, případně „pokus euroelit o likvidaci národního státu“. Čeští exportéři si sice ťukali na čelo a rovnou obchodovali v eurech, ale politici si vedli svoje.
Dnes jsou „experti“ Institutu Václava Klause mnohem blíž ruským propagandistům než realitě. Jenom pro příklad: takový „ekonomický guru“, jako je Michail Chazin, na Sputniku odhalil, že inflace na Západě překročila už třicet procent, ekonomiky se hroutí a v létě už se všude dají očekávat sociální bouře.
Směle může konkurovat bývalému mluvčímu Václava Klause, a podle některých zdrojů jeho řídícímu orgánu, Petru Hájkovi, dnes jednomu z nejviditelnějších „hrdinů“ české vlastenecké, rozuměj dezinformační party.
Válka jednoduše postavila čecháčkovsky ideologické antievropanství před hodně nepříjemné zrcadlo reality. Hrozí ruské vydírání omezením nebo dokonce vypnutím nasmlouvaných dodávek plynu a ropy? Česká vláda okamžitě začala na úrovni Evropské unie konzultovat kolektivní řešení, které by zohlednilo i specificky česká rizika. Vyřešeno.
Potřebuje Česká republika nebo Pobaltí posílit leteckou a protiraketovou ochranu? Modernizaci armády? Jiné řešení, než dlouhodobá kolektivní obrana, plánování a financování už pro středně velký evropský stát prostě neexistuje. Vyřešeno. To neznamená, že instituce evropské a transatlantické spolupráce jsou bez vady.
Tváří v tvář ruské agresi si však snad už nikdo rozumný nedovolí zpochybňovat výhodnost českého členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci.
Velká chyba Fialovy vlády
Premiér Petr Fiala a vláda v současné chvíli mluví k veřejnosti příliš málo a příliš shora. A to je v demokracii ohrožené válkou velká chyba.
Vyhýbat se nepříjemným otázkám o budoucnosti a předstírat, že politika rovná se českému parlamentnímu cirkusu, zodpovědný politik nemůže. Zvláště v čase, kdy z Ruska zaznívají hrozby zničení Západu během půlhodinového jaderného útoku a potřebě okamžitě mobilizovat nejenom veškerý vojensko-průmyslový komplex, ale převést na válečnou výrobu i celou ruskou ekonomiku.
A jako doušku na závěr a ilustraci toho, proti čemu dnes demokratický svět stojí: Ruská federace notifikovala svoji agresi na Ukrajině u OSN podle příslušného článku její Charty jako „akt sebeobrany“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
183 komentářů
Vážený pane Urbane,
vždy jsem ráda četla vaše postřehy už v polistopadových dobách a bylo mi líto , že jsem je nezastihla v dobách před nynějším obratem v naší politice. Ale v posledních dvou letech je vždy velmi ráda sleduji a musím říci , že vždy zcela přesně a jasně označíte to , co mi víří hlavou spíše nesouvisle. Mluvíte mi z duše ohledně vztahu k Rusku , EU i přijetí eura . Oceňuji , že se nebojíte i pojmenovat to , co je za jednáním některých politiků , např. bývalého presidenta p. Klause. Děkuji vám.
Velká chyba Fialovy vlády je,že neodstavila hradní kliku v čele se zemanem.Toto uskupení nese veškeré příznaky o vlastizradě.To že je hlavní aktér nyní antiputinovec,nic nedokazuje.Kdo mu uvěřil je naivní děcko.zeman si vždy všechno dělal jen pro sebe,aby to vyhovovalo jen a jen jemu.Aby se to nám toto všechno,s ním nevymstilo.
K první kapitole: „Máte moc, ale utrácet musíte jezdit na Západ, kterým opovrhujete pro jeho mravní zkaženost a dekadenci.“ To samé platí i pro muslimy.
Ke druhé kapitole: Euro by znamenalo ještě vyšší drahotu a nestabilitu. Kdyby Itálie a Řecko neměly euro, nebylo by se jejich hospodářství zhroutilo. Euro v podstatě pumpuje peníze z chudších států EU do těch bohatších, hlavně do Německa.
Kdybychom nebyli v EU, neměli bychom pozavírané uhelné doly a odstavené uhelné elektrárny. Průměrná domácnost by neplatila 2000 Kč ročně provozovatelům OZE. Pravděpodobně by stál další blok Temelína. A naše potřeba ruského plynu by byla menší o současné nucené substituování výkonových výkyvů nesmyslů zvaných OZE.
Ke třetí kapitole: Více-méně souhlas.
k první kapitole – článek je o russku.
ke druhé kapitole – ne nesouhlasím, euro by drahotu neznamenalo
problém se solárními barony vůbec s eu nesouvisí, to je domácí tunýlek s hlavním podílem čssd.
uhelné doly a uhelné elektrárny z nás dělají skanzen evropy, uhlí navíc musíme dovážet.
To první bylo prostě jen připomenutí, že existují i jiná etnika, která smýšlejí podobně. V této souvislosti velice rád odkazuji na výbuch nenávisti poustevníka ve filmu „Hrátky s čertem“, který propukne, když se poustevník dozví, že Káča a princezna Dišperanda dosáhly boží milosti, o což se on snažil celá léta sušením huby a umrtvováním tělesných žádostí. Myslím, že tato etuda je geniální a nadčasová.
To druhé prohlašují mnozí odborníci na ekonomiku. Euro je navíc politický projekt a bylo rozhodnuto ho prosadit i v situaci, kdy bude ekonomicky škodit (jak se taky děje). Nám by patrně euro spíš škodilo.
Jistěže prosazování OZE, solární tunel atd. bychom tu neměli, kdybychom nebyli pod direktivami o „dekarbonizaci“ z EU.
Byli bychom možná „skanzen“, ale skanzen funkční a s minimální závislosti na ruském plynu (respektive s daleko snadnější možností se z ní zcela vymanit). Nebyli bychom hyper- moder- eko- stát, který se musí před Puztinem plazit a lízat mu boty. Jako třeba Německo.
V bodu jedna jste začal Pergille pohádkou, pohádkami pokračujete i v bodu dva a tři. Do úrovně Hanse Christiana Andersena ale máte daleko. Ani malé děti by ty vaše pohádky neupoutaly. Možná kdybyste se odvolával na babu Jagu a Marjusu.
Ano, připomenul jsem scénu z pohádky, která IMHO má vyččí výpovědní hodnotu (a je názornější) než celé filosofické traktáty.
Cituji odborníky na ekonomiku, tedy žádná pohádka, I tu na HP je konstatováno, že euro je politický a nikoli ekonomický projekt, a tudíž jeho ekonomická hodnota je sporná.
Bod 3 je jasný: Netýkaly by se nás četné nesmysly, prosazované EU (patrně lidmi s vazbami na Putina) a byli bychom na tom tudíž mnohem lépe.
Tvrdíte, že citujete odborníky na ekonomiku. Žádného „“odborníka na ekonomiku“ nikdy necitujete, žádného nikdy nejmenujete. Tak je to u vás vždy. Jen pára vypuštěná z úst, za kterou nic není. Solární tunely u nás nezavedla EU, ale euroskeptici z ODS za vlády Mirka Topolánka. To vám nějak uniklo.
Odborníkem je např. paní Šichtařová, ale najdou se i další.
Skepticky se k euru vyjadřují i odborníci z pražské ekonomické fakulty a řada dalších. Že jejich texty nesledujete, je váš problém.
Kdybychom nebyli v EU, žádné solární tunely by tu nebyly, protože by nebyl povinný výkup elektřiny z těchto zdrojů za cenu násobně vyšší než je cena tržní, takže by se ty pseudoelektrárny nevyplatilo stavět. A nebyl by ani povinný podíl podobných pseudoalternativ v energetice.
Nevzpomínám si, že bych o paní Šichtařové slyšel něco, co by stálo za řeč. Údajné odborníky z pražské ekonomické fakulty opět nejmenujete a necitujete. Jako vždy. Pokud se na někoho odvolávám já, jmenuji ho a cituji jeho text. Procestoval jsem téměř všechny evropské země, kde mají euro. Ve všech těchto zemích se euro ujalo a nevím o žádné zemi, kde by toužili po návratu ke své původní měně. Na Slovensku má euro osmdesátiprocentní podporu. Jestliže euro prospívá Slovensku a ostatním zemím, nevidím žádný důvod, proč by nemělo euro prospívat nám. Jsme snad horší než Slováci? Jen malý příklad: kdysi jsem byl v zahraničí s jednou slovenskou cestovní kanceláří. Jediný Čech. Všichni vytáhli z peněženek eura, platili a nakupovali co bylo třeba. Byl jsem jediný, kdo musel hledat směnárnu a za příslušný poplatek měnit koruny na eura. Ostatní se na mě dívali jako na ubožáka. Výkupní cenu za elektřinu ze solárních elektráren nám nenařizovala žádná EU, tu si vymohli solární baroni prostřednictvím svých politiků, hlavně z ODS.
Skeptiku,
v soukromí nadávali na euro i moji příbuzní z Německa.
Lze mít platební kartu, kterou dobíjíte v korunách a platit s ní můžete v řadě států, jak s eurem, tak i s jinými měnami. Byl jsem takto na Islandu a v Dánsku.
A ta eura se dají proměnit dřív, takže taky jen vytáhnete peněženku s nimi. Normální člověk snad předvídá, když někam jede, že tam bude platit v místní měně, a tu si opatří. Už vzhledem ke zpravidla méně výhodnému směnnému kurzu směnáren vůči bankám.
Nevím nic o vašich údajných známých v Německu Pergille, nevím dokonce ani to, zda vůbec existují. Vím jen, že drtivá většina Němců euro přijala a po návratu k marce netouží. A ať už doma, nebo v zahraničí, eura při cestě do zahraničí měnit za příslušný poplatek musím. Poplatky za platbou kartou v zahraničí si strhávají i některé banky.
Už neexistují, tahle větev naší rodiny před několika lety vymřela. A nesnažte se mě přesvědčovat, že nenadávali, když jsem to slyšel na vlastní uši 🙂
Taky vím, že Němci euru říkali „teuro“.
Tak něco takového, jsem čekal Pergille, že neexistují. Odvoláváte se často a rád na věci nebo události, které neexistují a ani neexistovaly.
To „teuro“ se dá doložit i z jiných zdrojů. Nekromanty kvůli vám kontaktovat nebudu.
Ty jiné zdroje jistě existují stejným způsobem, jako ti vaši údajní příbuzní v Německu. U vás nic nového Pergille.
Skeptiku, psala o tom u nás řada webů. Buď nečtete nebo úmyslně šíříte nepravdy. Svých příbuzných jsem se už akorát ptal, zda je to pravda (na to mi moje němčina ještě stačila) a dostal jsem odpověď, že ano.
I na tom Slovensku byly se zavedením eura problémy, vím od kolegů z Bratislavy, s nimiž jsme léta spolupracovali a setkávali se v tuzemsku i zahraničí na odborných akcích.
Ty proruské a konspirační weby, které o tom píší, jste mi několikráte v minulosti doporučoval a já si už dávno o nich myslím své. Zavádění eura na Slovensku se dělo se zcela stejnými problémy, jako ve všech ostatních zemích, kde se euro zavádělo a počítalo se s nimi. S problémy při zavádění nových věcí se setkáte vždy. U každé nové věci, nejen eura. Dnes má euro na Slovensku 80% podporu a po koruně drtivá většina Slováků netouží.
Ty problémy na Slovensku byly výrazně větší než za vcelku zvládnutého rozdělení československé měny.
Podpora eura může padnout na ústa kdykoli dojde k nějaké krizi, jak se to stalo v jiných státech.
Pergille, když Slovensko přijímalo euro, tak vy jste právě přijímal pokyny a rady z Ruska. A dříve než euro padnete na hubu vy, pokud se vám to už nestalo.
Možná ještě k tomu „skanzenu“: Na základě diktátu EU jsme nahradili standardní žárovky kompaktními zářivkami a svítidly na bázi LED. Nyní se ukazuje, že pro vysoký podíl modré složky tyto světelné zdroje blokují produkci přírodně protirakovinného hormonu melatoninu, a tím patrně zvyšují riziko vzniku rakoviny. „Skanzenové“ žárovky tohle, pochopitelně, nedělají, protože mají podíl modré složky ve spektru malý.
Všiml jste si někdy na záběrech v televizi, jaké používají osvětlení v Kremlu? Já ano. A jim žádný „diktát“ z EU nestanovuje, jaké mají používat žárovky.
To, že jsou v Kremlu blbí neznamená, že bychom museli být blbí my.
Tak náhle jsou i podle vás Pergille v Kremlu blbí? Kde se u vás vzala tak ostrá otočka? Když jsem něco podobného tvrdil v minulosti já, dohadoval jste se se mnou a snažil jste se mě přesvědčit, že tomu tak není a názor z Kremlu pocházející byl u vás na úrovni Písma svatého.
Já vždy fungoval „padni komu padni“, váženosti. Jestli jsou v Kremlu stejně intelektuálně deficitní jedincí jako v Bruselu – já s tím problém nemám.
Pokud Rusové hlásají nebo dělají něco pozitivního (což se taky občas stane), nemám žádné zábrany je pochválit. pokud dělají něco blbého, nebo dokonce zlého, nemám zábrany je pohanět či odsoudit. Snažím se být, pokud to jen trochu jde, objektivní.
S vaší „objektivitou“ mám přebohaté zkušenosti Pergille. Politiku Kremlu a Rusy jste vždy hájil do roztrhání těla. Pamatuji si to velmi dobře já, pamatují si to dobře i ostatní čtenáři Hlídacího psa. Vypracoval jste si v tomto ohledu na stránkách HP neslavnou pověst. Vaše náhlá otočka je stejně důvěryhodná jako otočka Miloše Zemana.
Skeptiku, Putina jsem považoval za osvíceného diktátora a tvrdil jsem, že státy s nulovou demokratickou tradicí (jako je Rusko) prostě takovýmto stádiem vlády musejí projít. Pokud se je pokusí přeskočit, skončí to katastrofou, jako byla vláda Jelcina v Rusku, nebo jako byla Výmarská republika v Německu. Podobných příkladů by se dalo najít víc. I Britové zjistili, že Cromwell byl sice krvavý diktátor, ale že po jeho vládě se už Velká Británie nebyla s to vrátit k předchozím nedemokratickým poměrům.
Proč Putin takto napadl Ukrajinu, opravdu nevím. Považuji to za jeho velkou chybu, kterou nakonec odnese celé Rusko.
Tak jste uvedl v život Pergille nový termín: osvícený diktátor. Jenže Putin byl vždy pouze a výhradně diktátor a v žádném případě ne osvícený a pochybuji, že byste o tom nevěděl. Nic osvíceného nelze nalézt na propojení administrativy státu a ruských mafiánů, na čemž Putin pracoval od samého počátku své vlády. Mafie začala v Rusku působit už za Jelcina, ale nepodílela se přímo na vládě, rozhodně ne v takové míře, jako za Putina. Doporučuji velmi poučnou četbu: Mark Gleotti, Vor v zákoně – ruská mafie. Rusům měla být dána možnost se demokracii učit, i když by to trvalo jednu nebo dvě generace, ne se vracet k diktatuře. Té si ve své historii Rusové užili už přespříliš.
Zcela jednoznačně se tak choval. Vyvedl stát z bídy, zlepšoval systematicky životní úroveň obyvatel. Míra demokracie a právního státu tam byla asi tak na úrovni sklonku Rakouska – Uherska. Čekat něco víc by byla hloupost, snažit se o něco víc (jako Jelcin) by byla nepředloženost.
Na případném zlepšení životní úrovně ruských občanů měla vliv především ložiska ropy a plynu, nikoliv politika Vladimíra Putina. Totéž ostatně platí i pro feudální Saudskou Arábii a další země Perského zálivu. Tam mají životní úroveň ještě vyšší než v Rusku. Návrat k diktatuře je vždy krokem zpět, ne kupředu. A to ostatně všude na světě, nejen v Rusku. To porovnání s Rakouskem – Uherskem pořádně kulhá. V Rakousko – Uhersku nebyla jistota sociální, ale byla jistota právní, což v Rusku ani zdaleka není. Stejně tak jsem od pamětníků nikdy neslyšel o řádění v Rakousko – Uhersku různého druhu mafií, jako tomu tehdy bylo v Rusku a je tomu opět i dnes.
pro Skeptik 20.5.
nemáte pravdu (jako mnohokráte jindy), že Putin nepřispěl ke zvyšování životní úrovně obyvatel Ruska vyšší těžbou ropy a plynu. Právě v této době odpojování se od Ruska jsou velice často uváděny trasy těchto páteřních sítí, které vedou převážně do Evropy. Jak jsem se dočetl tak právě nová naleziště na severu Ruska byly objeveny na začátku devadesátých let za „éry “ Borise Jelcina, který ale jejich další rozvoj nepodporoval, tak právě za jejich rozšiřování a podporu a tím i export má zásadní vliv rozhodnutí Putina, že tyto zdroje budou „užitečné..“. A jak třeba uvádí jedna z úhlavních kritiček Ruska Petra Procházková, tak za Putina se zvýšil průměrný příjem obyč. Rusa 8x… A to – bez skutečných faktů, by Petra Procházková nijak asi neuváděla…
Skeptiku,
Ne, ta ložiska tam byla i předtím. Jenže za Jelcina se toho všeho zmocnili oligarchové, kteří okrádali stát na daních (pokud vůbec nějaké platili), takže z toho bohatství neměl ruský občan naprosto nic. Na rozdíl od občanů Saúdské Arábie, kteří pobírají státní rentu a nepracují, protože tam si nikdo z těžařů a zpracovatelů ropy okrádat stát na daních nedovolí, tresty jsou drastické. Navíc tam mají i četná opatření proti vývozu prostředků (peněz a cenných věcí) do ciziny.
Návrat k diktatuře zcela jistě není vždy krokem zpět. Absolutistické monarchie v Evropě byly jednoznačně krokem kupředu (i s oněmi nešvary, které s tím „Stát jsem já“ souvisely). Pokrokem (proti předchozímu stavu) jsou i některé diktátorské režimy.
V Rakousku v řadě případů právní jistota nebyla. Např. soudy jednoznačně nadržovaly Němcům (popisuje to i M. Ivanov ve své knize o požáru Národního divadla na základě dobových dokumentů). Za FJI sice byly poměry civilizovanější než za předchozích vládců, ale, obávám se, bližší tomu Rusku než První republice. A mafiáni a mafiánské praktiky, vč. propojení s organizovaným zločinem v Rakousku byly. Přečtěte si třeba Neffovy Sňatky z rozumu (+ 4 pokračování), jsou psány na bázi dobových dokumentů a v rodině tradovaných historek.
A když jsem u toho, tč. bádají historikové nad dobovou koresponcencí z dob poslední velké morové epidemie (1713 – 1715). Jde o to, že bohatí lidé, zejména kupci, se hned při prvních náznacích průšvihu odstěhovali na venkov, a různá jednání, která se normálně dělala mezi čtřma očima a bez jakéhokoli zápisu, byla prováděna korespondenčně. A část té korespondence se zachovala, vč. různých podrazů, mafiánských komplotů atd. Nachomýtl jsem se k tomu, protože chtěli vědět, jestli by z těch dokumentů mohli ten mor chytit. Podle odborníků z České sbírky mikroorganismů, kterých jsem se na to pro ně ptal, vydrží původce moru na papíře maximálně sto let, takže nemohli.
Ale Pergille, kam se hrabou kupecké způsoby 18. století na současné manýry ruských mafiánů a oligarchů. Už několikrát jsem vám doporučil četbu knihy od Marka Galeottiho Vor v zákoně – ruská mafie. Kupci v 18. století by vylili oči na to, čeho jsou ruští mafiáni schopni a co dokáží vymyslet. O poměrech v Rusku, jak bývalém, tak současném, se mnoho dočtete ve zmíněné knize na straně 47 v dolní polovině. O takových poměrech Pergille se nikomu v Rakousko – Uhersku ani nesnilo. A co se té životní úrovně v Rusku týče, viděl jsem ji před několika lety na vlastní oči. Katastrofální rozdíl mezi velkými městy a venkovem. Kdybyste některému vesničanovi tvrdil, že má za Putina vyšší životní úroveň, od srdce by se vám vysmál. Rozdíl mezi dobou Jelcinovskou a Putinovskou spočívá asi v tom, že za Jelcina kradl každý, kdo to uměl, za Putina krade pouze ten, komu to Putin dovolí. Ti, kterým to Putin dovolí, kradou pak o to více.
Skeptiku,
i většina těch venkovanů šla s životní úrovní nahoru. Mimo jiné proto, že tvrdé zásahy proti zločineckým organizacím umožnily vozit jimi vypěstované potravin na trh do měst. Což za sojuzu nebylo možné (měli tam v podstatě nevolnictví) a za Jelcina tomu bránili mafiáni (tak silně, že to řešila dokonce až WHO).
Faktem je, že sověti se taky na obrovskou zločinnost do jisté míry vymlouvali, aby zdůvodnili, proč nemají, na rozdíl od civilizovaných států, i socialistických, volný pohyb obyvatelstva. Takže jejich zdrojům tak úplně věřit nelze.
Venkovany vypěstované produkty si venkované běžně vyváželi do měst i za Jelcina. Mafie v Rusku působí dodnes a dokonce pod ochranou státních institucí. O tom, že by WHO (světová zdravotnická organizace) řešila v Rusku dovoz venkovany vypěstovaných produktů jsem nikdy neslyšel a považuji to za jeden z vašich mnohých bludů. Příště si za takové sdělení umístěte smajlíka.
Opravdu to řešila, protože znemožnění dovozu potravin z okolí do měst se začalo promítat do výživového a zdravotního stavu ruské populace. Když prohrabete materiály WHO z devadesátek, tak to tam asi najdete.
Faktem je, že to vyřešil až Putin a je to jeden ze zdrojů jeho mimořádné popularity u Rusů.
Pochopitelně, ona každá totalita likviduje drobnou konkurenci.
Když prohrabete materiály WHO z devadesátek, tak to tam asi najdete. Konec citátu. Tak vy Pergille tvrdíte, že asi! Tak to už nic ani hledat nebudu. A Putin vyřešil především obrovské navýšení svého majetku, likvidaci lidí, kteří na to poukazovali a likvidaci sdělovacích prostředků, ze kterých by se lidé mohli tyto a další skutečnosti dozvědět.
Skeptiku, té akce WHO se účastnili i naši odborníci, lidé, které znám. Nehodlám tu prozrazovat konkrétní jména, ale nápovědu máte dost silnou.
Aha Pergille, tak vy znáte, ale nepovíte. Tak že opět pouze ničím nepodložené bláboly, jako vždy. Jediná nápověda, kterou jste zanechal ve svém příspěvku, svědčí pouze o vaší pravdomluvnosti a důvěryhodnosti. Jistý čtenář HP s nickem Pavel vás oslovuje „lžigrille“. Docela přiléhavé.
To jistě nemyslíte vážně!
Myslím.
Myšlení od Pergilla nikdo nepožaduje. Jen plnění zadaných úkolů.
Kdybych to nemyslel vážně, tak bych to nenapsal.
Byl jste už schopen Pergille napsat mnoho daleko horších věcí, které jste vážně nemyslel. Například jste psal o losování úředníků podle vzoru starého Řecka nebo jste vyhrožoval České televizi a Českému rozhlasu zrušením. Kolik pochlebných nesmyslů jste napsal o Miloši Zemanovi už ani rozebírat nebudu, stejně tak už nebudu rozebírat vaše prognózy výsledků loňských parlamentních voleb. Pokud byste snad tyto nesmysly myslel vážně, musel byste se především stydět sám před sebou.
Výběr poslanců (alespoň do poslanecké sněmovny) losováním považuji za způsob, který by eliminoval řadu negativních jevů, spojených se současným stavem.
V antických státech neměli vesměs zcela oddělenou zákonodárnou a výkonnou moc, takže tamní státní úředníci byli současně i zákonodárci (nebo se na zákonodárných aktivitách podíleli ve větší míře než jejich současní kolegové).
Zrušení veřejnoprávnosti (současně se zrušením daně za možnost poslechu „veřejnoprávního“ rozhlasu a sledování „veřejnoprávní“ televize rozhodně podporuji.
IMHO by stát měl mít ve smlouvě o pronájmu frekvence soukromým subjektům definovány podmínky, za nichž je oprávněn vyžadovat vpuštění do jejich vysílání a rozsah takového vstupu. IMHO by měl stát také mít možnost v případě potřeby poslat občanům hromadnou SMS a mít to vyjednáno s mobilními operátory.
Váš příspěvek svědčí o tom Pergille, že jste stále stejný. Co jste stále stejný, nechť si každý čtenář Hlídacího psa už dosadí sám.
Ano, k řadě věcí zaujímám dlouhodobě konzistentní postoje. Ne vždy a ne ke všem, ale to je snad normální. Konec konců, totéž pozoruji u vás.
Ano Pergille, já však na rozdíl od vás neprovádím takové názorové kotrmelce jako vy. I v tom jste stále stejný.
Nesmysl.Euro funguje lépe,než kotuna.Vidíte to denně kolem sebe,pokud ovšem vaše oči vidí a uši slyší.
Nefunguje. Přivedlo už na buben několik států.
Ani jeden.
Minimálně Řecko šlo totálně do kopru a v Itálii dokonce uvažovali o odchodu z eurozóny. Pod tíhou ekonomické situace, dané eurem. Euro škodí i dalším státům.
Ale Pergille, vy trpíte ztrátou paměti? Že by už Alzheimer? Řecko i Itálie si své ekonomické problémy do eurozóny přitáhli už minulosti a pouze přijetí eura způsobilo, že se jim hrozící bezprostřední krach podařilo o několik let oddálit. Řekové museli falšovat statistiky a lhát, aby byli vůbec do eurozóny přijati. A v Itálii neuvažovali o odchodu z eurozóny, Itálii hrozilo, že bude z eurozóny vyhozena. V lékárnách se prodávají různé potravinové doplňky na zlepšení paměti Pergille. Lékárník vám jistě rád nějaký doporučí.
Skeptiku, pokud by mělo Řecko drachmu a Itálie líru, tak jednoduše devalvovali a problém by tím byl vyřešen.
Nejsme ve sporu s těmi předchozími problémy. Dokonce lze konstatovat, že byly z politických důvodů maskováni, a že se na tom podíleli i horliví úředníci EU (právě z důvodů toho, že je euro politický a nikoli ekonomický projekt.
V čem se neshodneme je efekt eura na tyto ekonomiky. Podle skutečných odborníků, tedy ekonomů a ne politiků, by stačilo jak v tom Řecku tak i v té Itálii jednoduše oslabit měnu a byli by z nejhoršího venku. Oslabit „řecké euro“ či „italské euro“ pochopitelně nejde, tak se to flikovalo, mimo jiné tím, že se na ně skládali obyvatelé jiných států s eurem (i Slováci).
Itálie, z politických důvodů, z eurozóny vyhozena být nemohla (soudruzi by tím přiznali nekvalitu tohoto projektu). A museli dokonce odstavit Berlusconiho, který by asi Itálii z eurozóny vyvedl. V Itálii dokonce některé regiony zkoušely zavádět lokální měny, protože euro nefungovalo.
A to je právě ten problém skeptiku, na který doplácíme skoro všichni. Řecko by se bez Eura stěží dostalo do takových problémů jako mělo. Nyní se už dlouhou dobu hraje o záchranu Itálie. Viz Draghi : „Pro záchranu Eura udělám vše“. A od té doby jedou rotačky na tři směny. Do oběhu se napumpovalo obrovské množství likvidity při nulovém nebo dokonce záporném úroků. Proč asi? Co myslíte? A copak je toho důsledkem a copak je cílem této politiky? Hádejte….
Ano skeptiku, Řecko falšovalo statistiky, aby mohlo do eurozóny. Ale to, že do ní vstoupilo mu uškodilo. Jako člen eurozóny dosáhlo na velké půjčky v Eurech, které nebylo schopno splácet. Pokud by členem eurozóny nebylo, pak by se tak zadlužit nemohlo. A taky by tu svoji krizi mohlo vyřešit standardně devalvací drachmy a tím podporou exportu a vyššími příjmy z turistického ruchu apod. Nic takového jako člen eurozóny udělat nemohlo a bylo vydáno napospas byrokratům z Bruselu. Štěstím Řecka byl vysoký podíl půjček zejména u německých bank, takže je Německo padnout nenechalo. Podobné je to s Itálií, která je prostě „To big to fail“. Tak než začnete něco plácat, tak si o tom něco nastudujte a hlavně o tom přemýšlejte. I když chápu, ono to bolí…. Jo a mimochodem, prvními, kdo – beztrestně – porušil Maastrichtská kritéria, bylo Německo a Francie. A jak známo, příklady táhnou…..
Vážený Pergille a Pavle Liško, vaše bláboly vyčtené a „nastudované“ z Parlamentních listů, Aeronetu, Sputniku a dalších podobných proruských webů mě opravdu nezajímají. Pokud jsem někdy chtěl vědět, co se nám kremelští soudruzi snaží nabulíkovat, zašel jsem si na ně a tak vím, odkud tyto bláboly pocházejí. Některé z těchto webů byly sice po útoku na Ukrajinu zlikvidovány, ale ještě jich dost zůstalo. Přeji vám oběma příjemnou četbu. Pánové Putin a Lavrov z vás mají jistě radost.
Už byste mohl vědět skeptiku, že já čerpám informace výhradně z důvěryhodných zdrojů a od důvěryhodných lidí. Že nad tím zavíráte oči a nasazujete si na ně klapky, abyste viděl jen to co chcete vidět a hlavně – NEPŘEMÝŠLET o argumentech jiných, tak to je Váš problém. Ale o to je vidění vašeho světa jasné, nezkalené a pro Vás zcela jednoduché. Přesně takovéto lidi kdysi potřebovala KSČ při budování světlých zítřků.
Speciálně pro Vás jsem vyhledal pár odkazů :
https://radiozurnal.rozhlas.cz/evropske-elity-si-museji-priznat-ze-euro-byl-karambol-tvrdi-lenka-zlamalova-6208460
https://www.lidovky.cz/nazory/zlamalova-nezadana-mena.A101211_085254_ln_nazory_mev
https://plus.rozhlas.cz/euro-nikomu-nepomohlo-naopak-vyvolalo-velkou-ekonomickou-krizi-tvrdi-ekonom-7948993
Mimochodem, ty tzv. pop-„ekonomy“ jako je na straně jedné Sedláček nebo na straně druhé Šichtářová či Kovanda, nemůže snad nikdo brát vážně….
Tak a teď se těším na Vaše argumenty pro EURo a můžeme zahájit plodnou a oboustranně obohacující diskuzi…
Viz moje odpověď Pergillovi 15. 5. 2022 (17:21) výše. Názory paní Zlámalové zazněly před sedmi lety v roce 2015, kdy klesaly ceny zboží, klesaly ceny ropy, docházelo k deflaci a tak tyto názory dnes beru asi tak vážně, jako beru vážně husí kejhání. Kromě toho názory Lenky Zlámalové nepopírají fakt, že si Řecko přineslo své problémy do eurozóny z minulosti a vlastními chybami. Paní Zlámalová také píše, že Řecku téměř nikdo nepomohl a muselo se ze svých problémů vyhrabat samo, což Pergill popíral a tvrdil, že jeho dluhy muselo platit i Slovensko. Paní Zlámalová tímto potvrdila, že Pergill lhal.
Skeptiku, právě to, že Řecko mohlo přenést své problémy z minulosti do doby po přijetí eura, je jednoznačnou ukázkou špatnosti této měny. A toho, že je to politický a nikoli ekonomický projekt. Protože jinak by prostě s takovými problémy do eurozóny nemohlo být přijato. Dtto Itálie.
Opravdu nevidím důvod, proč by měli o měně rozhodovat zkorumpované a ekonomicky negramotné osoby, tj. politici (výjimky jistě existují, ale jednak je nemáte rád, třeba Zemana nebo Klause staršího, jednak je jich málo).
A, MMCH, k euru se staví skepticky i současný děkan vysoké školy ekonomické v Praze. Tedy osoba dosti uznávaná odborníky (jinak by na tomto postu nemohl být).
Tak jo skeptiku. Tu O perníkové chaloupce jsme si už poslechli a teď tu O Červené karkulce, prosím….
Jo a abych nezapomněl, Vy jste nějak opomenul uvést ty argumenty co by nám jako to EURo ( kromě nutnosti měnit na hranicích měnu, což je dnes směšný a zcela irelevantní pseudoargument ) přineslo. Mimochodem, srovnal jste si vývoj HDP a HNP jednotlivých zemí před vstupem a po vstupu do eurozóny ? Doporučuji …. Podle Vašich představ už takové Slovensko nás mělo dávno předstihnout v HDP na hlavu. Jeho obyvatelé mít 2x vyšší plat než my v ČR a my bychom měli utíkat a stěhovat se za prací do SK …. Bohužel je tomu zcela naopak. A můžeme si vzít stát po státě … Itálie, Řecko, Portugalsko…. Oproti tomu státy s vlasní měnou jako Polsko, Dánsko, Norsko ….
Že by nám to EURo nezafungovalo podle představ géniálních stratégů z Bruselu ?
Pergille, paní Zlámalová potvrdila, že jste lhal, když jste tvrdil, že za problémy Řecka platili i Slováci. Dále, Řecko především nemělo být přijato do eurozóny kvůli svým problémům v ekonomice. Za to, že Řekové přijati byli, nemůže euro, ale řecké lži a zfalšované statistiky. Je dobře, že si Řekové museli za své lhaní nést následky a vylízat si je až do dna. Naučili se lepšímu hospodaření a dnes jsou z nejhoršího venku, přestože se eura nevzdali a vystupovat z eurozóny je ani nenapadne.
Pavle Liško, pokud se domníváte, že paní Zlámalová vypráví pohádky, které se vám nelíbí, tak je nečtěte a neposílejte na paní Zlámalovou odkazy. Slovensko nás ještě nepředstihlo, ale ten náš náskok, který jsme po rozdělení státu měli, notně snížilo a zvláště po přijetí eura nám začínají pořádně šlapat na paty. A že mnozí investoři, pokud mají volit mezi investicí v ČR nebo na Slovensku, tak právě kvůli euru volí Slovensko, je také fakt.
Skeptiku,
to, že i Slováci se cestou různých vyrovnání apod. podíleli na sanaci Řecka, tvrdila řada autorů, včetně europoslanců. MMCH, ta měna je více-méně takto nastavena.
Skeptiku skeptiku, Vy jste opravdu nenapravitelný. Tak za A) Tím, kdo nás krmí pohádkami o úspěších EURa jsem myslel Vás, nikoliv paní Zlámalovou.
B) Když se oháníte Slovenskem, tak si opravdu srovnejte výši HDP, nebo ještě lépe Hrubého národního důchodu za poslední roky mezi ŠK a ČR.
Vy mne vyprovokujete k tomu, že Vám je opravdu najdu a doložím. Konkrétně. Včetně průměrných mezd apod. Je mi ovšem jasné, že okamžitě napadnete můj zdroj a zahrajete vše do autu. Pokusím se vyhledat tyto údaje na stránkách ministerstev hospodářství, práce a soc. věcí eventuálně na Eurostatu či podobně. Přes víkend na to kouknu. Slibuji.
Jo a Vy si zase prosím připravte ty argumenty, co za výhody nám to EURo přinese. jaksi jsem se jich od Vás stále nedočkal …
A další otázka na Vás : Opravdu si myslíte, že nám prosperitu v dlouhodobém horizontu přinesou zahraniční investice ? To si opravdu myslíte ?
Zamrzl jste v Devadesátkách ?
Ti autoři či europoslanci, kteří něco takového tvrdili, jsou Pergille asi tak na stejné úrovni, jako vy. Vždyť v europarlamentu jsou i poslanci za SPD nebo strany paní Le Penové. Ona řada lidí také tvrdí, že země je plochá.
Napsal jsem vám Pavle Liško, že nás Slovensko ještě nepřekonalo, ale že ten náskok, který jsme proti Slovensku měli, pořádně snížilo a šlape nám na paty. Patrně máte problémy se čtením. Že byste také vyrůstal v azbuce jako Pergill? A co se těch pohádek týče, s těmi jste si začal vy, ne já. Že umíte Pavle Liško uvádět polopravdy, vytrhávat z kontextu nebo i lhát, toho jsem si v minulosti také všiml. Nejste tu na diskuzích HP ostatně sám. V té samé kategorii jako vy jsou tu i Pergill, josef, Admirál, býval tu i Oskar (hanák z Hané) a další. Tak že se nemusíte příliš namáhat.
Skeptiku, ti lidé znají, na rozdíl od vás (pokud tedy tu neznalost nepředstíráte) všechny mechanismy, které euro regulují. Včetně toho, že na splátky insolventních států z eurozóny se nějak podílí její zbytek (prostě státy eurozóny za sebe ručí, takže i ti Slováci ručili za řecké dluhy a podíleli se na jejich sanaci – respektive ta sanace byla dělána i na jejich úkor). A právě z tohoto důvodu – ono ručení – státy jako Řecko dosáhly na půjčky, jejichž splatitelnost byla silně pochybná (a mít drachmu, tak by se nezadlužili, nikdo by jim totiž nepůjčil).
Skeptiku, na Vaše nálepkování a ostouzení bez důkazů a argumentů jsem si už taky zvyknul. Koneckonců argumentů pro přijetí Eura jsem se od Vás opět, jako vždy, nedočkal. Stále čekám…. Zato odsoudit nositele názoru, nikoliv názor sám, to Vám jde. Na víc se asi nemůžete, co? A mimochodem, to SK se nám po přijetí Eura přibližovalo. To je fakt. Mohly za to i reformy Dzurindovy vlády a taky příliv těch zahraničních investic, na čemž se dlouhodobě stavět nedá. To jsou pro ekonomiku takové krátkodobé steroidy. Já číst umím a toto nepopírám. Ovšem já mluvil o srovnání časových úseků od 2009 do 2021. Tedy doby členství SK v eurozóně, a zejména za posledních 6 let. Tedy 2015 až 2021.
Skeptiku, posílám malou ochutnávku z Forbes : https://forbes.cz/rok-v-grafu-podle-ekonoma-lukase-kovandy-cesko-je-poprve-v-historii-bohatsi-nez-italie-i-spanelsko/. Asi to s tou korunou nebude tak špatné, ne? Jasně, popekonom Kovanda….. Ale je to ve Forbes. Podrobně si porovnejte ty křivky CZ a SK. Tam vidíte to, co jsem psal. Ještě najdu i jiné zdroje, i o průměrných mzdách apod. A nezapomeňte, že čekám na Vaše argumenty. Děkuji.
Tak a zde je skeptiku srovnání mezd : https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/mzdy-v-cr-rostou-v-porovnani-se-sousednimi-staty-nejrychleji/r~ff86b3802d7b11ebaabd0cc47ab5f122/ Já sliby plním. Jste na řadě se svými argumenty. Čekám….
Tak že podle vás Pergille paní Zlámalová, na kterou mi poslal odkaz Pavel Liška, lhala, když napsala, že Řekům nikdo nepomohl a museli se ze svých problémů vyhrabat sami? Proč mi pak Pavel Liška posílá na takovou lhářku odkazy, abych se od ní poučil?
Pavle Liško, vy máte opravdu problémy se čtením. Pan ekonom Lukáš Kovanda nikde nepíše, že kdybychom měli euro, že bychom nemohli být ještě bohatší než nyní, kdy euro nemáme. A že jsme v přepočtu na obyvatele bohatší než Itálie a Španělsko podle pana ekonoma způsobil kovid. O euru se ani slovem nezmínil. Tak že Pavle Liško patrně čtete cosi mezi řádky, co tam vůbec není. A o argumentech pro přijetí eura jsem psal v souvislosti se Slovenskem. Opět máte problémy se čtením. Slovensku euro zcela jistě pomohlo. Já tam býval před přijetím eura a i po něm. Jeďte se tam podívat a pokud si sundáte ty klapky z očí, uvidíte ten rozdíl také. Za doby federace československou ekonomiku táhla česká lokomotiva, i když hlavně činitelé Slovenské národní strany v letech 1990 až 1992 tvrdili něco jiného. Po rozpadu federace Slováci s překvapením začali zjišťovat skutečný stav věcí a museli se začít učit žít bez toho bývalého tahouna. Bez eura jim to šlo dost těžce, s eurem jim to jde rozhodně lépe. V evropských zemích, kde mají euro bylo euro drtivou většinou společnosti přijato a po návratu ke svým původním měnám nikdo netouží. Všechno na světě má nějaké výhody a nějaké nevýhody. Výhody eura nad těmi nevýhodami rozhodně převažují. Je to vidět na zemích, kde euro mají Pavle Liško. Proruské weby vám toto Pavle Liško neřeknou.
To je marný skeptiku. O koze a o voze. Jak můžete vědět „co by kdyby“ ?? To mi hlava nebere. To už s racionalitou nemá nic společného. To je víra. A ta je jak známo slepá a hluchá k jakýmkoliv argumentům.
Na Slovensku máme pobočky od roku 2006. Dříve jsem tam byl skoro víc než doma a i teď jsem na Slovensku dost často. Mám tam dost zaměstnanců a rozhodně vím, kolik jim dávám. Za to, za co dělá v SK obchodní zástupce nebo administrativa, tak za to by mi v ČR nepracoval ani skladní. Po 13 letech s EURem. A vím moc dobře, jak se tam mzdy vyvíjely a vyvíjí. Kolik tam stojí průměrně obědové menu nebo pivo. A na těch křivkách s vývojem HDP jasně vidíte to počáteční sbližování a od roku ca. 2015 opětovně rozcházely. I když…. HDP není měřítkem úspěchu české ekonomiky. To je v dnešním globalizovaném světě, kde máte na území státu firmy jiných států ( což dříve až tak běžné nebylo ) , jen taková modla . Tím skutečným měřítkem je spíše Hrubý národní důchod ( vygooglujte si to… ) . Kontrolní otázka : Dáte rovnítko mezi pojmy „česká ekonomika“ a „ekonomika na území ČR“ ? Proto to předběhnutí Itálie a Španělska je spíše jen takové PR … V tom Vám dám za pravdu. Abych to shrnul, mám své racionální důvody a argumenty, proč nechci EURo ( nemožnost ovlivňovat inflační a měnovou politiku státu – ČNB by ztratila význam, nutnost se přizpůsobit měnovému konsenzu ECB, nemožnost eliminace dopadů operací ECB při jejich krocích ve prospěch jiných členů eurozóny apod. ).
Vy jste zase zastáncem EURa, i když jste argumenty neuvedl žádné, pouze mu věříte. Takže jste věřícím eurooptimistou. OK. Nic proti tomu. Já to respektuji. Lidé jsou různí. Ale nechoďte na mne prosím ( a už Vám to píšu poněkolikáté ) s nějakými nálepkami proruských trollů apod. Mám pouze jiný názor !!!
Skeptiku, v ekonomice jsem alespoň částečně lucidní, protože jsem kdysi externě učil na ekonomicky zaměřené vysoké škole a i jsem si tam udělal docenturu. Takže jakési bazální znalosti, které mi umožňuji alespoň na hrubo ohodnotit, zda někdo o ekonomice zjevně blábolí, nebo jsou jeho vývody v ranku reality, v důsledku této epizody své kariéry mám.
Přinejmenším jsem s to většinou posoudit , zda to, co dotyčný nebo dotyčná hlásá, plyne z ekonomiky jako takové, nebo z jejího ideologického vykládání. Nebo alespoň dojdu k názoru, že se to na úrovni mých znalostí rozhodnout nedá.
Nikdy jsem vám Pavle Liško nevyvracel, že na Slovensku jsou o něco nižší platy, než v Čechách. Tak že nechápu, co jste svými sáhodlouhými bláboly chtěl říci. A že nejste ruský troll? Je velmi zvláštní, že vaše tvrzení se s tvrzeními proruských a konspiračních webů tak nápadně shodují. A když se někdo tváří jako proruský troll a vyjadřuje se jako proruský trol, tak to prostě proruský troll bude. Argumenty pro přijetí eura jsem vám několikráte uvedl, zvláště v souvislosti se Slovenskem. Že vy je nechcete brát na vědomí je už vaše věc.
Já jsem se vás Pergille ptal na něco úplně jiného, ne na to zda jste nebo nejste lucidní. Odpovědi na to, na co jsem se vás ptal, jste se svými bláboly širokým, obloukem vyhnul.
Asi jsem skeptiku natvrdlý, ale mohl byste, prosím, ještě jednou speciálně pro mne ty argumenty pro EURo zopakovat ? Ale prosím o makroekonomický pohled. Argument, ře nebudu muset tak často měnit peníze na hranicích je dětinský pseudoargument.
A pokud se s Putinem shodnu, že ruská vlajka obsahuje červenou , modrou a bílou, tak jsem jasně proruský troll . Tak jo, už Vaše vidění světa chápu…. MMCH dohledejte si můj komentář po ruské invazi, kdy jsem horoval , aby vojska NATO obsadila na pozvání Zelenského převážnou část Ukrajiny. Pak by totiž musela vojska Ruska napadnout NATO, nyníí je to obráceně. Obrovská chyba NATO. A o tom jak tu horuji pro základnu USA na našem území, už minimálně 3 roky, tak to jste asi taky přehlédl. Ale podle Vás jsem ruský trol. Směšné….O tom Slovensku se nemá cenu bavit. Vy si myslíte jedno, já druhé a čísla a křivky vidět nechcete. Ale zeptejte se třeba Italů , jak se jim za posledních 15 let s EURem zvedla životní úroveň. Tam taky jezdím pravidelně více než 20let. Máme tam spoustu obchodních partnerů a to byste koukal, co se při večeři všechno dozvíte….
Skeptiku,
paní Zlámalová poněkud ignorovala realitu a popisovala něco jiného. Patrně aby nenarušila propagandu, adorující euro.
Stačí?
Aha Pergille, tak že podle vás je paní Zlámalová buďto lhářkou, nebo hloupou ženskou a Pavel Liška mi na lhářku nebo hloupou ženskou odkaz poslal. Jsem zvědav, co vám na to váš kolega Pavel Liška odpoví. Dost jste jej podrazil.
Pavle Liško, mé argumenty pro přijetí eura najdete v mých příspěvcích výše. Nebudu vám nic opakovat. Že je ignorujete, je vaše věc a váš problém. A že při platbě eurem nebudete muset tak často měnit peníze? Co to plácáte, nebudete je muset měnit vůbec. Já v těch zemích, kde platí eurem byl a nejen v Itálii a nikde! jsem žádné stížnosti přímo na euro neslyšel. Lidé si stěžují na ledacos, ale na euro jsem žádnou! stížnost neslyšel. Stížnosti na euro slyším pouze v Čechách, kde eurem neplatíme. Skepsi vůči euru v řadě Čechů vybudoval Václav Klaus, Putinova loutka. Vladimíru Putinovi také euro nevyhovuje a bláboly o škodlivosti eura šířené vámi, Pergillem a Václavem Klausem prospívají právě a pouze Vladimíru Putinovi. Proti ruské invazi na Ukrajinu alespoň formálně vystoupil i Václav Klaus nebo Tomio Okamura, tak že vy svým případným vystoupením proti ruské agresi na Ukrajině jste mě mého přesvědčení o tom, že jste proruským trollem rozhodně nezbavil. Nejsem ekonom a makroekonomickými vztahy se nezabývám, zabývám se tím, co jsem v zemích platících eurem viděl a vidím a to mi stačí. Doufám, že navzdory lidem jako jste vy, Pergill nebo Václav Klaus bude u nás euro přijato. Abych nezapomněl, co říkáte tomu, že váš kolega Pergill učinil z paní Zlámalové, na kterou jste mi poslal odkaz, abych se od ní poučil, lhářku?
To je skeptiku právě Váš problém, že se o makroekonomické vztahy nezajímáte. Děkuji za upřímné doznání. Proto je z mého pohledu jakákoliv odbornější diskuze s Vámi na téma Euro zcela irelevantní. To taky vysvětluje, proč jsem žádné fundované ekonomické argumenty ve prospěch Eura přes všechnu snahu ve Vašich příspěvcích nenašel. Jasně, pokud se budete bavit s podobně ekonomicky (ne)vzdělanými lidmi jako jste Vy sám, tak se dozvíte, že Euro je fajn, protože si nemusíte měnit peníze na dovolenou a podobné pseudoargumenty. To, že by pro ČR bylo Euro nyní nevýhodou tu na HP psal tuším i zdejší investiční guru, pan Brůna. To, že se v mnoha věcech shodneme a v mnoha případech absolutně neshodujeme (třeba v pohledu na církevní restituce) s jistým Pergillem, je snad normální, ne? Zapamatujte si už konečně, že já jsem Pavel Liška z Brna, a mluvím jen a pouze za sebe.
Pavle Liško, z argumentů, které jste tu proti euru přednesl vy vyplývá, že se znalostí makroekonomiky jste na tom stejně, jako já, pokud ne ještě hůře. Před necelou hodinou skončil na ČT24 pořad Otázky Václava Moravce, ve kterém Václav Moravec diskutoval s třemi ekonomy: Tomášem Hlubem, Luďkem Niedermayerem a Pavlem Sobíškem. Hovořili mimo jiné i o euru. Luďek Niedermayer a Pavel Sobíšek se vyslovili pro přijetí eura, Tomáš Holub vyslovil názor, že je celkem jedno, zda euro přijmeme nebo nepřijmeme. Všichni tři se shodli, že pokud by nám euro nepomohlo, pak by nám zcela jistě neuškodilo. Ti tři ekonomové mají zcela jistě hlubší ekonomické znalosti, než jsou ty znalosti vaše vyčtené v proruských a konspiračních webech. Předvedl jste zde, že přes vaše holedbání stačí vaše ekonomické znalosti nanejvýš na rady soudruhům Burešovi a Putinovi. Já bych si od vás Pavle Liško nenechal radit ani při nákupu na tržnici.
Skeptiku, netroufal bych si ji takto označit, ale její slova rozhodně neberu jako „písmo svaté“.
Euro by mělo význam pro svazek zemí se stejnou úrovní ekonomie státu (řekněme Německo + Benelux + Francie a šmytec, Případně nějaké „euro chudých“ pro nejchudší státy EU (z obou projektů bychom vypadli).
Jakmile se do eurozóny dostaly státy s velmi různou ekonomickou úrovní, tak to muselo začít haprovat, což se taky stalo.
V podstatě i v USA mají určité problémy s dolarem kvůli nestejné ekonomické vyspělosti jednotlivých členských států, a ty jsou přitom zglajchšaltované daleko víc než EU.
À propos Pavle Liško, zapomněl jste se vyjádřit k tomu, že váš kolega Pergill učinil z paní Zlámalové, na kterou jste mi poslal odkaz, abych se od ní poučil, lhářku?
To nemůžete myslet vážně. Buď se o dané téma nezajímáte, anebo jste nekritický eurohujer a vědomě ignorujete realitu.
Jsou lidé, kteří se při zastávání určitých idejí nenechají mýlit realitou.
Rétorika článku hodná názorovému blogu. Prosím, šlo by trochu seriózněji?
Bylo to zřejmé od začátku co je to zač, ale politikům trvalo věčnost to zjistit. Anebo to věděli ale za třicet stříbrných si hráli na hlupáky.
Bohužel rozbití Západu Ruskem za spolupráce s Čínou, Koreou a domácích pátých kolon je podle mne reálné. Také je nepravděpodobné , že by se zhýčkaní a morálně zdegenerovaní obyvatelé Západu měli snahu se bránit jako Ukrajina. My se nemůžeme spoléhat na naši slabě vyzbrojenou armádu a spoléhat se na někoho jiného může jen hlupák. Což nám dnes dokazuje například Maďarsko. Putin není hlupák a dobře ví co dělá. Zatím silně narazil. Zatím.
Jan Urban napsal článek opět velmi pravdivý a poctivě
zpracovaný. Je škoda, že aktivní aktér listopadových
událostí 1989, aktivní podporovatel Václava Havla
se nikdy nestal kandidátem na prezidenta republiky
i když v dobách V. Havla se s ním na tuto funkci počítalo. Rád bych však znal odpověď J. Urbana na teoretickou otázku, zda by při prezidentování Trumpa
v USA došlo k ozbrojenému konfliktu na Ukrajině?
Já si myslím , že ne a vycházím z mého sledování zahraniční politiky USA za jeho prezidentské éry.
Jeho vztahy a jednání s Čínou, Jižní i Severní Koreou,
Ruskem , NATO a EU vč. neutrality Střední Evropy jasně vypovídají, že snaha USA v té době byla zejména o zvýšení prestiže USA ve světě a snížení napětí v ostatních zemích světa, což se mi velice líbilo a přispělo to i k mé velké úctě k panu prezidentovi Trumpovi.
VM
Nevím, jak pan Urban odpoví, ale já považuji Trumpa za jakousi modernější obdobu Reagana. Proto je také americkými fašisty, co si říkají „demokratická strana“, tak nenáviděn.
Edward Lucas, Klam, vydala Mladá Fronta a. s. v Praze v roce 2012, strana 100:
Zásadním strategickým zájmem (Ruska) je oslabit transatlantické bezpečnostní vazby, což má posílit postavení Ruska v Evropě. Tohle stojí v pozadí ruské snahy (dosud bezvýsledné) o novou evropskou „bezpečnostní architekturu“, která by vyloučila Spojené státy americké a poskytla Rusku právně závazné veto při rozhodování o tomto kontinentu. Za tímto účelem rozdmýchává Rusko antiamerické nálady v Evropě a horlivě podporuje americké politické činitele a myslitele v tom, aby se na svět dívali jako na předmět bilaterálních dohod mezi supervelmocemi, místo aby dávali přednost sentimentálním starým spojeneckým svazkům z předchozího století. Konec citátu.
Děláte co jen můžete, Pergille, ale máte to marné.
…protože „Edu Lukáše“ tu a tam v nějakých pořadech v rozhlase jsem několikrát slyšel, tak můžu říci, že on ustrnul ve svém myšlenkovém vidění světa, resp. Evropy někdy okolo let 1948-9 – to mj. ještě nebyl na světě… On je vždy tak suverénní, že absolutně nikdy nemá žádnou pochybnost o minulosti, současnosti a i budoucnosti „Západu“… Že by třeba kriticky zhodnotil podíl Camerona na svržení Kaddáfího,které potom mělo podstatný vliv na migraci z Afriky do Evropy, tak to se nikdy nezmínil…
Já josefe Edwarda Lucase v rozhlase neposlouchal, já čtu jeho knihy. Vřele doporučuji například zmíněný Klam nebo Novou studenou válku. Obě jsou rozebrané, ale v knihovnách k dispozici budou. On v tom Rusku řadu let jako novinář působil a ví o něm mnohonásobně více než vy. Zabývá se ve svých knihách Ruskem, případně Sovětským svazem. Vaše plkání o Libyi mi tedy v souvislosti s Edwardem Lucasem nedává absolutně žádný smysl. Ale když už jste se o té Libyi zmínil, tak já v té Libyi byl a to několikrát. Běžní lidé se tam o Kaddáfím báli hovořit, měli strach, ale když se ujistili, že jim nehrozí nebezpečí a rozpovídali se o něm, tak na Kaddáfím nenechali nit suchou. Měli Kaddáfího plné zuby. Ke svržení Kaddáfího, jakmile se naskytla příležitost, je nemusel nikdo dvakrát přemlouvat. Ani Cammeron. Že pak po svržení Kaddáfího už ti lidé nevěděli co dál a kudy dál, to už je jiný příběh. Za to však nemůže ani Edward Lucas, ani Cammeron.
… tak co tam lezli, tedy kol. Cameron, Sarkozy a pak i Obama (resp. tam určitě spíše Clintonová,která měla krvavé oči) ? To je „klasický“ příklad „změn režimů“, které se pak nepovedly a je tam chaos, bída, nestabilita. Tady totiž nad Libyí byla RB OSN vyhlášena bezletová zóna, kterou si ale tyto „demokratické kapacity“ vyložily tak, že oni můžou bombardovat proti Kaddáfímu – no a to se jim povedlo a začal nezřízený brajgl s tisíci obětí, ale „demokrati Cameron, Sarkozy a Clintonová“ se odporoučeli do záhrobí bezvýznamnosti jakoby bez viny… Čili k tomu se „Eda Lukáš“ raději vůbec nevyjadřuje, protože neví co by k tomu psal (a asi tomu vůbec nerozumí co tady mj. také VB způsobila).
Tak že josefe nemáte absolutně žádný důvod navážet se do Edwarda Lucase, jestliže o tom nepíše a nemá s Libyí vůbec nic společného. Proč s Edwardem Lucasem nepolemizujete co se týče Ruska, ke kterému se vyjadřuje? Proč tu blábolíte v souvislostech s Edwardem Lucasem o Libyi? Edward Lucas se na rozdíl od vás vyjadřuje k záležitostem, kterým rozumí. Měl byste si z něj v tomto ohledu vzít příklad. Neschopnost udržet téma je jedním z příznaků schizofrenie, josefe.
… tak já se do Edwarda Lucase rozhodně nenavážím… Já ho posuzuji z toho co jsem slyšel… To je člověk, který o „své jednoduché zavilé “ pravdě nikdy nepochybuje – a to je vždy diskutabilní ( jako ten „Cato a jeho Karthágo“).
Aha, tak že váš příspěvek josefe z 12. 5. 2022 (18:27) vůbec neexistuje a já vidím, co vlastně nevidím.
.. ale Edward Lucas nemá jiné myšlenky než Rusko, že si s tím vystačí a že mu to někdo s otevřenou pusou stále bere, tak to jsou jejich „prožitky“. Já – jak jsem ho někoklikrát slyšel a viděl, ho považuji za velice „jednoduchého“ člověka, kterého by třeba brali tzv. neocons v USA…
Aha, tak že josefe pokud se Edward Lucas vyjadřuje k tomu, čemu rozumí, tak je jednoduchým člověkem. Pokud vy hlásáte pitomosti o Libyi, kde jste podle všeho nikdy v životě nebyl, tak jste podle vás něčím jako intelektuálem. Kolikrát josefe požádali z Českého rozhlasu o názor vás?
Jenže právě Trump transatlantické vazby posiloval a jeho požadavek na dodržování závazků, plynoucích ze členství v NATO lemply z EU byl toho součástí.
Váš příspěvek Pergille přímo ukazuje, jednak jakou pravdu Edward Lucas v mnou citovaném úryvku z jeho knihy má a jak tenko kremelský pokyn naplňujete a jednak jak vám Alzheimer netrpělivě klepe na lebeční kost, jak jsem se o tom zmínil výše.
Skeptiku, jenže Trump právě vystupoval proti různým „trucprojektům“, které měly a mají oslabit transatlantické vazby v NATO (různé „hotovostní“ síly EU, nezávislé na NATO). Trump také držel Rusy dost u huby, stejně tak Číňany. Trump také zavedl těžbu břidličného plynu na území USA a rozšířil těžbu ropy, takže se USA staly z dovozce těchto komodit vývozcem (a Biden to teď vrací zpět, protože má silný zájem na závislosti USA na producentech ropy a plynu). Za Trumpa vzkvétal průmysl USA, za Bidena jde do kopru. Atd.
Já si Pergille politiku Donalda Trumpa na rozdíl od vás pamatuji velmi dobře. Už jste si v lékárně obstaral ty potravinové doplňky na zlepšení paměti? Být vámi, tak bych to nezanedbával.
Já tu politiku sledoval taky, takže vím, že nebyl zcela bez vady (kdo je?) ale v porovnání se svým předchůdcem i nástupcem byl o sto procent (ne-li o víc) lepší.
Američtí voliči a i já, to naštěstí vidíme jinak Pergille. Při amerických prezidentských volbách se díkybohu vyskytlo příliš málo Pergillů.
Skeptiku, těch svědectví o masových podvodech s korespondenčními hlasy, a od kompetentních lidí, např. členů volebních komisí, je prostě příliš mnoho na to, aby alespoň něco z toho nebyla pravda.
Poklud o těch podvodech něco víte, nahlašte to FBI. Budou vám vděční. Pokud o nich nic nevíte, tak si ty bláboly ponechte pro vlastní potěšení.
Nahlášeno to, pochopitelně bylo, ale v situaci, kdy významná část aparátu USA je v rukou zločinecké strany demokratů, na to prostě stát adekvátně nereagoval.
USA jsou IMHO v dost podobném stavu jako ČSR před komunistickým pučem. Tehdy u nás také mohli komunisté spoustu zločinů svých a svých souputníků zamést pod koberec, protože jimi byla prolezlá státní správa.
MMCH, místo lidových milicí mají demokraté ozbrojence z BLM.
Asi nebyly nahlášeny FBI důkazy, o kterých víte vy Pergille. Tak neváhejte a vytřete zrak těm neschopným a hloupým Trumpovým právníkům.
Skeptiku, zcela jistě byly. A nejen FBI, ale i kompetentním soudům.
Kde tyto instituce nemají stoprocentně v rukou demokraté (tedy US fašisté), tak byla většina těch nahlášených věcí také potvrzena. Kde mají soudy v rukou demokraté, byla ta hlášení ignorována.
Aha Pergille, jenže já nevím ani o jednom hlášení, kde by byly potvrzeny vámi uváděné důkazy o volebních podvodech. Vy jste také žádné konkrétní potvrzené hlášení neuvedl. Slyšel jsem naproti tomu o republikánských senátorech, kteří Trumpa nabádali, aby neblbnul a přestal si vymýšlet. Soudy v USA nemají v rukou ani demokraté, ani republikáni Pergille, nedivím se ale u vás tomu, že vás stále napadají nějaké paralely s Ruskem. Patrně síla zvyku.
To, že něco nevíte, má nulovou relevanci k realitě.
Já alespoň Pergille na rozdíl od vás nepředstírám, že něco vím, když něco nevím. Vy se při svých tvrzeních nezmůžete na nic jiného, než na ničím podložená tvrzení vycucaná z prstu. Pokud se na nějaký zdroj odvoláváte, pak jej buďto nelze dohledat, nebo jsou to proruské a konspirační weby. Jakou pak mají relevanci k realitě tvrzení vaše?
nerozumím tomu – pan Urban na jedné straně vyhlašuje válku Rusku, na druhé se rozčiluje, že mu Rusko nechce dodávat plyn do fabrik a naftu do tanků – jsem blbej já nebo on????
Ty
Vy.
On.
Vy.
On
Vidím, že vy také, Pavle Liško.
Je mi líto, elementární logika nepatří obecně do spektra nástrojů našich žurnalistů a pan Urban je této skutečnosti skvělým případem.
Je naprosto jasné, že když dodáváme zbraně státu, se kterým Rusko bojuje a podílíme se na sankcích proti němu, tak dříve nebo později toto převáží zájem Ruska o peníze od nás.
A naše vláda s tím absolutně nic nedělá: Už dávno měl být zrušen Fialou a spol. odmávaný zákaz frakování (těžba břidličného plynu), už dávno měly padnout všechny „dekarbonizace“ a naopak se mělo začít pracovat na substiituci alespoň části zemního plynu svítiplynem a vodním plynem (obojí se dělá z uhlí) a ve zrychleném režimu už dávno mělo být rozhodnuto, kdo postaví blok v Dukovanech, dostaví Temelín a postaví Blahutovice. A měla být okamžitě zrušena dotace provozu OZE (a měly padnout ty, které nejsou s to se uživit v rovných tržních podmínkách (s jinými zdroji elektřiny).
Se svými výhradami byste se měl Pergille obrátit spíše na pana Babiše, který se na vládě podílel osm let, případně ještě i na pány Nečase a Topolánka. A ještě lépe i na pány Klause a Zemana.
Vámi jmenovaní se pohybovali v ranku, který jim povolila EU. Nečasova vláda sice neschválila zákaz frakování (to udělala až nedávno fialová vláda), nicméně si kvůli řevu Putinových agentů, zelených, podporovaných Bruselem, ani ona ani její nástupci nedovolili dokončit výzkum našich ložisek. Nicméně na základě toho, co bylo uděláno, než se Putinovy loutky rozhýbaly, se kvalifikovaně odhaduje, že máme v břidlici plyn na několik let při současné spotřebě. V případě náhrady části plynu uhlím by to bylo ještě déle.
Jsem možná paranoidní, ale je docela možné, že už zákaz skládkovaní komunálního odpadu (vynutili zelení s podporou EU) v podstatě taky připravoval Putinovu válku proti Ukrajině, protože z řádně udělané skládky se dá jímat po dobu několika let skládkový plyn, který by mohl ruský zemní plyn také substituovat. Spalování komunálního odpadu se tč. děje za použití uhlí a částečně už přešlo na „proputinovskou“ náhradu uhlí plynem.
Ano Pergille, všichni ti jmenovaní, zvláště pan Klaus, se úzkostlivě pohybovali v ranku povoleném EU a vždy se ptali EU o souhlas. Získali si tím u EU opravdu velkou oblibu.
Většina toho pozitivního, co udělal Klaus, byla udělána v době, kdy jsme v EU ještě nebyli. Faktem je, že kdybychom vstoupili do EU hned v roce 1990, tak bychom byli dnes totálně v … (prvoústech).
Tak teď opět jedna z vašich otoček Pergille. Pohyboval se tedy ten Václav Klaus a ti ostatní jak jste tvrdil v ranku povoleném EU nebo nepohyboval?
Skeptiku, dokud jsme nebyli v EU, kam spadá i Klausovo premiérování, tak jsme řadu pitomostí touto organizací prosazovaných dělat nemuseli. Byť se to s přípravami na vstup postupně zhoršovalo.
Sám ze svého oboru vím, jak se s harmonizováním s EU drasticky zhoršilo zajišťování potravinové bezpečnosti. A dodnes nejsme na úrovni, na jaké jsme byli někdy ve druhé polovině dvadesátek, bez ohledu na upřímnou snahu řady odborníků a dalších kompetentních osob, protože to prostě v právním systému EU (ale i třeba v systému ISO norem), který jsme byli nuceni převzít, nejde.
Nicméně drasticky šla dolů i kvalita školství a mnoho dalších věcí.
Na nic takového jsem se vás Pergille ale neptal. Ptal jsem se vás na toto: pohyboval se tedy ten Václav Klaus a ti ostatní, jak jste tvrdil, v ranku povoleném EU nebo nepohyboval? V době našeho vstupu do EU byl Václav Klaus už rok prezidentem.
V době svého premiérování v EU nebyl a nemusel se proto v těch tentotoncech pohybovat.
Jenže ve vašem příspěvku 22. 5. 2022 (10:25) jste tvrdil něco jiného.
Piere- hloupý jsi ty, protože pořád nechápeš, proč Rusové rozpoutali válku na Ukrajině. První důvod byl takový, aby se zvýšily ceny Ruskem prodávaných energií- to je ropy a plyn, druhým důvodem bylo, aby se Rusové dostali suchou nohou a po železnici na Krym a naopak znemožnit Ukrajině přístup k Černému moři. A třetím důvodem bylo připravit Ukrajinu o průmyslové centrum v Donbase, což dokazují pořád, když neustále bombardují prostor kolem Azova. A čtvrtým a dosti podstatným důvodem je, že ukrajinští geologové objevili na Donbase velké ložisko zemního plynu kolem 5-7 bilionů krychl. metrů a u pobřeží Černého moře bohaté ložisko ropy. A nebyli by to Rusové, pokud neukradou nerostná ložiska, přestože svých mají na svém velkém území zatím dost.
perfektne shrnuto, nemam co dodat. a o tech loziskach zemniho plynu a ropy by me zajimal zdroj, ale bohuzel se tomu nelze divit, typicke chovani loupezive barbarske despocie – to je bohuzel dnesni russko!
Sámo, dnes vyšel velice zajímavý článek (překlad z angličtiny) na Britských listech, který rozebírá, že problém je to daleko hlubší. Srovnává např. Puškina se Ševčenkem. Mezi Rusy a Ukrajinci je asi stejná propast jako mezi námi a Němci, co tvrdili, že Češi jsou vlastně (rasově) Němci, akorát nesmyslně a zločinně mluvící slovanským jazykem (a je třeba jim násilím vnutit návrat k tomu správnému jazyku, o což se snažili od germanizačních snah za vlády Habsburků až po protektorát).
Co to Pergille opět melete? Pan Sámo o voze a vy o koze, jak je vaším oblíbeným zvykem. Máte něco na vyvrácení Sámových argumentů? Pokud ne, tak raději mlčte a nebuďte tu všem pro smích.
Mezi Rusy a Ukrajinci jistě propast je a je čím dál větší. Ještě daleko větší propast Pergille však je mezi Velkou Británií a Britskými listy, které s Británií mají společnou pouze první polovinu názvu. Britské listy jsou pouze jedním z vašich oblíbených dezinformačních webů, které jste mi kdysi doporučoval.
Nazvat Britské listy, v nichž působí mluvčí „českých elfů“, desinformačním webem je docela půvabné.
Navíc většinou odkazují, nebo přímo vystavují původní zdroj.
Šéfredaktor BL působí jako profesor bohemistiky na jedné z britských univerzit a tento web tvoří odtamtud po internetu. S jeho politickými názory nesouhlasím, ale kvalifikaci a jiná pozitiva mu rozhodně neupírám. BL také mají tradici, sahající až do raných devadesátých let.
Je docela půvabné nesouhlasit s názory Britských listů, a přitom se na ně odvolávat. Na britských univerzitách působí českých profesorů několik, s Britskými listy nemá ani jeden nic společného. Je to Pergille jen jedna z vašich mnohých lží. Britské listy mají k Rusku mnohem blíže, než k Británii.
Pokud BL zveřejňují fakta, tak na ně odkazuji i tehdy, když např. nesouhlasím s jejich hodnocením (a např. je vidím zcela opačně). To se týká i jiných informačních zdrojů.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_%C4%8Cul%C3%ADk
Své konspirační informační zdroje jste mi v minulosti doporučoval a tak vím, co si o nich mám myslet Pergille. Z vámi sledovaných zdrojů, jako jsou ruské weby nebo web proti islamizaci ČR a podobné, rozhodně čerpat nemíním. Přeji vám příjemné pocity při četbě těchto webů. Hezky si je užijte.
Aha, vy čtete akorát nynější analogie Rudého práva, že?
Mám to brát Pergille jako vaše další doporučení? Vůbec bych se nedivil.
Berte to jako konstatování, učiněné na základě vašich názorů a pseudofaktů, které zde dlouhodobě presentujete.
Má „pseudofakta“ se opírají o citace z knih, u kterých uvádím autora, vydavatele, rok vydání a číslo stránky. O co se opírají ta vaše pseudofakta, kromě odkazů na konspirační a proruské weby?
Skeptiku,
to, že je něco napsané v nějaké knize neznamená, že to musí být pravda. To, že je něco na webu, který vy označujete jako „konspirační“, a přitom je zdrojem velice kvalitních a v praxi ověřitelných fakt, neznamená, že to pravda být nemůže.
Vy se pohybujete v jakési virtuální realitě a vše, co do ní nezapadá, je „konspirace“. Dokonce i zdroje, které jsou superkonformní s propagandou made in EU.
Já porovnávám informace zásadně z pokud možno největšího počtu zdrojů, abych se alespoň částečně přiblížil realitě. Jako jsem to dělal za minulého režimu.
Vidím Pergille, že vám z minulého režimu zůstalo vaše chování a argumentace. Za minulého režimu jste velebil Sovětský svaz, nyní se vzhlížíte v Rusku. V obou režimech především plníte zadané úkoly.
Za minulého režimu jsem neverebil Sovětský svaz (pokud jsem tedy explicitně ne,musel) a nikdy jsem nevelebil Rusko s výjimkou konstatování, že tamní režim je blízký optimu pro populaci s nulovými demokratickými tradicemi. A toto konstatování nemám důvod opustit ani nyní,
Jenže vaše příspěvky na diskuzních stránkách Hlídacího psa svědčí o něčem úplně jiném. A činil jste tak už několik let.
Zajímavý text k situaci na Ukrajině zveřejnil server militaria.cz. Jeho autorem je Josef Mašín, žijící v USA. Mluví mi z duše když oceňuje Trumpa podobně jako Reagana. Upozorňuje i na to, že Reagan byl zásadně proti výstavbě plynovodu z Ruska do Německa. Přesně toho, který teď funguje jako ta houžev v zubřím chřípí na znaku pánů z Pernštejna vůči Německu a celé EU.
Velmi zásadní je jeho myšlenka, že Putina v podstatě vygenerovala EU.
Já osobně vidím jakousi paralelu mezi Putinem a Jugurthou, který podobně vsadil na zkorumpovanost a neschopnost, ovšem Říma a jeho institucí (hlavně senátu).
Já bych viděl spíše paralelu mezi Pergillem a Peskovem.
Jugurtha viděl zkorumpovanost římských činovníků, zejména senátorů a myslel si, že si Řím koupí natolik, aby mu toleroval vše. Což mu relativně dlouho vycházelo, ale pak se Řím těch největších korupčníků zbavil, do čela armády postavil Maria (jeho zetěm byl G. J. Caesar) a dal mu nakládačku.
Je ovšem otázka, zda EU už není za „point of no return“, kdy ani alespoň dočasné vzpamatování se už není možné; tady bych si zase dovolil odkaz na Asimovovu povídku „Nadace a říše“.
Vám Pergille po vzoru Peskova docela nedávno nevadila zkorumpovanost Putina a oligarchů v jeho okolí, hájil jste ruské zájmy a ruskou politiku a proto tu vidím paralelu mezi vámi a Peskovem. Existence starého Říma skončila někdy před 1600 lety a na současné dění na rozdíl od Ruska už nemá vliv.
Starý Řím sice skončil. ale lidé jsou pořád stejní a základy římského práva jsou zakomponovány v právu mnoha zemí (i ČR i Ruska).
Ano, oligarchové byli po pádu SSSR problém a za Jelcina se to akcentovalo, nicméně Putin řadu z nich zlikvidoval (nebo vyhnal) a dalším přitáhl uzdu (něco jako „žrát můžete, ale nesmíte nahlas mlaskat“). Většina oligarchů má k Putinovi naprosto jednoznačně negativní vztah. Na druhé straně, pokud bychom chtěli mít v Rusku demokracii, nebylo by vhodné podporovat zrovna tuto skupinu Rusů (a neRusů).
Jenže ve svém příspěvku 13. 5. 2022 (11:59) jste nepsal nic o římském právu, psal jste o politice. To je rozdíl. Lidé jsou sice téměř stejní co se vzhledu týče, ale díkybohu už nejsou stejní myšlením. Co se týče vztahu Putina k mafiánům, některé mafiány Putin sice vyhnal, ale dalším dal moc a vliv a podílejí se s ním na vládě. Opět doporučuji četbu: Mark Galeotti – Vor v zákoně, ruská mafie.
Skeptiku, naše soudy jasně předvádějí, že právo a politika jedno jsou.
Pergille: 1) jste tu psal o Římském právu, ne o našich soudech. To je také rozdíl. 2) ve svých úvahách o našich soudech a o politice jste patrně 32 let spinkal jak Jezulátko. Ani mně se některé výroky našich soudů nelíbí, vidím za tím však jen hloupost nebo nezkušenost našich soudců na nižších úrovních. S politikou to má společného méně, než vaše bláboly.
Skeptiku,
1. Římské právo regulovalo i politiku, a politiku reguluje i právo současné (toho jsem ostatně byli svědky před posledními volbami a po nich, kdy čistě účelová změna volebního zákona vyvolala propad cca 1,5 milionu hlasů a vytvořila situaci, kdy vládne koalice, která u voleb dostala menšinu hlasů.
2. Zcela jistě v řadě případů nejde o něco takového, ale o politické pletichy justice.
IMHO by stálo za to oprášit to, co tu bylo za první republiky, kdy státní zaměstnanci (vojáci, policisté, členové justice, členové státního úředního aparátu atd.) neměli volební právo. To jim dali až komunisté po roce 1945, a hned se začala republika šinout do … (třeba do kopru).
Nebo zkusit to losování 🙂
1) Už Pergille pletete už páté přes deváté. Jednou o Římském právu, jednou o soudech, jednou o právu současném. A ten údajný propad 1,5 miliónu hlasů snad způsobili voliči Pergille. 2) Ano Pergille, zrušíme volby a obsazováním míst v parlamentu pověříme sportku.
Skeptiku,
pokud by každý dospělý a zdravotně schopný občan mohl být zařazen do osudí, a pokud by bylo garantováno, že to losování bude férové, tak by asi vznikla poslanecká sněmovna bližší politickým preferencím obyvatel než ta současná. Netroufnu si říct, že by byla kompetentnější (co do kvality práce jednotlivých členů), ale v souvislosti s tím, jak si počíná ta současná pod taktovkou fialové pětikoalice, by to asi horší být nemohlo.
IMHO by to taky znamenalo konec různých čachrů lobbistů se stranickými sekretariáty.
Je vidět Pergille, že nesázíte sportku. Já také ne. Ale kdesi jsem zaslechl, že šance na vylosování vašich čísel, abyste mohl vyhrát první cenu, je mizivá. Stejně vysoká, jako že se vám podaří vylosovat lepší parlament, než ten zvolený ve volbách. Tak že Pergille: začněte hrát sportku! Nic nevyhrajete, ale také nikomu neuškodíte. Ztratíte sice peníze, ale ztratíte zároveň také své iluze.
Skeptiku, o statistice toho zřejmě vím víc, než kolik vy budete kdy vědět 🙂
Nevím Pergille, kolik toho víte nebo nevíte o statistice, zatím jste na stránkách HP své znalosti statistiky nijak nepředvedl. Probíral jste tu losování, ne statistiku. A co se losování týče, máte do odborníka hodně daleko. Sportka by s vámi případný pracovní poměr rychle ukončila.
Vítězství levičáckých bezmozků a škůdců na „Konferenci o budoucnosti Evropy“ ukazuje spíš to, že tento bod překročen byl a EU se řítí do stavu všemi nenáviděného Molocha, kterého bude nutno zničit, aby obyvatelé Evropy mohli žít.
Ta paralela mezi vámi Pergille a panem Peskovem musí být opravdu velmi silná. Člověk by si myslel, že jste až rodní bratři.
Skeptiku, pouze cituji názory jiných, byť přiznávám, že se s nimi ztotožňuji.
Jedinou rozumnou cestou ze současné krize je návrat před Lisabon (a patrně až před Maastricht) a zrušení (bez náhrady) veškeré makulatury, kterou Brusel od té doby vyprodukoval. Citovaná konference dělá pravý opak.
Za normalizace koloval vtip, že v roce 1968 jsme stáli na okraji propasti a od té doby jsme udělali mohutný krok kupředu. Což byl v podstatě fakt, protože v roce 1989 padl režim držkou na dno té propasti.
Něco podobného nyní dělají bruselští politikové, akorát ta řacha bude podstatně hlasitější, protože takto skončí na dně propasti celá EU.
V minulosti jste Pergille naštěstí několikrát prokázal, že věštcem nebo jak se moderně říká prognostikem, jste velmi mizerným. Vzpomínám si, jak mě pobavila vaše předpověď výsledků minulých parlamentních voleb. Asi vám na trhu prodali falešnou křišťálovou kouli. Příště si dávejte pozor, co kupujete.
Skeptiku, pokud by nedošlo k onomu podvodu s předvolebními koalicemi, tak by TOPka, KDU ČSL a asi i Piráti neprošli do sněmovny. Tyto strany se tam dostaly jen kvůli aktivitě komunisty Rychetského. A v tom případě by měl Babiš víc poslanců než ODS a STAN (a pokud ne sám, tak určitě s SPD).
Jenže o tom „podvodu“ jste věděl dlouho dopředu Pergille. Věděl jste o něm, přesto vám vaše věštba nevyšla. Tak jste mizerným věštcem.
Skeptiku, ani povolanější než já neodhadli dostatečně možný dopad této komunistické manipulace.
Chudáci komunisté Pergille. Tak dlouho „manipulovali“ až vypadli ze sněmovny.
Patrně i soudruh Rychetský neodhadl všechny důsledky té své manipulace. 🙂
Nevím co odhadl nebo neodhadl pan Rychetský, vím ale zcela jistě, co jste neodhadl vy, Pergille, a žádná výmluva na Rychetského vaši blamáž nezakryje.
Skeptiku, nikdo neodhadl rozsah důsledků poprznění volebního zákone soudruhem Rychetským.Možná ani on ne.,
Tak on za tu vaši blamáž Pergille může volební zákon? Ale konec konců i o tom volebním zákonu jste přece před volbami Pergille věděl, a to bez ohledu na vaše spekulace, zda pan Rychetský něco odhadl nebo neodhadl.
Pan autor očividně neví, jaké se v ozbrojených složkách RF používá standardní oslovení a jaká je zavedené forma rovným způsobem oslovit složky přítomné na přehlídce. Pokud na tom staví hned první pointu, nevychází z toho dobře. Přispěl tak spíše k bílému mediálnímu šumu.
Přesný, výstižný popis současné situace..!
Současná Fialova vláda vsadila vše na jednu kartu a poznává zač je toho loket. Propadá se ekonomicky a politicky, nevyužil a situaci k posílení a slábne pod tizivymi problémy. Předsednictví EU bude větší či menší propadák, závěr politiky prezidenta Zemana jsou zoufale nepovedené veletoce. Zatím není vidět konec válečných akci na Ukrajině, ale budou mít geopoliticke dopady na Česko a to zásadní. Bude silné Německo, to nevyrovná Polsko s oslabenou Ukrajinou a EU ne bude posilena jako celek jen některé členské státy a tady jekámen úrazu, který není pro nas perspektivní.
Mne staci cist nahmatem vybranou stranku z nejprolhanejsiho caru pojmenovanem „K udalostem v Ceskoslovensku“ a uz to frci.To ze tato „kniha“ neni povinnou cetbou
v ucebnicich historie neni moje chyba.
Můj otec jako c. a k. kapral utrzil ruskou kulku někde v Halici a měl ji v rameni až do smrti, po válce u nás bydlel ruský plukovník, možná proti sobě bojovali, ale mluvili spolu, takový je vývoj. SSSR a Rusko moc nemusim, ale kontinuita na pomezí Evropy a Asie je jejich prostor. Do tohoto prostoru se vlamovalo mnoho dobyvatelu, přímo, ale i skrytě. To je situce současnosti a nešťastná speciální operace na Ukrajine. USA mají utrum v Asii po po použití JZ v H. a N. a jdou od debaklu k debaklu, který maskuji rychlým ustupem. Za OH v Soci se jim povedl převrat a dobře vycvicilia pripravili Ukrajinské síly před invazi. Ruský vojak umí odstát neúspěch a dojít k vítězství. Prez. Putin mluví o ohrožení Ruska a ma svou pravdu. Je to tragické dva slovanské národy jsou v klinci a tomu se snaží rozhodcovat USA po debaklu v Afganistanu a jinde. Nord Stream I a II mírový projekt je Německu zpochybňovan, není konec světa. Mírová jednani jsou minimální, jen se dohodnou na okrajových činech. „Nezvykejte si na valku“, to jsou slova papeže Františka, je to memento. Je zvláštní, že exministr Vojtech, takto ambasador ve Finsku, které mění zásadně úspěšnou neutrální politiku vstupem do NATO a je opět u toho, jako u děsivosti Covidu-19.Cesty Páně jsou nevyp9citatelne a my jen zirame nad realitou.