Jan Urban: O právním státě si v Česku můžeme leda povídat. Nejen v okurkové sezóně
KOMENTÁŘ. Tradiční české pojetí léta jako okurkové sezóny, ve které se v politice nic důležitého ani nemůže stát, letos zatím trochu skřípe. Poslanci si sice na začátek července naplánovali pár mimořádných jednání, ale nikoho nezaujali. Nejzajímavější tak byly dozvuky voleb do Evropského parlamentu, rozruch kolem nich se ale objektivně vzato vyčerpal už po několika dnech. „Okurka“ mohla začít. Jenže pak se o slovo přihlásil Miroslav Kalousek…
Smyslem fungování jakékoliv strany v jakémkoliv parlamentním shromáždění až dosud bývala snaha dostat svoje poslance do co největšího počtu výborů a funkcí, tak, aby bylo možné představovat a v jednání prosazovat vlastní představy a programové priority. Čím víc želízek v ohni, tím větší možnosti na dojednávání kompromisů a výměn stylem „něco za něco“.
V Bruselu se nové frakci přezdívá Spojené evropské odpady a mezi většími frakcemi není jediná, která by s ní chtěla jakýmkoliv způsobem spolupracovat.
Strategii ANO, Motoristů sobě a SPD však zřejmě kromě nich samotných nikdo nechápe. Čeští amatérští populisté, tak jak jsou zvyklí z domova, i v novém Evropském parlamentu nadřadili mediálně vděčnou ideologii nad praktickou politiku a pomohli vytvořit extrémní poslanecké frakce, které naprostá většina ostatních shledává nepřijatelnými a odmítá s nimi proto spolupracovat.
Spojené evropské odpady
Zvolit si na pět let bezvýznamnost v očekávání, že v příštích volbách do europarlamentu populisté všech barev a odstínů dosáhnou většiny mocenských pozic v Bruselu, je řekněme, lehce úsměvné a mimo reálnou politiku. Vůbec nejhůře ale dopadly výsledky voleb na SPD Tomia Okamury, kterému dosáhl na poslanecké křeslo v Evropském parlamentu pouze jediný kandidát, bývalý sociálně demokratický ministr zdravotnictví Ivan David.
Podle dvou analytiků oslovených HlídacíPes.org by se nový subjekt zcela jistě dostal do sněmovny a mohl by v případě krize oslovit možná až dvacet procent voličů.
Nezbylo mu, než se přitulit k celou politickou Evropou ostrakizované německé AfD se čtrnácti poslanci a vytvořit novou frakci, honosně nazvanou Evropa suverénních národů. Kromě českého národa, zastoupeného jedním Ivanem Davidem, přispěli jedním poslancem i Maďaři, Francouzi, Litevci a Slováci, kdežto Bulhaři a Poláci mají po třech. Rumunští ultranacionalisté nebyli přijati, protože jsou prý přespříliš protimaďarští.
V Bruselu se nové frakci přezdívá Spojené evropské odpady a mezi většími frakcemi není jediná, která by s ní chtěla jakýmkoliv způsobem spolupracovat.
Jen o málo lépe dopadlo ANO Andreje Babiše a Motoristé sobě s novou tváří české politiky Filipem Turkem, kteří skončili v další nové frakci Patrioti pro Evropu. Zatím je prakticky nemožné odlišit programové rozdíly obou frakcí. Obě volají po boji proti nelegální migraci a Green Dealu. ANO k tomu zdůrazňuje boj za národní suverenitu – ale neptejte se, co to znamená – zatímco SPD hlásá boj proti islamizaci.
Kalousek ruší letní klid
Když už se zdálo, že na domácí scéně může konečně vypuknout pravé okurkové léto, pohovořil v rozhlasovém rozhovoru s Bárou Tachecí matador české politiky Miroslav Kalousek. A bylo po klidu. Představil velmi přesnou analýzu situace české politické scény necelých patnáct měsíců před parlamentními volbami. Ty mají proběhnout v říjnu příštího roku.
Kalousek sdělil nemilou pravdu, že trvalý pokles voličských preferencí stran vládní koalice, stejně jako obecný pokles důvěryhodnosti české politické scény znovu, tak jako v roce 2009, vytváří poptávku pro vznik nového politického subjektu:
„Poptávka lidí, kteří jsou nešťastní z pocitu, že nemají koho volit a nechce se jim volit někoho jenom proto, že druhá alternativa je ještě horší, je veliká. Na trhu voličů platí ta samá zásada jako na jakémkoliv jiném trhu. Je-li někde velká poptávka, tak dříve nebo později se tam objeví nabídka“.
Podle dvou analytiků oslovených HlídacíPes.org je na odhad velikosti skupiny nespokojených „opuštěných voličů“ přece jen příliš brzy. „Pokud by se skutečně objevila důvěryhodná alternativa, mohlo by to při pokračování problémů vládní koalice i opozice vést i k poměrně dramatickým přesunům voličských preferencí, především u mladších voličů,“ řekl pod příslibem anonymity jeden z nich.
Do období mezi letošním říjnem a lednem příštího roku, které Miroslav Kalousek uvedl jako nejvhodnější dobu pro start možného nového politického subjektu, se toho jistě může ještě mnoho stát. Podle zmíněných analytiků by se nový subjekt zcela jistě dostal do sněmovny a mohl by v případě krize oslovit možná až dvacet procent voličů.
Veřejnost už si zvykla…
Miroslav Kalousek ale vzbudil začátkem léta velkou pozornost ještě jednou. Konkrétně rozhovorem pro HlídacíPes.org k více než třicetileté historii kauzy Diag Human, která může stát české daňové poplatníky až sedmnáct miliard korun za protiprávní jednání desítek zástupců státu.
Bývalý ministr financí kromě jiného potvrdil informace o zjevně kriminálním jednání někdejšího premiéra Jana Fischera a několika členů jeho vlády v roce 2010, kdy přímo v kanceláři premiéra požadovali po ministru financí Eduardu Janotovi uvolnění prostředků na úplatky pro rozhodce v domácí obchodní arbitráži.
Nyní ale státní zástupci ignorují důkazy a rozhodnutí mezinárodní arbitráže, svědectví bývalého rozhodce docenta Jiřího Schwarze o tom, že mu byl nabídnut padesátimilionový úplatek, pokud rozhodne ve prospěch státu.
Připomeňme, že ministr Janota přes prostředníka předal přes šedesát stránek důkazů protikorupční policii a doufal, že bude muset vypovídat pod sankcí křivé výpovědi jako svědek.
Než k tomu mohlo dojít, vrchní státní zastupitelství v Praze zahájené policejní šetření zakázalo. Současná pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v tom dodnes nevidí nic špatného.
Veřejnost si už zvykla, že státní zastupitelství nereaguje na kritické hlasy a novinářské informace, byť podpořené písemnými důkazy o korupci v politice. Nyní ale státní zástupci ignorují důkazy a rozhodnutí mezinárodní arbitráže, svědectví bývalého rozhodce docenta Jiřího Schwarze o tom, že mu byl nabídnut padesátimilionový úplatek, pokud rozhodne ve prospěch státu.
K tomu se nyní přidalo i svědectví bývalého ministra financí Miroslava Kalouska o minimálně přípravě trestného činu na nejvyšší úrovni české politiky. Dokud bude státní zastupitelství sloužit více státu než zákonu, můžeme si o právním státě jen povídat. V okurkové sezóně i mimo ni.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Když se český stát chová jako ochránce vyvolených a posluhujících
Hnutí ANO v Litoměřicích otáčí, změny kolem kontroverzní sochy vojáka nepodpořilo
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Celej stát je v rozkladu,krádežích,stát podvádí a krade pomocí úřadů.Mělo by se konečně říkat jak to tady je a ne blábolit o tom,co tady nikdo nikdy neviděl.
O čem to tady vlastně píšete, vašimi slovy blábolíte?
Podívejte se sám na sebe a svoji přihlouplou přezdívku. Co byste chtěl jako občan ČR s takovou přezdívkou měnit, natož hlásat pravdu?🙄
Možná by jenom stačilo vidět, koho jste vy volil ve volbách a hned bychom věděli, nakolik máte ve směřování státu své prsty. Stát totiž není cizími lidmi dosazená instituce, ale občané si odpovědné osoby a stát sami volí. Pokud je něco špatně, mohou si za to voliči sami.
Co byste chtěl za zázraky od lidí, kteří si opakovaně na 10 let zvolí za prezidenta problémového alkoholika Zemana, který při setkání s Putinem prohlásí, že by se měli novináři střílet a jako pozornost od „vnímavých občanů“ dostane v roce 2017 v Nepomuku dřevěný samopal s nápisem „na novináře“ a becherovkou jako zásobníkem? Připadá vám to normální?
Většina voličů má mozek jenom pro parádu, jinak by si nikdy nezvolila StB udavače ANO Babiše, který dodnes není schopen prokázat, kde vzal vstupní kapitál do podnikání, který za 2 roky dokázal v čele ČR zdvojnásobit státní dluh ČR na kterého upozornil německý finanční úřad s podezřením na desítky mil. daňových úniky v souvislosti s neexistující reklamou pro Čapí hnízdo… Tupými ovcemi v ČR bude ovšem opětovně zvolen. Jediný důvod, ti kteří nepracují dostanou od Babiše bezpracné peníze na dluh našich dětí a vnoučat. Pokud chcete začít s pravdou, tak musíte u sebe s čistým štítem a potom padni komu padni…
A co lidé, co zvolili socialistického rozvědčíka, schvalujícího okupaci v roce 1968 s manželkou politružkou?
To je spíše otázka pro voliče, proč se dostali do finále zrovna ti dva s komunistickou minulostí. Okupaci schválili všichni členové KSČ 1969-1989 ve svých přihláškách do strany bez vyjímky… Být příslušníkem vojenského zpravodajství a donašečem StB je sakra rozdíl. Nehledě na chování, vystupování a znalost českého jazyka. Za sebe mohu napsat, že to pro mě byla volba mezi nejmodernější Škodou Superb a starým ruským žigulíkem.
To vojenské zpravodajství taky patřilo pod STB, akorát jeho příslušníci dostali výjimku z lustračního zákona.
A hlášku pro STB musel povinně vyplňovat každý, kdo před rokem 1989 vyjel služebně kamkoli na západ.
Ono nejen u voleb to je dost o tom, jak málo používají čeští občánci = ovčánci svůj mozek ! Ale myšlení bolí, že …
Přesně tak!!!Tady se neustále žvaní o tom jaký jsme právní stát a přitom nikdo(a to ani soudy které jsou k tomu určeny!!!!) není ochoten vymáhat a respektovat jednoznačně znějící platné zákony!! A to maj dostat přidáno na už tak za jejich nečinnost vysoké platy!!!To je další plivanec do ksichtů řádných občanů-to je demokratura a další fraška jak řemen!!!! Nahnat je všechny do lomu kouli na nohu a pořádnej Arbeit!!!!
Skvělý článek! Po přečtení však přetrvává těžká deprese z faktu, že orgány činné v trestním řízení jsou na ruku bývalému „premiérovi“ Fischerovi a zametají jeho kriminální delikty pod koberec. Přitom ten Fischer je úplná nula, nevzdělaný pitomec a prospěchářský politický podnikatel. Není divu, že kriminální jednání ještě mnohem významnějších osob je v tomto státě absolutně nepostižitelné a tedy beztrestné.
Já v tomto názoru s panem Urbanem plně souhlasím, leč problém vidím v přeplněné kapacitě neefektivního justičnho systému.
Bohužel zahájení vyšetřování, resp. trestního řízení neznačí brzký soud a rychlé odsouzení, ale naopak je to počátek dlouhého a náročného právnicky – administrativního řízení, proti kterém je i stavební řízení brnkačka. Už dnes je těch případů tolik, že je naše justice nestíhá – a řeší je tím způsobem, že následné právní kroky odkládá v neskutečných lhůtách. (stojí třeba za připomenutí že jedno kolečko odvolání v případu Babiš trvá rok). A takových případů jsou spousty, a lze toho i případně i zneužívat.
Čili, asi by to chtělo napřed vyčistit a zefektivnit ten justiční systém, aby dokázal fungovat současně rychle, efektivně a spravedlivě, a až pak začít stíhat všechny podezřelé, padni kom padni.
Doslova „peach them all, the judge sort them out“
Československo i ČR jsou známé tím, že se tady vrchnost na rozdíl od normálních států, kde vládnou zákony a právo, netrestá. Naopak, historicky největší lháři, zloději, udavači a kriminálníci jsou dodnes částí obyvatel opěvováni a velebeni jako hrdinové, kteří se zasloužili o stát. Viz Edvard Beneš, všichni komunisté, Miloš Zeman, StB Babiš, …
To máte těžké: Babička opatrovala jako oko v hlavě Benešovy projevy do vysílání z Londýna, protože ty pomáhaly vydržet zrůdnou okupační tyranii, která zde vládla. MMCH prováděnou Němci, kteří nám nyní vnucují Putinův Green Deal.
Po komunistech ti zůstalo mnoho vybudovaného, co využíváme ještě dnes. Po našich polistopadových vládách je toho daleko méně.
Miloš Zeman, ať byl jaký byl, byl vždy lepší než to, co nám bylo vnucováno jako jeho alternativa. A má, na rozdíl např. současné vlády, ekonomické vzdělání, takže je pořád s to komentovat hospodářskou politiku vlády.
A Babiš celkově působí a působil spíš pozitivně než negativně. Váš názor, že tomu tak není, vám nehodlám brát, ale vy mi neberte ten můj a nedivte se, že pro něj budu, nestane-li se něco mimořádného, hlasovat.