Jan Urban: Není svinstva, které by se nedalo schovat za vlastenčení
KOMENTÁŘ. Populismus 21. století zatím nepotřebuje koncentrační tábory, kam by zavíral svoje odpůrce, ani plynové komory jako nástroj „konečných řešení“. Stejně jako nacismus v Německu nebo komunismus v poválečném Československu ale potřebuje pasivní bezbrannou demokracii, na níž může parazitovat, dokud nezesílí natolik, aby se odvážil v přímém střetu nastolit nové pořádky, „vládu odborníků“ a Ruskem podporovaný „mír a pořádek“.
Na Václavském náměstí hřímá usvědčený estébácký udavač Martin Koller (v jeho svazku z předlistopadových dob zůstalo přes sto padesát rukou psaných udání) proti Evropské unii, NATO, vládě, otroctví. Fakta nebo pravdivost tvrzení nehrají roli. Jde jen o emoce. Demonstranti hýkají nadšením.
Tenhle výběr naštvaných lidí je přesvědčen, že všechny problémy hospodářství, cen energií, inflace i bezpečnosti vyřeší co nejrychlejší svržení vlády a otrocké přizpůsobení se Rusku. Nevyřeší, ale to jim nikdo nevysvětlí. Nebudou poslouchat.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Ještě před pár lety antisystémové hlasy (ve volbách přes šest set tisíc) v klidu sbírali komunisté. Dnes je nahradilo volné seskupení jednotlivců a skupinek, které se začaly mobilizovat v době covidových omezení, kdy si vytvořily úspěšnou bublinu dezinformačních „alternativních“ internetových médií.
Ruská agrese proti Ukrajině a Západu jim jen dodala nové mobilizační téma i spojence za scénou. Není navíc svinstva, které by se neschovalo za vlastenčení. A tak se řečníci zapřísáhávají budoucností dětí, vlastí, mává se vlajkami, i když dotyční „vlastenci“ nakonec ani nevědí, kterým směrem mají barvy české vlajky ukazovat.
Jakoby se volič v demokraciích nikdy nedokázal poučit z minulých omylů. V Německu na počátku třicátých let 20. století ztratily během necelých dvou let důvěru v demokracii dvě třetiny voličů a svobodně se pak přiklonily k nejradikálnějším totalitním programům nacismu a komunismu.
Když chybí vůle se bránit
Demokracie informačního věku rychlých internetových mobilizací a fake news začínají selhávat, pokud populismus a otevřené lži nejsou okamžitě vyvažovány politiky, kteří umějí pracovat s fakty a prezentovat je voličům.
A to se české vládě, přetížené dramatickým souběhem domácích hospodářských těžkostí s ruskou agresí na Ukrajině a rolí předsednické země Rady EU v asi nejobtížnějším období její existence, zatím nedaří.
Prezident, který by měl v takové situaci vládu podpořit, veřejně kádruje ministry a žádá odvolání šesti z nich. Nikdy se ještě neodvážil vyslovit se k antisystémovým choutkám a lžím, vykřikovaným na náměstích. A je jen dobře, že premiér Fiala odložil návštěvu Hradu a v senátních volbách výrazně posílil svoji pozici vůči prezidentovi.
Stejně tak je třeba přivítat notně opožděný poslanecký návrh na zkrácení rozpočtu pro odsouzeného a vzápětí omilostněného šéfa lánské obory alespoň o symbolických třicet milionů korun.
Jakoby se volič v demokraciích nikdy nedokázal poučit z minulých omylů. V Německu na počátku třicátých let 20. století ztratily během necelých dvou let důvěru v demokracii dvě třetiny voličů a svobodně se pak přiklonily k nejradikálnějším totalitním programům nacismu a komunismu.
Nacisté a komunisté společně hlasovali v Reichstagu a jejich bojůvky na ulicích společně mlátily sociální demokraty a liberály. Parlamentní systém a jeho stát nenašly cestu jak se bránit přílivu očividných lží, nenávisti a demagogie.
Masové sdělovací prostředky a především internet a sociální sítě dnes vytvářejí v reálném čase a bez ohledu na skutečnost či pravdivost paralelní realitu „skutečných světů, které nám mocní (zednáři, Židé, bilderbergisté, liberálové, George Soros, Petr Fiala – vyberte si dle libosti) zatajují“.
Demokracie tak ve svojí pasivitě spáchala sebevraždu dávno před formálně „svobodnou, legální a demokratickou“ volbou Adolfa Hitlera. Předchozí vítězství bolševismu v Rusku a fašismu v Itálii bylo díky slabosti demokratické tradice a institucí v prakticky válečných podmínkách pochopitelnější.
Německo mělo svobodná média i fungující demokratické instituce. Nemělo ale vůli se bránit ani odvážné politiky, kteří by uměli čelit organizaci a novým formám masových mimoparlamentních kampaní a parlamentních obstrukcí. Hitler sám přitom otevřeně a upřímně léta nehlásal nic jiného než bludy, nenávist a násilí.
Stačí lhát a vymyslet nepřítele
Masové sdělovací prostředky a především internet a sociální sítě dnes vytvářejí v reálném čase a bez ohledu na skutečnost či pravdivost paralelní realitu „skutečných světů, které nám mocní (zednáři, Židé, bilderbergisté, liberálové, George Soros, Petr Fiala – vyberte si dle libosti) zatajují“.
Jakákoliv lež, frustrace a nejistota tak získaly instantní mimoparlamentní platformu a přímý informační kanál k ovlivňování společnosti a politiky. Profesionální média, spoutávaná etickými kodexy a redakčními pravidly, nemohou stačit reagovat na lavinu blábolivých emocionálních výkřiků, šířených bez autorské zodpovědnosti a průkaznosti informačních zdrojů řetězovými maily.
Tato vskutku historická změna forem a nástrojů společenského dialogu nutně přivedla do politiky i stejně bezostyšné šíbry, pro které se účel navždy nadřadil nad pravdu a zodpovědnost. Vědomě oslovují jen protestní a z nejrůznějších důvodů frustrovanou část voličů. Vědomě s pomocí lží polarizují společnost a nevyhnutelně se jim daří mobilizovat velké skupiny nemyslících podporovatelů, všude na světě stejně mávajících prapory a hesly, vzývajících „vlast“ a „mír“, ochotných uvěřit každému prodavači deště, který zaútočí na „establishment“ a slibuje „bránit lid“. Nepotřebují už tisícileté vize. Stačí jim Twitter.
Populisté jako Donald Trump nebo Boris Johnson dokázali zvítězit už i v etablovaných demokraciích, unavených nudou a domnělou neefektivností parlamentarismu. Stačilo začít lhát a vymyslet nepřítele. O to nebezpečnější je situace v posttotalitních zemích střední Evropy, které se demokratickým rituálům učí teprve třicet let.
České senátní volby ukázaly, že demokratické strany si zatím dokáží udržet převahu. Brzy ale budou muset ukázat větší odvahu a dokonce tvrdost vůči dezinformacím a profesionálním organizátorům jejich šíření.
Bude proto zajímavé sledovat, jak česká antisystémová klaka bude reagovat na formální ruskou anexi okupovaných území Ukrajiny. A zda prezident Miloš Zeman skutečně – jak se zatím jen šušká – po summitu představitelů Evropské unie, který ji jednoznačně odsoudí, provokativně přijme na Pražském hradě organizátory proruských demonstrací Jiřího Havla a Ladislava Vrabela.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
36 komentářů
Ono lze uvést, a podložit příklady z historie, i to, že neexistuje svinstvo, které by se nedalo schovat pod pláštík „boje proti nacionalismu“. Ostatně i autorem citýrovaní nacisté a komunisté bojovali, mj., i proti „nacionalismu“.
„Nebudou poslouchat.“
S touhle arogantní premisou, pane Urbane, si myslíte, že vás někdo poslouchat bude? Proč používáte jazyk, proti kterému se vyhraňujete?
Jan Urban opět nezná jinou pravdu než tu bezvadnou vlastní. A při tom se uchyluje k manipulaci a křivým paušálním nařčením. Nespokojené občany, ty z nich, co se vydali protestovat na česká náměstí proti drahotě a politice Fialovy vlády, Urban paušálně, a tedy nutně křivě, obviní, že: „Tenhle výběr naštvaných lidí je přesvědčen, že všechny problémy hospodářství, cen energií, inflace i bezpečnosti vyřeší co nejrychlejší svržení vlády a otrocké přizpůsobení se Rusku. “ S trochou komické nadsázky by bylo možné oponovat Urbanovi, že je přesvědčen, že všechny problémy hospodářství, cen energií, inflace i bezpečnosti vyřeší co nejdelší udržení vlády a otrocké přizpůsobení se pseudotržní lichvě s levnou českou elektřinou a z Německa do Česka draze dodávaným lichváři levně nakoupeným ruským, norským aj. plynem. Co Urbanovi chybí, to je ochota demokraticky vnímat složitou situaci občanů a malých podnikatelů, kteří jsou kvůli pseudotržní lichvě s energiemi a bůhví čím vším ještě postaveni do situace, kdy na základní přežití, na bydlení, na elektřinu, na potraviny si nevydělají, inflace jim žere úspory a devastuje penzijní spoření a Fialova vláda jim doporučuje, aby si tedy žádali o podpory a sociální dávky. Vysoké procento protestujících jistě nevěří, jak si to namlouvá Urban, že vše vyřeší co nejrychlejší odchod nepříliš schopné Fialovy vlády. Ale většina z nich po zkušenosti s Fialovou vládou nabyla dojmu, že jedním z kroků k nějakému vhodnému řešení by byl odchod Fialovy vlády, jejíž někteří ministři zjevně postrádají schopnost a odbornost kvalifikovaně a bez zbytečných odkladů potíže českého státu a občanů pomoci řešit. A volání po levné elektřině a levném plynu od přímého dodavatele není hříchem, jen projevem nespokojenosti většiny občanů s pseudotržní lichvou nejrůznějších překupníků a s neschopností a neochotou Fialovy vlády této lichvě čelit.
Máš tam chybu. Náckové s putiny na tričku demonstrují proti burešově drahotě. Jen a pouze jeho totální nekompetenci v realizaci klíčových energetických investic, absurdnímu rozhazování veřejných prostředků za nesmysly „vděčíme“ za většinu inflace.
Je mi líto, za současný stav jednoznačně může současná vláda a nikdo jiný. Pragmaticky a realisticky si počínající vláda by přinejmenším měla nastartovánu řadu procesů, směřujících ke zlepšení, což by vedlo ke zcela odlišnému vnímání situace i tehdy, pokud by byly ekonomické podmínky aktuálně stejné. Lidský mozek totiž analyzuje nejen aktuální stav, ale i trendy. A právě trendy jsou tč. poukázka na průšvih.
Jaké procesy máte na mysli? Co byste dělal vy?
Možnosti vlády jsou velmi omezené. Za většinu z toho může Babišova vláda a hlavně Německo.
Návrat k uhlí. Pozastavení emisních povolenek. Příprava těżby břidličného plynu. Konec podpory solárníků a větrniků. Odchod z Lipské burzy. Schválení
výsta!vby nových jaderných bloků v urychleném režimu. A našlo by se toho víc. A pokud by nám něco z toho EU zakazovala, drží Černého Petra ona.
Tak, tak, lžirgile. Současná vláda zajistila náhradu za dodávky ze zločineckého rusácka, na kterém jsme byli díky burešovi výhradně závislí. Efektivně podpořila jádro, opět narozdíl od bureš, který do něj hodil vidle a řeší energetickou infastrukturu na kterou bureš 7 let kašlal, a efektivně bojuje s burešem způsobenou inflací.
Nezajistila skoro nic, protože přísun jiného plynu do EU než ruského má asi desetinovou až pětinovou kapacitu oproti tomu, co se spotřebuje. Jádru pořád hrozí zákaz – viz žaloba eko organizací proti jeho bezmocnosti. Potřebujeme zrušení emisních povolenek a návrat k uhlí v kombinaci s těžbou našeho plynu z břidlic a urychlenou výstavbu nových jaderných bloků. Na tomto poli vláda nedělá nic.
Omlouvám se proti bezemisnosti jádra.
Není to tak dávno, co bylo trendem zavírat lidi plošně doma. Ekonomické následky těchto absurdních kroků (za minulé vlády, mimochodem) vidíme dnes.
Výrobci pseudovakcín záměrně vyvolali celosvětovou hysterii, které nepodlehla zdaleka jen naše vláda.
Skvělé shrnutí českého vnímání řízeného, dobře kontrolovaného demokratického vývoje a laciného uspokojení málohrdých občanů z výdobytků tzv. sametu. Díky pane Urbane. Bohužel platí že sytý – hladovému resp. vers. mladí – starým nevěří a budou ztrácet půdu pod nohami a čas při nápravě chyb, jimž by se mohli vyvarovat…
Ve článku je snad (záměrně) opomíjená skutečnost, PROČ se v Německu v roce 1933 dostali nacisté k moci – nebylo to taky způsobené Velkou hospodářskou krizí, a následnou nezaměstnaností a bídou? Ta se propsala do pamětí lidí (například bydlení v koloniích, častá úmrtí kvůli nedostupné lékařské péči. Také to ovlivnilo myšlení lidí, že si v roce 1946 zvolili v omezeném volebním režimu komunisty.
Volič se rozhoduje při volbě podle situace v zemi – ekonomické, zhodnocuje vlastní zkušenosti, rozhoduje sociální postavení, vzdělání. a vlastně i původ. Volič si před volbami rozhodně nepřipomíná Hitlera. Volič prostě volí. Že nevolí vždy zdejším webem milovanou pětikoalici, to už je věc jiná….
Zkrátka, ve třicátých letech byla bída – lidé zvolili krajní řešení, pokud bude bída a zima dnes – občané si zase budou hledat své řešení. Svoji roli budou hrát emoce, stav peněženky, a ne zkušenosti skoro před sto lety.
Nikoli v článku ale na Zš, kterou jsi navštěvoval snad záměrně opomíjeli jinak všeobecně známé skutečnosti, že hospodářská krize v roce 1933 skončila, a to nikoli zásluhou nácků. A to, že trvala tak dlouho měly na triku nekompetentní zásahy levicových vlád včetně těch německých. Nemluvě samozřejmě o tom, že to nacistické řešení svých problémů, které lid zvoli, způsobilo podstatně víc bídy a mnohonásobně víc úmrtí.
Že bych opravil, ono není pravda, že by v roce 1933 ta Velká krize skončila. V tom roce „pouze“ v USA spustil prezident Roosevelt proslulý New Deal, který státními zásahy zabraňoval l tomu aby se ekonomika USA nezhroutila úplně (tj. třeba aby se nezhroutily všechny banky, a pod.)
Při jeho ohlášení se „trochu “ vrátila důvěru lidí (že aspoň o ty peníze v bankách nepříjdou, pokud tam nějaké měli), ale ekonomická krize trvala dál a nespokojenost lidí taky, jak se dá dočíst, i řada lidí v USA inklinovala k fašismu. Stejně tak i v jiných státech, po Evropě.. Vlastně jí ukončila až válka, kdy ty státy přecházely na válečnou výrobu.
V Německu, Hitler po svém nástupu tu krizi ukončil právě tím, že saturoval státem řízenou produkci, už směrem k válce. Kde na to vzal peníze? Ale v tom je přece podstata fašismu, že napřed si musí svoje lidi naklonit populistickou politikou, a potom si ty prachy jako stát na někom a někde nakrást, na tom se shodnout lze.
No a za druhé, ona skutečně za hluboké krize by měla být použita levicová politika – jenomže právě za té podmínky že si předtím, za úspěšných let na ní ten stát ušetřil. Což se ale netýká jen peněz (resp. aspoň ne-dluhů), ale taky hospodárného řízení státu. Což ale kupodivu asi žádný stát a žádná vláda nedělá, a i za dnů hojnosti vesele ušetří jak může…
Což je samozřejmě blábol. Katastrofický New deal jen zakonzervoval stagnaci. Jak USA, tak i UK i Německo v roce 1933 překonaly nejhlubší propad a byl nastartován nový růst. Nejmarkantněji to vidíme na UK, která žádné fantasmagorické regulace ala roosewelt nezavedla ani nezačala utrácet horentní sumy na zbrojení jako hitler, přesto rokem 1933 začala růst produkce a snižovat se nezaměstnanost. Blábol o „nakradení“ je vyloženě směšný. Mezi rokem 1933 a 1938 toho hitler nenakradl dost, aby dokázal financovat svoje gigantické dluhy, které nadělal prostřednictvím Hjalmara Schachta kvůli zbrojení. Na konci tohoto období a jen a pouze díky této LEVICOVÉ politice Německu akutně hrozil tisk inflačních marek a hyperinflace jako na začátku 20. let. Teprve válka a vykradení centrálních bank Rakouska, ČSR, Polska odvrátila tento scénář.
Naproti tomu v USA new dealovské nesmyslné regulace velmi efektivně bránily nové konjunktuře. USA se hospodářsky plácaly od ničeho k ničemu až do roku 1941.
No vždyť já s Vámi souhlasím, popisujete vlastně to samé,..
Samozřejmě že Hitler začal krást ve velkém až za expanzivní války, opět toto je podstata fašismu
V tom případě, proč vykládáš nesmysly o „levicových řešeních a new dealu“, petříku.
Pavle, fašismus vychází z Marxe, akorát diktaturu proletariátu nahrazuje vynuceným třídním smírem. New Deal je levicové řešení. Státní diktát – to není nic pravicového.
to petrph:
Silně podezírám naši vládu z představy, že nechá padnout fabriky a lidem prostě bude dávat sociální podporu. A z toho, že jim nedochází, že pokud ty fabriky přestanou vyrábět, přestane být koruna krytá jejich výrobou a dojde k hyperinflaci, jaká postihla Výmarskou republiku.
Nezapomeňte na to, že v Německu se na krizi napakovala řada šíbrů. Něco podobného se děje i u nás (různí solární a větrní baroni, překupníci ruského plynu přeměňovaného papírově na US nebo norský (zlatí šíbři s lehkými topnými oleji nebo metanolem) apod. Tohle (že se někdo kapsuje na jejich bídě) lidi irituje asi víc než ta bída samotná.
velka krize urcite mela nezanedbatelny vliv na vzestupu podpory extremistu ve 30,letech v nemecku, ale nebyl to ten hlavni duvod, proc se hitler dostal k moci, byl to jen dalsi stripek do mozaiky, ale on by to velmi pravdepodobne dokazal i bez ni, jen by mu to asi trvalo dele. hlavnim duvodem byl vysledek 1.svetove valky a obrovska frustrace z toho,jak Nemecko (ne)prohralo tuto valku,ktera byla pritomna ve vsech vrstvach spolecnosti a hitler toto vedel a velmi dobre s tim pracoval..bez toho by se k moci nikdy nedostal
V tom máte pravdu. Nakonec si uvědomit, že Mussolini se stal šéfem fašistické vlády v Itálii už v roce 1922.
Je zkrátka třeba si vzít do úvahy, že řada evropských států byla do první světové války monarchistických, a až po ní vyhlásily republiky, které měly řídit politické strany a vlády vzešlé z voleb.
Na což tedy nebyli zvyklí ani ti občané, ale ani ti politici. Takže a skutečně, řada těch vláda byla nestabilní, dělala špatná rozhodnutí – a lidé jim nedůvěřovali a žádali změny.
A tehdy se ozvali místní diktátoři, kteří slíbili lidem, že jim to zařídí, tedy bez té demokracie, a ochrany práv pro všechny.
Jak píšete, hlavně v Německu , ale Itálie taky, ale takových států a státečků bylo po Evropě více. Stejně že v Rusku, když padl car, tak se vlády zmocnili bolševici s Leninem ale to ještě nebylo tak nejhorší, to nejhorší bylo, když se pak dostal k moci Stalin…
Pan Urban má samozřejmě pravdu v riziku paralely 30 let a nástupu fašismu. V čem je chyba že už neanalyzuje proč lidé tehdy ztratili důvěru v demokracii
Přece , ten zásadní důvod byl v tom že ona demokracie nedokázala onu tehdejší hlubokou ekonomickou krizi řešit.
Jak tedy v Německu už během dvacátých let, když nestabilní demo vlády dovedly zemi až k hyperinflaci. Tak později- po celém Západu, ve třicátých letech, po nástupu Velké krize. A že nutné to připomenout, ona ani není pravda, že se fašismus vyhnul Československu (jak se hrdě tvrdí), když mu napřed dali přednost sudetští Němci, a pak i bratři Slováci.
Tohle je bohužel ta syrová pravda, kterou je nutné brát v úvahu i dnes.. Čiže, a v rozporu s tím co uvedeno v závěru, ono vůbec není nutné sledovat „jak česká antisystémová klaka bude reagovat „, ono je naopak nutné sledovat, jak reaguje a bude reagovat česká vláda právě při řešení té současné krize. Zatím jí to moc nejde, jak se dá snadno spočítat, zatím naplánované dodávky plynu by pokryly naší spotřebu tak zhruba z desíti procent. A znovu si uvědomit, ono nejde o to přežít energeticky /ale i politicky / tuhle zimu, ale a hlavně co dál i pro příští léta.
Nicméně a jak jsem to tu napsal minule, zatím čerpáme právě že z nakřečkovaných zásob toho ruského plynu a na palubě se ještě tančí a vystřelují rakety symboliky..
Ono je to trochu složitější: Výmarská republika moc demokratická nebyla. Její vláda by se dala snad přirovnat k Prozatímní vládě, nastolené v Rusku únorovou revolucí a svržené říjnovou. Německo žádné demokratické tradice nemá a demokracie jeho západní části byla v podstatě vnucena okupační správou a část populace ji dodnes nepřijala za svou.
A současná naše vláda se chová všemožně, jen ne demokraticky. A na občany kašle z vysoka stylem „sytý hladovému nevěří“ a má pro ně jen „knížecí rady“.
Jak se tak dívám do chytré Wiki „..Německé federální volby konané 19. ledna 1919 byly prvními volbami konanými po tzv. Listopadové revoluci, kdy byla v Německu svržena monarchie na nastolena Výmarská republika.“..
Takže nějaké volby se v Německu konaly, nějaké politické vlády tam po první válce byly, a dosti nestabilní – ono stačí se podívat na jejich krátká období „1919 • 1920 • 1924 (květen) • 1924 (prosinec) • 1928 • 1930 • 1932 (červenec) • 1932 (listopad) • 1933 když se totálně dostal k moci Hitler. (zase z Wiki) .
Jak jsem psal, celkově byly ty poválečné demo vlády chaotické a nestabilní, takže jim občané moc nedůvěřovali.
S tím co se dělo po druhé světové, jasně Německo bylo rozděleno – a i v té západní, sice okupační správa jenže jak se dá dočíst, Amíci vrátili politické řízení Němcům už velice brzo – s tím tedy že měla být provedena denacifikace. (ale i tu si už pak měli hlídat Němci sami).
Takže – „nějaká demokracie po druhé světové tam nějaká byla, úplně ideální není nikde“..
A pokud jde o naší současnou situaci, demo vlády vzešlé z voleb tu máme od roku 1990, takže si na tu demokracii občané jakž tak zvykli, že nějaké kvalitní výkony osd svých politiků žádat nemohpu. (tygrem Evropy, ani druhým Švýcarskem skutečně nejsme, jak slibováno)…
Ale že, občané pokud jsou nespokojeni, tak pouze demonstrují, maximálně požadují aby vláda sama podala demisi. Čili není a nebude zde žádná rebélie aby vtrhli do Strakovky a provedli defenestraci a nastolili hrůzovládu . Toho se ani pan Urban, ani jiní bát nemusí..
No a pokud jde o současnou Fialovou vládu, jen mohu opakovat politické analytiky, že až příjde ta zásadní vlna problémů což bude bratru tak v lednu, tak stejně sama podá demisi – – protože a kupodivu její členové žádnou osobní zodpovědnost nenesou .. Ovšem, potom bude na jakékoliv řešení pozdě..
A kdo potom převezme vládu – a za jakých podmínek – a jaké prostředky pak použije proti naštvaným lidem, to už si ani nedokážu a nechci představovat..
Mimochodem, Merkelová jak v případě imigrantů, tak v případě jaderných elektráren rozhodla jako samovládce, ne jako demokratický politik. A zjevně, hlavně v tom prvním případě, porušila německou ústavu. Kdyby Německo mělo demokratické tradice, tak by jí to neprošlo.
… a ještě k tomu je nutno přidat její rozhodnutí o Řecku, resp. její řešení řeckých dluhů, které by v případě jejich odpuštění znamenalo to, že by to nejvíce „odnesly“ německé banky, protože těm bankám napůjčovaly nejvíce…
Zkuste se na to podívat z druhé strany. Merkelová, jako silný politik se skutečně rozhodla sama a na vlastní zodpovědnost.
Jenomže, pak tu byla koaliční vláda Německa, která to její rozhodnutí mohla zrušit. Že tam taky mají nějaký Bundestag, obdobu našeho parlamentu a ten měl uplatnit svou kontrolní funkci a toto zrušit, resp. požadovat demisi Merkelové. Že tam taky mají nějaký Ústavní soud, který mohl to její rozhodnutí jako protiústavní zrušit.
A až potom, když pochopíme proč tyto instituce neprovedly nápravu, pochopíme ty skutečné vlastnosti „realpolitiky“, o které ani pražští kavárníci nechtějí slyšet a odvolávají se na jakési čisté principy demo, které neexistují nikde..
to petrph
Právě to, že ony kontrolní mechanismy selhaly a nebyly uplatněny, považuji za signál, že v Německu není autentická demokracie.
Ano lzi , zvasty a sliby , s perlickou neustale se vymlouvat na cokoliv vcetne babise a Putina , jsou jedinou retorikou nasi vlady. Konkretnich vysledku jejich prace je co by se za nehet veslo, protoze nejake to zastropovani, ci nejake ty prispevky , jsou jen pomocne nastroje pro jejich priznivce k obhajobe jejich neschopnosti.
Pavle, fašismus vychází z Marxe, akorát diktaturu proletariátu nahrazuje vynuceným třídním smírem. New Deal je levicové řešení. Státní diktát – to není nic pravicového.
Vlastenci se tady narodili v roce 1918, každý, kdo i v hospodářské krizi řekl, že za Rakouska se žilo lépe, byl okamžitě obviněn z vlastizrady. Tak dlouho čeští vlastenci slzeli, jak 300 let trpěli pod prohnilým Rakouskem a jak ho 300 let statečně bourali. 20 let pak byli připraveni nastoupit k českým regimentům a odstřelit Habsburkův aeroplán. Že sem místo Habsburka vpadnul Hitler vlastence zaskočilo tak, že pro něj makali ve zbrojním průmyslu, až se z nich kouřilo (hlavně že dobře platil). Jejich potomci, současní vlastenci, zase řvou a chtějí rozbíjet shnilou EU, NATO, OSN, WHO a pod. a kdyby přišel Putin, jsou zase ochotni pracovat pro něj do roztrhání těla.
Ale klídek, připomeňte si laskavě že ti čeští vlastenci nastoupili v září 1938 na vyhlášenou mobilizaci a byli připraveni bránit svou republiku. Jenomže, pak se to dohodlo o nás, bez nás, a těm českým vlastencům bylo nařízeno, ať se stáhnou, demobilizuju, vrátí zbraně do skladů a rozejdou se zase do svých domovů makat.
No a jestli Vám tedy vadí, že potom co byla republika obsazena už bez boje, tihle vlastenci už jako civilisti, plnili své pracovní úkoly a drželi hubu a krok, tak si prosím uvědomte že oni už se ani vojensky bránit nemohli (sakra neměli ani čím), a naopak gestapo si je mohlo zatýkat a posílat do lágrů naprosto bez možnosti jejich obrany, doslova jak prasata na jatka.
A pokud by tedy nyní tuhle republiku obsadila i ruská armáda, ani víc než tichou pasivitu bych od civilů nečekal. I to je logika války, prověřená věky..
Po krachu Badeniho jazykové reformy, vyřvaném německými nacionalisty, bylo jasné, že Rakousko musí vzhledem k nám skončit.
Hitler zaskočil spíš Angličany a Francouze, kteří nás mu prodali v domnění, že získají „mír pro celou generaci“ (asi jepic). Pokud produkty zbrojního průmyslu, který předali Hitlerovi na zlatém podnose, padaly na jejich hlavy, mohli si za to sami. Dobře jim tak.
OSN a WHO jsou ve vleku totalitních států, které v nich nabyly převahu. EU vedle demokracie nikdy ani neležela. NATO je závislé na výsledku střetu mezi jakž takž demokratickými republikány a fašizujícími demokraty v USA.