Jan Urban: Kdypak asi dorazí slovenská justiční Vichřice i do Česka
KOMENTÁŘ. Bylo by krásné vidět teď do hlav českých soudců, policejních šéfů i politiků. Těch čestných a bohužel mlčících, ale především těch ostatních. Za řekou Moravou řádí Vichřice, zvláštní policejní operace k odhalování korupce ve slovenské justici, která nezadržitelně zasahuje i do špiček policie – a nechce se zastavit. Těžko si představit, že na Slovensku taková korupce existuje, ale v krásném Česku že se nic podobného neodehrává…
Slovenská Vichřice přišla po podobné policejní operaci Bouře, která v březnu skončila obviněním zatím třinácti soudců. Cvrlikají si slovenští vrabci, že Bouře, označovaná v médiích za největší korupční kauzu v historii Slovenské republiky, měla především znervóznit zkorumpované špičky slovenské justice a policie. A to se povedlo.
Někteří jednotlivci postupně ztráceli nervy, snažili se dostat informace z vyšetřování, a hlavně, opatřovali si šifrované telefony, a telefonovali, a telefonovali…
V letním procesu s Mariánem Kočnerem, obžalovaným z organizování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, ale policie a státní žalobce prokázali, že dokázali prolomit i složité šifrování mobilní aplikace Threema, donedávna považované za absolutně bezpečnou, a přečíst i dávno vymazané zprávy. A na správných místech slovenské politiky, orgánů činných v trestním řízení a v justici propukla panika.
Zemanův filantrop Fiľo
Seznam zadržených v současné operaci Vichřice se v českém kontextu dá číst jen se závistí a zatajeným dechem. Šéf speciální prokuratury Dušan Kováčik, zástupce ředitele Útvaru zvláštních policejních činností Norbert Pakši, soudce Nejvyššího soudu Jozef Kolcun a dokonce bývalá místopředsedkyně stejného soudu Jarmila Urbancová.
Nebo také bývalá státní tajemnice rezortu spravedlnosti Monika Jankovská či prominentní právník a „zametač“ dlouho vládnoucího Hnutí Smer Zoroslav Kollár. Předaná obvinění citují milionové úplatky soudcům, zametání politicky citlivých kauz pod koberec, kontakty na zločinecké podsvětí a nepochopitelně rozsudky.
Vichřice, jak se zdá, byla velmi dobře připravena – a někteří ze zadržených začali pod tíhou předložených důkazů s vyšetřováním policie spolupracovat. Otevřeně řečeno – dodávat další důkazy o stejné nebo podobné trestné činnosti k dalším osobám. A tak začátkem listopadu přišlo zatím největší překvapení, v kontextu postkomunistických zemí naprosto nevídané a šokující. Slovenská policie zadržela a odvezla k výslechu bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara a tři bývalé velitele elitních kriminálních, protikorupčních a finančních útvarů a odborů.
Přes řeku Moravu se dostávají i informace nepříjemné pro nejvyšší patra české politiky. Obviněný soudce Nejvyššího soudu Jozef Kolcun dvakrát rozhodl ve prospěch českého premiéra Andreje Babiše ve sporu o jeho spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Slovenský Ústavní soud ale označil jeho postup za protiprávní.
A Monika Jankovská, za Ficovy vlády státní tajemnice rezortu spravedlnosti, je nyní vyšetřována kvůli ovlivňování privatizačních kauz ve prospěch miliardáře Milana Fiľa. Ten je dnes také českým občanem, ale navíc, což je pro českou politiku poněkud nepříjemné, důvěrným přítelem nejvyššího hradního poradce Martina Nejedlého.
V roce 2018 proto Fiľo dostal dokonce od Miloše Zemana vyznamenání „za filantropii“. Ve slovenských policejních protokolech a médiích ale přibývají informace o jeho blízkých stycích se samotným Robertem Ficem a politických zásazích do justice v miliardářův prospěch. A vyslýchaný bývalý policejní prezident Tibor Gašpar byl zase oficiálním poradcem předsedy ČSSD a českého ministra vnitra Jana Hamáčka.
„Foukne“ i do Česka?
Česká justice, policie i politika zatím raději mlčí. Zatímco slovenská prokuratura a policie zasahují mezi slovenskými soudci, český Nejvyšší soud se vysmál důkazům proti soudci pražského Městského soudu Sotolářovi, který v desítkách případů pozměňoval protokoly o jednání vždy v neprospěch obžalovaných v citlivých kauzách. Doktor Sotolář může soudit dál.
Zatím před českými soudy ještě mohou působit úplatní znalci, kteří jsou schopní ve stejné kauze podat na dvou následujících jednáních soudu dva zcela se vyvracející posudky – a soud, který je poslouchá, nehne ani brvou, namísto toho, aby je na místě diskvalifikoval a podal podnět k trestnímu stíhání za podání nepravdivého znaleckého posudku (Česká znalecká).
Zatím ještě existuje podivný hybrid Kriminalistického ústavu, jehož policejní zaměstnanci podávají jako soukromé osoby na žádost té samé policie před soudy placené znalecké posudky. Nikomu to nepřipadá jako střet zájmů. Nikomu nepřijde zvláštní, že přitom sledují a likvidují potenciální soukromé znalce, kteří by se jim pletli do oboru, stráženého praktikami středověkých cechů.
A že mezi nimi donedávna na vedoucích místech byli i „odborníci“, kteří na požádání StB dodali posudky písma a psacích strojů, které v roce 1988 dostaly do vězení básníka Ivana Jirouse a výtvarníka, dělníka a disidenta Jiřího Tichého, to už nevadí vůbec nikomu (kdysi kapitán VB Miloslav Musil).
Zatím jsou čeští policisté, státní zástupci i soudci beztrestní. Mají politické krytí z nejvyšších míst. Zatím. Ale co až jejich ochránci odejdou? Co kdyby konečně někoho i v české policii napadlo zaměřit se na korupci uvnitř české justice? Jednou, snad, Vichřice i Bouře dorazí za řeku Moravu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
20 komentářů
Už aby to bylo.
Všechno to začalo tím, že Havel v roce 1990 potvrdil ve funkci šmahem všechny soudce (protože jsme tehdy byli jeden stát, tak i ty slovenské). Obávám se, že bez důkladného vyčištění justice (které dnes bude bolet podstatně víc než by bolelo tehdy) se neobejdeme. A patrně ani bez nějakého průběžného dozorování činnosti soudů občany. Podpořil bych i volitelnost prokurátorů a soudců, mohlo by to dostat z funkcí alespoň ty nejproblematičtější osoby.
Očištění justice v Česku? Neblázněte….. . To pak nechtějte slyšet ten řev ve zdejších probruselských médiích. Třeba tady na HP…. Zásah do nezávislé justice! Útok na pilíř (liberální) demokracie! Omezení právního státu! Však na to teď má Brusel nově i páku. Omezení dotací pro státy s deficitem (liberálně) demokratických a právních struktur. Viz. Polsko….
Tedy nechtěl bych žít v Polsku v současnosti, to co tam několik posledních let předvádí ten Kačer : Bůch s námi a zlej pryč.
Co se děje v Polsku je čistě věc Poláků. Do toho se ani my, ani EU nemá co míchat. A ta reforma tamní justice ji opravdu do velké míry očišťuje od starých komunistických kádrů.
Tedy Pavle Liško, vy jste typická husákova generace. Je znát, že normalizace utvářela vaše představy o světě a hlavně „nehas co tě nepálí“. Naopak EU je tady od toho, aby kontolovala a poukazovala na nešvary v eurozóně, a zapalťpámbu za to. V Evropě platí určitá správná pravidla a zákony, která se nesmějí porušovat. Proto v té Evropě jsme, a já jsem tomu rád.
Tedy Bůh – inu, překlep se vloudí občas…
No vubec by nějaký zemětřesení nebylo na škodu .Nebudem si namlouvat,že justice a policie u nás je bez škraloupu do očí bijících ,politici lobisti a spousta lidí ve státní správě.To se vše provalit je s ČR konečná.Jestli jsme fakt v něčem jedničky ,tak v korupci a dnes v pandemii ,prostě žádný troškaři ,ale hlavy?Ty padat nebudou.
Tisíce lidských osudů bez problému ovládá soudcovská grupa.Nikdo na tyto lidi nemůže nikdo je nekontroluje a když se odváží někdo poukázat na jasný trestuhodný zločin,tak to odborně vyšumí.To jsou tisíce kauz zametených pod koberec za miliardy a nic se neděje.Viz.Janoušek a k porovnání bezdomovec 2 rohlíky a hned mu šupli 3 roky a je tam.Za vraždu a znásilnění 6 let jiný za vraždu 16.Zaviněná autonehoda dva mrtví matka v cvokhauzu podmínka pro pana známého doktora autonehoda jeden mrtví 7 let.Prostě jak se pan soudce vyspí a nebo,že by to bylo jinak(korupce -to určitě né v tomto křišťálově čistém státě).Prostě Absurdistán před Slováky smekám.Škoda ,že skončil pan Mgr.Šlachta ten se do boje s větrnými mlýny nebál vlítnout.
Ja to nechapu. Proc nemaji vsichni soudci, policiste, politici povinne kamery, ktere by nahravali a archivovali vsechno, co ti dotycni provadi? A pokud by se prokazalo, ze se o pripadu/politice bavili pri vypnutych kamerach, tak okamzite vyhodit pro hrube poruseni kazne. A uz by se nemohlo stat, ze si nekdo po patnacti letech nevzpomene, komu podkuroval…
1) Pane, Urbane, chapu Vase rozhorceni, ze institucialni spravedlnost nerovna se skutecna spravedlnost. 2) Zpravy z Threemy nakonec k odsouzeni Kocnery za objednavku vrazdy nevedly. Presumpce neviny plati i pro mafiany. Bohuzel. 3) Nesdilim Vase ocekavani, ze se cokoliv zmeni v CR v dusledku deni v SR. 4) To ze predvolaji/predvedou Gaspara k vyslechu, neznamena vubec nic – nemusi byt vysetrovany/souzeny/odsouzeny.
No, uvidíme. Podle zpráv slovenského tisku, byla některým z předvedených sdělena obvinění z dost drsných trestných činů. Jistě ale máte pravdu, že předvedení neznamená výrok o vině. Ale na rozdíl od ČR se na Slovensku něco důležitého v této oblasti děje.
Jenomže, no právě. Sice rovněž kvituji nynější justiční euforii na Slovensku. Ovšem je omyl tvrdit, že by v tom bylo Česko nějak opožděno – naopak, podobné případy (a přepady) se děly před pár lety i u nás.
A ďabel detailu je ostatně uveden ve větě „… Zatímco slovenská prokuratura a policie zasahují mezi slovenskými soudci, český Nejvyšší soud se vysmál důkazům proti soudci pražského Městského soudu Sotolářovi..“.
Jinak řečeno, zásahy policie a prokuratury (u nás st.zástupců) je věc jedna – a ta její činnost pak může úspěšně plnit média o tvrdých zásazích proti podezřelým. Ba dokonce , je lze obvinit a posadit nějaký čas do vyšetřovací vazby. Jak na SLovensku, i u nás.
Ovšem, věc druhá, naprosto rozdílná, je jak tyto případy posoudí soudy a zejména jak posoudí přípustnost předložených důkazů. Nejen tedy soudy prvních instancí, ale pak i ty vyšší a Nejvyšší soudy. A v tom je právě jádro pudla, právě na tom ztroskotalo úsilí většiny velkých případů u nás.
Ovšem dovolím si upozornit ještě na třetí level, a ten je nejvíce devastující. Totiž v takových případech – kdo si potom, na konec dovolí říct „Ta práce policie a státního zastupitelství byla velice kvalitní, dopadla ty pravé pachatele a prokázala jim jejich trestnou činnost – ale potom to špatně rozsoudili na soudech (ať tedy účelově nebo jinak)? Asi nikdo, jak z politiků, elit, ani médií. Všichni pak odkývají, ti soudci přece měli – dle vlastních formálních pravidel pravdu a právo, nic se nestalo, obvinění jsou nevinni a nyní se uradíme jak potrestat a omezit tu otravnou policii a státní zástupce…???
Zda „foukne“ i do Česka“ – tak snad po příštích volbách. Vloni se „pokusilo fouknout“ i v českém parlamentu. Stojí za připomenutí kdo brání rozkrytí zločinů způsobených při privatizaci 92-98 a zajistit aby nebyly promlčeny!
Schůze Poslanecké sněmovny PČR, 836. hlasování, 6. června 2019, 10:40 –
Nezaplacené podniky privatizované v letech 1992 – 1998.
I. konstatuje, že v letech 1992 až 2005 došlo při privatizaci majetku státu k velké řadě excesů, chyb i zločinů, které způsobily České republice a jejím občanům škody na majetku v řádech stovek miliard korun a které vlády České republiky dosud nedořešily a jejich následky neodstranily;
II. žádá vládu, aby zpracovala a navrhla účinnou změnu trestněprávních předpisů tak, aby bylo možné takové zločiny způsobené při privatizaci dále stíhat a potrestat, aby nedošlo k jejich promlčení, včetně posouzení, zda nedošlo v určitém období k situaci, kdy promlčecí doba ani nemohla běžet.
Odpovědí občanům byl žádný hlas PRO od politických stran z období po Listopadu 89. Veřejnoprávní televize v Událostech ČT ze dne 6. 6. 2019, dala tuto zprávu na 14-té místo z 30 zpráv a věnovala jí „celých“ 20 vteřin!
Dnes se, vládnoucí partaj ODS z privatizačního období 1992-1998 do voleb 2021 nabízí převzít odpovědnost a spoléhá na krátkou paměť voličů. Snad proto je dobré připomenout jak její současní protagonisté z ODS brání rozkrytí neřádstev:
12 – proti přijetí usnesení V PS PČR:
Adamec, Bauer, Baxa, Beitl, Janda, Krejza, Kupka, Martinů, Mauricová, Svoboda, Vrecionová, Žáček
6 – Nepřihlášeni k hlasování:
M. Benda; St. Bláha; P. Fiala; M. Němcová; Zb. Staňura; J. Ventruba
5 – Omluvili se:
P. Blažek; J. Černochová; V. Munzar; J. Skopeček; J. Zahradník
Ale to by bylo cizí vměšování! Ne tak v Československu.
Pan Urban si musí uvědomit, že žije ve státě kde je jednoduší beztrestně přepadnout Uřad vlády než vyšetřit někde úhyn ryb. Jistě to panu Urbanovi tenkrát udělalo radost. Možná má co chtěl. Každý kdo ví o nějaké zlodějně, má možnost se obrátit na polici. I Pan Urban.
Na policii i Městské státní zastupitelství v Praze, stejně jako na GIBS, jsem se v minulých dvaceti letech obrátil vícekrát. Podal jsem i dvě trestní oznámení na dodnes poslance a bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a kdysi náměstka Nejvyšší státní zástupkyně Koudelku. Podložená, tuším, že osmi písemnými důkazy, listinami s jejich podpisy, prokazující korupci a podvody za nejméně osm milionů korun. Nikdy jsem nedostal ani odpověď, a když jsem si stěžoval, Vrchní státní zástupkyně Bradáčová mi napsala, že věc nechala prošetřit, nic, že se nestalo a na další dopisy že nebude odpovídat… Léta píši o případech lidí, kteří chtěli věřit v zákon, a oznámili policii korupci na MMR nebo na pražském Magistrátě. Nejenom, že je policie neochránila, ale byli odsouzeni za vymyšlené trestné činy. A paní Bradáčová reagovala na podněty úplně stejně….
Pane Urbane naprosto sdílím Váš názor, sám z vlastní zkušenosti se soudy vím, že záleží na soudci a ne na znění zákona. Však byli přísně selektováni zájemci o studium na právnické fakultě Karlovy University. Bolševici nepotřebovali soudce, kteří by dodržovali znění zákonů a ti tam jsou stále !!!
Hezky zpívá Jaroslav Hutka : „….Paragraf šavle….“
Četl jsem dva vaše předchozí články o vzniku Československa. Jestli byly vaše podání zákonu na obdobně bídné argumentační úrovni jako tyto dva publikované články, vůbec se nedivím tomu, jak to dopadlo.
Pamatuji na článek jednoho soudce někdy v 90. letech, že občané by měli znát „své“ (tj. územně příslušné) soudce, jejich lůbůstky pod., aby tomu přizpůsobili své chování. Čili ne chovat se podle zákonů, ale podle libo(z)vůle „spádových“ soudců. Je mi líto, justice by měla být s to zařídit, aby soudce fungoval naprosto standardně a aby rozsudek byl naprosto identický, bez ohledu na to, kdo kauzu soudí. Asi jako to mají zařízeno např. akreditované analytické laboratoře.