
Jan Urban: Její den už zapadl. Plný, užitečný a dobrý život skončil
KOMENTÁŘ. V roce 2022 nám napsala: „Vzpomněla jsem si na slovenskou báseň s větou váš deň už zapadol. Zkrátka já už do této doby nepatřím. Ani demonstrovat už nemůžu. Jen jsem upletla šálu v ukrajinských barvách pro Ukrajinku, která teď žije u mé přítelkyně v Německu.“ Paní Wilma Abeles Iggersová byla prostě obdivuhodná žena. Zemřela letos, dvacátého čtvrtého února, necelý měsíc před svými 104. narozeninami. Byla to, kromě všeho jiného v jejím úctyhodně bohatém životě, i nejstarší pravidelnou čtenářkou HlídacíPes.org.
Narodila se v roce 1921 jako Wilma Abelesová v Horšovském Týně. Její otec Karel patřil k nejúspěšnějším zemědělským podnikatelům v kraji. Celá rozvětvená židovská rodina mluvila německy i česky a rozhodně podporovala myšlenku nadnárodního Československa. Malá Vilma chodila do německé školky, ale na základní školu už jezdila do nejbližší české školy v Domažlicích.
„Vědomosti, se kterými jsem vyrostla, mám z domažlického gymnázia. Republika nám byla líčena jako ideální a já jsem se s ní úplně ztotožňovala. Prezidenta Masaryka jsem viděla, a stále vidím, jako ideálního člověka.“ Připadalo jí to prý normální. Jenomže pak se v Německu dostal k moci nacismus a Adolf Hitler.
Tři následující roky trvalo, než Karel Abeles přesvědčil všechny z rozsáhlého příbuzenstva, že není na co čekat. Rodina postupně prodala všechen svůj majetek a těsně po Mnichovu v roce 1938 odjelo třicet devět členů rodiny Abelesových a jejich příbuzných do Kanady. Zachránili si život, ale domů se už nikdy nesměli vrátit. Další z milionů středoevropských tragédií dvacátého století, ale jeden z menšího počtu s alespoň částečně šťastným koncem.
Nemůžu myslet na nic jiného…
Její první email přišel do redakce prvního listopadu 2020: „Četla jsem váš článek o Československu, a už nemůžu myslet na nic jiného.“ Začala mimořádně zajímavá a lidská korespondence s neobyčejně pozoruhodnou a vskutku československou osobností. Jen letmý pohled na internet přinesl první obrovské překvapení.
Celý život jsem se snažila informovat o Československu a potom i o České republice. Mnoho věcí mi vadilo, ovšem odsun Němců, nacionalismus, klesající intelektuální úroveň a nakonec i postoj vůči uprchlíkům.
Ta tehdy skoro stoletá žena byla citována ve vědeckých publikacích v řadě zemí. Paní Wilma totiž byla uznávanou historičkou a literární vědkyní. Její práce o Jaroslavu Seifertovi nebo Karlu Krausovi byly přeloženy do několika jazyků, stejně jako její knihy Die Juden in Böhmen und Mähren. Ein historisches Lesebuch (1986) a Women of Prague. Ethnic Diversity and Cultural Change from the Eighteenth Century to the Present (1995).
Při studiu na chicagské univerzitě se seznámila s židovským emigrantem z Hamburku Georgem Iggersem a brzy se vzali. Po dokončení studia se stali aktivisty rodícího se hnutí za občanská práva a zrovnoprávnění černochů.
Odjeli na jih Spojených států a celá padesátá léta tito dva mladí běloši a Židé navíc provokovali jižanské tradicionalisty a rasisty tím, že učili na několika historicky prvních černošských vysokých školách, včetně slavné Philander Smith College v Little Rock, v Arkansasu a několika dalších univerzitách.
V šedesátých letech dvacátého století už byli známí jako aktivisté hnutí za občanská práva a proti válce ve Vietnamu. A nikdy se Wilma v duchu nepřestávala vracet na začátek, do Horšovského Týna a do Československa.
Po pěti letech se odmlčela
Oba se s manželem pokoušeli pronikat bariérami a izolací studené války a železné opony. Organizovali studijní výměny a cestovali i do komunistických zemí, do Polska, Maďarska i Číny. Paní Wilma se snažila o navázání spolupráce s československými historiky a v sedmdesátých a osmdesátých letech i s těmi v disentu.
Zároveň se stále pídila po dalších informacích z československých dějin a snažila se porozumět politickému vývoji v Evropě a u nás. Ještě před necelým rokem jsme ji na její přání propojili s historikem Pavlem Kosatíkem, aby se mohla dozvědět víc.
Psala o tom skromně: „Celý život jsem se snažila informovat o Československu a potom i o České republice. Mnoho věcí mi vadilo, ovšem odsun Němců, nacionalismus, klesající intelektuální úroveň a nakonec i postoj vůči uprchlíkům.“ Těžko se tomu divit, když sama byla z unikátní uprchlické židovské rodiny, jejíchž všech třicet devět členů zachránila jen emigrace do Kanady.
Po roce 1989 jí rodný Horšovský Týn udělil čestné občanství a v roce 2004 jí český ministr zahraničních věcí předal ocenění Gratias agit za její „aktivní přínos česko-německému porozumění a její práci pro zlepšení česko-německo-židovských vztahů“.
Osud vzpomínek, které společně s manželem napsali na přelomu tisíciletí, je doopravdy tak nějak středoevropský. Poprvé vyšly v roce 2002 v Německu. Český překlad vyšel o tři roky později a anglicky kniha vyšla nakonec v roce 2006. A protože to bylo dobré čtení, v roce 2008 kniha vyšla v Číně a v roce 2011 i ve Španělsku.
Paní Wilma, jak jsme jí říkali, se po téměř pěti letech vzájemné korespondence navždy odmlčela. I když se pohybovala už jenom s chodítkem a hodně špatně slyšela, sledovala pozorně a se znepokojením vše, co se ve světě dělo, včetně situace ve Spojených státech.
Zároveň se stále pídila po dalších informacích z československých dějin a snažila se porozumět politickému vývoji v Evropě a u nás. Ještě před necelým rokem jsme ji na její přání propojili s historikem Pavlem Kosatíkem, aby se mohla dozvědět víc.
Kdykoli psala, zmiňovala se o návštěvách, které za ní přicházely, nikdy se nenudila. Žila plný, užitečný a dobrý život. Chtělo by se napsat i dlouhý, ale v jejím případě ne dost na to, aby odcházela s pocitem, že už se víc dozvědět nemůže.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Investor Brůna: Spálil se Berger, Baroš i Vaclík. Češi milují hazard, i v investování

Investor Brůna: Bydlení sociálně slabých není na investici, ale na krach
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Silný příběh o propojení lidí dobré vůle, což je pak základem zdravě přemýšlející a funkční občanské společnosti , která je následně přirozenou obranou proti všem pokusům všech diktátorů i polo-diktátorů usurpovat si nejen společnost, ale i právo . Nezávislá média a občanská odvaha , kde je eticko-morální kodex spolu s nestranností a empatií k bědám těch „posledních“ z posledních jedinou nadějí, jak držet prapor civilizace vztyčený a vlající. To nás rozlišuje od zvířecích říší. Tím jsme lidská společnost.
Ota Pavel v jedné své knížce vzpomínal na početné příbuzenstvo z jižních Čech – úspěšné statkáře. A na to, jak se jeho rodiče divili, že selští příbuzní zbytečně panikaří, když ještě před WW2 všechno prodali, emigrovali do Kanady a sestřenka Vilma, kultivovaná dívka, která si v Kanadě zpočátku vydělávala jako dojička, později úspěšně vystudovala VŠ a udělala za mořem kariéru.
Vážená paní,
byli bychom Vám nesmírně vděční, kdybychom od Vás mohli dostat přesnější citaci nebo alespoň jméno té knihy. Něco tak dojemného se stane málokdy.
Tu paní jsem neznal,ale
není dobré připomínat aktivity podporující černochy.To vedlo k BLM a to až k jejich heslu : „Na životech bělochů nezáleží!“ (autor žvástu byla prof.Goppalová a univerzita se za ni postavila).
Není také dobré připomínat a obhajovat protestování proti válce ve Vietnamu.To byla dýka do zad válečnému úsilí USA .
Ale kdo se dožije 104 let ,ten už jen z toho důvodu zasluhuje úctu.