Jahjá Sinvár. Foto: Profimedia

Jan Urban: Je jedno, kdo nahradí zabitého Jahjá Sinvára. Hamás bude na ústupu

Napsal/a Jan Urban 23. října 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Smrt vůdce teroristického hnutí Hamás Jahjá Sinvára (1962–2024) otevírá řadu možností jak pro ukončení, tak i pro další eskalaci konfliktu na Blízkém východě. Hodně napoví už volba Sinvárova nástupce na pozici válečného vůdce Hamásu. Část jeho takzvaného politbyra, které tradičně tuto volbu zajišťuje, žije dlouhodobě v exilu a bez osobních vazeb na vojenské velitele v pásmu Gazy údajně postupně ztrácí vliv. Největší šance se proto dávají Sinvárovu mladšímu bratru Mohamedovi, který patří mezi nejzkušenější a nejradikálnější vojenské velitele Hamásu v pásmu Gazy.

Diplomatické náznaky, především ze Spojených států, pracují i s možností, že smrt Jahjá Sinvára by mohla otevřít možnost pro uzavření příměří a propuštění rukojmí. Zbožná přání Západu ale na Blízkém východě znamenají jen velmi málo.

Bratr Jahjá Sinvára Mohamed, narozený v roce 1975, vstoupil do guerillových jednotek Brigád Ezedína Al Kasám v Gaze v pouhých šestnácti letech. Záhy byl několik let vězněn za prokázané vraždy a teroristické útoky a ve svých čtyřiadvaceti letech se stal jedním z nejvyšších vojenských velitelů Hamásu.

Jeho brutalita a velitelské schopnosti z něj ještě před rokem 2022 udělaly cíl šesti pokusů izraelské armády o jeho likvidaci. Hamás v roce 2014 raději rozšířil informaci o jeho smrti a Mohamed se na dlouhou dobu ukryl v komplexu podzemních tunelů pod Gazou.

Za rok bojů už přišel Hamás zhruba o polovinu bojových skupin a většinu svých podzemních dílen na výrobu a opravu zbraní.

V roce 2023 vypsal Izrael na jeho hlavu odměnu tři sta tisíc dolarů. Patří zcela určitě mezi nejradikálnější a nejfanatičtější představitele Hamásu a jeho zvolení by znamenalo jen další sbližování Hamásu s Iránem.

Málo nadějí na změnu

Další dva kandidáti na místo vůdce Hamásu, Chálid Mašal a Chálil al Hajjá, mají pro tuto chvíli nevýhodu v tom, že patří k politickému a ne k vojenskému křídlu hnutí. Vojenské křídlo Hamásu se zatím nikdy v minulosti nepodřizovalo politickému velení a neplnilo žádné jeho rozkazy.

Je proto otázkou, zda se v uvažování o vedení Hamásu vůbec někdo pokusí uklidnit emoce vzbuzené „mučednickou smrtí“ staršího z bratrů Sinvárových. Už první reakce nedávají mnoho nadějí na změnu – podmínky pro propuštění zbývající stovky izraelských rukojmí zůstávají stále stejné: úplné stažení všech izraelských jednotek z pásma Gazy a formální ukončení války.

Na nic takového Izrael, a především jeho premiér Benjamin Netanyahu, přistoupit nemohou. I při vědomí slavné poučky zavražděného izraelského premiéra Jischaka Rabina, podle které se nikdy nesmí zapomínat, že mír se vždy podepisuje s nepřítelem a ne s přítelem, je současná situace v řadě aspektů odlišná.

Hamas je v očích Izraele teroristická organizace, která nemůže v žádném ohledu být představitelem státnosti. V pásmu Gazy se dostala k moci v důsledku několikadenní brutální občanské války v roce 2007, kdy vyvraždila všechny představitele oficiální Palestinské samosprávy, kromě těch, kterým se podařilo uprchnout.

Pro co největší propagandistický účinek bylo tehdy několik desítek zajatých představitelů zvolených úřadů shazováno ze střech osmipatrových budov v Gaze.

Ani jeden z předpokladů…

Pro Izrael je přijetí podmínek Hamásu nemyslitelné. Především by to dovolilo současnému mimořádně zkušenému vojenskému velení Hamásu v průběhu několika málo let v tichosti znovuvystavět a vycvičit vojenské síly – a takovou hrozbu nelze připustit.

Pro Izrael je navíc z důvodů obrany životně důležité zabránit znovuvybudování sítě tunelů pod hranicemi s Egyptem, která při slepotě egyptských zpravodajských služeb a OSN dovolila v minulých letech vybudovat vojenskou sílu Hamásu. Válečným cílem Izraele je tedy obsazení a kontrola celé hranice mezi Egyptem a pásmem Gazy, v úzkém pásmu terénu nazývaném Philadelphi corridor.

Izraelská armáda navíc postupně a zjevně stále úspěšněji eroduje bojové schopnosti Hamásu v pásmu Gazy. Podařilo se jí rozdělit severní a jižní část novým pásmem pod kontrolou svých jednotek. Podle dostupných informací se jí daří ničit i poslední zbývající tunely spojující sever a jih, což by s konečnou platností znemožnilo zásobování a přesuny bojových skupin Hamásu mezi severní a jižní částí pásma Gazy.

Bez ohledu na to, kdo nastoupí na místo Jahjá Sinvára, Hamás bude na ústupu. Za rok bojů už přišel zhruba o polovinu bojových skupin a většinu svých podzemních dílen na výrobu a opravu zbraní.

Nesplnil se ani jeden z předpokladů, kterými vůdci Hamásu odůvodňovali zahájení konfliktu s Izraelem, zahájeném v říjnu loňského roku teroristickým vpádem z pásma Gazy, vraždami stovek civilistů a odvlečením více než stovky rukojmí.

Nenastal rozklad izraelského politického systému. Izraelská armáda, politické vedení i společnost se nezalekly jistě tragických ztrát mezi civilním obyvatelstvem v pásmu Gazy, které Hamás vědomě a cíleně používá od začátku jako živé štíty. Nepomohlo ani zapojení proíránských sil Hizballáhu v Libanonu, ani jemenských Hútíů.

Hamás zatím udržuje teroristickou kontrolu nad pásmem Gazy a jeho obyvateli. Neexistuje nikdo, kdo by se tam odvážil navrhovat jakékoliv jiné řešení a hledání cesty k míru. To všechno, zdálo by se, nahrává tvrdé linii izraelského vedení.

Proti tomu stojí palestinská politika, kultura mučednictví a neblahé dědictví desítek let opomíjeného školství pod kontrolou UNRWA. Několik generací palestinských dětí vyrůstá s představou, že mučednická smrt je hodná obdivu. A to je problém, který, naneštěstí pro mír na Blízkém východě i pro Izrael, nedává velkou naději.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)