Prezident Václav Havel v červnu 1990. Foto: Profimedia

Jan Urban: Jak jsem šéfoval Občanskému fóru

Napsal/a Jan Urban 2. února 2025
FacebookXPocketE-mail

Spoluzakladatel, mluvčí a lídr Občanského fóra, novinář, pedagog, disident a signatář Charty 77 Jan Urban před 35 lety nahradil v čele Občanského fóra Petra Pitharta. S jediným úkolem – vyhrát za pět měsíců svobodné volby. Svůj úkol splnil a odešel z politiky. V nové knize České průšvihy 1989–2024 poprvé otevřeně popisuje dění tehdejších měsíců, ve kterých se rodila současnost České republiky.

Desátého prosince 1989 oznámil autor těchto řádek několika nejbližším spolupracovníkům, že nesouhlasí s kandidaturou Václava Havla na prezidenta republiky, protože delegitimizuje OF a Verejnosť proti násiliu a zničí poslední šance na skutečnou změnu režimu.

Odmítl se nechat v OF zaměstnat a chtěl odejít, ale nechal se přemluvit, aby alespoň „pomohl dovést zemi k prvním demokratickým volbám“. Zůstal s tím, že odejde den po volbách – a byla to chyba. V politice člověk nemůže být jen napůl, stejně jako neexistuje poloviční těhotenství.

Poslední čtyři a půl měsíce před červnovými volbami přes neveřejný hluboký nesouhlas s jednáním prezidenta dokonce paralyzované Občanské fórum formálně vedl. Odešel, jak slíbil, večer po vyhraných volbách. Nikdy nepřijal žádnou z nabízených funkcí. Sedm měsíců neplacené práce pro OF bylo při odchodu do důchodu označeno za dobu bez zaměstnání a musel je proto napracovat.

Po vyhlášení výsledků voleb autor prostě odešel. Prvního července 1990 nastoupil jako redaktor do Lidových novin. Zástupce šéfredaktora Rudolf Zeman mu při podpisu pracovní smlouvy se sklopenýma očima sdělil, že „bylo rozhodnuto“, že nemůže psát o domácí politice…

Cáry z „něžné revoluce“

Už v druhé polovině prosince 1989 přijel ze Švýcarska do Prahy uznávaný ekonom a tvář pokusů o reformy z šedesátých let, profesor Ota Šik. Neusiloval o žádnou funkci. Naopak nabízel stáže světových kapacit v privatizačních strategiích u nás, stejně jako stáže pro naše ekonomy na nejlepších světových univerzitách a v největších bankách. Na Hradě ani u Klause světoznámý odborník nepochodil.


Text, který čtete, je ukázkou z nové knihy HlídacíPes.org

České průšvihy 1989–2024. Pořiďte si ji!

Publikace mapuje fatální selhání české polistopadové politické elity.


Když na přelomu roku odjížděl domů do Sankt Gallen, při večeři na rozloučenou se smutkem shrnoval: „Tohle dopadne špatně. Klaus a jeho parta nikdy neřídili ani parník a o komplexnosti řízení hospodářství při odchodu od státního vlastnictví nevědí nic. Mají načtenou jen ideologii a navíc nulovou sociální inteligenci. Rozbijí stát, prošustrují stovky miliard a ekonomiku na léta zabrzdí.“ Měl pravdu. Jen o pár let později to potvrdil legendární výrok ministra spravedlnosti a předsedy ODA Jana Kalvody, který při jednání vlády Václavu Klausovi ve vzrušené výměně vmetl: „Vy nejste ekonom. Vy jste účetní.“

Pár týdnů od jejího začátku zbyly z „něžné revoluce“ jen cáry. Nikdy se nezmohla na jednotnou koncepci a strategii postupu. Nikdy se nezmohla na prosazování politiky spravedlnosti. Politika se oddělila nejen od ekonomiky, ale i od otázek bezpečnosti. V chaosu vzniklo několik nespolupracujících mocenských center a izolovaný Hrad, který je měl všechny spojovat, si na samém počátku ve svojí odloučenosti dokonce několik nejdůležitějších měsíců nezodpovědně liboval.

Přebírám Občanské fórum

Na přelomu ledna a února 1990 kolektivní vedení Občanského fóra požádalo autora tohoto textu, aby po Petru Pithartovi převzal onu podivnou funkci představitele OF a stal se jeho tváří. Všichni si uvědomovali bezvýchodnost situace. Z prezidenta se stala neřízená střela, která sice na svých zahraničních cestách oslňovala svět, ale doma se dostávala do konfliktů s poslanci federálního parlamentu a národních rad.


3. února 1990

Účastníci čtvrtého sněmu KC OF opět ostře kritizovali »kabinetní« způsob projednávání volebního zákona a politické kompromisy, k nimž se vedení Občanského fóra uchýlilo. Předmětem kritiky se rovněž stalo nedemokratické počínání KC OF: Petr Kučera sdělil sněmu zatím utajovanou skutečnost, že Petr Pithart odchází z vedení OF a v nejbližších dnech bude jmenován předsedou české vlády. Za projevu všeobecné nevole pak oznámil, že na jeho místo v čele KC OF nastoupí Jan Urban, kterého doporučují a podporují prezident Václav Havel, Petr Pithart a někteří další členové rady KC OF.

Zdroj: http://www.89.usd.cas.cz/cs/1990.html 


Slovensko se prezidenta přes tři osudové první měsíce vůbec nedočkalo a politicky se dostávalo do volného pádu. Národní vlády a vláda federální měly naprosto rozdílné představy o ekonomické reformě a jejím vysvětlování a prosazování.

Alarmující byla z pohledu Fóra nečinnost ministra vnitra při likvidaci komunistické Státní bezpečnosti. Občanské komise znovu a znovu vyjadřovaly své rozhořčení nejen nad blokováním změn, ale i nad přítomností bývalého šéfa Státní bezpečnosti Alojze Lorence v sekretariátu ministra Rudolfa Sachera. Ten tvrdil, že ho jen chce mít u sebe „pod kontrolou“.

Vztahy s prezidentem byly na bodu mrazu. Abychom zajistili alespoň minimální výměnu informací s Hradem, setkávali jsme se občas tajně s prezidentovým mluvčím Michalem Žantovským v soukromém bytě. Jediné východisko, které zbylo pro OF, bylo v tak beznadějné situaci zatnout zuby, nepřidělávat konflikty a dovést zemi k volbám.

Hluboký příkop nedůvěry

Mezi Hradem a Špalíčkem se velmi rychle vytvořil příklop hluboké nedůvěry. Tušili jsme, že je nám řada informací a rozhodnutí zatajována, ale nerozuměli jsme proč. Prezident se mezi svými zahraničními cestami odmítal sejít a o problémech diskutovat. Vlády a parlamenty byly zavaleny vlastní rutinou, a tak nebyl nikdo, kdo by byť jen uvažoval o tom, kam vlastně chceme dojít.

OF se sice pokoušelo organizovat pravidelné společné konzultace se všemi „svými“ ministry a Hradem, ale těm se Václav Havel úspěšně vyhýbal a vždy za sebe poslal nějakého náhradníka, nejčastěji mlčícího Jiřího Křižana. Podobně reagovala i řada ministrů. Koordinovat se tak nedalo už vůbec nic. Vedení OF se proto soustřeďovalo stále více na provoz hnutí, organizování krajských struktur a hlavně na přípravu kandidátek do voleb.

Obrovskou práci při tom odváděl především Petr Kučera a Vojtěch Sedláček. Při přípravě kampaně pak vynikali Ivan Gabal, Vladimír Železný a Jana Ryšlinková. Většina z nás jasně cítila, že existovaly lepší cesty, které jsme hned na začátku minuly, ale jako momentálně nejlepší se zdálo vyhýbat se konfliktům a vše ostatní přesunout až za volby.

Ve dvou případech se to nepodařilo. Od začátku února bylo zjevné, že se bez politické dohody řítíme do zásadního konfliktu ohledně tempa hospodářských reforem. Ani prezidentovi, ani Václavu Klausovi nedocházelo, že bez dohody s republikovými vládami se z bezpodmínečně nutných ekonomických reforem stane politická aréna, výhodná pouze pro populisty.

Bez spolupráce s vládami obou republik nebylo možné zajistit ani podporu v národních radách, což bylo zvláště na Slovensku životně důležité. Na společných jednáních OF a VPN slovenští sociologové přesvědčivě prokázali, že „revoluční“ nadšení lidí a podpora razantních ekonomických kroků vytrvá nanejvýše deset měsíců.

Uražený prezident Havel

Bylo tedy nutné pokusit se přesvědčit Václava Havla o nutnosti politicky vést všechny tři vlády ke shodě na co nejrychlejším postupu reforem. Prezident se odmítl sejít. VPN proto poslala do Prahy svoje nejsilnější zastoupení a společně s OF požádali prezidenta o schůzku. Opět odmítl a povolil až po telefonickém ultimátu, že připravené společné stanovisko OF a VPN bude okamžitě zveřejněno i s informací, že prezident o něm odmítl jednat.

Zjevně uražený prezident přijal delegaci obou rozhodujících politických sil v zemi pouze v předpokoji a ještě snesl přečtení společného stanoviska, vyzývajícího ke společnému a rychlému postupu reforem před televizními kamerami. Jeho následný nazlobený monolog o panikářích a politických prioritách někteří zástupci „vůdčích hnutí revoluce“ museli po odchodu novinářů vyslechnout vsedě na opěradlech několika křesel v předpokoji, protože prezident delegaci ani nepozval dál. Potřebnou společnou strategii se nikdy nepodařilo najít.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)