Protest odpůrců tehdejšího prezidenta Václava Klause (Praha, 2009). Foto: Profimedia

Jan Urban: Češi, mistři patetického a naivního rusofilství

Napsal/a Jan Urban 16. března 2022
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Zlom v evropských dějinách – tak označil současnou ruskou agresi proti Ukrajině poslední summit představitelů Evropské unie ve Versailles. V žádném případě nejde o přehánění. Dohody o stabilitě státních hranic v Evropě podepsané v Helsinkách v roce 1975 představiteli 33 států, záruky velmocí dané Ukrajině výměnou za zřeknutí se jaderných zbraní, nemluvě o Chartě OSN, to všechno Rusko na rozkaz Vladimíra Putina shodilo ze stolu.

Od této chvíle si chce Rusko pravidla i hranice určovat podle svého a bez ohledu na „západnické“ představy o mezinárodním právu. Ruští „teoretici“ už ve státní televizi měsíce prohlašují, že hranice Ruska z roku 1918 jsou nespravedlivé a nepřijatelné, a bude-li třeba, „tentokrát se v Berlíně nezastavíme“.

Pro české a slovenské dějiny platí konstatování o zlomové důležitosti této války dvojnásob. Kromě balkánského pravoslaví totiž nikde v Evropě neexistuje tak patetické, naivní, nepravdivé a vymyšlené rusofilství jako u nás.

Rusofilství, které se už od začátků české a slovenské politizace národních obrození v 19. století stalo součástí kultury a především národovecké politiky a které svojí iracionálností a nevzdělaností ovlivňuje české i slovenské společenství i po dvou stoletích.

Hlava potlačených národů

Všichni čeští buditelé vystudovali a psali německy. Slovenští zase maďarsky. Byli to bez výjimky lidé slova, romantičtí intelektuálové, kteří si svět a budoucnost vymýšleli, protože vše, co bylo v minulosti, vnímali jako nespravedlivé a nedokonalé.

Vlastní zkušenost s německým či maďarským útlakem nadřadili nade vše ostatní a udělali ji východiskem monotematické „národní politiky“. Nedokázali přijmout a zpracovat ani mnohem bližší polskou, stejně slovanskou zkušenost s primitivností ruského samoděržaví.

Na začátku 19. století vyšli z představ o slabosti Rakouska, potvrzené státním bankrotem v roce 1811. Nevnímali myšlenky občanství a demokracie hlásané francouzskou revolucí, ale o to více se obávali „světovládné tyranie Napoleonovy“, jak to popsal Palacký.

Idealizované Rusko se podle něj „stavělo v hlavu potlačených národů… Naděje na zachránění národa, k národnímu sebevědomí sotva se probudivšího, obracely se na Rusko.“

Vyvrcholením této slepoty většiny české politiky byla nevšímavost a nepoučení se z brutálního potlačení polského povstání v letech 1863-4. Několik desítek tisíc padlých Poláků, více než tisíc popravených, téměř čtyřicet tisíc odsouzených na nucené práce, desítky vypálených vesnic, zničené kulturní památky.

O pouhé tři roky později Rusko okupovalo i zbytek Polska a rozdělilo ho do dvaceti ruských gubernií. Ve stejném roce 1867 jely do Ruska špičky českého „národního života“ na národopisnou výstavu a všeslovanský sjezd a v Carském Selu nedaleko Petrohradu se sešly i s carem Alexandrem II a jeho rodinou.

Zbabělá česká strategie

Vrcholem nevkusu a politické slepoty pak bylo vystoupení Františka Ladislava Riegra na slavnostním obědě v Sokolnikách, kde před osmi stovkami hostů ve své řeči o polském povstání prohlásil:

„Můj otcovský přítel Palacký i já v té době, kdy celá Evropa, kdy všichni národové západní proti Rusům prohlašovali se, osvědčujíce své sympatie pro toto povstání: tu my jsme směle vyřknuli, že počínání Polákův pokládáme za neštěstí … stáli jsme stranou a chtěli jsme souditi spravedlivě jednomu i druhému… Jestliže boj mezi Rusy i Poláky déle trvati bude a má-li v těchto bojích býti boj o existenci národní, kdož za to ručí, že Poláci svým časem nepovolají Němce dospěvší k jednotě a veliké moci válečné proti Rusům na pomoc?“

A designovaný „Otec národa“ František Palacký po návratu do Prahy osvětlil zbabělou českou strategii takto:

„My v tichosti jen zatím postupme a dozrajme, aby v čas, kde cizí ruce nám na hrdlo sáhly, Slované, co obr se jevili, jehož netušené síly a velikosti vrah se lekne. Tedy v tichosti k jednotě, světlu a síle“.

V „tichosti“ dospěli jsme k rozbití multietnického soustátí, nepřátelství všech sousedů, holocaustu a komunismu, etnickým očistám a lásce „se Sovětským svazem na věčné časy“.

Čeští i slovenští rusofilové si ve své slepotě nedokázali představit, že diktatura, a samoděržaví ničím jiným než diktaturou nebylo, se k nám vždy bude chovat stejně jako k vlastním potlačeným a dobytým národům, Polákům, Estoncům, Litevcům, Lotyšům, Finům, Rumunům nebo dnes Ukrajincům.

Náprava obrozenecké slepoty

Rusofilská iluze českých a slovenských buditelů přešla přes Karla Kramáře až k otevřené kolaboraci s diktaturou v podání Edvarda Beneše a československých komunistů a jen slovně pravicových či levicových postkomunistů dneška.

A dokud v českém a slovenském veřejném prostoru a diskuzi nezakotví ověřené historické poznání, že Rusko nikdy ve své historii nepodporovalo v Evropě principy demokracie, právního státu a lidských práv, nebude náprava oné obrozenecké slepoty možná.

Dnes se, tváří v tvář další agresi ruského samoděržaví proti Ukrajině, možná objevuje šance na to, že se naše společenství zbaví obrozenecké naivity 19. století.

Dnes sedí představitelé Čechů a Slováků u stejného evropského stolu ve Versailles a jednají spolu s ostatními členskými zeměmi EU o budoucnosti Evropy. Ještě nikdy v dějinách neměly naše hlasy takovou váhu a důležitost.

Co na to někdejší čeští a slovenští „vlastenci“, požadující ještě nedávno vystoupení z Evropské unie a NATO, hlásající udržení české koruny za každou cenu či demonstrující proti radaru v Brdech?

Nová kniha HlídacíPes.org

Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.

Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.

Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.

Více o knizePořídit knihu
QR kód
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)