Jan Urban: Běžte k volbám, mladí Češi. Senioři totiž určitě volit půjdou
Není normální, když dnes skoro třetina mladých vůbec necítí potřebu být ve společnosti slyšet ve chvíli, kdy je politická reprezentace tak nezodpovědná a zkorumpovaná, že rozhazuje jejich budoucnost. Ještě ale mají šanci. Ještě máte šanci: musíte se naštvat a tvrdě trvat na svém. Naštvěte se! A běžte volit…
Je jim mezi osmnácti a čtyřiadvaceti. Nezažili komunismus a vůbec jim to nechybí. Cokoliv bylo před nimi a chytrými telefony, je pro ně temná, primitivní a nezajímavá historie. Platí chytrými hodinkami a ví všechno o světě zábavy, sportu a celebrit, protože jsou online na telefonu čtyřiadvacet hodin denně. Je jich přes 650 tisíc. Šest set padesát tisíc voličů. Jenže…
V průzkumu České rady dětí a mládeže (ČRDM) provedeném před minulými parlamentními volbami v roce 2017 celá třetina z nich uvedla, že za tři roky bude žít spíše v cizině než v České republice. Každý šestý o tom byl přesvědčen. Trochu drsná statistika.
Velká část z nich také proto k volbám nakonec vůbec nešla. A zřejmě nepůjde ani letos. Že prý „politika je svinstvo“ a „volby jsou jen politika“, a proto – citát z novějšího, loňského průzkumu provedeného opět ČRDM – „volby jsou jen ztráta času“. Možná to zní rozhodně, ale co se trochu podívat na něco tak legračního, jako je právě statistika?
Dřív, než bude pozdě
Letos se očekávají těsné volební výsledky – podobné třeba těm v roce 2013. Vítěz, kterým tehdy byla sociální demokracie, získal 1 016 829 hlasů. Druhé, tehdy nové a slibné ANO, získalo 927 240. Rozdíl nějakých devadesát tisíc hlasů. Jenom.
Měli byste proto, vy mladí, slyšet, že těch několik set tisíc „zbytečných“ hlasů, těch, co možná máte v úmyslu zahodit, může vyhrát nebo prohrát volby… Kdy jindy se chcete naštvat a něco udělat pro sebe?
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Můžete se nestarat o ostudného prezidenta a nedůvěryhodnou vládu a můžete nevěřit politickým stranám, které před volbami rozdají, co jde, a slíbí desetkrát víc. Ale co kdybyste se začali zajímat o vaše potřeby a vaši budoucnost? Dřív, než bude pozdě?
Protože, ať se vám to líbí nebo ne, a ať to chcete nebo ne, to, co se děje dnes, ovlivňuje především vás, vaše šance na slušný život. A věřte nebo ne, všichni zestárnete, a někde po cestě přijde chvíle, kdy vás začnou zajímat tak hloupé věci, jako jsou penze či zdravotní pojištění…
Za těch předlouhých více než třicet let od komunismu se česká politika pro samé řeči nezmohla ani na vystavění stabilního penzijního systému. Prošustrovala a rozkradla stovky miliard z privatizace státního majetku, které ho měly nastartovat. A teď začíná panikařit, že při rostoucím počtu penzistů se dnešní penzijní systém do třiceti let zhroutí. To znamená, že na tuhle generaci nic nezbude a budou se muset protloukat sami. Zajímá je to?
Stačí se trochu rozhlédnout. Senioři v penzijním věku nadprůměrně volí strany, které před volbami rozdávají právě penzistům – a těžko jim to vyčítat. Absolutní většinu dříve narozených už prostě nezajímá, co bude za třicet let. Žijí dneškem, možná s perspektivou zbývajících několika málo let. Mnozí z nich navíc počítají každou stokorunu, a tak budou vděčně hlasovat pro kohokoliv, kdo jim těch pár stovek před volbami přidá. Ti k volbám určitě přijdou.
Zaplatí to dnešní mladí
Česká politika dokázala po roce 1989 prošustrovat biliony korun – tedy tisíce miliard, jak říká pan premiér. Zaplatí to především dnešní mladí. Dávno předtím, než se narodili, v roce 1993, byl státní dluh necelých sto padesát devět miliard. O třicet let později, v roce 2023, už bude vyšší než tři biliony. Je jasné, kdo to bude splácet.
Problémy přitom budou spíše narůstat a s nimi i politický vliv lhářů, populistů a fašistů všech barev. Vždycky to tak bylo. Mladí možná zatím v míře větší než malé kašlou na minulost, ale ta obsahuje ještě jedno statisticky podchytitelné varování. Ti, kdo vyvolávají strach a straší nepřítelem, nikdy nakonec neumějí přinést řešení – jen konflikt. A ten vždycky jako první odnesou mladí, kteří se nebránili včas.
Je přirozené, že ještě nežila mladá generace, která by si o starších nemyslela, že jsou zpátečničtí a neschopní chápat „novou dobu“. A nikdy ani nežila generace rodičů, která by si ve stejné chvíli o „mladých“ nemyslela, že si nedokáží ničeho vážit, hlavně, když se mají kde bavit. Čas od času ten generační předěl prostě zabolí. Je to normální.
To, co není normální, je, když dnes skoro třetina mladých vůbec necítí potřebu být ve společnosti slyšet ve chvíli, kdy je politická reprezentace tak nezodpovědná a zkorumpovaná, že rozhazuje jejich budoucnost. Ještě ale mají šanci. Ještě máte šanci: musíte se naštvat a tvrdě trvat na svém. Naštvěte se! A běžte volit…
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
…mladí jdou k volbám napoprvé, většinou ze zvědavosti, pak zjistí, že se nestalo, co si přáli – z forbesu nevypadla výhra a tak se následujících 15 let soustředí na své osobní zájmy a hédonistická prožívání všeho možného…následně, až se ( jestli se ) vdají a ožení a získají potomka, najednou se kdesi v útrobách ozve první záblesk odpovědnosti, jež i posléze vyklíčí v účast ve volbách….tato mládež od 22 do 35 je později socialisovaná, pozdě dostudují, pozdě se začínají starat sami o sebe, pozdě, ne-li vůbec, přijímají reálie života v českém kotlíku za své, Bůh suď, zda je to dobré, či ne, ale jejich budoucnost budou diktovat staří řkouc: my chceme vyšší důchody !!!…a že na ně mladí nebudou mít je nasnadě, mladí budou skákat, jak budou staří pískat, protože ONI jsou silný elektorát a vydělávat na důchody budou mladí v režii starých…ách jó….
Pokud vím, tak mezi mladými jde hlas, že volby nemohou nic změnit, protože výsledek je předem dán. Viděli to tak třeba v těch USA a snad do jisté míry i v Německu. Tak proč by se namáhali?
Tak tak mladí,jděte k volbám a tvrdě trvejte na svém!!!
A na čem jako?
Ještě je čas! JDĚTE K VOLBÁM!!! 🙁
Přijde mi, že v tomto punktu p. Urban nenabízí žádné řešení. Kdo je ta česká politika, která od roku 1989 prošustrovala biliony? Z největší části ODS, ČSSD a lidovci. A koho mají jít mladí lidé volit? Tytéž strany? Přišlo by mi logičtější, kdyby vyzýval, aby volili nějaké konkrétní strany, třeba ty, co ještě v parlamentu nebyly, jako reálnou změnu, nebo aby sami šli do politiky tu změnu provést. Ale zase, asi ne každá politika nás spasí. Elektroauta a transgender mají poměrně malý potenciál snižovat dluhy.
Biliony prošutstrovali podržtašky z ano, a to proto, že ty biliony vylily do kanálu zcela zbytečně.
Myslím, že dotyčný mluvil o bilionech před r. 2013. Poté to už jasně jde za Babišem.
Nikdo nebude nic splácet!!!! Kapitalismus na rozdíl od socialismu jede na dluh dlouhá desetiletí a nikdo ještě svůj dluh nesplatil. Mladí nebudou nic splácet, protože to není možné. Tento státní dluh bude buď narůstat nebo se malinko zmenšovat ale nikdy se nesplatí. Soudruh Urban opět lže, jako obyvkle.
Máš tam chybu, ze sněmovny vypadlý komouši. Kapitalismus tady leda dlouhá desetiletí splácí dluhy, které socialismus způsobil, že nechal zastarat dříve vyspělý československý průmysl, nechal shnít infrastrukturu a totálně zdevastoval československé životní prostředí. O dluzích socialismu na lidských životech a zdraví nemluvě.
Problém je, že řada kvalitních podniků byla zlikvidována v souvislosti s naším vstupem do EU. Např. cukrovary, textilky apod.
ale jděte, textilky skončili v celé Evropě, asijské konkurenci žádné evropské textilky konkurovat svými cenami nemohou. Např. v Itálii, kde situaci dobře znám začaly textilky krachovat z tohoto důvodu již na začátku 90-tých let. Cukru se u nás díky novým technologiím vyrábí stejně jako před vstupem do EU a stejně jako v roce 89, doporučuji vám exkurzi např. v cukrovaru Dobrovice, který je asi největší v ČR.
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cukru-se-v-cesku-vyrobilo-nejvic-za-30-let-stat-se-chysta-na/r~fa8fce2499fa11e7a7fc0025900fea04/
Řada textilek byla převedena do německých rukou a Němci je nechali záměrně zkrachovat. Italové získali v Brně Mosilanu a v Kraslicích Sametex a obě továrny si stojí dobře.
Pokud se týká toho cukru: EU nám drasticky omezila výrobu, byť dočasně, a to vedlo ke krachu řady cukrovarů (protože jejich produkce byla nad kvóty EU). Současný stav (který citujete) jen ukazuje, že toto omezení bylo naprosto špatné, ekonomicky zcela nesmyslné, a skutečně šlo jen o alespoň dočasné zničení výroby cukru u nás a nic jiného.
Na to si stěžuj u hradního čučkaře, který coby premiér neblahé paměti při vyjednávání o vstupu do eu odkýval každý nesmysl. Každopádně platí, že čs. hospodářství zlikvidovali komouši.
Pan Urban – důchodce .
Nepodceňujte se !!!!!!
To, že mladí lidé nechodí příliš k volbám je jevem spíše tradičním, nežli něčím novým. A v zemi, kde je nadávání na systém a současně neochota se jakkoli angažovat (byť jen tím, že jdu volit) dlouholetým koloritem, se mnoho nezmění ani do budoucna.
Nezarážel bych další mezigenerační klín do již tak rozhádané společnosti, chovali bychom se totiž stejně, jako pan Babiš. Ten z toho ale těží politické body podle antickému mechanismu „rozděl a panuj.“ Pokud se okolo sebe podívám, nepamatuji si, že by mezigenerační nevraživost někdy dosahovala nynějších rozměrů. Tedy běžný mezigenerační spor zde byl vždy a vždy bude, což je prostě dáno rozdílnými prioritami lidí různých věkových skupin, ale dnešní stav je opravdu vyhrocený více, než je normální a přirozené.
Abych se ale vrátil k tématu článku, není náhodou malá účast lidí z nízkých věkových skupin u voleb především dluhem nás, tedy jejich rodičů? To, že se člověk, který čerstvě dosáhl voličského věku v politice neorientuje, je logické. To, že proto nejde k volbám (a samozřejmě také pro pocit, že stejně nic nezmění a ani výsledek se ho nebude příliš dotýkat), je především dluhem jeho rodiny.
Současně mu také chybí strana, která by zastupovala jeho zájmy. ANO spolu se socialisty sází na starší věkové skupiny a rozdává jim předvolební dárečky jako na běžícím pásu. Co se týká střední třídy a podnikatelů, ti mají na výběr z konzervativních stran, které budou preferovat politiku vyhovující právě této skupině. Extrémisté mají své Okamury, Volné a podobně. Co se týká mladé generace, tak tu může oslovit možná Pirátská strana, ale spíše svým názvem, než že by ve svém programu nabízela mladým lidem okamžitý profit.
Neházejme tedy tuto vinu na mladé voliče, ale zamysleme se, kde jsme udělali chybu my a snažme se jí napravit. Vychovávejme své děti v úctě k ostatním lidem bez ohledu na věk, vychovávejme je k přesvědčení, že účastí ve volbách mohou ovlivnit svou budoucnost více, než by se na první pohled zdálo. A když to bude marné, prostě toho svého pacholka chyťme za flígr a k těm volbám ho dotlačme. Jednou nám za to možná bude vděčný. Někdy prostě ve výchově musí i ta facka padnout, aby se dítěti rozsvítilo v makovici 😉