Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Ján Rakytka: Odvážný člověk ještě žije. Kaskadéři, čtveráci a 28. říjen

Napsal/a Ján Rakytka 28. října 2022
FacebookXPocketE-mail

Večer 28. října se na Pražském hradě budou tradičně rozdávat státní ocenění těm nejlepším z domova i ze zahraničí, živým i mrtvým. Slovo ocenění jasně podtrhuje, že pro naší republiku mají vybraní laureáti, či spíše jejich zásluhy skutečnou cenu. V ideálním případě je takový přínos trvale nezpochybnitelný, neposkytující živnou půdu k protichůdným výrokům prezidentských kandidátů, k bulvárním spekulacím nebo hádkám v hospodě.

Při současném nervním stavu společnosti to není zrovna lehká volba. Přesto mám za to, že jednou z mála nekontroverzních komodit, na níž se shodneme, je odvážný čin. I tento pojem zahrnuje mnoho podob, a proto raději upřesním, jaký druh odvahy mám na mysli.

Přeskočit za letu z jednoho sportovního letadla do druhého je neskutečně odvážné a nebezpečné, ale ptejme se upřímně: Je to ten druh odvahy, který nás podvědomě naplňuje pýchou a vírou ve schopnosti člověka? A představuje onen kaskadér nezpochybnitelný archetyp hrdiny? Není spíše kdesi hluboko v nás zakořeněno přesvědčení, že tím pravým projevem odvahy a lidskosti je pouze jednání za riskantních okolností a ve prospěch ohroženého jedince či pospolitosti? Autor článku naznačuje, že takové přesvědčení v sobě chová, což rovnou v titulku předesílá. Jde o parafrázi na román Romaina Rollanda Dobrý člověk ještě žije .

Slavný spisovatel po velké intelektuální práci na historickém románu Jan Kryštof toužil napsat něco galsky rozšafného. Představitelem „dobrého člověka“ je Colas Breugnon, bodrý padesátník, jenž se nevázaně opájí radostmi života. Ale pozor! V kritické situaci – rabování opilců v rodném Clamesy – se stává odvážným a rozhodným hybatelem věcí. Rolland jeho pohnutky vyjádřil těmito slovy: „Ale když je člověk vůdcem, to už nemá právo mít ani srdce, ani uši. Oko a duch. Vidět a chtít; a bez ochabnutí dělat, co je nutné dělat.“ (z překladu Jaroslava Zaorálka, 1924)

Když příklad kaskadéra a čtveráka Colase poněkud zjednodušíme, vyjde nám, že ryzí motivaci pro odvážné jednání neposkytuje promyšlený trénink a touha po adrenalinovém opojení, nýbrž nečekaná nutnost jednat správně a neohroženě. Není mi známo, zda v Burgundsku skutečně žil jakýsi Colas Breugnon, ale zaručeně vím, že na Benešovsku žije jistý Daniel Vepřek. 57 let, hlava početné rodiny, řezbář a sedlák s hlubokou vírou. A poněvadž jej znám osobně, mám tu drzost veřejně ho přivést do rozpaků svými otázkami a sklonem zobecňovat.

Dane, je to už málem pět let, ale vybavuješ si ten páteční podvečer  17. února 2018?

Byl to takový ten den, co se večer ochladí a ještě k tomu lehce nasněží. Vracel jsem se z Prahy. V jednom místě mám možnost jet domů kratší a horší, nebo delší a bezpečnější cestou. Tentokrát jsem zvolil tu horší s tím, že pojedu pomalu, ale mimo provoz.

U Bystřice hned za první zatáčkou se najíždí na hráz rybníka. Silnice byla mimo jedněch stop úplně netknutá, dokonce jsem měl pocit, že se moje světla odráží od ledovky až do korun stromů. A tak jsem si řekl, že na prvním místě to otočím a pojedu radši druhou bezpečnější cestou. Aniž jsem to úplně zaregistroval, tak koleje od auta přede mnou zmizely a já měl dojem, že v rybníce vidím světla.

Zastavil jsem, dal výstražné blikání a šel se podívat, co jsem to vlastně viděl.

No a pod asi třímetrovým srázem hráze bylo ve vodě na boku auto s rozsvícenými světly.

Kdo byl v autě?

Když jsem ze břehu skočil na bok auta, tak jsem v něm nic neviděl. Ono je totiž docela problém otevřít dveře v jiné poloze. Musel jsem si otevřít a držet je. Paradoxem bylo, že se interiér normálně rozsvítil a uvnitř dokonce hrálo rádio.

Trochu jsem si oddechl, protože jsem nikoho uvnitř neviděl. Už jsem chtěl jít pryč, když jsem si všiml, že z vody na místě spolujezdce jsou vidět nohy bez bot. Vlezl jsem tedy dovnitř a velmi nerad nechal za sebou zavřít dveře. Pak jsem sáhl do vody a… skutečně tam byl člověk! Chlap asi padesát. Dost vážil, byl bezvládný a v prostoru auta na boku jsem ho dokázal jen vysunout obličejem z vody. Nedýchal.

Nepropadl jsi na chvíli zoufalství, když jsi viděl, že sám to nedáš?

Zoufalství to nebylo, spíš jsem uvažoval takto: 1) sám ho nevyndám 2) stejně už nedýchá, tak ho pustím zpátky a půjdu to nahlásit 3) auto se lehce pohybovalo, a pokud dokončí převrat na střechu, dostanu se ven těžko. Nicméně jsem pána držel dál, nechtělo se mi ho pustit nazpátek pod vodu. Postavil jsem se a volnou rukou si zase pootevřel dveře. Pak na hrázi zastavilo auto a z něj vystoupily dvě mladé ženy.

Promiň, ale musím se vrátit k jednomu detailu. Proč jsi zapnul výstražná světla? Byla to automatická reakce, nebo důsledek nacvičeného jednání, třeba z autoškoly nebo z vojny? Kdybys to totiž neudělal, možná by ty dvě slečny nenapadlo zastavit…

Místo, kde jsem musel zastavit, bylo málo přehledné. Chtěl jsem, aby ten, kdo by náhodou jel za mnou, věděl, že stojím. Takže žádná automatická reakce. Říkají, že jsem vždycky nechutně praktický. Možná pozůstatek z doby za komunistů, kdy jsem musel místo vojny do dolů. Tam jsem se naučil myslet, že o život může jít vždycky.

Jak pomohly ty dvě mladé ženy?

Požádal jsem jednu z nich, aby mi držela dveře. Auto se při mém pohybu kymácelo a já chtěl, kdyby se převrátilo do hloubky, mít možnost kudy vyplavat. Ta druhá zřejmě volala hasiče.

Co jsi dělal dál?

Díky tomu, že slečna držela dveře, jsem mohl pánovi pobouchat záda, aby z něj vytekla voda. Měl totiž nohy nejvýš a hlavu nejníž. Najednou doslova naskočil.

A pak přijeli hasiči a bylo vyhráno…

No, ono to bylo složitější. Já tam byl v podstatě nevystřídatelný. Když hasiči přijeli, tak záhy pochopili, že se ke mně už nikdo nevejde a já můžu maximálně pána pustit do vody a vylézt. Zkusili s autem pohnout, ale to zajelo jen o deset centimetrů hlouběji. Teprve když se mnou auto navalili na břeh a voda vytekla, jsem mohl toho člověka pustit. Rychle jsem prošmátral zadní sedačky, kde předtím plavala peřina nebo co, jestli tam není nějaké dítě. To mě mimochodem celou dobu dost stresovalo; držíš jednoho nad hladinou a vzadu možná ještě někdo je.

Takže po tomhle jsem vylezl, nasedl do auta a jel domů tou horší cestou, protože nazpátek přes hasiče a záchranku to nešlo.

Neměli jste – zachráněný a zachránce – nějaké následky? Přece jen byl únor, sníh, ledová voda…

Já žádné následky neměl. A jeho následky v podobě zápalu plic byly v podstatě banální.

Pamatuju si na spot ve zprávách ČT z inkriminovaného dne. Tenkrát jsi na kameru lakonicky poznamenal: „Mohlo by se to klidně stát i mně. Pak by bylo fajn, kdyby se taky našel nějakej takovej číman.“ Dodal bys něco k tomu dnes?

Vidím to pořád stejně, ale když se nenajde, tak taky dobrý. Věřím, že Bůh v mém životě, na rozdíl ode mne, vždycky ví, co dělá.


Za záchranu muže z rybníku se Daniel Vepřek stal 140. nositelem titulu Gentleman silnic, který uděluje Česká pojišťovna. No nevím, nejsem pojišťovák, ale mně osobně se z angličtiny převzaté pojmenování „gentleman“ za takový odvážný výkon zdá být příliš jemné. Možná by se měla pro tak mimořádné počiny vytvořit zvláštní kategorie, kterou by zdobil třeba vavřínový věnec a titul odvozený ze starořečtiny. Pokud jste právě nabyli dojem, že tady lobbuji za hradní medaili pro svého známého, tak vězte, že nikoli, protože už jednu dostal. A to od pořádných chlapů, od středočeských hasičů, kteří vědí -řečeno se starou anekdotou – koho Bůh posílá k tonoucímu. A i kdyby Daniela Vepřka žádnou medailí nikdo neocenil, necítil by zklamání. Koneckonců ani řečený Colas Breugnon se od vrchnosti za svůj podíl na zjednání pořádku ve městě ničeho nedočkal. Proto si z příhody odvodil mravní poučení: „Pomoz si, král ti pomůže.“

A my si ke Dni vzniku Československa nadělíme pěkný dárek, jímž je zjištění, že odvážný člověk ještě žije.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)