Jako když z nebe spadne letadlo. Bez důvěry se můžeme s demokracií rozloučit
ESEJ. Když odlétáme na dovolenou, sedáme do letadla s očekáváním, že se ten těžký stroj skutečně vznese, udrží ve vzduchu a dopraví nás na místo určení. Lidé při tom nepotřebují znát principy vztlaku, tíhy, tahu a odporu. Roli hraje důvěra – v systém, o němž víme, že nějak funguje, i když nemusíme tušit, jak přesně. Zatímco letadlo poletí bez ohledu na nás, bez vzájemné důvěry ve společnosti se nám s jistotou zřítí demokracie.
Důvěra je cenná věc; nezbytná pro život v moderní demokratické společnosti. Žádný div, že na rozbití soudržnosti, šíření strachu, nedůvěry a konspiračních teorií o tom, že vše je jinak a všichni nám lžou, staví ti, kdo chtějí populisticky ovládat masy či rovnou usilují o demontáž demokracie – zevnitř či zvenčí.
Stručně a srozumitelně to nedávno na půdě Poslanecké sněmovny shrnul Libor Kutěj, ředitel Ústavu zpravodajských studií brněnské Univerzity obrany:
„Mysl se stává bojištěm. V kognitivním válčení je cílem lidské vědomí. Je to součást informačního chaosu, kdy jsme zahlceni tak, že neumíme rozlišovat. Lidé mají pocit, že pravda je relativní. Posouvá nás to k polarizaci společnosti.“
Jak zdůraznil, těm, kteří se snaží společnost rozkládat (zejména Rusko, jak říká Kutěj, „Rusové nás znají velmi dobře, skoro bych řekl, že lépe, než se známe my samotní“), nejde o to, jen prosazovat, co by si lidé měli myslet, ale i to, jak by měli myslet, jak interpretovat informace bez ohledu na to, zda jde o fakta či dezinformace:
„Důsledkem je, že lidé přestávají věřit jakémukoli zdroji. Vede to k nedůvěře ve státní instituce bez ohledu na důvody. Dále to pokračuje k radikalizaci a fragmentaci společenské soudržnosti. Cílem je oslabení demokratických procesů.“
O tom, že součástí hybridní války proti Česku a obecně západním demokraciím je právě i cílené podkopávání soudržnosti a důvěry ve společnosti a v demokratické instituce, mluví opakovaně i tajné služby.
„Svou roli v tom hraje i rozvoj umělé inteligence. Už ale nejde jen o deep fake videa, jde o psychologické působení s vysokým efektem a dopadem na konkrétně vybraný okruh lidí. Jsou to kognitivní útoky, kdy cílem je destrukce důvěry ve stát, v instituce a budování pocitu, že všechno je lež a klam a ničemu nelze věřit, což omezuje vůli k obraně,“ říká ředitel BIS Michal Koudelka.
Země plná zbídačených
Známe to všichni: důvěru si v běžném životě musí člověk zasloužit. Důvěra (nikoli slepá víra) v systém však stojí i na tom, že věříme ve funkčnost a spolehlivost systémů a institucí, které vnímáme jako dané, známé, i když do jejich střev ve skutečnosti vůbec nevidíme. Je to jako s tím letadlem – taky ho nemusíme rovnou umět pilotovat.
Nedostatek důvěry (či její opakované zklamávání) vede naopak k apatii, nezájmu o politiku, pocitům, že vše je lež a faleš – a pak už je jen krůček k hledání alternativních výkladů reality, kdy (obvykle nikdy nejmenovaní) tajemní „oni“ odkudsi ze zákulisí tahají za nitky, „ovce“ je následují a „nás probuzené“ jen utlačují a klamou.
Průvodním jevem je polarizace společnosti, vzývání starých dobrých časů (jakkoli je každý vidí někde jinde) a volání po silném vůdci. Populističtí politici se na tom přiživují, slibují jednoduchá řešení složitých problémů, využívají strach a zmatek, podporují ve společnosti apriorní nedůvěru.
Stačí si připomenout rétoriku opozičního hnutí ANO, které permanentně vykresluje Česko jako vládou zbídačenou zemi plnou zchudlých a nešťastných lidí. S tím, že za nich bylo líp a za nich zase znovu bude.
Varující by mělo být, že důvěra v instituce má v Česku – s výjimkou obecních zastupitelstev – v posledních letech klesající tendenci.
Důvěra ústavním institucím v letech 2011–2024
(ZDROJ: se svolením CVVM)
Přitom platí, že společnosti, v nichž panuje vysoká míra důvěry, jsou silnější, efektivnější, sociálně soudržnější a lépe prosperující. A naopak.
Dodržovali bychom zákony?
Aby pojem důvěra nezněl tak abstraktně, pomozme si pár příklady. Naše víra v peníze a hodnotu, jež mají a co za ni dostaneme, stojí právě jen na důvěře. Když lidé věří, že jejich peníze mají hodnotu, jsou ochotni investovat a podílet se na ekonomických aktivitách. Naopak, je-li důvěra narušena, může to vést k ekonomickým krizím a destabilizaci trhu.
Na důvěře stojí třeba i celý systém pojišťovnictví – kdybychom nevěřili, že nám pojišťovny v případě problému proplatí pojistku, a že je to vymahatelné, těžko bychom ji měli.
Opačné příklady toho, co by se stalo, kdybychom už nedůvěřovali ničemu, nabízí behaviorální ekonom Dan Ariely ve své knize Nesmyslnost:
„Přestali bychom věřit v moderní medicínu a odmítali bychom operace, které nám mohou zachránit život. Šli bychom do banky, vybrali bychom všechny úspory a proměnili je na hotovost a zlato. Ozbrojili bychom se, protože bychom nevěřili policii, že nás ochrání. A co třeba důvěra ve výsledky voleb? Pokud bychom ztratili důvěru ve vládu, platili bychom dál daně? Dodržovali bychom zákony?“
Význam a důležitost důvěry se zkrátka ukáže až poté, co o ni přijdeme. Či se o ni necháme připravit.
Žijeme ve složitém světě politiky, zákonů, finančnictví či zdravotnictví a bez vzájemné důvěry to prostě nejde. Ne nadarmo se pojí se slovy čestnost, integrita a respekt, spolehlivost. To vše se buduje těžce, ale velmi snadno a rychle ztrácí.
S důvěrou ve společnosti proto nelze hazardovat, je nutné ji budovat a na ní stavět. Klíčová je i důvěra v právní systém, jeho předvídatelnost a férovost… Je prostě pořád co zlepšovat, na čem pracovat. Demokracie (a důvěra v ní) není konečný stav, je to trvající proces. Pro nadcházející rok 2025 i všechny roky příští.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Okamurovci obdivují extremistický dorost AfD. Ta chce své mladé křídlo zkrotit
Popsal, kudy teče plyn a ropa z Ruska do Evropy. Teď je v ohrožení života
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
38 komentářů
Důvěra v demokracii, je důvěra v politiku a politiky. Svou nenažraností, nabubřelostí a lokajstvím se odtrhli od běžného člověka a žijí v jiném světě, na jiné planetě.
Demokracie je k ničemu, nefunguje a nikdy nebude dobrá pro běžného občana. Ten na demokracii vždy jen doplatí. Proč by jí měl tedy důvěřovat?
U nás,že je demokracie?Leda kecy u Moravce.Zkuste to v praxi vymáhat a stane se co?Začnou se urychleně měnit zákony dle potřeb,aby se nic vymoct nedalo a lokajové z místních samospráv kryjí úředníky-podvodníky.A kdo to řeší?No údajně nezávislé soudy,které ovšem musí splnit zadání politiků,jinak ho přehlasují a vydírají .Hlavně okrádat a krýt podvody.Policie naprosto nefunkční,protože Ministerstvo vnitra je páka na potíže.Mají na každého složku a ono se v ní z minulosti jistě něco najde.VYDĚRAČSKÁ DEMORATÚRA.Jeden druhého vydírá a pak jdou a kecají u Moravce.Je to k smíchu.Tento režim se sesype.To není profesionální stát,to je zlodějská a vyděračská žumpa.
Je to tak. :-/
Jj je to tak.
Stát,který vedou zloději a podvodníci o čemž se každý mohl přesvědčit u stran,u soudů,na úřadech,nemá šanci na funkčnost,ale má jedinou vizi…..BANKROT
Problém je v tom, že zatímco funkčnost technických věcí je zcela jednoznačně ověřitelná – například statistikou počtu havárií letadel k poměru všech letů, které se uskuteční, tak politika je z velké části věcí názorů a pocitů.
Bankrot státu , ale oni budou mít nadité účty milionama tak jako soudci, kteří je nikdy neodsoudí. Právo na odpor je jediné řešení a na to čecháček nemá. Ten by si koupil chleba i za 500kč.
… nebo zámeček na francouzské riviéře za z ČR vyvedené prachy. TO si bureš za rámeček nedá.
Proč ten nářek?
Co si volíte to máte.🙂
Hloupí voliči nemohou mít chytrý a úspěšný stát, to dá selský rozum. 🙂
Tak nezapomeňte čeští lenoši zase volit rodávání peněz bez práce = dluhy = inflaci = ANO+SPD a všeho se vám dostane v míře nevídané.👎 Opět. 😂
Aby to bylo kompletní, Fiala je slaboch a lže. Obyvatelé ČR na vlastní demokratický stát nemají shůry dáno. Takové další, líné, slovanské Řecko bez moře uprostřed Evropy. 😂
Veřejné lhaní by mělo být trestané zákonem. Slušný člověk nepotřebuje lhát.
Jenomže tahle destrukce důvěry může fungovat jenom tam, kde politické vedení selhává a vrcholoví politici se stávají směšnými. Když Uršula vystoupí po znovuzvolení se stejnými cíli jako před pěti lety a Fiala slíbí za čtyři roky platy jako v Německu, tak to si můžou dát Ruští dezinformátoři pauzu. Destrukci důvěry v demokracii, stát a EU si v Evropě i Česku provedeme sami a pod vlajícími prapory, za zpěvu budovatelských písní. A lepší to nebude.
To máš tak soudruhu, dávat do souvislosti selhávání politického vedení s tím, že někdo něco řek, může jen ten co žere seno. Realitou je, že destrukce důvěry souvisí s tím, že paměť řady obyvatel je kratší než život jepice, a jejich kritické myšlení je na úrovni améby. Takže si nechají od politických zločinců typu podepisovač green dealu bureš, vykradač stranických pokladen pitomio a další nakukat každou pitomost. Obávám se, že ti co volí a věří bureše a další zjevy z jeho ranku, nejsou ani na úrovni těch co kupovali od podomních prodejců nádobí za dvacet tisíc a ještě si na to půjčili. Jsou na úrovni, těch co někomu mezi dveřmi dali od lichváře půjčených dvacet tisíc za slib, že za rok dostanou nové nádobí.
Demokracie je vítězstvím více uřvané neslušné menšiny, nad klidnou mlčící slušnou většinou … Sokrates řekl a demokraté ho donutili spáchat sebevraždu, mohl si vybrat jak … i to je demokracie, co „demokraté“ ?
Politický marketing:
1. Zblbnout zblnutelné populizmem.
2. Znechutit nezblbnutelné aby nešli k volbám.
3. Na zbytku nezáleží.
Dle komentářů to funguje dokonale. 🙁
Bohužel máte pravdu. Zcela přesně jste tady popsal marketingové postupy jednoho slovenského migranta.
Jestli bych si dovolil, důležitý argument je uveden až v posledním odstavci. Právě proto že demokracie může mít důvěru občanů až a pouze jako celek, včetně dodržování všech svých kontrolních i právních pravidel.
Protože, když se podíváme o stupeň níž, na rozhodování jednotlivých i státních institucí, tak je celkem zřejmé že KAŽDÝ občan MÁ PRÁVO nedůvěřovat i rozhodnutí jednotlivých státních institucí, smí je kritizovat – a pokud se tím cítí poškozen, má právo požadovat na kontrolních nebo i justičních institucích, aby toto i rozhodnutí těch státních institucí prověřily (popř. i soudily ) s možností zrušení toho rozhodnutí, pokud by bylo tím soudem označeno jako protiprávní. Ovšem pak taky záleží na kvalitě té kontroly a soudu, padni komu padni, což asi bylo míněno v posledním odstavci.
Ono se to dá předvést na jednoduchém příkladu.
Někdo spáchá trestný čin. Kdyby se mělo důvěřovat všem státním institucím vlastně by stačilo kdyby policie pachatele dopadla , získala proti němu nezvratné důkazy. A sama policie /jako státní instituce by mu mohla uložit spravedlivý trest. Tečka,
JISTĚ ŽE TAKTO NENÍ.. I ten zločinec má zákonem danou ochranu založenou na na presumpci nedůvěry vůči policii a jejímu vyšetřování. Čili po nich to musí celé znovu zkontrolovat a posoudit soudce (prvního stupně) a ten teprve vynese rozsudek.
Občané divte se, ten zločinec nemusí důvěřovat ani tomu rozsudku soudce v tom prvním stupni, ale má právo se odvolat k odvolacímu soudu, který jeho námitky proti rozsudku musí posoudit znovu.
A že vlastně to samé platí u demokratických voleb. Občané nemusí vůbec důvěřovat současným vládním politikům, ale mohou si, i pro sichr, zvolit napříšťě nějaké jiné.
PAdni komu padni, v případě jak těch soudů, tak i těch voleb.
Možná když se podíváme zpátky na ten příklad s letadlem, a podíváme se na to reálně. Tak řekněme že letadla určité značky mají dost často poruchy, o kterých se i veřejně píše. Pokaždé to neskončí hned katastrofou s hromadou mrtvol, protože řada těch systémů je dublovaných. a navíc by to měly kontroly zachytit předem.
Takže – pro začátek se ty letadla odstavují a lety ruší, nebo když už se stane během letu. nouzově přistávají někde jinde, na trase letu a cestující to odnesou s pár zlomeninami, nebo boulemi.
Což je tedy ta poslední chvíle, aby vedení těch leteckých firem /výrobce letadla i provozovatel) si začala vynucovat na svých podřízených složkách a zaměstnancích dodržování maximální kvality a všech předepsaných kontrol. Protože, když pak příjdou skutečné katastrofy se stovkamu mrtvých, tak zrovna už jim těžko bude někdo věřit, že právě jejich další lety jsou budou ty zcela bezpečné..
Demokracie je svobodná výměna a soutěž názorů, ze kterých si občan ve svobodných volbách vybere, kterou cestou se má stát ubírat.
Opakem je totalita, kdy se jedna strana (nebo koalice) prohlásí za jedinou správnou a svou vedoucí úlohu si buď zakotví do ústavy nebo zajistí netransparentními volbami, např. nekontrolovatelným korespondenčním hlasováním.
A v demokracii si každý může beztrestně veřejně hlásat jakoukoliv hloupost. Příkladem je váš příspěvek.
Autorovi vypadl jeden důležitý pojem: Důvěryhodnost. Nelze mít důvěru k něčemu nedůvěryhodnému, co opakovaně důvěru zklamalo. Jestliže vláda opakovaně udělala pravý opak toho, co slibovala před volbami (a někdy i toho, co slibovala ještě krátce po svém nástupu), tak si žádnou důvěru nezaslouží a je naprosto lhostejné, co o ni uvádí ten či onen „desinformační“ pramen. Protože ten jen konstatuje to, co sám vím, případně vidím na vlastní kukadla.
A pokud někdo za těchto okolností staví původ nedůvěry na nějakých zevních vlivech, tak tím jen ukazuje svou inteligenční nekompetentnost.
Zato vy „inteligenčně kompetentní“ věříte slovenskému estébákovi a ruskému carovi. Kdybychom nežili v nestabilních a potenciálně nebezpečných časech, bylo by mi lidí jako vy jedině líto.
„Slovenský estébák“ se chová daleko racionálněji než současná vláda. Může se nám to nelíbit, ale to je tak asi vše, co s tím můžeme dělat.
Racionálněji z hlediska penězovodů do jeho kapsy a na úkor spotřebitelů a daňových poplatníků ČR.
Je mi líto, je zainteresovaný na tom, abychom měli na jeho výrobky. Fiala nikoli, protože nic nedělá.
„Slovenský estébák“ i dnešní vláda rozdávají peníze bez práce = dluhy = inflace = čecháčkovský hlupákov.🙂
Rusko je nacistický blbečkov s Adolfem, nic víc. Nakonec vás, chytrolíny z EU Adolf k sobě zval. Tak na co tady ještě čekáte, Slovani a postkomunistická netáhla? Vzhůru s vodkou zpátky na stromy!😂
S textem naprosto souhlasím.
První 4 komentáře pod článkem jsou důkazem, že nebezpečí ztráty důvěry ve stát není marginální téma. Všichni 4 pánové (?), kteří reagovali, používají styl a obsah oplakávačů starých časů „bylo líp“. Zajímavé je, že nikdo z nich nekritizuje „politiky“, kteří se o ztrátu důvěry v politické strany a demokracii zasloužili za posledních 30 let nejvíc: soc. dem., která neplatící dluhy vyplývající ze smlouvy to dovedla až k hrozícímu bankrotu, jejich předsedu Lihoše Zemana, mnohonásobně soudně uznaného lháře, který se neštítil žalovat lékaře, kteří mu zachránili život, a Andreje Babiše, který za covidu převzal plnou politickou zodpovědnost za svá rozhodnutí (jež měnil 3x v průběhu 24 hodin), aby toto záhy popřel a ze zodpovědnosti se vyvlékl.
Tyto osoby ztělesňují aroganci a nabubřelost a je příznačné, že jejich fanoušci to nevnímají. Proč? „Jsou zahořklí, nešťastní, nebo jsou to prostě jen svině.“
Paní Rejcová, naprosto s vámi souhlasím. A zapomněla jste ještě zmínit zloděje propisek Klause.
Zajímavé je, že vy nekritizujete ODS, ktera je příčinou naprostého morálního úpadku v této zemi. Selektivní výběr, že 🙂
Opravdu skvěle napsaný, fundovaný a pravdivý článek, vyjadřuji autorovi obdiv a souhlas! A v diskusi pod článkem jako vždy převažují vztekle a ublíženě kňučící dezoláti, kteří se k článku buďto vyjadřují bez toho, že by se zdržovali jeho přečtením anebo jsou mentálně tak retardovaní, že nejsou schopní porozumět psanému textu.
Jestliže se od rána do večera lže, důvěru nevybudujete. Prosazování hovadin proti zdravému rozumu důvěře taky nepomůže. Chybějící koncepce ve vývoji státu, atd…..
Pane Krouliku, za to nálepkování si Babiše jako premiéra plně zaslouzite.
Jako arogantní namyslenec budete za premiéra sobě rovného. Můžete se těšit.:-) Doufám, že si to užijet!
Vím jak to vyřešit a oni na to taky přijdou.Je třeba kontrolovat projevy nespokojenosti a umlčovat je,pak každý pochopí kde je jeho místo a o co by mohl přijít a bude se vyjadřovat tak,jak se vyjadřovat má .
Nic nového. To už praktikoval bývalý hradní čučkař, když nechal policajty rozhánět demonstranty proti čínské totalitě během návštěvy čínského soudruha si.
Není to opravdu nic nového,jde o osvědčenou metodu používanou všemi režimy.Prostě že jen někdo smí mluvit a to ještě jen něco.
Těžko se může zhroutit něco co neexistuje a nikdy neexistovalo.
Stím srovnáváním so letadlu je to velice trefné a piloti jako topolánek nečas dokázali jen ohrozit cestující na palubě a proč by tomu mělo být u Fialu jinak nechápu myslím že už se o tom přesvědčila většina lidí .S neschopnými kapitány letadel máme v historii bohaté zkušenosti topolánek a nečas 280 miliard každý rok vysoká nezaměstnanost žádný růst u Fialu je to jiný že 😊co to tady lidem pořád lžete babiš vysoký růst nízká nezaměstnanost nízké zadlužení dokonce i přebytkové rozpočty tak jakého kapitána letadla by jsme si asi měli zvolit je to jednoduché
Vím, ale vždy jsem překvapen kolik je v této republice čehůnů plných nenávisti,zloby a závisti!
Bytostí co něvěří nikomu a ničemu a přitom věří každému blábolu!!
Ale když dnes rozděluje každý, tato diskuse je důkazem. Člověk s jiným názorem je rázem, povrchně ocejchovan za voliče Ano a SPD. Sami samozvani demokraté rozbiji demokracii svou neschopností přijímat jiné názory, nebo alespoň konstruktivně přesvědčovat jiné o opaku. To se neděje. Všude se před diskusi onalepkujeme, a kam to asi potom vede? Ke konstruktivní diskusi bez emocí, vyvolávání ztrachu?
Jenže důvěra ve státní instituce se těžko buduje, když předseda vlády, tj. hlavní postava výkonné moci, v přímém přenosu přednáší tvrzení, která jsou minimálně sporná, nebo úplně nepravdivá a tři čtvrtě občanů to ví. Na tohleto dojela před časem KSČ.
Nebudu tu teď rozebírat Babišovy bláboly a účelová tvrzení z dob jeho premiérování. To je dostatečně profláknuto, většina mu nevěří ani Dobrý den a ten zbytek těžko někdo přesvědčí.
Když chce člověk přehrát takového demagoga jako je Babiš, nemůže to dělat tak, že začne viditelně lhát také.
Babišovy příznivce to stejně nepřesvědčí, protože Babiš to dělá uvěřitelněji a u lidí, kteří si zachovali vlastní rozum a kteří se zpravidla i orientují v situaci, tím člověk ztratí jakýkoliv kredit, který mu ještě zbýval.
Tím, co Petr Fiala před pár dny plácal v televizi se definitivně odvařil a pokud nechce ODS totálně projet volby, měla by se ho urychleně zbavit a nahradit ho někým jiným. Třeba ze zdravotních důvodů.
Výměna Topolánka v podobné situaci zachránila volby.
Z celého Fialova proslovu se dalo nejspíše souhlasit s tím, že nadcházející rok o mnohém rozhodne.
Všechno ostatní byly buď nesmysly nebo věci na nichž měla jeho vláda zcela marginální zásluhu, případně nastaly zásluhou občanů navzdory naprostému neumětelství jeho vlády.
Jak se říkávalo dříve: ,,Navzdory úsilí strany a vlády úkoly šesté pětiletky splníme.“
Od obnovení důvěry ve vládu a vládnoucí politiky je třeba začít.
K té důvěře:
Před pár dny napsal Elon Musk dopis Němcům, v němž podporuje AfD. Naše vládní (= „veřejnoprávní“) média o tom informovala asi jako Rudé právo o Chartě 77, jejíhož znění jsme se museli dopídit ve vysílání „štvavých vysílaček“.
.
Opoziční média (štěstí, že se je ještě Fialovi a spol. nepodařilo zničit) uveřejnila překlad celého textu, i překlad reakce šéfredaktora novin Welt Jana Philippa Burgarda (Welt byl nakonec k uveřejnění dopisu dokopán tlakem veřejnosti). Ona reakce je takový kojzarovský pamflet, včetně mnoha nesmyslů. A připojila ještě svůj komentář, demaskující alespoň některé Burgardovy nesmysly. Např. on dlouze kvílí nad tím, že AfD chce odchod z EU, a jak Německo přitom šíleně s EU obchoduje. Vůbec mu přitom nedochází, že odchodem Německa by EU pravděpodobně rychle zanikla, takže by se ten obchod konal tak, jak se konal před vznikem EU.
K čemuž si dovoluji připojit svůj komentář, že totiž pokud se nepodaří zvrátit současné trendy směřování EU (třebas i něčím natolik zásadním, jako je její rozpad), tak stejně země EU nebudou nic vyrábět, a tudíž nebudou mít co nabídnout jako vývoz a současně ani nebudou mít, čím by zaplatily nějaký dovoz. Prostě dojde ke zhroucení na úrovni Velké hospodářské krize na přelomu 20. a 30. let 20. století (možná se to stihne i dříve, než k jejímu stému výročí). Německé volby jsou snad poslední šance z této trajektorie uhnout a nestáhnout do … (propasti) celou EU vč. nás.
.
Nicméně poslání tohoto příkladu: Současným vládním („veřejnoprávním“) médiím se dá věřit asi stejně jako Rudému Právu za komunistů a nějakou plošnou důvěru populace k nim nelze očekávat. Bohužel, ale mohou si za to sama, žádné „ruské stopy“ není zapotřebí.