Jak to bylo, je a bude s přijetím padesáti syrských sirotků v Česku
S kauzou Andreje Babiše „nechci tady žádné syrské sirotky“ je to – jak to tak bývá – složitější, než se zdá z novinových titulků i z pobouření na sociálních sítích (respektive v příslušných bublinách).
Asi ani marketingoví mágové z politického zázemí Andreje Babiše ale nečekali, co se spustí poté, co Andrej Babiš někde v polovině rozhovoru pro deník Právo odpoví na otázku, zda se jeho moratorium na přijetí uprchlíků vztahuje i na „lobbing lidovecké europoslankyně Šojdrové, aby ČR přijala padesát nezletilých syrských sirotků.“
Související články
Česko může přijmout 50 uprchlíků – syrských dětí, sirotků z táborů v Řecku či Libanonu
Ukázala se tím síla „klikacího“ novinového / webového titulku (Babiš: ČR nepřijme jediného uprchlíka. To platí i o syrských sirotcích) a Andrej Babiš se marně rozčiluje, že jeho věta byla vytržena z kontextu.
Z kontextu vytržena nebyla, je jasné v jaké souvislosti byla pronesena i na jaké publikum tím premiér před volbami mířil. I když je dost dobře možné, že řada čtenářů za titulek ani nedočetla.
Není co zamítat
Pozoruhodné je i to, jak se toho náhle chopila další média. Jako by se téma narodilo jen díky téhle jedné Babišově větě. Tak to pochopitelně není. Není to ovšem ani tak, že by byl na stole nějaký ucelený plán, který teď premiér shodil ze stolu.
Ze stolu zatím není co shazovat, vše je ve fázi nápadu, snahy, pokusu… Babiš navíc není ten samojediný, kdo by podobný plán – až, či pokud dozraje do nějaké konkrétnější fáze – mohl vrchnostensky zamítnout.
LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT
TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!
Má do toho co mluvit celá vláda, zejména pak ministerstvo vnitra a zahraničí, jež jsou shodou okolností v rukou stejného muže, toho času též předsedy ČSSD Jana Hamáčka.
Ten se také proti jasnému premiérskému NE opatrně vymezil. Čímž zároveň šalamounsky neřekl, že by byl pro. Inu, je před volbami.
Mimochodem, europoslankyně Šojdrová svůj nápad už dříve neoficiálně předjednávala s tehdejším ministrem vnitra (dnes obrany) Lubomírem Metnarem.
„Tuto iniciativu paní europoslankyně pouze okrajově zmínila na setkání s panem ministrem s tím, že nebyla předmětem konkrétní diskuze,“ komentovala to na dotaz HlídacíPes.org za ministerstvo vnitra mluvčí Hana Malá.
Zkrátka hájit, natož vítat a přijímat uprchlíky, to se v Česku zrovna nenosí, nepřidává to politické body, spíše naopak.
Babiš svou „nulovou tolerancí“ uprchlíkům (která je hloupá sama o sobě a nemusí jít jen o děti; zopakujme si, že uprchlík není totéž, co ekonomický migrant, ale proč voličům něco vysvětlovat, když je jednodušší je strašit) však nadzvedl i řadu opozičních politiků.
Přinejmenším od těch z KDU-ČSL (odkud pochází europoslankyně Šojdrová) to zní poněkud pokrytecky.
Babiš jako Bělobrádek
Když HlídacíPes.org o tématu psal poprvé (což bylo na samém počátku července, ale pro ostatní média se z toho stalo téma až kvůli Babišovu „fuj, fuj, nechci“), ptal se na názor představitele KDU-ČSL a na jejich straně byla znát velká opatrnost.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nechtěl odpovídat hned, vzal si chvíli na rozmyšlenou a když volal autorovi textu zpátky, volil opatrně slova:
„Víme, že se o tom uvažuje, ale žádné rozhodnutí nepadlo. Máme k tomu doplňující otázky, není to dořešené. Debata byla i o tom, že pokud to jsou sedmnáctiletí sirotci, je to jiné, než když to jsou tříletí sirotci. Není to nic, co bychom schválili, nebo odmítli, debata bude pokračovat dále,“ řekl počátkem července Bělobrádek.
Debatu nakonec spustil až Babiš. I když se svým myšlenkovým pochodem od toho Bělobrádkova příliš neodchýlil.
Premiér se z tématu snaží vybruslit poukazem na to, že mladíci 15+ už přeci vlastně nejsou žádné děti (činí se i trollové na sociálních sítích). Budiž, rozdíl mezi roztomilým batoletem a rozjíveným teenagerem vidí asi každý.
Jenže ani tenhle únikový marketingový manévr neobstojí. Protože sama Šojdrová v rozhovoru s HlídacíPes.org už dávno předjímala, že mladí chlapci 12 – 17 let asi nebudou v tuzemské xenofobní atmosféře přijatelní a nabízí jinou možnost, jak ukázat aspoň trochu humanity: pomoct vybraným sirotkům, skutečně velmi malým dětem, z uprchlických táborů v Libanonu.
„Můžeme si vzít i sirotky z táborů v Libanonu, kde jich je v nižším dětském věku mnohem více. Rozumím lidem, co mají obavy, mám je též. Ale skupiny nezaopatřených sirotků se může bát jen hlupák nebo sobec. Vždyť je to naopak prevence jejich budoucí radikalizace. Jediné, co je zapotřebí, je politická odvaha,“ říkala už tehdy Šojdrová.
Podle ní zároveň není nutné udělovat ihned všem azyl. „Šlo by o doplňkovou ochranu, lze to pojmout primárně jako ochranu dětí,“ říká europoslankyně. V případě, že by se nějací rodinní příslušníci později k dítěti přihlásili, rodina by se nescelovala na území Česka, ale dítě by se vrátilo zpět, mimo území České republiky.
Speciálem do Libanonu?
To, že její nápad na přijetí padesátky sirotků ze Sýrie lidovce poněkud zaskočil (a že ji to možná stálo i lepší než třetí místo na kandidátce pro evropské volby) přiznává i sama Šojdrová.
Sama přitom od počátku zdůrazňuje, že akci by musel zaštítit stát, respektive vláda.
„Mělo by to být na základě usnesení vlády a po projednání v Poslanecké sněmovně. Úředníci ministerstva vnitra by pak pečlivě vybrali konkrétní děti, zodpovědně a s kompetencí, kterou k tomu mají. Lze to stihnout snadno v řádu měsíců. Padesát dětí – vždyť to je jeden autobus,“ říká Šojdrová.
O tyto děti by se v Česku postaraly neziskové a charitativní organizace, případně dětské domovy zřizované kraji nebo církvemi. Našel by se ale asi i dostatek rodin – zejména pro preferované malé děti.
Podle údajů organizace International Rescue Committee z dubna 2018 je jen v Řecku – na pevnině i přilehlých ostrovech – celkem 3050 nedoprovázených dětí, tedy nezletilých migrantů bez doprovodu dospělé osoby. V Libanonu jich bude ještě mnohem více.
I zde platí, kde je vůle, je i cesta. Dobrou vůli aby ale v tuzemské politice, kde se i před komunálními volbami straší fiktivními uprchlíky, člověk pohledal.
Oprávněné morální rozhořčení (části veřejnosti) nad Babišem na tom pravděpodobně mnoho nezmění. Navíc i zde asi bude platit osvědčené politické pravidlo – žádný skandál netrvá déle než týden.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
Babis uz zacina citit, ze by prijeti 50 malych deti mohlo znamenat nejake politicke body. Jenze je tu problem – ten napad neni z jeho hlavy. Takze nejdriv (podle oficialni doktriny) ani jednoho sirotka, mame dost vlastnich. Ted zmena – je to placnuti do vody v ramci kampane do EP. Babis trpi zvlastni dusevni poruchou – neni ochoten uznat, ze by napad, ktery nepochazi z jeho hlavy, mohl byt dobry. Nedokaze uznat cizi uspech – vzdy je treba si aspon odplivnout. Je to videt i v parlamente – kazdy navrh opozice musi byt zaslapan do zeme, ikdyby to byl nejlepsi napad na svete. Verim, ze si touto cestou kope hrob – jednou s nim nikdo nebude chtit koalovat. Nevim, jak to pojmenovat – stihomam nebo mesianisticky komplex? Skoda, ze tady nediskutuje p. Honzak, urcite by vytahnul nejakou trefnou diagnozu.
A jo to je potreba vzdyt Ceska ma malou porodnost to je krasny napad jako no dovoz mloku z Capkovy povidky Valka s mloky .
A už začali s váma, že? Vy jste mlok odkud – Rusko nebo Blbákov?
Tak to jsem myslel, že budete rozumět Babišovi líp. po těch čtyřech letech ve vládě, kdy převálcoval většnovou ČSSD. Babišovi přece nemusí vadit že někdo jiný měl dobrý nápad, protože realizovat ho – a sklidit za něj mediální politický uspěch by mohl on – což by se nepochybně stalo i v případě těchto syrských dětí.
Problém byl v té prvotní medializaci, kdy média srdceryvnými titulky psala že půjde o sirotky. Což tedy nyní paní eposlankyně Šojdrová postupně v podrobnostech vyvrací. Ono vlastně asi nepůjde (jen) o sirotky, mohou to být starší chlapci (15-17 let, i více?), ono je vlastně nepůjde adoptovat, protože se třeba za nějaký čas vrátí domů… atd…
No…jistě uznáte sám, že natolik je Babiš zkušený politik, že za tuhle blamáž – pokud se nějak uskuteční, politickou zodpovědnost nepřevezme.-
Což je celý ten problém, paní Šojdrová nemá přesně naplánováno ani sjednáno nic,.
A bohužel ty limity ve kterých se pohybuje, jsou strašně velké, že vlastně vláda nemá o čem jednat a co schvalovat.. Nejen vláda, ale dokonce žádná instituce u nás jí neslíbí napevno podporu, dokud nebude přesně předem vědět podrobnosti – malé děti /17 letí habání, sirotci/nesirotci, budou tu na ten a ten čas, budou mít azyl, doplňovkou podporu/ jen tak na vízum?, atd… Takto si může paní Šojdrová dělat kulaté stoly, diskuze, psát do médií, a dělat si tak předvolební reklamu ještě hodně dlouho – a k ničemu to nepovede-…
Zase, na druhé straně – hrozí nebezpečí, že pokud by přišla s pevným projektem, takové a makové děti,…a na to dostala od vlady souhlas (i veškeré potřebné zdroje), pak přijede (vlastně kam? napřed mluvila o Řecku, pak Libanonu?) a tam jí řeknou „takové děti vám nedáme….(Jak už jsem tu totiž psal včera, o „vhodné siroky“ je naopak velký zájem a přebírají si je západní agentury pro bohatší bezdětné páry po celém světě).
A pak varianta tři – že paní Šojdrová , i s ministerskými úředníky, přivezou „nějaké děti“ (třebas ty 15-17 habány), tady je s velkým mediálním humbukem vysypou a státe (tj. sociálko) starej se,
Samozřejmě, že nápad nebyl konkrétní, ale právě v tom je zrůdnost reakce Babiše a velké části veřejnosti: záležitost z principu odmítli a až dodatečně se začali vozit po 17letých habánech …
Paní Šojdrová, jak je u lidovců zvykem, plácla něco, o čem věděla, že a) nejde v praksi realizovat, b) zapůsobí na city, c) získá třeba i nějaký hlas útlocitných občanek a občanů ve volbách. Samozřejmě, jak bylo patrno i ve včerejší debatě před večerními zprávami (ČT24) vůbec nepředpokládá, že by k realizaci jejího nápadu došlo (není vyloučené,že dobře ví už dávno, že syrské zákony neumožňují odpci syrských dětí do zahraničí ,jak přesvědčivě ukázala ČT 24 dotazem v přímém přenosu na velvyslankyni ČR v Sýrii Filipi).
Inu lidovci.
Mimochodem, o adopci těch dětí skutečně paní europoslankyně Šojdrová neřekla od začátku ani slovo…To všechno udělala až asociace posluchačů (občanů i politiků), kteří si spojili slovo sirotek s pojmem adopce. Leč tak to skutečně není a nebylo. Hovořila celou dobu pouze o dočasném? pobytu těch dětí u nás.. Navíc , jak později sama přiznala v rozhovoru na CT24, i ten pojem „sirotci“ je naše mediální zkratka, přesné označení je „nedoprovázené děti. (‚unaccompanied‘) dle terminologie OSN.. Leč naše média informovala lidi (hlavně v titulcích) že má jít o sirotky. Pak se spolehněte na média…:)
Teď je otázka co s tím, protože se to už podařilo dostatečně zmedializovat, na stranu Šojdrové se postavila řada našich politiků, média to přenesla i do zahraničí, takže stopnout to, by znamenalo ohromnou mezinárodní ostudu protože zahraniční ohlas nám otluče právě to co naše média publikovala, že nechceme přijímat ani opuštěné sirotky..A to bude zlý…Halt budeme pár těch takzvaně 15-17 dětiček s velkou mediální slávou dovézt a chvilku se o ně starat, než stejně zdrhnou do Německa..
Problém není v mediálních zkratkách, problém je v Babišově upřimně populistické reakci „nikoho tu nechceme“
Mimochodem, Babišova reakce je stejně populistická zkratka, jako ta poslankyně Šojdrové.. Každý přece ví že je u nás přes půl milionu migrantů, každoročně přicházjí další desítky tisíc , a Babišovi vůbec nevadí.
Jenže to nejsou z pohledu EU (a paní eposlankyně Šojdrové, ti kádrově správní migranti 🙂
Bych řekl, že jste to vystihl přesně. Protože přece zahraniční pracovníci (mohl by se použít ten z němčiny přejatý výraz gastarbeiteři), lidé ze zahraničí, kteří u nás získají dlouhodobý nebo trvalý pobyt a i občanství (jak se občas škodolibě připomene, vlastně by se k nim dal asi zařadit i sám Babiš), to jsou všechno skupiny daleko přesahující kategorii těch, kteří by se vešli pod právní pojem „uprchlíci“ (tj. azylanti a lidé, kteří dosáhli tzv. doplňkové ochrany). A je pravda (a už to platilo léta před vrcholem migrační krize v roce 2015), že v případě azylové politiky jsme jako ČR na standardy EU už tradičně poměrně dost strozí. Taky samozřejmě, pro ty uprchlíky nebo „uprchlíky“ nejsme ani zdaleka tak atraktivní jako třeba Německo, Švédsko a další, které si ale, už před tím rokem 2015, docela zakládaly na přijímání velkého počtu cizinců ze zemí mimo EU/Schengenu, kterým se prostě udělil (a možná to ani nebyl/není takový problém to prostě nějak ukecat) status „uprchlíka“.
Ono tohle všechno by bylo asi zase na hrozně dlouhé povídání…
Píšete hlouposti. Populistický znamená líbivý, podbízející se většinovému vkusu resp. snažící se ho manipulovat ve svůj prospěch. Na Šojdrovic návrhu nebylo ani zbla populistického, naopak ji celá záležitost u voličů výrazně poškodila. Ten návrh byl naivní, nepropracovaný, to jo.
A co se týká migrace: samozřejmě, že jich tu máme desetitisíce. Ale dobře víte, že o to u nejde, že většině populace nevadí klidně 100 tisíc Ukrajinců, ale mají problém s jedním Arabem. Sám to potvrzujete poznámkou o „správně kádrových migrantech“ s nesmyslnou poznámkou o EU (přitom ne EU, ale Čechům nevadí Ukrajinci a vadí ti Blízkého východu, takže leda Češi kádrují …)
Je neuvěřitelné kam až český národ pod vedením miliardáře klesl pokud připouští debatu o přijetí sirotků.
Něco tak odporného jako je Burešovo surfování na vlnách průzkumů veřejného mínění, to tady ještě nebylo a doufám, že zmizí, lidé přece jednou musí procitnou.
A pochopit o co tomu ekonomickému migrantovi jde.
Mnozí se budou velmi stydět, že tak strašně naletěli.
L.Klicperová o sirotcích: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10215941836314995&set=a.1235602766420&type=3&theater
Proč nepodpořit návrat sirotků do jejich rodné země? Pře naší velvyslankyni dojednat repatriaci a integraci do syrských rodin a vše finančně podpořit a kontrolovat.
Vždyť ti sirotečkové se jistě rádi vrátí do rodné Sýrie.
Vy a vyslanková jste móc chytrý! Do který části rozbombardované Sýrie byste ty sirotky nejradši vyvezlí??? Do tý ruský? To jsou známy humanisti!
Nedělejte ze sebe hlupáka a něco si o Syrii přečtěte , třeba teď byl v Damašku veletrh i s účastí českých firem naprosto bez problémů ! A Rusové určitě nemají tuhle arabskou tragedii na svědomí , je to práce USA a jeho západních poskoků ! Irák , Libyie , Syrie , Jemen !!
Do té syrské.
Nebo do té americké – USA zony (provincie Idlíb).