Jak přežít epidemii: Nespoléhat na Čínu a do měsíce uvolnit karanténu, radí manažer ve zdravotnictví
KOMENTÁŘ. Současná koronavirová epidemie není to nejhorší, co nás kdy potkalo. Společnost se dokázala vyrovnat s daleko horšími situacemi. Naším cílem by mělo být zejména zabránění nejhorším škodám. A to jak v oblasti zdraví a života, tak v hospodářství. Jsme „ve válce“ a musíme počítat se ztrátami. Všichni se ale snažme o to, aby byly co nejmenší.
Dosavadní opatření vlády reagují na vzniklou situaci. V něčem lépe a v něčem hůř. Na epidemii jsme nebyli připravení. S tím již nic neuděláme, ale můžeme se připravit na další rizika, která hrozí a přicházejí. Doufám, že to, co zde píši, již někdo na centrální úrovni řeší. Důvodem, proč o tom nevíme, je snad nedostatek času a snahy nestrašit obyvatelstvo.
Umírající z nedostatku péče
České zdravotnictví je ve stavu nastávající agónie. Velká část ambulancí je zavřená nebo pracují jen ve velmi omezeném provozu. Je třeba zabránit tomu, aby nezačali umírat lidé z důvodu nedostupnosti péče. Tato hrozba začíná být větší než riziko úmrtí na koronavirus.
Do 14 dní by měl být ustaven systém základní péče. Ministerstvo zdravotnictví musí vyhlásit priority a nastavit základní rámec fungování poskytovatelů zdravotní péče. Krajské úřady by měly rozepsat minimální povinnou síť poskytovatelů v každém oboru.
Tímto zabezpečíme základní péči, občané budou vědět, kam jít, a bude snazší zabezpečit ochranné prostředky pro zdravotníky. Lékaři by se mohli střídat například po týdnu a v každém okrese by byl zajištěn provoz minimálního počtu ambulancí. K tomuto musí zdravotní pojišťovny poskytnout fixní platby umožňující nouzové fungování a přežití ambulancí.
Testovat hlavně zdravotníky
Zdravotníky s podezřením na nákazu a jejich kolegy je třeba urychleně a přednostně otestovat, aby se případně co nejdříve mohli vrátit ke své práci a nečekat 14 dní doma. Čekáním se ztrácí potřebná pracovní síla.
Současně lze omezit činnost některých aktuálně zbytných oddělení nemocnic (např. rehabilitace, neakutní chirurgie a gynekologie atd.) a lázní. Kapacity personálu, případně lůžek, přesunout na péči o nakažené.
Nespoléhat na pomoc Číny
Nemůžeme spoléhat na Čínu a její dodávky. Čína využívá a bude využívat cokoli ve svůj prospěch a ve své snaze o regionální a následně světovou hegemonii. Vládnoucí čínská garnitura nebrala a nebere ohled na své občany a nebude ji brát ani na občany ČR. Proto se musíme stát nezávislí na dodávkách z Číny. Platí to teď pro ochranné pomůcky a následně i pro spoustu jiných základních komodit jako jsou třeba chemikálie pro výrobu léčiv.
Je třeba vyhlásit „válečný“ stav a převést textilní továrny na výrobu ústenek, ochranných obleků a respirátorů ve třísměnném provozu. Stávající výrobci jako jsou DINA-HITEX nebo Batist mají zkušenosti a technologii. Určitě rádi pomůžou.
Musíme vybudovat nové kapacity na výrobu respirátorů a ústenek. Zajistit dodávky a výrobu materiálů pro ústenky a respirátory. Začít ve velkém vyrábět dezinfekční roztoky na ruce. Zajistit výrobu ochranných štítů a brýlí. Máme existující výrobce, například Okula a možná i další. Vše toto lze řešit jak na národní úrovni, tak i ve spolupráci s členskými zeměmi EU.
Abychom zabezpečili výše uvedené, je třeba připravit či zavést pracovní povinnost a převést nadbytečné lidi do těchto výrob.
Pěstovat brambory, ne řepku
Další rizikovou oblastí je zemědělství a potravinářství. Je třeba vyhlásit novou zemědělskou politiku, jejímž základem bude zvýšení soběstačnosti na národní úrovni i v rámci EU. V tomto případě musí před pěstováním řepky na výrobu paliv dostat přednost potraviny.
Stát by měl stanovit rozsah povinných výměr brambor, pšenice, případně dalších plodin základních pro přežití. Posílit chov prasat, hovězího a drůbeže a produkci vajec. Experti ministerstva zemědělství si jistě budou vědět rady a navrhnou i systém financování a garantovaných cen.
To samé je třeba zajistit i na úrovni zpracovatelského a potravinářského průmyslu. Stejně tak odborníci z ostatních oborů by měli zpracovat přehled rizikových oblastí závislých na importu a navrhnout vládě možná řešení. Vše koordinovat na úrovni EU.
Ochrana seniorů
Všude slyšíme, že důležitá je ochrana seniorů. Skutečná ochrana ale bude fungovat jen ve chvíli, kdy nebudou muset vycházet mezi lidi na nákupy. Stát by měl být schopen zajistit zásobování seniorů systémově, například povoláním branců atd. Současně musíme vyhradit čas, kdy na ulici budou moct jen zdraví senioři, aby se prošli a zlepšili svou psychiku.
Je nezbytné zprůchodnit hranice pro zásobování. Je nepřijatelné, aby byly kolony dlouhé až 30 kilometrů. Politici a EU se musí domluvit mezi státy a vytvořit prioritní pruhy pro potraviny a prioritní zboží. Kontroly kamionů na vnitřních hranicích EU a Schengenu nemají prakticky žádný význam a jsou jen hrou pro obyvatele.
Uvolnění režimu karantény
Vláda a krizový štáb musí připravit pokyny pro obyvatele, jak fungovat a pracovat v době epidemie. Nejpozději do měsíce připravit uvolnění režimu a povolit opět „normální“ fungování. Otevření obchodů, ale za přísných opatření proti nekontrolovanému šíření infekce. Na veřejných místech musí být dostupná dezinfekce, roušky i rukavice. Dezinfikovat veřejné prostory a vykonat další opatření, která připraví odborníci.
Boj s epidemií se dá vyhrát. Nechceme ale zvítězit za cenu hladu, ztráty demokracie a hospodářského chaosu. Se ztrátami se musí počítat a je potřeba to lidem vysvětlit. Současně jim ale dát jasně najevo, že se dělá vše pro to, aby byly co nejmenší. Teď už nejde o politiku, ale o racionální fungování státu i celé Evropské unie.
Autor je zakladatelem a ředitelem sítě očních klinik
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
91 komentářů
Když plaveme ve vodě a dostaneme do nohy křeč, tak máme ještě jednu nohu a dvě ruce, abysme se neutopili. Nebo propadneme panice, ta nás paralyzuje a utopíme se. Máme na výběr.
Václav Janota
1 min ·
O TOM SE ASI NESMÍ PSÁT O TOM SE JEN ŠEPTÁ ?
Počet infikovaných na 1mil.obyvatel DNES 21.3.2020,
ČÍNA 56
CZECHIA 84 – 1,5 x
ITALIA 778 – 13,89 x než Čína
USA 60
Slovensko 25
A násobky počtu infikovaných versus Čína
Andora 17,3 x
Lichnštejnsko 17,3 x
Luxenburg 13,8 x
Monaco 5 x
Takže dle níže uvedeného zdroje, Česko je dnes na tom hůře jak ČÍNA !! Jen nemáme zemřelé.
Co si o tom Myslíte?
Live statistics and coronavirus news tracking the number of confirmed cases, recovered patients, and death toll by country due to the COVID 19 coronavirus from Wuhan, China. Coronavirus counter with new cases, historical data, and info. Daily charts, graphs, news and updates
worldometers.info
Coronavirus Update (Live): 283,061 Cases and 11,826 Deaths from COVID-19 Virus Outbreak – Worldometer
Live statistics and coronavirus news tracking the number of confirmed cases, recovered patients,…
Live statistics and coronavirus news tracking the number of confirmed cases, recovered patients, and death toll by country due to the COVID 19 coronavirus from Wuhan, China. Coronavirus counter with new cases, historical data, and info. Daily charts, graphs, news and updates
Ono je to hodne zavadejici, v CR jste si vlastne vydupali test skoro pro kazdeho, v UK, vam ho udelaji ne drive, nez lezite v hroznem stavu. Takze ackoliv CR ma cisel vice, v UK nas chodi desetitisice nakazenych, neteri o tom I vedi, ale proste to neresi…… spis bych to videla jako uspech toho, ze cr, mozna spolecne se slovenskem to testovani tak resi. Treba takova cina ci rusko, ci USA, kde si clovek nemuze dovolit ani ocare to rozhodne nepodavaji cisla presna
V ČR jsme si „vydupali“ 200 testů na milion obyvatel za den. VG té špatn= a liknavé Itálii jich dělají 1400 na milion obyvatel za den. No a čím víc testů tím víc se objeví nakažených.
Komunisti v Číně vše zkreslují, aby se udrželi u moci – základem je jim nevěřit.
Všichni se tu jen dohadují kdo co kde skrývá… rozum zase zpět do hrsti lidi!!!!!!! Lžou v Číně, Itálii, v německu a lžou i nám v ČR. Nikdo neví kolik jich je nakažených, kolik jich ještě běhá venku mezi námi, ale vždy si za vše můžeme sami. Prestaňme obviňovat pořád druhé,a konečně se zapojte do procesu a snažte se aby jste pomohli svou ohleduplností a vstřícným přítupem k ostatním tomu, aby se vše vrátilo do normálnu. Myslím si že káždá země si prošla svým,a každá toho přežila víc než dost, a i s touhle situací si všichni poradí. Místo tlachání se zamyslete jetli sami děláte vše správně
Se vsim bych souhlasil az na tu spolupraci s EU ty uz bylo dost..
Banda Blbců- souhlasím, lže se a hlavně lidé jsou nedisciplinovaní, ale jsme potrestaní, muselo to přijít, bohužel. A řepka a květinářství jedou.
Myslím, že je evidentní, že přepočítávat to na počet obyvatel je nesmysl.
Ty algoritmy při epidemiích jsou mnohem složitější.
Každopádně jedno je jisté, západní Evropa (včetně nás) jde co dopočtu nakažených italskou cestou.
Tady je to úplně zjevné: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/koronavirus-sireni-kontakty-prenos-nakaza-grafy-mapa-vyvoj_2003171116_cib
Je daleko užitečnější srovnávat státy právě prostřednictvím logaritmické stupnice, a navíc až od 100. nakaženého. Že se pak vývoj epidemie ve většině států vyvíjí podobně, naznačuje následující graf.
Ale přes tohle všechno věřím, že pro nás rozhodující dva týdny ukáží, že náš systém je jedním z nejlepších na světě a že obstojíme.
Na druhou stranu očekávám, že státy západní Evropy čeká skrze nedisciplinované migranty katastrofa. Úplně stejně na tom jsou i v USA.
Se statistikama se dá pracovat různě a vždycky se dají ohnout tak, aby vyšlo něco co potvrzuje přesně to, co daný člověk potřebuje.
Ano na obyvatele má čína určitě méně infikovaných, ale v číně žije 100x více lidí než u nás. Pokud se budeme bavit pouze o provinicii Hubei, kde epidemie vypukla tak se ty čísla také dost změní.
Je jasné, že v místech s větší hustotou zalidnění se bude nákaza šířit lépe než jinde.
Myslím si, že Česko na tom není zdaleka tak špatně jako udávají „statistiky“
Taky si myslím, ale uklidnit se menší mírou zalidnění je vetché. Myslím si to pro tyto okolnosti: 1) Větší mobilita pracovní síly v rámci EU, 2) Volnější režim pohybu osob mezi zeměmi mimo EU ve formě výměnných pobytů a stáží. Poleze do peněz to nezrušit, ale vymyslet efektivní karanténní opatření a zpřísnění pobytů.
Srovnávat čínské statistiky s českými či italskými je zavádějící. Čína provedla taková opatření, že udržela epidemii ve Wuhanu, respektive v Hubei. Pochopitelně méně přísná opatření v Evropě povedou k vyšším statistikám a vyšší smrtnosti.
Hlavně si myslím, že číňani lžou, to už nám ukázali. Tedy jejich statistiky nelze brát vážně…
Těžce zkreslená statistika. Za 1. Čína nikdy neuvádí věrohodná čísla. Za 2. v Číně vzniká většina pandemii. Za 3. Čína zastavuje epidemie těžce nedemokratickými prostředky, které jsou v Evropě nemyslitelné. Za 4. Srovnávat statistiky s 1,2 miliardami obyvatel Číny je nefér.
Blb stejně nepochopí jak funguje trojčlenka , tudíž nepochopí ani ty vaše čísla bohužel….jinak máte pravdu. Z nudy si to hází do tabulky a vychází mi to podobné.
O čemsi to vypovídá, ta čísla, i když teď už jsou jiná – třetí co do počtu nakažených jsou USA, které byly před 2 hodinami čtvrté.
Zdroj : ČT24 a Coronavirus COVID-19 Global Cases by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU)
Jsem také zvědav, jestli kvůli politickému zaměření webu HP.org, projde můj komentář zdejší cenzurou.
Ať žije svoboda slova a je trvale upřednostňována před právem cenzora výbírat správné komentáře.
Dostal si někdy křeč do nohy při plavání ?? Evidentně ne. Už by si byl dávno po smrti,tak přirovnávej přirovnatelné .
Už jste dostal někdy křeč ve vodě? Zjevně ne, a asi ani netušíte, co s vámi udělá třeba banální křeč v palci u nohy. Je to podobné, jako byste napsal, že el. proud vám sice způsobí ztuhnutí svalů, ale protože jste při smyslech, rozhodnete se z pásma odejít…
😀
Dobrý den.
Zatím je čína jediná co něco dělá.
Může to být propaganda a podobné věci.
Evropská společnost lehce zaspala
Přeji hodně zdraví všem.
Zaznamenal jste informaci o téměř 30 miliardách od EU pro Česko?
korun?
Ano.
Dobrý den pane Neumanne, omlouvám se, ale já to nezaznamenal. Můžete uvést zdroj? A je to návrh anebo už jsou peníze na cestě? Anebo nejlépe již u nás na účtu? Děkuji za informaci.
Příjemný den. třeba zde: https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/cesko-ziska-z-unijniho-rozpoctu-miliardu-eur-na-reseni-dusledku-koronaviru/
„Návrh by podle Komise mohly členské státy a Evropský parlament schválit do dvou týdnů, aby mohly země začít peníze co nejrychleji čerpat“.
Pane Neumanne, dík. Alespoň něco tedy v tom Bruselu dělají…. Ale jestli mají alespoň trochu instinktu jak si zachovat zbytky důvěryhodnosti a respektu, tak musí přijít místo Green Dealu s Marshallovým plánem 2.0. Jinak se mohou v klidu rozpustit. Nikdo to ani nepozná….
Ještě jedna poznámka. Paradoxně si myslím, že tato krize je pro EU obrovská příležitost prokázat opodstatnění své existence. Ovšem to by tu příležitost musel někdo uchopit a využít ji. Bohužel nikoho takového v Bruselu nevidím.
Čína hlavně kvůli svému chování nakazila celý svět. Toto je potřeba neustále opakovat.
Kdo ví, jak to doopravdy je. Hlavně mít oči a uši otevřené, sledovat a myslet, nebrat všecko, čím nás krmí.
Ona vznik nákazy v Číně ale Čína nejprve sama uznala, teprve později Číňany napadlo, že by to mohly zkusit svádět na Američany. Otázku: Kdo ví, jak to vlastně bylo? vytahují vždy konspirátoři, když jim dojdou argumenty a nedaří se jim svést vinu na Američany.
Vážení,
byly doby když byly v Praze tropické teploty projížděli městem kropící vozy. Proč nevyužít stejný systém, ale s desinfekcí, která by neohrožovala obyvatele města.
Přeji všem hodně štěstí a aby se dočkali skutečné jakékoliv pomoci.
2020.
Pokud SPD dostane opět odkudsi peníze na volební kampaň, nechť pak ty odkudsi získané peníze vydá na nákup dezinfekce. Ta dezinfekce by stála hodně peněz a i ta částka od SPD by patrně nestačila. Pak nechť zbytek částky doplatí z odkudsi získaných peněz na volební kampaň také KSČM a Trikolóra.
To nedává smysl. Jestli že se ke konci článku píše “ Nejpozději do měsíce připravit uvolnění režimu a povolit opět „normální“ fungování.“, tak proč potom budovat výše zmíněný válečný stav. To jako na 14 dní?
A nějak podobně je to s těmi „fabrikami na roušky“. Jasně, teď globálně nejsou, a jsme rádi že je někde seženem, třeba v té Čině. Jenže, než se rozjede masová výroba v těch našich fabrikách, pandemie už bude pryč , a budem si je sekat leda na sklad, jako za socíku…
Zjevně jste to nepochopil. Jedno zmizí a druhé příjde. Možná brzo a možná později, ale zcela jistě se to stane. A na to je potřeba být připraven. Jednak věcně, ale především lidsky. Tedy ve smyslu řízení krizové situace. To, co se děje v této situaci je zcela tragické a budiž to příkladem naprostého diletantství a tragikomedie při řízení krizové situace. Doufejme, že už se toto nikdy nestane. Tak asi takhle jako !
Článek ale nemluví o budoucích situacích. Mluví jasně o té aktuální! Petrph má pravdu, teď už tohle všechno nestihneme.
Kdyby se teď zavedla pracovní a branná povinnost…dovedete si představit kolik lidí by začalo křičet, že je jejich svoboda a demokracie ohrožena? Už i tak je takových hlupáčků přehršel.
V tom je ten problém. Za prvé, jistě jedno riziko odejde druhé přijde. Teď jsou potřeba roušky, příště – dejme tomu cisterny s pitnou vodu. Pak nám asi nasekané sklady s rouškama nepomůžou.
Ale za druhé, v článku navrhované převedení státu do válečného režimu, kde by mohla vláda kdykoli pod tresty nařizovat lidem co mají dělat, zakazovat, omezovat, to by se právě komunisti zaradovali, to je právě to co zde pokoušeli budovat 40 let…
Pan Petrph to hodnotí správně, ten článek je v některých jeho částech naprosto nereálný a je v oblasti scifi. Budovat do továrny na „jedno použití“ nebude soukromě nikdo investovat, to je bláznivý nesmysl.
Nechápu, jak se někdo může domnívat, že v kapitalismu bude někdo vyrábět na sklad. Asi tito teoretici zaspali dobu, kteří si toto pošetile myslí, to by byl návrat do komunismu, který zřejmě tito navrhovatelé nezažili, a tudíž podléhají naivně těmto chybným úvahám. (Viz např. p. Honzík)
Každý stát má vypracovanou strategii pro případ války, ale pro světovou pandemii ne. Vše se řeší z hodiny na hodinu, nikdo není na nic připravený. Doufám a chtěla bych věřit, až tahle situace pomine, tak začnou lidé, hlavně politici přemýšlet jinak. Že vymizí kauzy, jak zase někde někdo různými transakcemi nahromadil miliony. Tito lidé si myslí, že je nemůže nic zlého potkat a zajímají se pouze o své kšefty a předstírají, jak jim záleží na blahu lidí. Ale i je může potkat nemoc a možná horší než je v současné době a pak jim ty jejich miliony nebo miliardy budou k ničemu. Moc opravdu moc bych si přála, aby se každý nad sebou zamyslel a začal přemýšlet a chovat se jinak .
Současná situace ukazuje, že nasekat určité množství na „sklad“, je jednou ze základních potřeb bezpečnostního systému, které byly dříve zanedbávány. Jak je vidět, zabezpečovat vybavení v průběhu krize je nemožné.
To je sice fakt, ale počítám, že až tahle globální pandemie pomine (řekněme za pár měsíců) , tak nám jich (třeba z nevyužitých dodávek) dodá kdokoliv na světě během pár dní a jediný problém budeme mít, kde je v každé oblasti budeme uskladňovat….
Tak na papíře to vždycky všechno vypadá moc dobře. Realita je však jiná, protože se v ní na rozdíl od papíru projeví ta pravá lidská podstata. Takových doporučení na první pohled logických vypoti každý z nás logicky mraky. Jenže logika také musí počítat s lidským faktorem a ten je vždy jen velkou neznámou i bez štvavých politiků z opozice.
Přesto bych SSHR doporučil si vytvářet zdravotnické zásoby, jestliže by přišla jiná vlna nebo obdobný tip nákazy šířící se stejně, jelikož je zřejmě vidět, že globalizovaný svět skrývá více podobných překvapení viz. lokální epidemie v minulých letech.
Tzv. vedlejší kontinety jsou pro nás sousedem
1) V zadne valce nejsme – to je treba rict. Ikdyby nakonec bylo 10000 obeti, neda se rict, ze by se pocet nejak zasadne zmenil, kdyby nebyla zavedena zadna opatreni. 2) Nektera opatreni, ktere tady autor popisuje, celkem presne popisuji fungovani rezimu v Cine. Nechci se toho dozit. Takhle vypada volani po vlade tvrde ruky. 3) Experti na ministerstvech? Chimera! Spousta tech nejlepsich odesla po Babisovych cistkach. Misto nich nastoupil kompars z AgroFert-u.
zásadní chyba , je myšlení lidí , že ten bod —– 3) Experti na ministerstvech? Chimera! Spousta tech nejlepsich odesla po Babisovych cistkach. Misto nich nastoupil kompars z AgroFert-u.—– je zase chyméra jejich a autora, že spousta těch co odešli byli ti nejlepší a že by byli lepší, než ten „kompars“ , nehledě na tu „paniku“, kdyby vládl kompars od opozice
Vše jede jen na zisk a tak manažeři a ředitelé nemocnic neměli ve skladech žádné respirátory pro případ nouze,viz včerejší článek p.Mackovíka,záchranáře a býv.poslance.Nyní se ukázalo,jak jsme zranitelní jako stát svojí nesoběstačností a závislí na dovozech ve strategických věcech.U těchto věcech byli a svítili při tom všichni poslanci a někteří mají tu drzost a kritizují současný stav!
Nejde jen o zásoby.
Jde hlavně o to, že z tohoto státu byla v rámci snižování nákladů za práci (proces globalizace) vyvezena veškerá výroba do Asie (samozřejmě jde o problém celého západního světa).
Došlo to tak daleko, že naše bezpečnostní systémy braly výrobky, které se dříve vyráběly u nás, za stejnou cenu, ale z Bangladéže, Indie, Číny, ovšem přes firmy, kterým díky nižším pořizovacím nákladům zůstavály obchodní marže.
Tím zde vzniklo v rekordním čase mnoho miliardářů, ale celkově se naše společnsot stala zranitelnější.
“ Na epidemii jsme nebyli přípraveni“. No dobře, ale kdo byl připraven, když virová onemocnění, rovněž tak novinka Covid – 19 vyžaduje aby byl připraven imunitní systém každého jednotlivce na nákazu a to bude jen se zkušeností s tímto virem (nákazou), tím, že si vytvoří sám obranné mechanismy. Tedy např. Korejec, který nákazu Covidem – 19 prodělal a vlastními „prostředky“ nad ním zvítězil, se u nás může cítit bezpečně. Nikoliv ten, který byl lékaři pomocí medikamentů „uzdraven“. Pokud neexistuje účinná vakcína může na bezpečnost před další nákazou zapomenout. Zázraky se nedějí.
Na korona viry imunita většinou vydrží jen pár týdnů. Nachlazení máme taky pořád dokola. Tak musíme doufat, že na tenhle sajrajt to bude aspoň pár měsíců.
Toto není přesné vyjádřeni. Když nad nějakou „nemocí“ zvítězíme pomocí medikamentů, neznamená to, že jsme si neutvořili protilátky, které nám mohou pomoci při opakované infekci.
Chybný předpoklad. To, že lékaři v boji s infekcí někomu pomohou léky naprosto neznamená, že jeho imunitní systém se nic nenaučí.
Vážený pane, na Coronu jsme nebyli připraveni, ale měli jsme cca dva měsíce naskok před Číňanem. Nikdo z vedení státu jejich stratégů si nesedl, neprobral věci kolem, nezeptal se co uděláme když………
Prostě to uzavřeli jako pohodičku a teď hasí. U teto pandemie je myslím důležité postupně všechny s virem seznámit. Buď se s ním seznámí letos nebo příští rok při očkování a už to bude mít klidnější průběh. I toto se dalo naplánovat. Bez strategie, kterou tato vláda jednoznačně neměla a tím pandemii podcenila ( nebyla jediná v Evropě ) to bude mít možná drastičtější průběh. Uvidíme kdo z toho všeho vyvázne nejlépe, která cesta bude lepší …Česká….Britská…..Holandska???
ono něco jiného je řešit věci zpětně, protože se ví jak se to vyvinulo, ale dopředu když se celkem nic neděje a je to tisíce kilometrů daleko a to ještě na malém prostoru tak bych z toho nikoho zas tak moc nevinil neboď tak se zachoval celý svět-asi tak
1. Dokud nezprovozníme vlastní linky, tak žádná jiná alternativa není.
Hesla: Nespoléhat na Čínu, se tady měla razit těch předchozích 30 let, když jsme většinu strategické výroby v rámci globalizace přemístili do Asie.
Dnes tohle vydávat za odborný názor je až trapné.
2. S tím uvolňováním bych počkal. Vývoj v zemích, které jsou v šíření před námi těmto nápadům příliš nesvědčí.
3. Nevím s jakými horšími událostmi se společnost vyrovnávala v posledních desetiletích. Odborníci to, co prožíváme označují za nejhorší časy od II. světové války. No a samozřejmě, že lidstvo se vyrovná se vším, ale otázka je, co za to.
Podle mne je třeba bojovat za životy a za zdraví.
Autor je vzdělán v oblasti krizové připravenosti rezortu zdravotnictví, přestože ve zdravotnictví ani krizovém řízení dále nepůsobí.
Zlatá civilní obrana, je třeba se nad tím zamyslet do budoucna a udělat v každé obcí znovu sklady C.O. až to nebude tak drahé přece to chleba nežere a moc to v nouzi pmůže.
Přesně! Každá obec i zaměstnavatel měl ve skladech ochranné pomůcky. Je nesmysl aby bylo vše centrálně skladované a pouze „někdo“ určoval co kam půjde.
Po roce 1989 se u nás zničil nejen unikátní systém civilní ochrany, který k nám jezdili kopírovat ze západu, ale zničily se prostředky, které minulé generace stály stovky miliard. To je nenávratně pryč.
Ale jak říkáte, některé věci lze zlepšit s minimálními náklady.
Stýská-li se Vám, po zatuchlé a zpuchřelé, masce ‚s chobotem‘? Děkuji, raději něco doma spíchnu. Zásoby ČSSR, ku konci dob její existence, byly v tak žalostném stavu, že pokud jste nebyl v armádě či patřil k ‚elitě‘, byl jste prakticky tabulkovou obětí s níž se bohužel počítá.
Stačilo stávající systém přizpůsobit, materiálně vyfutrovat a systematicky udržovat na úrovni požadavků doby.
Vládne totální chaos a připosranost, jediné co jim jde dobře je lichocení žluťákům kteří to všechno zavinili. Podcenili to nehorázným způsobem a teď už jen vytloukají klín klínem, bude to stát majlant. Přitom stačilo zahájit přípravy včas a hlavně se poučit od někoho kdo to umí = Tchajwan – sice ostrov, ale 24mil lidí a pomstychtivou Čínu za zády. 1.Okamžitě se uzavřeli,ani dovnitř ani ven = direktivně se měly zakázat výjezdy na lyže (ale to by ani Babiš nesměl jet do Francie v půlce února), zájezdy proplatit,stálo by to mnohokrát méně než to všechno teďka. 2.Okamžitě nakoupili linky a materiál na výrobu ochranných a dezinfekčních prostředků a direktivně přikázali místním firmám modifikovat výrobu,samozřejmě za přiměřené ohodnocení. 3.Stanovili max.ceny ochr.prostředků=žádná šmelina. 4.Stanovili přísné postihy a vymáhali jejich dodržování=žádné tytyty a svoboda projevu. Výsledek se dostavil velmi rychle a nemuseli lézt nikomu do prdele a teď na tom ještě můžou vydělat při pomoci blbům z Evropy co si myslí, že jsou nejchytřejší na světě. U nás to zvládli tak leda Vietnamci.
Je evidentní, že vaším jediným motivem je plivat na tuto vládu, přitom podstata problému stojí na tom, co se zde dělalo celých 30 let.
Vaše návrhy, co se mělo dělat v únoru, jsou úsměvné, když vy fanatičtí Babišobijci jste i v březnu kritizovali Babiše, že je moc tvrdý.
Vždyť i včera se nám tři právníci snažili vysvětlit, že nouzový stav v ČR je vlastně nezákonný.
Prostě selhala EU, selhalo NATO a selhala celá západní Evropa, což se během dalších 14 dní ukáže.
Věřím ale pevně tomu, že se také ukáže, že v ČR něco z toho propracovaného systému ochrany obyvatel lidem zůstalo a že se s tím vypořádáme velmi dobře.
Také se zdá, že občané Tchajwanu nebo třeba Japonska mají daleko větší disciplínu než Češi. Znám fůru lidí, co se vrátili z Itálie a promenovali se venku, chodili do práce…místo toho, aby zůstali 14 dnů doma. Nebylo to nařízení, jen doporučení…tak se na to vy***ali.
Konečně inteligentní počteníčko.
Konečně někdo, kdo má pravdu!“
Když se dívám na článek, i na komentáře, tak myslím, že co člověk, to názor a každý má svým způsobem pravdu. Ale i tak – musíme něco vymyslet a jít skutečně do práce. Myslím, hledat řešení , jak to udělat a ne důvody, jak to nejde. Když chceme udržet hospodářství v chodu, budeme muset něco obětovat, to je jasné každému. Já jsem určitě za řešení, která jsou uvedena v článku a četla jsem ještě mnoho jiných dobrých nápadů. Je třeba najít tu nejschůdnější alternativu a udržet ekonomiku v chodu.
My chodíme pořád do práce.Je nás teď na směně 300 ,nosíme roušky, které podle lékařů z infekčního pomůžou max. 20 minut, dokud nezvlhnou a my jsme v nich 8hodin.,tak nerozumím tomu,proč nechodí ostatní do práce. Nemyslím tím restaurace a jiné žrádelný a kavárny.
A následně všechny,které zásobování restaurací a ..žrádelen“ živí
No raději budu spoléhat na pomoc Činy než Evropy, kdo dodává ČR zdravotní materiál? – Čína. Nikdo z Evropy nepomáhá, Němci ještě zabavují ČR a dalším zemím respirátory.
Hlas rozumu ve světě hysterie. Obávám se, že nebude vyslyšen.
Když vypukne celosvětová epidemie,tak se pozná,jak je kdo soběstačný a nezávislý na cizím dobrodiní.Snad to bude poučné pro budoucnost.Nemyslím si,že kdyby byla vláda v jiném složení,že by bylo všechno OK.Třeba to v budoucnu budeme mít možnost porovnat i když poučení z dnešní doby bude výhodou.
Jsem Vš vzdělaný ekonom a musím dát za pravdu. Volný pohyb osob z některých zemí může být problematický. Bez efektivního testování se to navíc může vracet odjinud. Potom si čekejte na vakcíny, pokud nevíte kolik je asi přenašečů. Neodhadnem počty.
Ve zkratce: K čemu podpora vzdělání, když to nevyužije naše společnost?
Bude to chtít učit se z vlastních chyb – rychle a kolektivně v celé unii.
ano .souhlasím ať se pěstují brambory a skot a drůbež a prasátka a ne řepka ,protože té se nikdo nenají-a karanténu nechat co nejdéle a roušky roušky a roušky!!!!!
Na španělskou chřipku před 100lety zemřelo mezi 20 a 100 milionů lidí a zvládl to svět. Jsme sobecký národ. Hned jak vypukl koronavirus měli zavřít hranice a nepouštět nikoho dovnitř ani ven. Měli dát 3-4 týdny zákaz vycházení, nic by se nesirilo a jen zbirat nemocné z domovů. Můj nazor. Na války umírá více lidí hlavně děti a mladých.
Myslíte si, že by to bylo dejme tomu koncem ledna průchodné?
Že by Milion chvilek neuspořádalo obří demonstraci na obranu demokracie?
Když tak čtu komentáře, začínám být optimista, že nejsme jen národ voličů Zemana a Babiše. Osobně se jen bojím, že ty kolosální prachy, co vláda slibuje na podporu ekonomiky, se zase kolosálně rozkradou. Neslyšel jsem zatím ze strany vlády nic, než kecy. Odložení splátek úvěrů? Místo aby se prostě a jednoduše splátky zmrazily na 3-6 měsíců, končí to na individuálním jednání – což nemusí projít každému, trvá to dlouho a máte pak u banky černý puntík. Refundace mezd? Hm, až proběhne celé kolečko – výpočet mezd, výplata, jejich refundace – může být mnoho firem po smrti. Navíc nikdy není jisté kdo a kdy to všechno zpracuje na straně státu. Navíc se může stát, že nevyplníte ten správný formulář, správným způsobem…. tedy refundaci bych v lepším případě koštoval tak na 2 měsíce. Neslyšel jsem zatím závazné stanovisko stran sociálního a zdravotního pojištění….
Navíc naivní představa je, že se vrátíme po epidemii do práce a bude vše jak dřív. Nebude. A to ani kdybychom se vraceli zítra. Ono to navíc vypadá, že si doma ještě pohovíme.
Ale i tak, pánové, jsem rád, že i díky vašim příspěvkům nemusím padnout do depky.
Buďte všichni zdraví.
Střízlivý a racionální přístup.
Mnozí tu píšou a pořádně nevědí o čem, buďme rádi ,že máme propracované hygienické stanice, tento systém nám dnes závidí mnohé státy, v 90. letech je chtěly rušit jako přežitek komunistů. Jedna paní redaktorka se divila ,že jim trvalo vytrasovat kontakty 9hod. – evidentně nevěděla o čem mluví . Bohužel nám dnes chybí ta zrušená nemocniční lůžka, která byla neefektivní . To v jaké situaci je dnes Itálie a do čeho se řítí Velká Británie úplné absence hygienických stanic a sytému masové zdravotní péče. Dnes je situace v Evropě taková,že při nedostatku ochranných pomůcek si státy zabavují navzájem vypravené kamiony, společná Evropa jde stranou a jsou zase upřednostňovány národní zájmy každého státu . Ti politici ,co volají po odvolávaní politiků se pouze zviditelňují a ve skutečnosti ukazují ,že té složité situaci vůbec nerozumí. Když vidím některé novinářské otázky na premiéra potažmo na politiky a přitom už dopředu vědí ,že jim nemůže odpovědět, protože situace je taková jaká je a jenom se předvádějí ,místo toho aby uklidnili tu část národa ,která je trochu labilní a ti co jsou zase moc klidní a chtějí pořádat večírky volali k zodpovědnosti vůči druhým . S rovnávat naše počty s Čínou je totální nesmysl, názorná ukázka jak jde ohnout statistické údaje ,když tam nezahrneme rozlohu a jiné aspekty.
velmi rozumné, otázka ale je jak tyto kroky prosadit, aby je politická elita následovala, protože se obávám , že politická elita funguje na základě vlastních zájmů
Obávám se, že léčba způsobí více škody než nemoc. Obzvláště neodborná léčba našimi léčiteli….
Ono bude muset přijít jakési uvolnění, není moc dobře možné, aby se karanténa stala běžnou součástí našich životů. Řekneme si, zábavní průmysl je zbytné odvětví, ale co s těmi lidmi bez práce, z čeho mají zaplatit pravidelné platby. Řeklo by se, zaměstnáme umělce jinde, ale na všechny nevyjde. V divadle a na koncertě budeme mít holt masky. Uzavřu to zkrátka tím, že když už se naučíme nosit pokrývky nosu a úst, proč nevrátit takřka normální provoz.
Petře Kociáne, za článek Vám děkuji. Konečně někdo, kdo se nebojí napsat alespoň náznak řešení. To, co se nám snaží vnutit vláda, mi totiž jako laikovi připadá divné. Na jedné straně jsou lidé špiclováni za pomoci mobilních telefonů a bezpečně se ví kdo, kdy a kde byl, a na straně druhé se bez příčiny zavírají lidé do karantény formou koncentráku (Uničov) a jsou hlídáni a „loveni“ dokonce za pomoci vrtulníku s termovizí. Co schází k tomu, aby nějaký blb nechal do lidí střílet? Jsme v situaci, kdy si občané vyrábějí ochranné prostředky sami a stát většině obyvatel nepomohl vůbec ničím. Přitom už byla odhalena účinná kombinace léků, která koronavirus porazí za pouhých 5 dní! Antimalarikum a azytromycin učinkují! Když se všichni, co pobývali v rizikových oblastech a jejich kontakty podrobí léčbě pomocí této kombinace, je za pouhých 5 dní pokoj. Proč to tedy ti, co nás izolují, neudělají a raději z nás dělají vězně vlastních domovů?
To populističtí šamani u koryta nikdy nepochopí….
Dobrý den
Děkuji za článek. Navrhovaná opatření zní velmi rozumně.
Dobrých opatření by se dalo najít ještě mnoho, problém je, že v tomto článku, nebo někde v diskuzi, nemají tyto „nápady a návrhy“ dost prostoru aby se dostali k odpovědným lidem a mohly být prosazeny.
Také jsem podal několik užitečných návrhů, ale bohužel nevím jak je prosadit.
Např. prověřit možnost desetinásobného zefektivnění testování lidí se stávající infrastrukturou odběrů a laboratoří:
Kdyby místo jednoho odebraného vzorku odebrali každému vzorky dva, tak by mohli testovat vzorek ne jednoho ale např. 10 lidí najednou.Pokud by se v tomto kombinovaném vzorku neprokázala nákaza, byly by považováni všichni za negativní. Kdyby se nákaza prokázala, pak by vzali druhou sadu testů a testovali by těch 10 vzorků po jednom.
Dále: Prověřit možnost snadné domácí sterilizace respirátorů teplem pod 100 °C. Vychází z informací ze studie SARS1 Heat at 56°C kills the SARS coronavirus at around 10000 units per 15 min (quick reduction).“
https://www.who.int/csr/sars/survival_2003_05_04/en/
Chybí nám tu národní brainstormingová platforma, (národní bug report) kam by lidé mohli dávat své nápady k řešení jednotlivých problémů. Ovšem moderovaná a vyhodnocovaná odborníky na danou oblast, kteří by užitečné návrhy měli možnost posunout k realizaci.
„Dobrých opatření by se dalo najít ještě mnoho“. Máte pravdu, ale někdo důležitý ( s pravomocemi rozhodovat) se spokojí jen s totálními zákazy a restrikcemi ( asi nevěří, že jsou také lidé rozumní) a pomíjí fakt, že důležité jsou informace. Dnes se lze na webu dočíst info či doporučení prof. Primuly, co je třeba vykonat (desinfekce) po nakoupení potřeb v obchodech atd. Mám dojem, že pan profesor je již přepracován, neboť má pravdu, ale chybí návod na faktickou realizaci i pro méně chápavé. Co by mohl aspoň napovědět, je dle mne důležitá informace o používání mobilů z hlediska možného rozšiřování nákazy v dopravních prostředcích, stačí se jen dívat a domyslet procesy. Chybí nejen informace o tom, jak nejen na těchto přístrojích přežívá virus, ale také jak je to s vlasy, jak tam přežívá a je aktivní, co dělat k zamezení nákazy, pokud někomu není jasné, o co jde, ať se hlouběji zamyslí nad problémem. Podobně je to s domácími mazlíčky v případě kontaminace jejich majitele, než jej odchytne systém ochrany. Faktem je, že se před nákazou zatím úspěšně ukrýváme, ale mohlo by to být lepší, jen ta preciznější informovanost chybí. Také vidím, že desinfekční práce ve veřejném prostoru se provádí jen pro formu, měla by být 100%, aby měla smysl. Spoléhat se, že vše je o náhodě nedává smysl a platí se zbytečně ztráty. Kdo nevěří, ať se dívá v reálu. Myslím, že vláda (šéf) může být spokojen s ukázněností občanů – používání ochranných potřeb a iniciativou občanů. Přitom jen část jsou členy hnutí ANO, či sympatizanty šéfa, to něco nadějného značí určitě nejen pro něj.
Opravdu článek o ničem – možná se pan manažer zapomněl v éře socialismu. Rozjet výrobu brýlí v závodě např. OKULA 🙂
Jasně, budete diktovat firmě, co má vyrábět. Okula dnes vyrábí brýle – obruby naprosto okrajově, takové fabriky vyrábí dnes to, co je uživí. A proto Okula valí věci pro Automotive.
Ukažte mi světové společnosti, které dnes nejsou závislé na Číně ??? Budete to stejné vyrábět doma za 30 ti násobné ceny a budete to vyrábět dlouhodobě na sklad ??
Chjoo, dnes se bude kde kdo prezentovat podobnými moudry. Manažer ve zdravotnictví ….
Naprostý souhlas. Stali jsme se všichni obětí někým vyvolaného, ale nekontrolovatelného strachu a samodestrukce
Nevím ,jestli autor článku je nyní v práci nebo ne ?Musím ale říci,že jeho článek se nezakládá na pravdě .Jsem praktický lékař.Spolu s kolegy poskytujeme péči v tzv.nouzovém režimu ,to ale neznamená ,že ji neposkytujeme .S pacienty komunikujeme po telefonu ,e-mailem,e-recepty,e-PN.Pakliže je nutné pacienta vidět ,pozveme si ho do ordinace.Ćekárny jsou zavřené .To všechno jsou epidemiol.opatření a budou trvat pokud bude trvat karantena. Samozřejme,pakliže musí lékař do karanteny,tak neordinuje.Odborníci ordinují omezeně ,ale ti dnes nejsou nejpodstatnější .
Samozřejmě, paní doktorko, že se článek nezakládá na pravdě. Co byste jiného mohla čekat na serveru, kde je smyslem hry dehonestovat za každou cenu současnou vládu, bez ohledu na to že jde o situaci, v které by si kritici počínali nesrovnatelně hůře a kterou nikdo, opakuji nikdo na světě, ještě před měsícem nečekal.
Komunistická „spřátelená“ Čínská lidová republika ÚČELOVĚ tajila od začátku prosince 2019 Coronavir Covid-19 a NEINFORMOVALA Svět o pandemickém šíření v Čínském městě Wu-Chan. Čína Informací pustila do světa po 20.1.2020. To jsou necelé 2 měsíce temna a další 1,5 měsíc co se Coronavir rozšířil do celého světa oskare i na Hanou a do Zlína! Ale rozumím vám když STBáka milujete.
V Singapuru prý měří teplotu před vchodem do každé prodejny a budovy. Dělejme to i u nás, tím se zřejmě brzy dají odhalit přenašeči viru.
Chtělo by to nějakou statistiku, nakolik ono měření teploty odhalilo skutečně nakažené. Myslím, že úspěch je minimální, ale vypadá to efektně. Já si takto měřím rum Božkov a má stále 37,5, nejsem schopen docílit 38, no, asi nemá koronu.
Autor to vystihl naprosto přesně. Jen není jasné jak dosáhnout na Bruselu potravinové soběstačnosti.