Jak přes internet z obýváku usvědčit Kreml. Investigativci z Bellingcatu už pátrali i v Česku
Příběh Eliota Higginse nepřestává udivovat ani po letech. Upozornil na sebe tím, že bez znalostí z vojenského průmyslu prokázal využití kazetových bomb v syrské občanské válce. Později založil mezinárodní investigativní tým Bellingcat a s ním usvědčil Rusko ze sestřelení malajsijského letadla MH17 nebo odhalil pravé identity ruských agentů zapletených do kauzy Skripal.
„V minulosti, když vlády lhaly svým občanům a ti měli jen málo zdrojů informací, bylo jasné, že s tím nikdo nic moc nezmůže. Události ve zprávách nám byly příliš vzdálené. To se však změnilo,“ píše Eliot Higgins ve své nové knize My jsme Bellingcat (v originále We Are Bellingcat). Popisuje v ní svůj příběh – jak se z nezaměstnaného otce stal expertem na online investigaci pomocí otevřených zdrojů a mimo jiné i postrachem Kremlu.
Veřejnosti také představuje možnosti a nástroje, díky kterým může polopravdy a lži na internetu odhalovat skutečně každý.
Co vás naučí Rambo s Arnoldem
Když v roce 2011 začala občanská válka v Sýrii, Higgins nevěděl o jejím průběhu více, než co tehdy zprostředkovali váleční reportéři okolnímu světu skrze média. V té době byl bez práce, a tak začal na sociálních sítích a především na platformě YouTube sledovat videa, která lidé z oblasti konfliktu sdíleli.
Bylo mu jedno, kdo je autorem videa, a snažil se oprostit od brutality některých záběrů. S tím mu pomáhala i neznalost arabštiny, nerozuměl totiž emotivním sdělením, která ve videích zaznívala. Zajímala ho především fakta: zbraně, místo, kde bylo video pořízeno a o kterou stranu konfliktu jde. Nevěděl ale téměř nic o zbrojním průmyslu, natož aby byl expert na zbraně.
Přesto v roce 2012 založil blog, na který postupně přidával svá zjištění. Pustil video, vyfotil zbraně či munici a zjistil skrze články a diskuzi s dalšími nadšenci, o jaký jde typ a model. Zajímal ho i původ zbraní. S pomocí online map a satelitních snímků se mu navíc podařilo určit, kde byla videa pořízena a kde se tedy zbraně objevily. Popsal dokonce zbrojní „vychytávky“ rebelů, kteří museli improvizovat vzhledem k omezenému arzenálu.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Tímto způsobem se mu podařilo zdokumentovat využití kazetových pum, které byly již od roku 2008 zakázány Úmluvou o zákazu kazetové munice. Prokázal také využití chemických zbraní, přičemž jeho důkazy namířily na režim Bašára al-Asáda.
Dělal tak de facto práci nejlepších válečných reportérů či tajných agentů. To vše bez dřívějších zkušeností, z domova, mimo válečný konflikt a jen s využitím internetu. „Novináři mě podezřívají, že jsem pracoval ve zbrojním průmyslu, ale před Arabským jarem jsem o zbraních nevěděl více než běžný majitel Xboxu. Mé znalosti se rovnaly tomu, co jsem se naučil od Arnolda Schwarzeneggera a Ramba,“ řekl Higgins v rozhovoru pro britský deník Guardian.
Posedlost důkazy a detaily
Díky svým zjištěním ze Sýrie se Higgins dostal do povědomí bezpečnostních analytiků, tajných služeb i novinářů. Média ho začala zvát na rozhovory a označovat za experta přes zbraně. Začala se ale také rozrůstat skupina podobně smýšlejících nadšenců z různých oblastí, kteří ho v jeho práci podporovali a chtěli s ním spolupracovat.
„Když jsem začal sbírat online fakta, můj cíl byl skromný. Chtěl jsem shromáždit důkazy, dílky většího puzzle, a nabídnout je skutečným odborníkům. Jenže jak jsem je začal publikovat, lidé mě sami začali nazývat odborníkem,“ popisuje s tím, že očekával, že jeho styl práce převezme nějaká větší, již fungující organizace.
To se však nikdy nestalo a Higgins společně s kolegy založil vlastní investigativní organizaci pod názvem Bellingcat. Její hlavní myšlenkou přitom nebylo vytvořit další médium, ale zpravodajskou agenturu „pro lidi“. Do její detektivní práce se dnes může zapojit každý, kdo má nezpochybnitelná fakta, která může podložit veřejně přístupnými důkazy a ukázat veřejnosti.
Bellingcat se od roku 2014, kdy vznikl, řídí striktními pravidly: Snaží se vypátrat přehlížené problémy, které lze prozkoumat online, ověřuje veškeré informace a nenechává prostor pro spekulace a klade důraz na detailnost svých zjištění.
Kombinace vlastností jako je transparentnost postupů, spolupráce s veřejností a lehce obsedantní přístup k hledání důkazů z Bellingcatu vytváří unikátní projekt. Nejde o organizaci typu WikiLeaks, která zveřejňuje nepublikované a utajované dokumenty od anonymních zdrojů, ale ani o tradiční novináře, jejichž specialitou je práce z místa dění a s výpověďmi jednotlivých aktérů.
To se odráží i na výstupech, které Bellingcat publikuje. Nezveřejňuje jednotlivá zjištění jednotlivě ani ve formě klasických novinářských článků. Každý výstup připomíná svou formou případovou studii, ve které jsou zjištění zasazena do kontextu a která zároveň slouží pro čtenáře jako manuál, jak si ověřit správnost informací a dojít ke stejným výsledkům.
Každý může přispět
Bellingcat se zabývá především analýzou fotografií a videí, dokumentů nebo příspěvků na sociálních sítích. To jsou pro ně stopy, které mohou, ale také nemusí vést k nějakým zjištěním.
Zajímá je cokoli, co by je mohlo dovést k výsledku – nápisy, loga, symboly, rozložení stínů, horská panoramata, data souborů. Někdy jejich analýza trvá minutu, jindy i dny, než se například zjistí kde, kdy nebo kým byla daná internetová stopa pořízena či co z ní vůbec vyplývá.
Jejich zdroji jsou volně přístupné internetové nástroje. Mezi nimi online mapy, internetové vyhledávače, databáze všeho druhu, systémy sledující trajektorie letecké nebo lodní dopravy, satelitní snímky či aplikace jako třeba SunCalc.org, simulující pohyb slunce a sluneční svit na konkrétním místě v určitém čase, pomocí které lze přibližně určit období, kdy mohla být fotografie pořízena.
Výrazným prvkem práce Bellingcatu je ale také jeho spolupráce s veřejností, převážně pomocí sociální sítě Twitter. Tam se již vytvořila komunita lidí, kteří hledáním faktů touto cestou doslova tráví volný čas. Například zapojením do online kvízů, ve kterých si mohou ověřit své zkušenosti s online pátráním.
„Zapojení veřejnosti byl vždy důležitý étos organizace. Dobrovolníci zapojení do pátrání to dělají zadarmo z odhodlání dosáhnout spravedlnosti a získat odpovědi na otázky, ale také z jisté soutěživosti, ať jsou první, kdo zjistí něco, co nikdo jiný nenašel,“ píše ve své knize Higgins, který takto dokázal popsat, kdo v roce 2014 sestřelil v roce malajsijské letadlo MH17 nebo kdo stál za otravou Sergeje a Julie Skripalových v roce 2018.
Česká stopa: Houpací Osel
Bellingcat v minulosti spolupracoval i s českými novináři. Týdeník Respekt pomáhal Bellingcatu s odhalením identity jednoho z agentů zapletených do kauzy Skripal. Ještě předtím s Bellingcatem spolupracoval i autor tohoto textu, když vedl studentskou redakci Houpací Osel.
Šlo o případ Andreje Babiše mladšího, který měl být podle informací serveru SeznamZprávy zavlečen proti své vůli na okupovaný ukrajinský poloostrov Krym. Tehdy to syn českého premiéra Andreje Babiše sám řekl reportérům, kteří jej vypátrali v Ženevě. Bylo to vážné obvinění premiéra členské země EU.
Babiš starší v reakci na reportáž zveřejnil fotografie svého syna na Krymu, aby veřejnosti dokázal, že Babiš ml. nebyl na Krym nedobrovolně zavlečen, ale jel tam z vlastní vůle za rekreačními účely. Pod fotografiemi se následně otevřela diskuze o tom, zda jsou pravé a jestli s nimi nebylo nějak manipulováno. To se nepotvrdilo, přesto fotografie z profilu premiéra zmizely.
Redakce Houpací Osel spoluprací s Bellingcatem chtěla proto aspoň zjistit, kde přesně a kdy byly fotografie pořízeny. Do pátrání se zapojila i twitterová komunita, která v přímém přenosu na sociální síti předvedla mravenčí práci s odhalováním jednotlivých faktů a jejich ověřováním.
Výsledky pátrání ukázaly, že Babiš mladší opravdu byl na Ruskem anektovaném Krymu, konkrétně v Sevastopolu a na Jaltě, a to pravděpodobně ve druhé polovině roku 2017. V otázkách „Kde?“ a „Kdy?“ tak tato zjištění odpovídala verzi premiéra Babiše a také Petra Protopopova, který tehdy Babiše mladšího doprovázel.
Nevypovídala však nic o důvodech ani charakteru této cesty. Analýza fotografií „jen“ potvrdila přítomnost Babišova syna na Krymu, což však byla důležitá skutečnost ve vysoce politizovaném a citlivém případu, kolem kterého se vyrojilo mnoho různých názorů a spekulací.
Cílem online investigace bývá totiž právě předložit fakta, která pomůžou zkompletovat mnohem větší skládačku – spíš než usvědčit konkrétního viníka. I když i to už se Bellingcatu v celosvětově sledovaných kauzách několikrát podařilo, doslova jen s laptopem z vlastního obýváku.
Kniha We Are Bellingcat zatím není v češtině. V anglickém originále si ji můžete pořídit na stránkách britského nakladatelství Bloombsbury – zde.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Vítejte v časové smyčce: města chtějí pozemky kolem jezer Most a Milada. Už zase
Do Londýna už jen s povolením a za poplatek. Změna čeká i vstupy do EU
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Kvůli vyváženosti by byl ještě na místě také článek o zakladateli společnosti WikiLeaks Julianu Assangeovi.
Pro usnadnění uvedu několik citací a odkaz na zdroje:
„Někteří američtí a kanadští politici otevřeně vyzývali k dopadení, odsouzení nebo dokonce popravě Juliana Assangeho.
Někteří američtí a kanadští politici otevřeně vyzývali k dopadení, odsouzení nebo dokonce popravě Juliana Assangeho. Poradce kanadského premiéra Tom Flanagan chtěl, aby na něj byl spáchán letecký atentát, s tím, že „si zaslouží smrt“.[32] Neúspěšná americká viceprezidentská kandidátka Sarah Palinová volala po tom, že „by měl být stíhán jako teroristé (vůdci Tálibánu nebo Al-Káidy)“[33] a domnívala se, že je protiamericky zaměřený.[34] Její stranický kolega a prezidentský kandidát z minulých voleb, Mike Huckabee, se též vyslovil pro smrt Assangeho a „toho zodpovědného za únik diplomatických depeší“ – tento skutek označil za velezradu a řekl, že „cokoli méně než poprava by bylo příliš vlídným trestem“.[35] Proti takovým výzvám se Assange ohradil a prohlásil, že je to navádění k vraždě a jeho původci by měli být soudně stíháni.[36]“
Zdroje: Palinová chce stíhat špičky WikiLeaks stejně jako vůdce al-Káidy – 30. 11. 2010, 22:14 – Washington, aš, Novinky
Hunt WikiLeaks chief down like Osama bin Laden: Sarah Palin demands Assange is treated like Al Qaeda terrorist [online]. 2010-12-1 [cit. 2010-12-06]. Dostupné online. (angličtina)
Assange attackiert rechte US-Kritiker (Assange útočí na americké pravicové kritiky), Der Spiegel, [3], 23. prosince 2010 (německy).
Poslední zpráva o Julianu Asangeovi: 31. května 2019 13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět
Londýn „Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange v důsledku krutého, nehumánního a ponižujícího zacházení vykazuje všechny symptomy oběti dlouhodobého psychologického mučení. Uvedl to zvláštní zpravodaj OSN Nils Melzer, který vyšetřuje případy možného porušování lidských práv“.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/krute-nehumanni-a-ponizujici-podminky-assange-ma-symptomy-obeti-psychologickeho-muceni.A190531_133600_ln_zahranici_ele
No to je příhodný námět pro naše neochvějné politické zástupce typu ministra Petříčka, poslanců Benešíka, Bartoška, Fialy, Lipavského, (euro)Peksy a ještě mnoho dalších tzv.lidskoprávních ochránců v parlamentu, no a v Senátu ČR je to ideální parketa pro takové Fischery, Hilšery a další -ery… Pokud se děje takovéto možné příkoří přímo v kolébce demokracie, pak je nutné vyvolat tiskovku a žádat o zjednání nápravy cestou britské ambasády…
Tak, tak, oskare, léta válení se v posteli a stravování se tučnými smaženými jídly, jak to praktikuje assange, může mít fatální následky na kohokoli. O tom ty jistě víš hodně. Oběti jeho znásilňovacích pokusů z dřívějších dob nebo psychického teroru vůči zaměstnankyním ekvádorského velvyslanectví jistě mohou projevovat příznaky jako oběti mučení.
… “ no a ono to přejídání tučnými jídly, psychickým terorem, znásilňování, atd. atd.“ bude dozajista v USA stačit na trest smrti, že ?
Copak, josef? Nejde ti pod nos, že tvůj hrdina ve skutečnosti nevydá tak jak sis ho maloval.
…no já jsem si „nemaloval“. Já jenom uvažuji jakých trestů se to dopustil, protože to zveřejnění těch „kladných materiálů USA z celého světa“ to může být zločin státní a federální (to je asi předpokládatelné), ale to „přejídání, znásilnění a psych.teror“ to může být zločin kontinentální a možná i světový… Čili zářná budoucnost ho v USA nečeká a když to nebude trest smrti, tak to budou stovky let ve vězení ( a tomu tady budou někteří z nás tleskat, že?).
To se musíš zeptat svého násilnického hrdiny, josefe, čeho se dopustil, že se tak trestá.
„Nevěděl ale téměř nic o zbrojním průmyslu, natož aby byl expert na zbraně.“
„Média ho začala zvát na rozhovory a označovat za experta přes zbraně. “
A je teda expert pres zbrane, nebo neni? Siri ta media fake news? Nebo za tri roky surfovani na internetu bude expert na cokoli i ze mne?
—————-
Ta odhaleni mne nejvic fascinuji tim, ze skupina nadsencu odhali veci, na ktere neprijdou vsechny zapadni tajne sluzby dohromady… Vetsi zahada je snad uz jen otazka, jak ten cekista v cizim hotelovem pokoji poznal, ve kterych trenyrkach poleti Navalnyj druhy den do Moskvy…
Kdybych sefoval nejake zapadni tajne sluzbe, tak budto:
(i) Pokud by odhalil neco, co jsme my profesionalove nedali, tak si reknu – ten Higgins je ale bedna, najmu ho, zmenim identitu a hlavne ho nenecham to psat na internet, ale do tajnych zprav.
(ii) Pokud by odhalil neco, co vime, ale z dobreho duvodu tajime, tak bych ho nechal zmizet… Pro ucelovky se da pouzit vic veci nez styk s prostitutkou bez kondomu.
Taky bych mohl byt nejaky agenda setter se zadanim formovat negativni vztah zapadoevropske populace s Rusku. Pak bych asi pana Higginse a spol. stvoril. Akorat po nekolika prehmatech „v listopadu flaska s vodou, v prosinci trenky“ bych pochopil, ze to nebyl moc dobry napad…
Kdybych sefoval FSB a muj sef mel v planu schlamstout celou Evropu, tak bychom asi dlouhodobe pripravovali pudu, treba snizenim duvery v politiky a tajne sluzby. Par zbabranych utoku novicokem a k tomu neuveritelna nekolikrat menena legenda a zapadni tajne sluzby opravdu vypadaji jako totalni packalove… No a na to vypousteni legend bych mozna – k agendum FSB v zapadnich tajnych sluzbach – navic stvoril i pana Higginse. Nebo spis nechal bych ho stvorit tajnymi agenty FSB mezi pracovniky MI5 nebo co tam maji…
Novináři většinou nejsou experti na zbraně ale jsou experti na sběr a analýzu dat, přesně jako zakladatel Bellingcatu. Což bys věděl, kdybys nebyl expert na poklonkování puťkovi.
Jak přes internet z obyváku….. agenti zřejmě mají home office.
Je mi velice líto, někdy ani fullHD neumožňuje rozlišit filmové triky od reality. Natož videa běžně dostupná na internetu.
Spíš je to o oraženosti vydávat výcucy z těchto zdrojů za neoddiskutovatelná fakta.