Historický kriketový výbuch. Foto: Robert Břešťan

Jak jsem vyhrál válku. Historický sportovní výprask s českou stopou

Napsal/a Robert Břešťan 13. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Pohled na to, co je zajímavé, podstatné a unikátní, se mění podle toho, odkud a pod jakým úhlem se člověk dívá. A tak zatímco u protinožců nikoho nezajímají třeba aktuální české prezidentské volby, v české kotlině si těžko představit, že by se výsledek kriketového zápasu ocitl na titulní straně prestižních novin. I když v něm jistou roli hrála i Česká republika.

Jediná zmínka o Česku, kterou autor tohoto textu za bezmála měsíční pobyt v Austrálii zaznamenal, se týkala – světe div se – právě kriketu. Sportu, který v Česku nemá žádnou tradici a jehož oblíbenost ani atraktivitu český fanoušek zahleděný do fotbalu či hokeje ani nedokáže pochopit.

Přesto je kriket se zhruba dvěma miliardami fanoušků jeden z nejpopulárnějších sportů světa – uznejme, že mu nahrává fakt, že se těší velké oblibě hlavně v lidnatých zemích jako je Indie, Pákistán či Bangladéš. Patří tam i výrazně méně lidnatá Austrálie, kde se nedávno odehrál pozoruhodný zápas, o němž bude řeč.

Kriket a košťata zdarma

Znalci vědí, že kriket hrál významnou roli ve slavném válečném románu Patricka Ryana Jak jsem vyhrál válku. Když za zástupci britské vojenské správy chodili místní Řekové s řadou nesmyslných stížností (Výbor zaměstnanců městských prádelen a metařů kupříkladu protestoval, že Britové nevydávají zdarma košťata, Sdružení mladých manželek projevilo nespokojenost s kvalitou zdarma přidělovaného sušeného mléka atd.), přešli vojáci do protiútoku.

Využili sebemenší nahrávku k tomu, aby se pustili do sáhodlouhých výkladů o tom, co je kriket a jak se hraje. Zabralo to – stížnosti ustaly.

„Kriket je hra mezi dvěma mužstvy po jedenácti hráčích. Hraje se na házecí dráze dlouhé dvacet metrů mezi dvěma brankami ze tří tyček osmašedesát centimetrů vysokých a vzdálených dvacet centimetrů od sebe. Kriket se hraje pálkou…“ vysvětluje hlavní hrdina a vypravěč románu, poručík britské spojenecké armády Ernest Goodbody.

Nás do pravidel kriketu zasvěcuje o poznání stručněji Jeremy, čistokrevný Australan, který se sám naučil více než obstojně česky a nyní pracuje na českém konzulátu v Sydney.

Fandí jinému sydneyskému týmu a od tohoto utkání zjevně nic zvláštního nečekal. Když se ale týmy vymění, na pálku jdou domácí Sydney Thunder a do pole hosté Adelaide Strikers, během deseti minut Jeremy viditelně pookřeje, zpozorní a na podivuhodné utkání začne telefonem upozorňovat své přátele. Tohle prostě musejí také vidět.

To, co se děje na hřišti, totiž nemá obdoby, což rychle chápe i málo zasvěcený pozorovatel z Čech.

Jako porazit Spartu 10:0

Dokonalá likvidace, ponížení, neuvěřitelný výsledek, píší pak australská média. Domácí „hromové“ uhráli předtím, než byli kompletně vyautováni, pouhopouhých 15 bodů. Za běžné minimum, které uhraje i (pod)průměrný tým za předepsaných dvacet sad, je přitom považováno alespoň 150 bodů.

Je to asi jako by klokani z Vršovic porazili pražskou Spartu třeba deset nula. Možná patnáct. Tak nepravděpodobný a šokující ten výsledek byl.

A kde že je ta česká stopa? Australští sportovní novináři horečně pátrali v archivech, kdy se nějakému týmu podařilo uhrát tak tragicky málo bodů. A našli. Nebozí Thunder uhráli ještě méně bodů než reprezentační tým Turecka, který odešel v roce 2019 jen s 21 body – v zápasu proti České republice!

Jak je tedy vidět, i v Česku se kriket zjevně hraje. Třeba se to bude hodit, až ve stále nárokovějším českém prostředí přijde nějaký ten Výbor zaměstnanců městských prádelen a metařů protestovat, že nedostává zdarma košťata.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)