Jak dlouho si pacient počká na zákroky a vyšetření. Projděte si data velkých fakultních nemocnic
Od roku 2011 musejí české nemocnice povinně ze zákona zveřejňovat informace o čekacích dobách na jednotlivé zákroky a vyšetření a pravidelně je aktualizovat. Projekt Česko v datech se podíval na stránky sedmi českých fakultních nemocnic a porovnal, jak dlouho si v nich na jednotlivé zákroky pacienti počkají.
Data vycházejí z veřejně dostupných informací na webových stránkách jednotlivých nemocnic.
Nejvíce informací o čekacích dobách je na webových stránkách Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, naopak nejméně dat nabízí Fakultní nemocnice Ostrava. Ostravské čekací doby jsou zároveň nejméně aktuální, v současnosti (říjen 2019) odrážejí stav z roku 2016.
Například provedení totální endoprotézy kolene se nejdříve lidé dočkají ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde na tento zákrok čekají 4–8 měsíců. Nejhorší je pak situace v Ostravě, kde náhrady kyčelního a kolenního kloubu proběhnou až 2,5 roku po objednání.
S vůbec nejdelší čekací dobou musí průměrně počítat pacienti dětské urologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde se některých zákroků podle dostupných statistik dočkají až po čtyřech letech.
Interaktivní graf čekací doby: zadejte si nemocnici i druh zákroku či vyšetření
Fakultní nemocnice v Plzni se pyšní nejrychlejším vyšetřením na alergologii, jelikož se zde čekací lhůta zastavuje na pěti týdnech. Na obdobné vyšetření si naopak nejdéle počkají mladí pacienti pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, kde vyšetření na alergologii probíhá až po čtyřech měsících.
Při výměně kyčelního kloubu mají naději na rychlou změnu k lepšímu opět pacienti v Olomouci, kde mohou tyto operace proběhnout už po čtyřech měsících (čekání se však může protáhnout až na 15 měsíců). V pražském Motole a ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se přitom čekání na totální endoprotézu kyčle zastavuje už na jedenácti měsících.
Svatá Anna v Brně je na tom nejlépe i z hlediska odstranění šedého zákalu, kterého se zde dočkáte do dvou až tří týdnů. V ostatních fakultních nemocnicích probíhají tyto operace až po třech měsících od návštěvy lékaře. Výjimkou je Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, kde operace katarakty probíhá v horizontu osmi týdnů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Uvítala bych totéž i u běžných, dříve okresních nemocnic. Ale předpokládám, že ty se podobnému otevření brání, jako čert kříži. Ale asi nejvíc by běžnému člověku pomohla průměrná délka hospitalizace po zákroku, aby věděl, do čeho jde a kolik komplikací může čekat.
Musím se zastat nemocnic. Měl jsem před léty AV blok III. stupně, v neděli dopoledne mě houkačka odvezla do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně na JIP a devátý den, další pondělí, jsem opouštěl nemocnici s implantovaným kardiostimulátorem. Bez úplatku, jakékoliv protekce nebo známosti v nemocnici. Přístup sester a lékařů byl tak lidský a výborný, že dodnes mám pocit, že žádné poděkování jim, nemůže být dostačující.