Jaderná energetika začíná být v Evropě sprosté slovo, říká česká náměstkyně pro energetiku
Nálepka „solární baroni“ je k většině podnikatelů ve fotovoltaice nefér, je přesvědčena náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská. Přesto je docela dobře možné, že majitele fotovoltaických elektráren do budoucna čeká nová forma zdanění. Rozhodne o tom probíhající jednání s Evropskou komisí.
Toto je druhá část rozhovoru s Lenkou Kovačovskou. První část rozhovoru: Nové jaderné bloky: hledáme partnera na 100 let dopředu
- Jak se do české energetiky promítne dění v Německu?
Nejsme ostrov a dotýká se nás vše, co se děje v zahraničí. Vidíte to jednak na rozvoji infrastruktury, na obchodování, na burzách. Německo je velký a likvidní trh. Cena elektřiny na lipské burze je tím hlavním určovatelem investičních rozhodnutí v České republice pokud jde o komerční subjekty, Diskuse v Německu pečlivě sledujeme a jsme v úzkém kontaktu se zástupci německé státní správy a řešíme synergie…
Bavíme se dlouhodobě o udržitelnosti rozvoje obnovitelných zdrojů versus rychlost rozvoje sítí, Střednědobým řešením je již probíhající stavba transformátorů s regulací fáze. Nutno podotknout, že právě ve věci přetoků a rozvoje soustav nás nedávno Mezinárodní energetická agentura za řízení toku sítí pochválila. Nejen s Německem, ale i s Rakouskem a Polskem pak řešíme to, že existuje společná německo-rakouská obchodní zóna, kdy obchodníci z Rakouska a Německa mezi sebou obchodují neomezeně jako by nebylo žádných síťových omezení. Elektřina ale teče i přes nás, přes Polsko i Slovensko. Usilujeme o to, aby se německo-rakouská zóna rozdělila.
- Už jsme zmínili nízké ceny elektřiny na klíčové lipské burze. Když ale českému spotřebiteli řeknete, že je elektřina levná, asi se při pohledu na účty bude dost divit…
Jde o cenu na burze, velkoobchodní ceny, k níž je nutné přidat regulované složky. Za distribuční soustavu, zajištění kvality dodávky elektrické energie a pak je tu ona známá položka, která hraje hlavní roli v rozdílu mezi levnými cenami elektřiny a rostoucími účty – poplatek za obnovitelné zdroje.
- Ptám se takhle záměrně s odkazem na slova prezidenta Zemana, který říká, že všichni vlastníci fotovoltaických elektráren jsou solární baroni a že by měli být dodanění. Souhlasíte s jeho hodnocením?
Nutno říct, že podporované zdroje nejsou jen fotovoltaika, ale i vítr a voda, bioplyn a biomasa. Další věc je, že nyní diskutujeme s Evropskou komisí tom, zda je v případě obnovitelných zdrojů nějaká míra překompenzace, tedy zda ty zdroje nejsou zvýhodněny příliš. My jsme kvůli tomu ostatně už dříve zavedli solární daň.
- Je tedy možné, že přijde nějaké nové zdanění?
V tom bych nepředbíhala. Právě o tom se budeme bavit s Evropskou komisí. Pokud v rámci notifikace dojdeme k tomu, že jsou obnovitelné zdroje u nás překompenzovány, budeme hledat řešení. Ne retroaktivně, ale směrem do budoucna. Nemůžeme všechny šmahem označit za solární barony.
- Věříte vy sama tomu, že Německo naplní své dvě velké výzvy: do roku 2020 snížit emise CO2 o 40 % oproti roku 1990 a zároveň v roce 2022 odstavit jaderné elektrárny?
Tomu, že odstaví své jaderné elektrárny, věřím. Tamní trend i diskurs je jednoznačný. U závazku ke snižování emisí si tolik jistá nejsme. Cena uhlí je tak nízká, že se nejvíce vyplatí vyrábět ve starých uhelných elektrárnách, tím spíše při nízkých cenách za emisní povolenky. Trh hraje proti tomu, aby Německo snižovalo v rámci elektroenergetiky emise přirozenou tržní cestou. Dá se to udělat politickou cestou. Ale to je tu pak otázka legitimních očekávání investorů a to, jak jim bude kompenzovaný ušlý zisk.
- Jak při tom, co říkáte, vnímáte to, že ČEZ usiluje o odkup německých hnědouhelných elektráren společnosti Vatenfall?
Vatenfall neprodává V Německu jen hnědouhelné aktiva, ale i efektivní vodní elektrárny. Ale tohle bych nerada komentovala, protože naše ministerstvo nad ČEZem nevykonává akcionářská práva. Případného tendru se navíc nebude účastnit zdaleka jen ČEZ a překvapuje mne, že se nově objevují i německé subjekty, které o tato aktiva mají zájem.
- Abychom nekončili Německem, dá se to uzavřít tak, že Česko je a bude jaderné a nijak se za to nestydí?
Nestydíme se za to, jaderná energetika není sprosté slovo, i když v oficiálních materiálech v Evropě často najdete jen lupou. Pokud máme reálně naplnit ty ambiciózní cíle, které si Evropa v rámci dekabonizace především elektroenergetiky stanovila, bez jaderné energetiky to nejde. Když si pozorněji čtete grafy, které jsou v dokumentech EU, tak to tam je, jen se to nesmí moc nahlas říkat. My jsme ti, kdo to nahlas říkají.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Česká cesta v energetice se vyznačuje tím, že nejprve zákazník zaplatí státem zprzněné dotace do fotovoltaiky a následně mu stát oznámí, že kvůli soběstačnosti zaplatí ještě jadernou energetiku, jejíž vesměs všechny stavby se prodražují 2-3x i v normálních zemích. Děsím se toho, kolik to ve výsledku bude stát v Česku. Tipuju 5-6x víc než předem oznámeno.