Jaroslav Faltýnek, vládce nad poslanci ANO. FOTO: Petr Topič/ MAFRA/ Profimedia

Já, kmotr Faltýnek. Šedá eminence Babišova ANO s municí nemá problém

Napsal/a Robert Břešťan 9. dubna 2021
FacebookXPocketE-mail

PROFIL. Jaroslav Faltýnek se v české politice pohybuje už třicet let. Dlouho byl pro širší veřejnost zcela nenápadný, působil v komunální politice v Prostějově, byl členem ČSSD a do záře reflektorů se dostal až s Andrejem Babišem. Jak se ale ukazuje v poslední době, příliš jasné světlo Faltýnkovi spíše škodí: na povrch vycházejí nové informace o tom, jak aktivní je přímluvce a lobbista, které by si asi raději nechal pro sebe.

V sekci Naši lidé představuje hnutí ANO Jaroslava Faltýnka nebývale stručně: předseda poslaneckého klubu, agronom, zemědělský manažer, člen představenstva Agrární a Potravinářské komory ČR, bývalý člen rady města Prostějov.

S takovým suchým soupisem si však rozhodně nelze vystačit.

Každý, kdo mě zná, tak ví…

Když nyní Jaroslav Faltýnek před poslanci reagoval na informace serveru Seznam Zprávy o svých jednáních, schůzkách, přímluvách a lobbingu za dotace pro své známé a přátele, označil se za muže ze staré školy, který si zkrátka pořizuje své poznámky ručně, do bloku formátu A4.

Právě díky těmto několik let starým zápiskům, které reportéři získali, se doplňuje i Faltýnkův celkový obrázek. K dispozici je nějaký čas mají i orgány činné v trestném řízení, konkrétně Národní centrála proti organizovanému zločinu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Faltýnkovy uniklé poznámky potvrzují například jeho angažmá ve stavbě olympijského centra v Prostějově, do níž se pustil sportovní boss Miroslav Černošek. Faltýnek mu pohlídal dotaci ve výši 30 milionů, která se náramně hodila, když se v letech 2016 – 2017 financování stavby dostalo do potíží. Jak už dříve napsal HlídacíPes.org, subdodavatelem stavby byla společnost Kirchner z Prostějova, jejíž sídlo nalezneme ve stejné budově a na stejném patře jako regionální kancelář poslance Faltýnka. Detail, ale zajímavý.

Není to poprvé, co se Faltýnkovými činy policie zabývá, zatím však nikdy tento zájem neskončil obžalobou. Faltýnek byl spolu s Andrejem Babišem a dalšími původně obviněn i v kaze Čapí hnízdo. Z titulu své pozice v Agrofertu se podílel na vyjmutí někdejší firmy ZZN Agro Pelhřimov ze struktur holdingu – podle policie za účelem získání padesátimilionové dotace, na niž měly nárok jen malé a střední podniky. Na rozdíl od Babiše však jeho trestní stíhání státní zástupce už v květnu 2018 zastavil.

Faltýnek byl i aktérem policejního vyšetřování a odposlechů i v případu tendru na mýtný systém, o jehož provozování měla enormní zájem firma Kapsch. Faltýnek se v listopadu 2017, kdy běžela miliardová soutěž na nového dodavatele, sešel v hotelu v Brně s tehdejším šéfem antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petrem Rafajem a ředitelem společnosti Kapsch Karlem Feixem.

Když informace v březnu 2019 unikly z policejních spisů, Faltýnek před poslanci vysvětloval, že každý, kdo ho zná, ví, „že jsem poměrně aktivní člověk, že se scházím s mnoha lidmi, zajímají mě nejrůznější informace“. „Jsem zvyklý celý život jednat se všemi, kdo mě o to požádá, a když jednám, tak jednám tam, kde se dá – ve Sněmovně, na chodbách Sněmovny, v restauracích, prostě tam, kde na to zrovna přijde,“ říkal Faltýnek a velmi podobná slova použil i nyní v aktuální „kauze diář“.

Místo v příběhu oligarchy

Policie se v minulosti zabývala i důležitým bodem Faltýnkovy manažerské historie: insolvencí společnosti Tchecomalt. Právě díky ní se na začátku milénia jeho životní dráha protnula s tou Babišovou.

Jak napsal Tomáš Pergler v knize „Babiš, příběh oligarchy“, prostějovská skupina Tchecomalt Group byla prvním významnějším konkurentem, jehož Agrofert spolkl. Skupinu úvěrovala IPB, která v červnu 2000 zkrachovala, v září téhož roku představenstvo Tchecomaltu poslalo svou firmu do konkursu – i přes protesty jediného věřitele, jímž se po IPB stala ČSOB.

Jedním z manažerů Tchecomaltu a místopředsedou představenstva byl právě Faltýnek. ČSOB podala kvůli konkurzu trestní oznámení, ale policejní vyšetřování podezření z tunelování neprokázalo.

V konkurzu pak výhodně nakupoval Agrofert; Jaroslav Faltýnek se poté stal šéfem zemědělské divize Agrofertu. Od roku 2007 byl členem představenstva. Zůstal jím až do prosince 2016; odešel až po přijetí novely zákona o střetu zájmů, která Babiše donutila převést jeho firmy do svěřenských fondů.

Ve Faltýnkově souběhu mnoha pozic a funkcí viděla problém i Evropská komise, když v roce 2017 rozhodla, že Česko musí zaplatit pokutu ve výši 800 428 eur. Důvodem bylo, že Faltýnek byl ve střetu zájmů tím, že seděl současně v dozorčí radě Státního zemědělského intervenčního fondu a právě v představenstvu holdingu Agrofert, který i díky SZIF čerpal dotace a další státní podporu.

U Babiše na bytě

V roce 2012 dostal „Jarda Efko“ od Babiše zcela nový úkol: vybudovat pro něj strukturu politického hnutí. V červenci 2012 proto Faltýnek po osmnácti letech odevzdal stranickou knížku ČSSD a spolu s Babišem a dalším manažerem Agrofertu Richardem Brabcem se stali první držiteli legitimace hnutí ANO. Faltýnek pak začal cestovat po republice, zakládal místní organizace a vybíral a prověřoval nové členy.

O tom, že Faltýnek vládne vůči straníkům spíše bičem než cukrem, svědčí pozoruhodný okamžik ze sněmu hnutí ANO z března 2013. Babiš se pochopitelně stal zcela hladce předsedou, ale Faltýnek k překvapení otce-zakladatele na post prvního místopředsedy neprošel. Až když si Babiš dupl, dostal se tehdy Faltýnek alespoň do užšího vedení.

Historka potvrzuje, že Faltýnek byl zpočátku pro Babiše nezpochybnitelnou pravou rukou. Napodruhé už se také žádná podobná vzpoura delegátů neopakovala. Na konci února 2015 byl zvolen 1. místopředsedou hnutí, když ze 187 delegátů pro něj hlasovalo 153 lidí.

„Faltýnek je pro mě skutečně vynikající vyjednavač, trpělivý, on to vysedí, ale je fakticky jen odleskem svého šéfa a on to přiznává. Tady můžu říci šéf, protože oba jsou z Agrofertu,“ komentoval postavení Faltýnka už před lety někdejší novinář MF Dnes Martin Komárek, který to v dresu ANO dotáhl na poslance.

Faltýnek se vždy, když to bylo třeba, za Babiše bil, jako třeba takto v listopadu 2014: „Já znám pana Babiše pouze patnáct let, není to dlouhá doba, a vážím si ho z několika důvodů a jeden z důvodů je, že nelže a že vždycky splní to, co slíbí, na rozdíl od mnoha profesionálních politiků, kdy si jeden den podáte ruce a druhý den je to všechno jinak.“

O speciální vazbě Babiš – Faltýnek ve své době vypovídal i fakt, že Faltýnek žil v uzavřeném komplexu v ulici Pod kaštany 19 na Praze 6 v bytě, který vlastní Andrej Babiš.

Pozdější stěhování na jinou adresu jako by jen podtrhlo postupné přetrhávání nadstandardních vztahů. Faltýnek se hodně emancipoval a spíše než u Babiše začal mocenské centrum spatřovat na Pražském hradě, u prezidenta Miloše Zemana, poradce Martina Nejedlého a kancléře Vratislava Mynáře.

Muži z Rio’s na Vyšehradě

Lidé, kteří Faltýnka znají, jej popisují jako nepříliš osobního, pragmatického, věcného a strohého. To dokládá i pohled do stenozáznamů jeho vystoupení v Poslanecké sněmovně. Až na vzácné výjimky, kdy hovořil i desítky minut (například v rámci schůze k jeho vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo), jde v drtivé většině o minutová vystoupení technického charakteru.

V politice se Faltýnek pohybuje už od 90. let minulého století. Začínal krátce po revoluci, nejdříve v řadách marginální Zemědělské strany, v roce 1995 se stal členem ČSSD a opakovaně za ni úspěšně kandidoval v komunálních a krajských volbách. Zastupitelem v rodném Prostějově byl až do roku 2018, celkově patřil k nejvlivnějším lidem politické scény na celém Olomoucku.

V roce 2013 postoupil do politiky celostátní, když byl zvolen poslancem a předsedou poslaneckého klubu ANO. Měl na starost organizaci strany i to, aby poslanci a poslankyně hlasovali dle potřeby a vůle předsedy.

Faltýnek toho ale stíhá mnohem více. Ne vždy si ale dává pozor a dá se omámit pocitem moci a nedotknutelnosti. Dokonalou ilustrací je večerní setkání v restauraci Rio’s na Vyšehradě v době nouzového stavu, zavřených restaurací a zákazu nočního vycházení.

Tahle kauza byla oficiální tečkou za pozicí Babišovy dvojky, ve skutečnosti však rozchod nastal – jak jsme naznačili výše – už dříve.

Na schůzce v Rio’s 21. října 2020 byl, jak známo, epidemiolog Roman Prymula, jehož tato akce (a hlavně to, že neunikla fotoreportérům Blesku) stála vysněné ministerské místo, ale i další lidé, kteří jsou pro Faltýnka tak či onak důležití: galerista Jan Třeštík a advokát Květoslav Hlína.

Prvně jmenovaný provozuje v pražském Karlíně Hauch Gallery, kde Faltýnek v červnu 2018 vystavoval a dražil své obrazy. Faltýnek se malbě věnuje dlouhodobě, po svém vstupu do politiky se stal v jistých kruzích vyhledávaným autorem. Za jeho abstraktní díla jsou nyní kupci ochotni zaplatit řádově statisícové částky. Svého Faltýnka si opakovaně koupil například miliardář Marek Dospiva. Sluší se však dodat, že výtěžek z aukce putoval prostějovské škole pro děti s handicapem Jistota.

Služby druhého jmenovaného, advokáta Hlíny, řadu let využíval holding Agrofert. Zasedal například i v dozorčí radě chemiček Precheza a Deza. S nástupem ANO získal Hlína zakázky od firem napojených na stát či města pod vlivem Babišova hnutí: České dráhy, ČD-Telematika, ČD-Informační systémy, Správa železniční dopravní cesty nebo Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Síť Faltýnkových kontaktů je celkově dosti hustá a spletitá; ne nadarmo se lidem, které hnutí ANO postupně začalo dosazovat do různých pozic v resortu dopravy, začalo přezdívat Faltýnkovi spolužáci.

To bych musel být blázen

Připomenutí si zaslouží třeba prodej 29,4% podílu v ČD-Telematika, majiteli největší sítě optických datových kabelů v Česku. Firmu chtěly koupit České dráhy, získaly by tím 100% podíl, jenže vedení drah s nákupem podivně váhalo natolik, že podíl nakonec skončil u olomouckého miliardáře Pavla Hubáčka, který pak podíl brzy se značným ziskem prodal PPF.

Když policisté chtěli provést u Jaroslava Faltýnka domovní prohlídku kvůli výše zmíněné kauze Kapsch, vyšlo najevo, že byt v resortu v pražském Podolí, v němž Faltýnek bydlí se svou přítelkyní, patří společnosti Selada Trade vlastněné Jiřím Salajkou, který je zároveň jednatelem banky Creditas, jejímž majitelem je Pavel Hubáček. Podle Faltýnka jen náhoda.

Vloni v březnu si Faltýnek byt za 25 milionů odkoupil. Větší část zaplatil hotově, na část si vzal hypotéku, na část přispěla partnerka. Měsíční splátka hypotéky vychází na 64 tisíc korun. Jak ale praví klasik, „s municí není problém“, jak potvrzuje sám Faltýnek:

„Většinu peněz jsem si vydělal před vstupem do politiky. Však jsem v podstatě celý pracovní život, zhruba třicet let, pracoval ve vysokých manažerských pozicích. Rozhodně jsem kvůli penězům nevstupoval do politiky, to bych musel být blázen.“


Tento redakční text serveru HlídacíPes.org vyšel dnes v rámci spolupráce exkluzivně i na webu Forum24

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)