Já, Babiš. Proč jsou letošní volby hlavně referendem o předsedovi hnutí ANO
KOMENTÁŘ. Když končila středeční předvolební debata České televize, došlo k úsměvnému momentu. V závěrečném poselství se jednotliví lídři pokoušeli mluvit o budoucnosti Česka, jen Andrej Babiš mluvil o sobě. Mluví o sobě ostatně rád a často: jsou to moje poslední volby, nejdůležitější v mém politickém životě. A my mluvíme často o něm: jak nechal zbytečně zemřít 30 tisíc lidí, jak tady dopustil Babišovu drahotu, rozvrátil veřejné finance.
Všechno Babiš. Klíčová otázka letošních voleb zní, zda se dokážeme rozhodnout pro vládu bez Babiše a zda si pak bez něho dokážeme vládnout sami. Což není totéž.
Každá zkratka kulhá a kulhala by i ta, že jsou letošní sněmovní volby referendem o Andreji Babišovi. Nebýt toho, že toto referendum vyhlásil on sám. Už v pondělí na Frekvenci 1 řekl, že než být v opozici, to raději v politice skončí úplně. „Pokud bychom skončili v opozici, no tak bych tam neseděl,“ řekl Babiš a mimoděk tak znovu ukázal své nepochopení parlamentarismu. Politika je pro něj jen exekutiva, firma, a stát podnik, který vlastní.
Ve čtvrtek vyšel pak na titulní straně Mladé fronty DNES v majetku Agrofertu rozhovor zaměstnance Agrofertu – maskovaného jako redaktora – s majitelem Agrofertu, v němž Babiš tuto svou myšlenku ještě rozvedl. Jsou to mé poslední volby, ty nejdůležitější v politice, nalákal premiér své odpůrce.
V pohádkách to bývá tak, že se za podobným tahem démona vždy skrývá past. Však to známe, tři úkoly, každý těžší než ten předchozí. První noc, porazit Babiše aspoň tak, aby to dalo sněmovní většinu, když ne vítězství ve volbách. První obruč praskla.
Druhá je složitější. Přestát období povolebního vyjednávání tak, aby se případná vítězná koalice dostala k vládnutí v reálném čase. Zde hraje zásadní roli nevyzpytatelný faktor Zeman. Ale dejme tomu. Pověření k jednání o sestavení vlády je akt neukotvený, zvykový. Ten, kdo drží většinu, může uvažovat o sestavování vlády i bez pověření a pak přijít na Hrad. Politická realita může na zlomení kouzla fungovat. Třeba takový Jiří Paroubek to v roce 2010, ač vítěz voleb, zabalil předem. To máme druhou obruč.
Třetí je tak daleko, že snad ani nemá příliš smysl se jí už nyní zabývat. Můžeme ji ale lehce nabodovat: demoblok případně čekají složitá jednání o paritě zastoupení, o křesle premiéra, musí se vyhnout animozitám skrytým v minulosti. Lidovci byli ještě nedávno Babišův partner, schvalovali s ním EET, spoluzařídili, aby estébáci mohli do vlády. Představa, jak se Piráti objímají s ODS, je úsměvná. Když Babiš říká: Vy jste mě stvořili, míří právě do těchto temných vod, které mohou snadno v rozhodující chvíli vylézt na povrch.
ČSSD a komunisti? Není to totéž
Jsou tu i podružná témata voleb, ale ne nezajímavá. Možná se schyluje k historické chvíli, kdy ze sněmovny zmizí komunisti a sociální demokracie. Jejich poskakování kolem pětiprocentní hranice bývá nahlíženo společně, přitom ale vůbec o související jevy nejde.
U komunistů jde o dovršení historického trendu, který začal prvními svobodnými volbami v roce 1990. I tehdy existoval demoblok, Občanské fórum, a proti němu jako druhá nejsilnější síla komunisté. Šlo o faktické potvrzení živelných událostí z listopadu 1989 a dopadlo to tehdy dobře. Zároveň se ale komunisté na třicet let etablovali v domácí politice a reálně dosahovali opět čím dál většího vlivu. Teď stojí nad propastí, ze které by těžko byla cesta zpátky. Pro nás je to jeden z největších dluhů naší moderní historie, který mohou páteční a sobotní volby vyřešit.
Se sociální demokracií je to jinak. Ani její největší odpůrci nečekají, že by měla zmizet z domácí politiky navždy. To, že zde sociální demokracii máme, a drží pořád pozice v komunále, na krajích, a dokonce v Senátu, není jako u komunistů historická ostuda. Jen se vlivem špatných rozhodnutí zejména v posledních pěti letech a kašpárkovského vedení ocitla v situaci, kdy jí pobyt v opozici, nebo dokonce mimo sněmovnu, může pomoct. Zbaví se „lídrů“ typu Jana Hamáčka, rozmyslí si, zda je dobrá cesta vracet se k osobám typu Jiřího Paroubka nebo Michala Haška, a může s moderním levicovým programem zpátky.
Zajímavá je též úvaha, zda by sociální demokracie v případě volebního úspěchu, který skutečně leží na 5 procentech (minule měla 7,27 % a v roce 2013 dokonce ještě 20,45 %), mohla být vítaným koaličním nebo tichým partnerem demobloku. Z pohledu nedávné minulosti těžko, s výhledem na budoucnost, s novým vedením a programem, po jasném odstřižení od éry společného vládnutí s Babišem možná.
Nebudit démony
O co naopak v letošních volbách nejde?
Nejde o Čapí hnízdo ani o Pandora Papers. Andrej Babiš přirozeně rozehrál hru na kampaň a spiknutí celého světa. Podobné je to koneckonců s bruselskými dotacemi, očerňováním Evropského parlamentu, kauzou Babišových střetů zájmů na radnici v Černošicích a tak dále. Toto jsou ovšem věci, které svým dosahem rámec voleb přesahují, volbami neskončí a některé, jako třeba Pandora Papers, se ještě pěkně rozjedou.
Pokud by Andrej Babiš zůstal u moci, budou to jen další koule skandálů na jeho noze. Příští rok nás čeká předsednictví Evropské unii, kde nás může snadno zastupovat člověk, který je s unií v ostré válce o peníze. Nebo dokonce vláda složená z ANO, KSČM a SPD, která bude mít v programovém prohlášení vyhlášení referenda o czexitu. Absurdním variantám se skutečně meze nekladou.
Jak už bylo řečeno: Zbavit se Babiše a umět si pak vládnout není totéž. Pokud by případná koalice demobloku selhala v kterékoli fázi povolebního vývoje, znovu by tak oživila démony, kteří stvořili Andreje Babiše, celé hnutí ANO a spletenec zatím rozdrobených antisystémových stran. Třeba na Slovensku by o době po úspěšném odstavení Vladimíra Mečiara mohli vyprávět.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Myslím, že na ministry se nikdy nevztahoval lustrační zákon a že tedy lidovci nespoluzařídili, aby estébáci mohli do vlády. … myslím, že i Sobotka spoléhal na to, že Zemanovi bude estébácká minulost Babiš vadit. A ona nevadila!
Uvědomte si, že každý, kdo se za socíku dostal na západ od železné opony, musel v nějaké formě s STB spolupracovat. Minimálně musel sepsat hlášení o všem, co tam viděl a slyšel, zejména v souvislosti s emigranty. A pokud někdo byl venku opakovaně a dlouhodobě, tak prostě pro tu STB něco dělat musel.
Druhou věcí je, že i ta STB dělala vedle politické práce i takovou agendu, kterou dělaly a dělají i tajné služby západních států (např. ochrana obchodního tajemství, československých patentů apod.).
V zemi kde bylo cca 1 mil jedinců v KSČ je většina rodin, kde byl otec, matka, děda, brácha, strýc, apod. To se pak těžko komunisté odsuzují…Jenom malé procento z nich jsou ničemové, kteří se derou stále nahoru (Babiš, Zeman a mnozí jiní), ale to mravní selhání těch všech tam pořád je a otevřeně to přiznat ? To je jednodušší volit ANO, SPD, ČSSD, nebo přímo KSČm….Když k tomu připočtete nové generace kariéristů, jsme na těch 50% z volících, kteří takové zrůdné sestavy volí….Z toho se jen tak nevyhrabeme…možná nikdy. Za téměř 7 dekád mého života zde byl jediný nekomunistický prezident, například…všichni ostatní dobrovolně vstoupili do té vraždící mafie.
Třicet tiskíc ZBYTEČNÝCH mrtvých – opravdu, ale opravdu chcete pádnější argument? 🙁
Vy jste musel upadnout na hlavičku. Zeptejte se popíračů Covidu jak to bylo. 95% zemřelo s Covidem a umřeli by stejně. Počty umrtí se nevymykají celoročnímu průměru, jen „malý “ nárůst. To nejsou má slova to jsou slova popíračů a opozice. Zavzpomínejte.
30 000mrtvých zbytečně kvůli opozici, která sabotovala vládní nařízení a říkala lidem, ať nenosí roušky a neočkují se. Díky Fialo, Pekarová, Rakušane, Bartoši a Jurečko. To je všechno Vaše vina. Vy jste seděli na Karlově mostě u stolu bez roušek, vy jste nutili vládu uvolnit nařízení před Vánocemi. Nebýt toho, 30 000 mrtvých by NEBYLO.
Ty jsi sabotoval nařízení svého ošetřujícího lékaře. Burešův totální chaos v opatřeních, které přicházely s neuvěřitelným zpožděním a které navíc sami vládní diletanti v čele s burešem otevřeně ignorovali, miliardy na nefunkční čínský šunt nakupované přes s ano spřízněné prostředníky, kteří před tím zdravotnický materiál neviděli ani z rychlíku, zatímco české firmy vyrábějící doma ostrouhaly, to jsou skutečně důvody pro zbytečná úmrtí. Opakovat dávno vyvrácené burešovy lži můžeš, realitu ale tím nezměníš.
za mrtvé může vládnoucí strany ne opozice , trochu se zamyslet.
Rozvolnění na Vánoce díky facebooku Bureše, třikrát vyměněný ministr zdravotnictví a vždy to byl průser a nakonec tam skončí ten vyhozený 🙂 , rozvolnění po prázdninách loni – Burešovo rozhodnutí …kde je ta opozice ? ???
Opozice jen bránila schválení vyjímečného stavu a házela vládě klacky pod nohy. Nic pro lidi neudělala a jen blbě kecala.
Nařizovala vládě ať dá kompenzace podnikatelům a vzápětí jim vyčítala zadlužení. Sprostá, nechutná hovada, to je opoblok v praxi.
Děkuji, poměrně dobře popsaná složitost současné situace. I když je nutné připomenout jednu podstatnou věc, že totiž Babiš, i kdyby ty volby prohrál, tak ihned neodchází, zůstává jako premiér v čele vlády do té doby než bude dohodnuta a taky jmenována vláda nová..
K čemuž tedy pak přidejme druhou okolnost, aktuální zhoršující se stav prezidenta Zemana. Kdyby nedejbože musel z funkce odejít, tak když vezmeme do úvahy známý článek 66 Ústavy, tak i ty zde zmíněné ústavní funkce bude nutné v v parlamentu napřed dohodnout, a o to pak bude celé jednání složitější a delší
Minule ho volilo přes jeden a půl milionu hlavou nemyslících jedinců. Ti bohužel nikam nezmizeli …. vyhraje zase!
To víte, v naší republice jest takový právní chaos, že jistého není vůbec nic. lze to vykládat tak i tak.
V tomto případě jde o to, že funkce ministra je duální – jednako jako člen vlády, ale druhako jako nejvyšší činitel svého ministerstva. A v této funkci by to lustrační osvědčení mít měl – což se dá dočíst i z toho lustračního zákona – kde to je specifikováno „..místa představených podle zákona o státní službě“.. Jenomže onen zákon o státní službě u nás v době nástupu Babiše nebyl účinný (což je historie sama o sobě), takže ta povinnost šla „se zavřením očí ignorovat(jinak řečeno, přece nebude samo ministerstvo kontrolovat a vyhazovat svého ministra:)))
Ale protože za nás za to tehdy kritizoval sám velký Brusel, tak byl – a to skutečně na požadavek Zemana už v nové vládě vypracován nový zákon o státní službě, ale v tom už byla tato povinnost lustrace u ministra vyřazena. Což tedy věděli i poslancí za KDU ČSL , že se to tehdy dělá právě proto aby pan Babiš, i se svým záznamem ministrem a přece pro to zvedli ruce, právě proto aby v té vládě seděli jejich vlastní ministři s ním–
Volby začaly před několika hodinami a jejich výsledek není ještě znám. Očekávám, že Babiš se svým ANO volby nejspíše nevyhraje. To by byla ta dobrá zpráva. Jenže se obávám, že ty hlasy, o které přijde Andrej Babiš, dostanou SPD a Trikolóra. A to je ta špatná zpráva i když bych se rád v tomto bodě mýlil. V případě, že bych se nemýlil a SPD a Trikolóra ty hlasy dostanou, bychom se pak dostali z deště pod okap. Pokud nás Andrej Babiš táhl k Rusku potichu a opatrně, aby to nebylo příliš vidět, pak ty dvě zmíněné strany se se svými úmysly příliš netají a k Rusku nás potáhnou zcela otevřeně.