Ivan Kytka: Ztráty Západu v informační válce s Ruskem
Západ prohrává informační válku s Ruskem i Čínou, kterým se daří přesvědčit ostatní svět, že historická pravda je v současných konfliktech na jejich straně. A že jejich režimům patří budoucnost. Varoval před tím bývalý šéf britské zahraniční rozvědky Richard Dearlove (79) v podcastu One Decison, který spolumoderuje.
Dearlove je zajímavý chlapík i ryze z českého pohledu: ještě jako řadový agent MI6 působil v letech 1973–1977 na britském velvyslanectví v Praze. Řídil tehdy dvojitého agenta Miroslava Kroču (✝︎1976), který vedl počátkem sedmdesátých let britské oddělení II. správy SNB, tedy komunistickou kontrašpionáž.
Podle exšéfa MI6 prohrává Západ nevyhlášenou informační válku i proto, že současní lídři nemají zkušenost z let studené války. Zpravodajské veterány prý tahle okolnost velmi znepokojuje.
Neúnavná palba ruské propagandy
Jejich obavy rezonují s nedávnou analýzou kanadského historika Iana Garnera na stránkách renomovaného magazínu Foreign Policy. Píše, že ruské vlivové operace penetrovaly do hloubky západní politiku i společnost. „Desítky, ne-li stovky ruských agentů, byly zaregistrovány prakticky všude – od anglických měst po kanadské univerzity.“
Text, jehož autorem je novinář Ivan Kytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost.
Mnozí z nich jsou podle Garnera pouhými pěšáky (informační války) a sami o sobě toho příliš nedosáhnou. Příležitostně však dokáží proniknout do institucí, komerčních společností nebo i vládních úřadů.
Účelem „informační psychologické války“, jak ji ruské vojenské příručky nazývají, je „nahlodat morálku i psychiku“ nepřátelského obyvatelstva.
Jak Garner připomíná, jako součást širšího tažení proti Západu je informační válka vedena neúnavnou palbou falešných, skutečných a polopravdivých zpráv a také prostřednictvím pěstěné sítě vědomých i nevědomých manipulátorů, jakým je například americký televizní moderátor Tucker Carlson.
Kampaň Kremlu má přitom mimořádný dosah: během samotného prvního roku války proti Ukrajině měly internetové informace na účtech spojených s Kremlem na Západě šestnáct miliard zhlédnutí.
„Každý klik je součástí frontálního útoku proti Západu, jehož účelem je nejen podkopat veřejnou podporu pro boj Ukrajiny, ale také aktivně poškodit západní demokratické systémy,“ upozorňuje kanadský akademik, který v současné době přednáší na univerzitě ve Varšavě a který je autorem dvou knih, jež se věnují Rusku: Generace Z a Stalingrad žije!
Odtajněné informace jako obrana
Ředitel analýz americké Obranné zpravodajské služby Trent Maul, který byl v polovině května hostem Dearlovova podcastu, nabízí dvě účinné protilátky: správně nastavená očekávání veřejnosti stran možností Ukrajiny a průběžné odtajňování a sdílení ověřených zpravodajských informací.
Západní veřejnost by podle Maula například neměla spojovat přehnané naděje s brzkou dodávkou bojových letounů F-16 Ukrajině.
„Obrovské zklamání, které přinesl loňský rok, souviselo s tím, že ať už šlo o tanky nebo rakety středního a dlouhého doletu typu ATACMS (a teď F-16), měli jsme za to, že každá nová platforma přinese přelom,” upozorňuje Maul.
Říká, že ruská armáda se z chyb poučila a neustále se adaptuje. „Jen se podívejte na (škody, které způsobují) klouzavé bomby při zaměřování ukrajinských cílů. Jsou velice účinné,“ uvádí Maul a pokračuje: „Neřekl bych, že samotná letecká síla přinese změnu, i když bude významná. A zcela jistě by měla pomoci zastavit, ne-li zvrátit, pozemní ofenzivu, a to hned na několika místech.“
Do informačních bitvy s pomocí AI
Stejně důležité jako realistická očekávaní pro udržení podpory veřejnosti je podle amerického analytika průběžné odtajňování zpravodajských informací a jejich sdílení s partnery.
Umožňuje zasadit jednotlivé události do kontextu a dává šanci převzít iniciativu a uzmout nepřátelské straně obsah sdělovaného průběhu klíčových událostí.
Američtí analytici přitom při vyhodnocování tajných informací využívají umělé inteligence. Analytické platformy dokáží zpracovat během krátké doby obrovský objem informací. U jednotlivých incidentů dokáží přesně určit, kdo, kdy, kde a co podnikl. Z analýzy pak odborníci můžou vyvodit, jaký má takový incident dopad a význam.
„V tak rychle se vyvíjejícím konfliktu a v tak rychlé válce je to velká pomoc. Jsme schopni identifikovat pohyby a přesuny (vojsk) mnohem rychleji a v mnohem větším měřítku než dříve,“ vysvětluje Trent Maul a dodává: „Propojení výpočetní techniky a lidí je dnes (při sběru a vyhodnocování informací) na bezprecedentní úrovni.“
Nebezpečná léta „pod psa“
Ze stejných analýz britští a američtí zpravodajci vyvozuj, že dvacátá a třicátá léta 21. století mohou být zvlášť nebezpečná a hrozit konfliktem většího rozsahu.
Jak Putin, tak čínský prezident Si totiž spojili svá politická dědictví a odkaz s teritoriální expanzí. „Oba na to mají omezený čas, proto jsou současné konflikty do jisté míry nevyhnutelné,“ říká Trent Maul.
Pro obě země a jejich vládce byl přelomový rok 2020. Čína prosadila nový zákon o národní bezpečnosti pro Hongkong. Krom jiného dává Pekingu pravomoc při jeho výkladu. Umožňuje transfery k soudním procesům z Hongkongu do Číny a jejich projednávání za zavřenými dveřmi.
Moskva zase v roce 2020 získala znovu kontrolu nad režimem v Minsku po masových nepokojích a vzpouře obyvatel po prezidentské volbě. Putin vytvořil z Běloruska klientský stát.
Načasování prý nebylo náhodné – v obou případech využily Peking a Moskva do jisté míry skutečnosti, že pozornost světové veřejnosti i politiků byla upřena na krizi spojenou s pandemií covidu.
Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Rusko si přeje Trumpovo vítězství, do ovlivnění kampaně cpe miliony dolarů
Jak se bělí stalinismus? Berlínská výstava pod vlivem Kremlu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
43 komentářů
Historie o výzvědných službách je úplně někde jinde. Jak nám dnes dokazují odtajněné dokumenty po 70. letech. Některé i dříve, stačí sledovat zahr. tv. Tajné dokumenty z FBI-CIA se ze 20% nikdy nedostanou na veřejnost. Tak je pravidlem v bílé chatrči. Obdivovatelé USA co … chcete více ?
Váš komentář neobsahuje žádná fakta, pouze osobní dojmy.
Ideální by bylo, kdyby se váš druh slovansko-ruských myslitelů zbavil všech vynálezů a patentů z USA, PC (IBM-USA), internet (US Army), procesory Intel a AMD,.. (USA), Windows (Microsoft-USA), Unix (AT&T-USA), Google (Google-USA), mobil (Motorola-USA), GPS (USSF), platební karty Visa a Mastercard (USA),… a začali jste opět používat dřevěné koule ruského sčotu.
Možná by stálo za zamyšlení a zveřejnění, co ten váš slovansko-ruský hlupákov a chudobinec, dal za posledních 106 let světu dobrého.🙂
MMCH, říkají vám něco jména (označení) Ondra a Karel?
A Google měl mnoho alternativ, které zlikvidoval. Na vaši smůlu se je ještě pamatuji.
Samozřejmě pamatuji. (Internet existoval pouze jako decentralizovaný komunikační systém uvnitř US Army. 🙂)
Dětské počítačové hračky v socialistickém Československu. Počítač Ondra (procesor byla nějaká východoněmecká kopie Zilog Z80, výrobce f. Zilog, USA) . Postavil ho myslím nějaký šikovný ing., tatínek pro svého syna. Karel byl primitivní výukový jazyk programování (vzdáleně napodobující Pascal). Čtverečková grafika. Asi 2x jsem ho vyzkoušel. Matně si vzpomínám, že místo „otoč se vpravo“ musel být povel 3x doleva, nebo obráceně, už nevím. Protože jsem pracoval v Tesle, jako programátor NC a později CNC strojů, měl jsem možnost vyzkoušet pár socialistických klonů. Nic moc. Jakž takž fungoval PP-06 (jakž takž funkční kopie IBM PC XT) z bratislavské Tesly. Pamatuji i 8″ diskety, počítač Olivetti L1 M40 (MDOS). Na normální PC bylo pro socialistické státy embargo. Instruktor ze Švýcarska říkal: „Vám PC posílat nebudem, vy byste s nimi řídili rakety proti nám.“ A měl pravdu.
Málokdo dnes pamatuje, že ještě neexistoval ani žádný MsDos o nějakých Windows nemluvě.
Tenkrát to byla firma
DEC (Digital Equipment Corporation) a její slavné PDP-11 a Vax,…
Osobně jsem vlastnil ze Západu na černo propašovaný ZX Spectrum, později z Tuzexu a za na černo koupené bony Atari 800XE a v roce 1988, jsem si koupil z druhé ruky Commodore C64. Potom naštěstí přišel listopad 1989 a konec vlády mrzké lůzy.
Google nikoho nezlikvidoval, to za něho udělali uživatelé. Mnohé vyhledávače stále existují, jako Yahoo (USA, 1995),… Hodně se používala AltaVista (USA, 1995),…
Existoval ovšem operační systém pro osmibitové počítače CP/M, měl jsem to v práci a přechod na DOS (na „slušovickém PC“) byl docela jednoduchý, protože syntaxe i celková filosofie byly velmi podobné.
Zapomenul jste také na legálně (se svolením pana Sinclaira) vyráběný klon Spectra Didaktik gama, který měl dokonce paměť navíc (a řešilo se to přepínáním mezi dvěma bloky vyšších adres, protože počítač zvládl obsloužit vždy jen jeden z nich).
Je třeba si také uvědomit, že vývoj počítačů byl u nás z ideologických důvodů tlumen, a že k jakémusi roztátí došlo až v momentě, kdy se ukázala možnost jejich využití v případě války.
Sálové počítače u nás byly +- srovnatelné se svými západními protějšky, akorát pro ně v řadě případů bylo velmi divné uplatnění (doporučuji Neffovu novelu „Pole šťastných náhod“). Já kdysi chodil do programátorského kroužku na VUT (začátek 70. let), nicméně pro malé počítače vč. PC jsem autodidakt.
Pro A. S. Pergill
To souhlasí. Děkuji za připomenutí. Zažil jsem oboje. MsDos byl klonem CP/M, proto byl přechod tak snadný. Microsoft si „vypůjčil“ kompletní strukturu CP/M a dokázal se dohodnout s IBM na rozdíl od tvůrce CP/M, který tak přišel o možnost stát se miliardářem.
Ještě bych vzpomenul na skvělého pana Ladislava Zajíčka a jeho skvělý časopis Bajt. Byl jsem od začátku předplatitelem a pár čísel bych asi doma ještě našel. 🙂 Zánik časopisu byl jedním ze smutných milníků historie výpočetní techniky v Zemích koruny české.
Lži o hodné Ukrajině a zlém Rusku, které jako jedinou pravdu šíří média i vlády v Evropě byly vyvráceny, dnes jim už nikdo nevěřil. Západ nerad přiznává faktickou prohru a neví si rady, co dál. Kope kolem sebe jako umírající kobyla a falešně se navzájem ujišťuje o podpoře vlastních lží. V tom vyniká ukrajinský premiér Fiala.
Ano, ivan tady vyzvrátil nějaké lži o zločineckém rusácka ale přo tom netuší, že se nachází ve virtuální vypolštářované cele.
Mimochodem, tady přece vůbec nejde o nějaké lži o zlém Rusku.
Tady jde o to, že i když si Západ vyhodnotil, že Ukrajina je napadená, tak si stejně už neví rady, co dál. Protože ta jediná strategie na kterou vsadil že s jeho materiální podporou (natož nějakými sanchcemi) Ukrajina Rusko porazí, uz nevypadá tak sebejistě.
Existuji sice i jiná řešení toho konfliktu, ale těch se ti západní politici neodváží..
Jaká řešení petříku? A kdo nevypadá sebejistě?
Problém spočívá v tom, že Evropa si sama kope hrob či alespoň podráží židli hloupými akcemi svých nekompetentních politiků, ať už se to týká covid, imigrace, ekologie a mnoha dalších věcí. Když lidé tohle kolem sebe vidí, proč by neměli věřit ruské či čínské propagandě?
„Západ prohrává informační válku s Ruskem i Čínou, …“ No, když někdo dělá z lidí hlupáky, tak se může stát, že už mu bude věřit málokdo. A možná jde i o to, že nám náš „největší nepřítel“ nevyhrožoval ztrátou vzájemného obchodu a náš „největší přítel“ nám vyhrožuje sankcemi stále, když ho nebudeme poslouchat.
Je mi 60 let a nesnáším komunisty. Ovšem, nějak se mi ten protikomunistický odpor zvrtnul z východu na západ.
Podle exšéfa MI6 prohrává Západ nevyhlášenou informační válku i proto, že současní lídři nemají zkušenost z let studené války. Konec citátu. Pan exšéf MI6 má nejspíše pravdu, i když zdaleka ne celou. Daleko větší část pravdy obsahuje výrok Mirka Topolánka při posledních nedělních Otázkách Václava Moravce 26. 5. Jeden z hostů Mirek Topolánek, který se sám ve funkci premiéra sice příliš nevyznamenal a s jeho mnohými jinými výroky nejsem schopen souhlasit, v Otázkách Václava Moravce otevřeně řekl: lidé jsou hloupí. Mohu si dovolit něco takového vyslovit, protože už nemíním nikam kandidovat. Tak s tímto výrokem nelze bohužel nic jiného, než souhlasit. Většina lidí je opravdu hloupá a naletí téměř každému ruskému, Okamurově nebo Babišově blábolu. Většina lidí se o politiku nezajímá, nepřemýšlejí o ní a tudíž se nechají opít rohlíkem a čím větší pitomost jim Rusové, Okamura a Babiš pomocí některých novin nebo konspiračních webů předhodí, tím více jí věří. Pravdou ovšem také je, že sám Topolánek se tehdy ve funkci premiéra snažil hlouposti lidí co nejvíce využívat a hloupost lidí mu tehdy vyhovovala. Ona hloupost lidí je tedy tou hlavní příčinou, proč západ informační válku s Ruskem a Čínou prohrává.
Skeptiku, je mi líto. Je to každodenní zkušenost s konáním EU i pro EU politiků na úrovni států, která způsobuje, že lidé „podléhají propagandě“. Je to naprosto stejné jako za minulého režimu, kdy lidem stačila konfrontace toho okolo sebe s tím, co viděli u západních sousedů, případně s tím, co ti starší pamatovali z dob první republiky. Opravdu „štvavé vysílačky“ zcela nezbytně k zaujetí kritického postoje k režimu nepotřebovali.
A v současné době stačí konfrontace s devadesátkami, kdy moskevští bolševici na nás už nedosáhli a ti bruselští ještě ne, a bylo to to nejlepší období historie našeho státu od konce druhé světové války. A jistě i konfrontace s tím, jak jde životní úroveň nahoru ve státech, kde eliminují zelené bolševiky a normálně fungují (třeba Indie). A, bez ohledu na válku, jde životní úroveň nahoru i v tom Rusku, takže se dá konstatovat, že Green Deal je už ve své iniciální fázi více devastující než válka. A opět na toto konstatování není zapotřebí žádných „desinformačních webů“.
Tak, tak, nejvíc podlehl bruselské propagandě soudruh bureš, a to do té míry, že si na eurounijních dotacích a green dealu založil živnost. Mimochodem, rusácku roste hdp a nikoli životní úroveň. Pro info, hdp rostlo i těžkoslovensku mezi lety 1948 a 1953. Evidentně netušíš jak to skončilo.
Patrně se domníváte Pergille/Šimůnku, že patřím do okruhu lidí, o kterých hovořil Mirek Topolánek u Václava Moravce a tak jste v takovém duchu koncipoval svůj příspěvek. Tak že to mně je líto vás.
Otázky VM nesleduji, ale vidím, co se kolem děje, a tak vím, že EU jde dolů, a vinou naprosto neschopných nebo ideologií zneschopněných politiků. Navíc těch, kteří jsou na místech nevolených (EK apod.).
Pokud nedokážeme tento trend zlomit v souvislosti s nadcházejícími volbami do EP, bude asi optimální EU zaříznout nebo z ní odejít. A nebyl bych ani proti tomu, aby si státy bývalého východního bloku (jejichž obyvatelé se nechtějí vracet před rok 1989) udělaly nějaký „trucpodnik“ opravdu jen s volným pohybem osob, zboží a služeb, který by prosperoval, jako před nějakými 40 lety EHS.
Jestliže nesledujete Otázky Václava Moravce na ČT, jeden z nejsledovanějších pořadů ČT, pak o tom, co se kolem děje, víte tak nanejvýš starou belu a je zcela lhostejné, zda s tím, co v Otázkách Václava Moravce zazní souhlasíte nebo nesouhlasíte. Ten zbytek bludů ve vašem příspěvku si ponechte pro Sputnik, Parlamentní listy nebo RT.
..pro mě byl „největším“ impulsem výrok EK z nedávné doby – ale takových podobných z minula bylo také dost, kterým nám EK „povoluje“ osetí neprodukčních zemědělských ploch jetelem a vojtěškou… No to jsme to tedy dopracovali, že takovou “ banalitu“ nám (možná nejen nám ?) musí povolovat EK … Pak tedy naše příspěvky do EU jsou skutečně opodstatněné (tedy možná i nízké), protože taková rozhodnutí (o jetelu a vojtěšce) jsou fakticky k nezaplacení a za to to rozhodně stojí..
Agromanual.cz uvádí následující: Ministerstvo zemědělství ČR oznámilo, že v letošním roce sníží procento ploch, které musí farmáři nechat ležet ladem. Reaguje tak na úpravu nařízení Evropské komise, která mění pravidla uplatňování standardu Dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy (DZES 8) a pro získání ekoplatby. Konec citátu. O nějakém povolování osévání neproduktivních zemědělských ploch jetelem a vojtěškou jsem nenašel nikde ani jedno slovo. Tak že kecáte a překrucujete josefe. U vás nic výjimečného.
… no vážený či nevážený „(euro)skeptiku“, ten rozum o vojtěšce a jeteli jsem si přečetl na teletextu ČT – to zřejmě nečtete – tedy Vaše chyba…
Fakta ti nejdou pod nos, josef?
pro Pavlušu,
odpověď na jetel a vojtěšku jsem už napsal – a kdybych tehdy si to nepřečetl na vlastní oči, no tak bych tomu asi nevěřil, že EK může vydávat a vyplodit takové rozumy.. Tedy já dnes – jako synonymum k EK(EU), budu už mít vždy v povědomí, že také ta EU(EK) je zejména i o vojtěšce a jeteli…
Problém spočívá v tom, že o takových věcech by neměl rozhodovat pologramotný úředník z pražského ministerstva, natož z Bruselu. Stejně tak by o něčem takovém neměli rozhodovat jacísi negramotní nevládkáři. Pokud bychom tu měli demokracii, tohle by se nedělo.
Ono to, co nyní v zemědělství vidíme, je zhruba to samé, jako když v socialistickém zemědělství byli dosazeni do vedení družstev a státních statků pologramotní „zasloužilí“.
Pro josefa: teletexty na čt čtu každý den, ale tu pitomost se kterou jste přišel josefe vy, jsem nikdy neviděl. A kdyby existovala, určitě bych si jí všiml. Agromanual.cz však na internetu je k dispozici stále a lze si ověřit co píše. Obtěžujte se, zajděte si tam a přestaňte hloupě kecat.
Pro Pergilla/Šimůnka je problémem to, že o takových věcech nerozhoduje v těchto záležitostech zcela nekompetentní Pergill/Šimůnek, jehož jedinou kvalifikací je uvádění proruských příspěvků na diskuzích Hlídacího psa a dost možná i jinde.
Jinými slovy, to že koukáš na písmenka, josef, ještě neznamená ,že jim rozumíš. Už jsi mnohokrát prokázal, že chápání psaného textu je pro cizí stejně jako pro soudruha šojgua základy vojenské strategie.
…pro (euro)skeptik, no klasická odpověď… Prostě nevěřím ničemu – a budu se proto dogmaticky hádat a přít… Z minula mám zkušenosti o „pravdách“ Havla z knihy Michaela Žantovského, které prý nebyly…. Že to psal Žantovský o Havlovi, tak to byla dle (euro)skeptika lež, lež, lež… A tady ta EK(EU) a vojtěška a jetel, tak to je prostě pravda a to žádný (euro) skeptik nevyvrátí, že takový „oblud“ byl pro nás povolen po neskutečně vážném jednání „expertů“… Tedy patří jim hold, že něco tak závažného umožnili…
pro Pavlušu : no číst umím a chápat takový jednoduchý text k té vojtěšce a jeteli, tak to také … A že by tam k té vojtěšce a jeteli byl nějak zamotán Šojgu, tak to jsou zářné domněnky Pavluši, protože to ta EK tam nepíše… Ale kdyby tam ten Šojgu byl-třeba s tím, že semena vojtěšky a jetele jsou z Ruska, tak to bychom tam museli nařízením EK nechat narůst plevel, protože ten by byl demokratický…
… a ještě když už (euro)skeptik chce nějaké důkazy (kterým tedy on stejně nebude věřit), tak ve vyhledávači jsem si nalezl Ekolist.cz a tam 14.3. t.r. je příspěvek, že vláda schválila – po předchozím povolení EK, možnost osetí neprodukčních ploch jetelem a vojtěškou… To tedy potvrzuje skutečnost, že ta EU je zcela nutná i pro povolení osít jetel a vojtěšku… To jsme to tedy dopracovali…
Nevím josefe co podle vás měl psát Žantovský o Havlovi, ostatně na knihu Žantovského jste se při vašem tvrzení o vojtěšce a jeteli neodvolával, odvolával jste se na text na čt, který tam nikde nebyl a na tom si trvám. Pokud jste se odvolával na text na čt, pak prostě kecáte a lžete. Dal jsem si tu práci a zašel na ekolist.cz. Proklikal jsem se až na 14. 3. a dočetl se v článku Farmáři můžou osít neprodukční plochy, rozhodla vláda. Zmenší se i jejich plocha. Tedy uvádí to samé, co mnou zmiňovaný Agromanual.cz. O nějakém „povolování“ EK není nikde nic, jak jste tvrdil ve svém 29. 5. 2024 (8:21). Tak že skutečně jen překrucujete a kecáte josefe. Jste stejná kategorie lháře jako Pergill/Šimůnek. Možná ještě o něco horší. Můžete vyřídit mé pozdravy v Ústavu pro výzkum internetu.
pro (euro)skeptika – jen dodám, že jsem psal, že EK povolila… a naše vláda pak schválila… Tedy to schválení naší vlády bylo až poté, co nám to „milostivě“ EK dovolila – a takto je to i v tom Ekolistu…
Jenže ta EK povolila něco jiného a ne nějakou vojtěšku a jetel vy mudrlante, jak jste o tom psal ve svém 29. 5. 2024 (8:21). A Ministerstvo zemědělství ČR oznámilo, že v letošním roce sníží procento ploch, které musí farmáři nechat ležet ladem. Zdá se, že vám přináší velké uspokojení překrucovat psaný text, pokud se domníváte, že si po vás ten text nebude nikdo ověřovat. Případně se pokoušíte odvolávat na údajné televizní titulky, které si už neověří nikdo a abyste tomu všemu nasadil korunu, tak do celé záležitosti pro jistotu zatáhnete i Žantovského a Havla. Vskutku jedna perla za druhou.
pro (euro)skeptika : no já jsem o té vojtěšce a jeteli si přečetl na teletextu ČT – tak jak jsem to už dříve psal… V životě by mě nenapadlo si to (vojtěšku a jetel) vůbec domyslet, že i toto povoluje EK… Čili já si na tom trvám – a to naše MZe to pouze dodatečně schválilo, resp. pak i vláda… Ale i tak to dokazuje, že bez povolení EK si neškrtnem.. K tomu se ještě nechá dodat i to samé pro povolení finanční pomoc pro poštu – to ministr Rakušan také takto doplnil, že nejdříve musí to schválit EK, nebo povolení opětovné výroby penicillinu, kterou také musí schválit EK…. Tedy vše co by mohlo „eventuálně“ poškodit EUtrh…
A když tedy umíš číst, josefe, převlíkající se za ženu, umíš také svoje dojmy doložit?
pro (euro)skeptika “ … a co tedy ta EK dle Vás povolila..? Ale sám píšete, že „EK povolila… možnost osít neprodukční plochy…“ – tedy je to přiznání, že nám EK diktuje (=povoluje) … Tedy tím, že tam může být jetel a vojtěška, tak nám takto nepřímo povolila obohacení půdy o dusík… A pak tedy ta naše slavná vláda může „to povolení EK“ schválit jako možný postup pro neprodukční plochy… Ono totiž každé povolení EK – jakoby nepřímé, se musí napřímo včlenit do českého právního prostředí – pak je ten právní postup v pořádku i z hlediska EK a ČR… Tedy ne obráceně, že ČR něco povolí a pak ta EK jak tu vojtěšku a i jetel bohorovně přejde…
Takže neumíš doložit nic, oteplující se josefe.
Přečetl jsem si josefe na Hlídacím psu už spoustu jiných vašich nehorázných pitomostí, tak že nějaká vámi vymyšlená vojtěška a jetel není zdaleka pitomostí první, ani zcela jistě poslední. Občas mám dokonce dojem, že soutěžíte s Pergillem/Šimůnkem, kdo z vás přijde s pitomostí větší. Trvejte si na té pitomosti s vojtěškou a jetelem jak chcete a ze zoufalství si do argumentace tahejte Žantovského, Havla a výrobu penicilinu, žádná taková pitomost o povolování vojtěšky a jetele se v titulcích ČT prostě nevyskytovala.
dějiny nejdou proti proudu svědomí,takže o Západ nemějme starost,ovšem než se zlo vybije,moc nás to potrápí.
Kecy v kleci. Kdyby Západ byl v pořádku, nebo alespoň zčásti takovým, jakým se uvnitř i navenek prezentuje, žádná kritická až nepřátelská propaganda by neměla šanci ovlivnit uvažování lidí na Západě v neprospěch Západu. To neustálé svádění upadající důvěry veřejnosti v liberální demokracii na ruskou a čínskou propagandu je už za hranicí trapnosti, ve sféře impotentních klamů a sebeklamů. Buďme alespoň jednou k sobě upřímní a přiznejme si, že západní demokracie (vážně demokracie?) si je sama vinna ztrátou důvěryhodnosti a kreditu jak u vlastních občanů, tak mimo vlastní geografický prostor. Jako bytostný demokrat hořce želím toho, že v posledních desetiletích se k moci dostali přihlouplí ideologové, rozpoutávající tzv. kulturní války, pro něž jsou důležitější než život jaký je práva (jen imaginární) například LGBTQ komunity, nebo touha postarat se o celý strádající svět a proměnit dosud převážně bílou Evropu v pestrou kytici barevných, žel neintegrovatelných národů, a exotických, ale nekompatibilních kultur, či vrátit atmosféru do stavu, v jakém ji naposledy znali australopitékové. Ve výčtu jmen politiků, kteří mají na smýšlení Evropanů mnohem zhoubnější vliv než jakákoli propaganda z Ruska, Číny nebo třeba Marsu, bychom mohli začít od von der Leyenové, jejími komisaři včetně Věrky Jourové, a většinou europoslanců (z našich se nejvíce ,,vyznamenávají“ například Peksa, Kolaja, Gregorová, Niedermayer a další ,,eurohujeři“) a na domácí půdě dnes a denně zasazují smrtící rány demokracii například Fiala, Pekarová, Jurečka, Pavel, celý Ústavní soud, ale také mnozí totálně demoralizovaní soudci obecných soudů, exekutorská mafie, veřejná správa, atd. Kdepak Rusové a Číňani! Západ sám dělá co může, aby podřízl větev na které všichni sedíme a na to, aby demokracie zahynula na úbytě, si vystačí docela sám.
Vážení komentující,
využíváte svobody slova a výhod demokracie a přesto kálíte do vlastního hnízda. Nejen že to je hloupé, každý by si před svým komentářem měl znovu a znovu ujasnit, v jakém společenství chce žít.
Demokracie, EU, svoboda (dosaďte si) má spoustu chyb, lze říct, že je neefektivní. Ale je jediná, kde je nějaká vymahatelnost práva, kde jsou respektována lidská práva. Vládnutí v demokracii je dřina. Každý je spoluodpovědný za to, jak vypadá a jak se v ní žije.
Autoritativní státy jsou a byly v mnohém efektivnější, i v tom, jak komukoli zakroutit krkem.
Kolik komentářů byste napsal v Rusku o vládě, o válce než byste šel do chládku?
Ano, já chci žít v demokracii a tržní ekonomice. Proto nechci žít v EU současného střihu, která potlačuje jedno i druhé.
V momentě, kdy mají rohodující slovo nikým nevolení a nikomu neodpovědní aktivisté (eko, LGBTQ+, femi, gender, multikulti a další škůdci) a jsou s to „přebít“ usnesení řádně zvolených zástupců občanů, už v principu nemáme demokracii. Zbytky svobody slova (tj., že ještě smíme tu a tam něco uvážlivě a umírněně zkritizovat to nevytrhnou. Protože to jsme mohli, možná s trochu vyšší opatrností než ještě teď, dělat i za minulého režimu.
V momentě, kdy je trh prakticky zlikvidován nesčetnými regulacemi, opět vesměs k uspokojení organizací aktivistických škůdců, výše uvedených i dalších, se nutně musí hroutit ekonomika, a toho jsme svědky a cítíme to i v našich peněženkách a na našich bankovních kontech.
Takže buď se podaří EU dostat zpět na úroveň vysoce úspěšného, protože ideologicky neblbnoucího a ekonomiku podstatně méně regulujícího EHS, nebo pereat. Ať už formou odchodu více států z ní, nebo formou jejího rozbití.
(Spolu)rozhodovat o tom prvním budeme za necelých 14 dní, o tom druhém v příštím roce.
Bohužel, informační válku nejde prohrát ani vyhrát, protože v ní se vůbec ten hlavní boj nevede. To je spíš klišé pro thrillery.
Tajné služby obou stran předávají svým vládním politikům ty získané špionážní zprávy, asi tak ve stejném objemu, ovšem nikdy se 100% jistotou – obvykle jen „možná“ a „dle naší analýzy.. atd“..
Čili pak ale záleží čistě a jen na rozhodnutí těch politiků, co s takovou nejistou zprávou udělají a jestli budou schopni na svou vlastní zodpovědnost vydat nějaké radikální rozhodnutí.
A až v tomto Západ většinou prohrává a reaguje až příliš pozdě a opatrně.
Už třeba v tom že ani většina evropských států NATO dosud nemá zavedenou povinnou vojenskou službu.
Vono by se to občanům nelíbilo. Jasně že ne, ale pak tedy musí ti západní politici doufat že ty spy zprávy jsou přehnané a Rusové na Západ nezaútočí..