Ivan Kytka: Volání po silném vůdci. Svět jako věčné zúčtování
Tam, kde někteří mívají doma bibli, mám doma po ruce brilantní studii profesorky Mary Fullbrookové s názvem Zúčtování. Mapuje krok za krokem vznik státem sponzorovaného násilí hitlerovského Německa v 30. letech minulého století. Jeho cílem se postupně stali handicapovaní, homosexuálové, Romové a nakonec se všemi apokalyptickými následky němečtí, polští a evropští Židé…
Pokud vím, nevyšla zatím česky, což je určitě škoda. Také proto, že v roce 2019 získala prestižní Wolfsonovu cenu za nejlepší historickou knihu v literatuře faktu.
Mary Fullbrooková se narodila ze smíšeného manželství ve velšském Cardiffu a snad geny po německé mamince jí daly do vínku preciznost a smysl pro přesvědčivý detail, se kterými zpracovala odkaz nacistického pronásledování a také poválečné (často nenaplněné) touhy po spravedlnosti.
Text, jehož autorem je novinář Ivan Kytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek a mezititulky jsou redakční.
Mám tu knížku na očích, aby mi připomínala, že ve zpětném zrcátku bývá cesta do pekel často dlážděná později nesnesitelně malými a snadno přehlíženými ústrky a diskriminací zranitelných skupin obyvatel.
Když se s nimi systém v tichosti a po svém „vypořádá“, přistoupí často ve jménu práva a pořádku či jakési imaginární čistoty k ústrkům, diskriminaci třeba těch méně zranitelných. Ve jménu jakéhosi jediného nového správného názoru a společenského řádu. Nejlépe takového, který zařizuje věčný blahobyt.
A likviduje ty, kteří mu tu pro svou barvu pleti, jindy pro své náboženství nebo odlišný jazyk nebo prostě jen pro nesouhlas s novým řádem samým stojí v cestě.
Jako by uplynulých osmdesát, devadesát či sto let bylo maximální délkou, po kterou je lidská paměť schopná a snad i ochotná udržet v mysli společnou historickou zkušenost. Jako by svět znovu zatoužil po silných vůdcích.
Ochotně obětujeme svou nezávislost
V posledních pár týdnech mi ulpí zrak na hřbetu knížky Mary Fullbrookové možná častěji, než tomu bývalo dříve. To když sleduji zprávy a čtu úvahy o zemi, která se vymkla z kloubů civilizační spořádanosti.
Bere novorozencům právo na národnost spojenou s místem narozením. Země, jejíž historie a totožnost sama byla založena na otevřené náruči pro ty, kteří s ocitli z jakéhokoliv důvodu na útěku, se teď rozhodla s těmi na útěku tak nějak skoncovat. Pro začátek je pochytat a shromáždit. Vyčlenit prostory a shromaždiště pro příští deportované.
Země s vůdcem, který má za to, že své ukřivděné a ublížené voliče ubrání tvrdou a bezohlednou rukou jediného správného názoru, jehož zpochybňovatelé či odpůrci dostávají automaticky nálepku nepřátel, s kterými je třeba (v zájmu většiny) prostě zúčtovat.
Zabloudí-li teď mé oči k Zúčtování, uvědomuji si také, jak rychle a nenávratně odcházejí z našich životů, z našich debat a veřejného prostoru svědci a pamětníci civilizačních střetů totalitních systémů minulého století se všemi traumaty a oběťmi, které přinesly minulým generacím.
Jako by uplynulých osmdesát, devadesát či sto let bylo maximální délkou, po kterou je lidská paměť schopná a snad i ochotná udržet v mysli společnou historickou zkušenost. Jako by svět znovu zatoužil po silných vůdcích. Projekcí vlastních nejistot do jejich volby jako by pak lidé ze sebe chtěli setřást vlastní niterné obavy a strach z budoucnosti. A zbavit se tak své vlastní odpovědnosti.
Stejně jako jsme si zvykli delegovat naše každodenní starosti a povinnosti na aplikace mobilních telefonů, jako bychom přenášeli záruky naší osobní i společné odpovědnosti už zase znovu na jednoho jediného neomylného vůdce. A výměnou za přislíbené záruky osobní nebo rovnou národní bezpečnosti a pohodlí, ochotně obětujeme svou nezávislost a svobodomyslnost.
Průzkum pro britský televizní kanál Channel 4 z posledního lednového týdne zjistil, že celých 52 procent respondentů generace Z narozené na rozhraní obou tisíciletí by docela ochotně souhlasila s tím, aby se Británie proměnila v diktaturu.
Prodloužená doba dozrávání
A tak když příležitostně opráším hřbet Zúčtování, mimoděk mě napadá, zda vlastně delegace či přenesení vlastního osudu na silného či jediného vůdce není přirozeným stavem a touhou lidské duše.
A zda posledních osmdesát či čtyřicet let (pro východní Evropu) nebyly jakousi historickou anomálií, kdy liberální demokracie dokázala držet společenský konsensus v rovnováze bez naléhavé potřeby silného vůdce vládnoucího železnou pěstí jediné správné pravdy a jediného přijatelného správného a všeobjímajícího světového názoru.
Volání po silném vůdci není, zdá se, omezeno pouze na západní břehy Atlantiku. Průzkum pro britský televizní kanál Channel 4 z posledního lednového týdne zjistil, že celých 52 procent respondentů generace Z narozené na rozhraní obou tisíciletí by docela ochotně souhlasila s tím, aby se Británie proměnila v diktaturu.
Ve Spojeném království soudí většina mladých ve věku od 13 do 27 let, že země by byla lepším místem, kdyby v jejím čele stál silný vůdce, „který se nemusí zatěžovat parlamentními procedurami a volbami“.
Celá třetina mladých Britů má pak podle stejného průzkumu za to, že Británie by na tom byla lépe, kdyby v zemi vládla nějakou formou armáda či rovnou vojenská diktatura.
Neurologové to mimochodem vysvětlují tím, že jemné předivo neuronů v čelním laloku lidského mozku, kde sídlí také schopnosti kritické analýzy a myšlení, dozrává v lidském těle až jako poslední, zhruba kolem 25. roku. A jako by se s prodlužujícím lidským věkem prodlužovala teď také doba jeho dozrávání.
Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Diktátora se dnes žádná země nezbaví sama bez pomoci ostatních. Ani Bělorusko
Česká republika v čase nepohody a lží o tom, jak bídně si tu žijeme
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)