Ivan Kytka: Nový světový řád podle Kremlu a Putin jako krysař ruského lidu
KOMENTÁŘ. Skandál německého novináře Huberta Seipela, který bral peníze od Putina, s nímž natáčel filmy, ukazují, že peníze Kremlu mohou být a patrně jsou v Evropě všudypřítomné. Ohrožují nezávislost médií, kvalitu veřejné debaty a nepřímo i demokracie. Ve svých článcích na to trvale upozorňuje mimo jiné francouzská akademička a profesorka na pařížské Sorbonně Francoise Thomová. V záplavě analýz anglosaské provenience stran Putinova Ruska a ruské invaze na Ukrajinu však její informované rozbory občas zanikají.
Thomová své texty publikuje (i v anglické verzi) na francouzském serveru Desk Russie. Vynikají detailní znalostí historie a historických pramenů, stejně jako podrobným sledováním nezměrné šíře současných informačních zdrojů.
Je zřejmé, že se ve svých úvahách a dedukcích opírá také o množství osobních kontaktů v současném Rusku.
Složitost Putinova Ruska uvádí s všudypřítomným a vysvětlujícím kontextem. Používá výstižné definice. Její práce jsou okysličeny akademickou svobodou a nadhledem. Dedukce jejích analýz jsou průzračně přímočaré, budí ve čtenářích současně neklid i zájem, a touhu dozvědět se víc.
Putinovo Rusko „Made in USSR”
Moskvu navštívila poprvé počátkem sedmdesátých let minulého století. V éře Leonida Brežněva tam jako stipendistka rok studovala. Další tři roky pak pracovala v jednom z moskevských nakladatelství.
Text, jehož autorem je novinář IvanKytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek je redakční.
Jako spoluautorka či autorka vydala devět knih, první z nich vyšla v roce 1985 pod titulem Škola barbarů. Poslední loni v nakladatelství Litos pod názvem Putin aneb posedlost mocí.
Jak uvedla v nedávném obsáhlém rozhovoru pro server Lekce ze sovětské historie, právě několikaletý pobyt v Sovětském svazu jí zcela jistě pomohl lépe chápat, co se v Rusku vlastně děje.
Když porovnává bývalý sovětský a Putinův režim, zdůrazňuje, že nejde samozřejmě o totožnou ideologii. Ale metody moci i jejího udržení jsou stejné.
„Podíváte-li se na to, co dělá na Ukrajině – filtrační tábory, transfery obyvatelstva , manipulace médií – to vše jsou sovětské metody. Nezmizely, zůstávají a jsou přítomné víc než kdy jindy.”
Osmóza KGB a podsvětí
Kořeny putinismu podle ní tkví v SSSR, v komunismu a v „gébismu“ (termín pro způsob vládnutí, kdy tajná policie kontroluje všechny aspekty fungování společnosti, o čemž není v současném Rusku pochyb).
Putinův režim se podle Francoise Thomové zrodil z prolínání organizovaných sil, které přežily kolaps SSSR: tajné služby a podsvětí. Zahraniční politika Kremlu je formována právě těmito dvěma vlivy.
Nový ,spravedlivější světový řád’, který Putin tak velebí, je ve skutečnosti chaos, ve kterém se ruský prezident a kohorta jeho banditů může bez zábran a omezení oddat jakémukoliv drancování.
„Od prvního roku v prezidentském úřadu Putin jako vzorný důstojník KGB usiloval o to, aby dostal Rusko do pozice, kdy bude rekrutovat západní elity, aby mohlo západní země vydírat. A bude-li to možné nebo nutné, použije k tomu i násilí. Od počátku rovněž vkládal své naděje do transformace Ruska v energokracii,” uvádí Thomová.
Když se francouzská akademička před pár týdny vrátila v jedné ze svých esejí k Putinově projevu na letošní jubilejním 20. zasedání Valdajského klubu počátkem října v Soči, našla v něm řadu paralel s proslovy na sjezdech Kominterny ze stalinské éry.
„Smyslem setkání je to samé: informovat vůdce proruských stran v zahraničí o vývoji linie Kremlu; předat direktivy moskevské propagandy co nejširšímu okruhu vlivových agentů a kremlofilů ve světě,” píše Thomová a pokračuje:
„Putinův projev lze srovnat s řečí, kterou přednesl na ustavujícím sezení Kominformy 25. září 1947 jeden ze Stalinových blízkých spolupracovníků Andrej Ždanov,“ uvádí Thomová. Ždanův proslov byl tehdy podle ní de facto koncem Velké protinacistické koalice z roku 1943 a oficiálním začátkem studené války.
I když Putin prý v Soči neřekl nic nového, Francoise Thomovou zaujalo, kolik jeho projev obsahoval odkazů na „tisíciletý” historický zlom.
„Když hovoří o rusko-ukrajinské válce uvádí: ,Nejde o teritoriální konflikt nebo o nastavení regionální geopolitické rovnováhy. Spor je mnohem širší a zásadnější: hovoříme totiž o principech, na kterých bude založen nový světový pořádek… Současné mezinárodní právo založené na Chartě OSN, je zastaralé, je třeba ho zničit a vytvořit něco nového,’ cituje Thomová ruského prezidenta.
Stejně jako Ždanov v roce 1947, všímá si francouzská akademička, Putin definuje existenci dvou neslučitelných antagonistických táborů. Jeho poselství pak vychází z jejich konfrontace.
Marxismus-leninismus pro 21. století
Valdajský projev je podle Thomové důležitý také proto, že umožňuje akademické obci identifikovat ingredience Putinovy ideologie, která na sovětský základ roubuje aktuální vlivy: mentalitu mafie a mentalitu KGB. A k tomu všemu ještě některé zvláštní (osobní) obsese ruského prezidenta.
I když Putin nesní o zrušení soukromého vlastnictví, hovoří-li o vzniku bohatství a prosperitě, recykluje celé pasáže leninismu. Včetně Leninova mesiášství — „Musíme si vzít za úkol vybudovat nový svět.” Vychází také z manicheismu, duálního náboženského hnutí, které usilovalo o to, aby v boji dobra (světla) a zla (tmy) všechna ostatní náboženství nahradilo to jediné pravé světelné.
„Celý Putinův projev je věnován antagonismu ,Západ versus Ostatní’, přičemž vůdcem protizápadního tábora je sám soudruh Putin,” píše Thomová. Stejně důležitý je podle ní pro Putina determinismus (starý světový řád je odsouzen na smetiště dějin v důsledku historických zákonitostí) a také marxistický koncept bohatství: „Neví nic o tom, že bohatství generuje lidská důmyslnost rámovaná vládou zákona.“
Když Thomová analyzuje vliv ruské mafiánské mentality, dochází k závěru, že Putinův neúnavný boj proti „americké hegemonii” je vlastně nářkem gangstera, který narazí na rovného a zákon respektujícího policistu.
„Prosperita Západu byla z velké části dosažena plundrováním kolonií po celá staletí,” vysvětluje Putin. Tenhle argument mu pak umožňuje tvrdohlavě popírat jakýkoliv civilizační příspěvek Západu.
Téma dekolonizace, píše Thomová, jako by si Putin vypůjčil ze slovníku marxismu-leninismu. „Také jeho další oblíbené téma – obrana suverenity národů tváří v tvář americkému hegemonismu – má své kořeny ve stalinistické propagandě šířené od konce roku 1947, kdy měla torpédovat implementaci Marshallova plánu.”
Gangster versus policajt
Když Thomová analyzuje vliv ruské mafiánské mentality, dochází k závěru, že Putinův neúnavný boj proti „americké hegemonii” je vlastně nářkem gangstera, který narazí na rovného a zákon respektujícího policistu.
„Celý (Putinův) zahraničněpolitický program je v podstatě esencí touhy po beztrestnosti. Nový ,spravedlivější světový řád’, který tak velebí, je ve skutečnosti chaos, ve kterém se ruský prezident a kohorta jeho banditů může bez zábran a omezení oddat jakémukoliv drancování. ,Suverenita,’ tak, jak ji chápou, je pak možnost podnikat cokoliv, aniž by dostali přes prsty,” konstatuje vědkyně.
Když se francouzská akademička v již citovaném rozhovoru pokoušela vymezit ideologii ovládající současné Rusko, krom jiného uvedla: „Definovala bych ji jako nihilistickou… Neobsahuje žádná pozitivní tvrzení, žádný pozitivní projekt. Je založena na myšlence, že všechny názory jsou rovnocenně legitimní a že žádná pravda neexistuje.
„Ruská propaganda na Západě se nás nesnaží přesvědčit, že Rusko je lepší než zbytek (světa). Poselství teď zní: ,Ano jsme zkorumpovaní, ale jen se podívejte, kolik zlodějů a zkorumpovaných vládních představitelů máte ve Francii. Nazývám to první fází výchovy k nenávisti vůči lidstvu: ,Všichni jsme přece bastardi, tak proč se navážíte do nás, když lidé ve vašem okolí jsou také takoví,’” vyvozuje Thomová.
Logickým závěrem takového přístupu je podle francouzské profesorky Putinovo sdělení: „Nemíchejte se do politiky a nemějte obavy.”
Homo post-sovieticus
„Zcela to demobilizuje lidi a tyranům to umožňuje atomizované masy ovládat. Je to velmi, velmi toxické. Nenazývala bych to ideologií, spíše jakýmsi přípravným kurzem, průpravou ke všeovládající misantropii. Myšlenky jsou využívány výlučně jako instrumenty ke zničení ostatních. Nereprezentují nějaké přesvědčení. Jde o lavinu myšlenek namířených proti nepříteli. A jsou voleny v závislosti na tom, jakou újmu můžou způsobit,” soudí Thomová.
Putin podle ní nedokáže definovat, co je vlastně onen „ruský svět”. Neexistuje konstruktivní projekt. Existuje pouze výzva k nacionalistickému zanícení.
Člověk by si myslel, pokračuje Francoise Thomová, že s koncem SSSR a ideologie marxismu-leninismu, upustí Rusko také od projektu vytvoření nového člověka. Ve skutečnosti však byla zavržena jen jeho utopická část. A projekt vytvoření totálně manipulovatelného homo post-sovieticus se začal formovat uvnitř KGB už během Jelcinových let.
„Čekisté (uvnitř nástupnické organizace KGB) museli být bezpochyby ohromeni úspěchem svých prvních pokusů, které posílily jejich ambice a povzbudily je ve víře, že uskutečnitelný je i mnohem větší plán; vytvořit lidi k jejich (úplnému) obrazu, naprosto cynické, zbavené morálky a mravnosti,” upozorňuje Thomová a pokračuje:
„(Jde o to vytvořit) lidi, které fascinuje násilí, porušování zákonů a jakýchkoliv norem, uhranuté instinktem smečky, navigovatelné na dálku každodenními dávkami nenávisti a paranoie, vyškolení k tomu, aby slepě následovali svého vůdce k propasti, stejně jako krysy okouzlené krysařem z Hamelnu.”
Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
je to spávné rusákum zavřít hranice to jse měli už udělat dávno
Skvělý článek, velmi poučný a dosti depresivní. Holt taková je realita, a vždy je lepší vědět, než žít v nereálných iluzích. A mě při četbě článku zarazilo, jak snadno a spontánně mi při analýze putinismu se mi vynořil obraz bábišismu – pro ilustraci citace posledního odstavce: „(Jde o to vytvořit) lidi, které fascinuje násilí, porušování zákonů a jakýchkoliv norem, uhranuté instinktem smečky, navigovatelné na dálku každodenními dávkami nenávisti a paranoie, vyškolení k tomu, aby slepě následovali svého vůdce k propasti, stejně jako krysy okouzlené krysařem z Hammelnu.” Podobnost jistě ne náhodná, proto náš největší problém není Putin, ale Bábiš. A samozřejmě v tomto pořadí musíme pracovat na jejich eliminaci.
Putin v Rusku zlikvidoval ty nejhorší oligarchy, kteří teď v exilu hodlají bojovat proti němu do posledního Ukrajince.
Babiš je zainteresován na tom, aby tuzemský občan měl na výrobky jeho firem (a nechodil se pást, nebo lovit žížaly). Současná vláda žádný takový interes nemá, a na tom, co dělá, je to jasně znát.
Během studií jsem měl i předmět politická ekonomie. Byl to předmět nezáživný, který mě vůbec nebavil. Udělal jsem z něj zkoušku a snažil se opět všechno rychle zapomenout, abych měl v hlavě místo pro jiné. Něco jsem si však přece jen zapamatoval. Zapamatoval jsem si poučku, že ekonomika státu má tak velkou setrvačnost, že zásah do ekonomiky státu se projeví asi tak za pět let, v ideálním případě, pokud jde vše zcela hladce, což jde málo kdy, může se projevit už za tři roky, ale ne dříve. Tuto poučku bude znát nejspíše každý, kdo byl nucen zkoušku z politické ekonomie skládat. To však znamená, že současná vláda tu stále ještě řeší problémy, které jí svým působením připravila činnost pana Babiše a jeho okolí. Úsporný balíček, ať už je jakýkoliv, ještě neplatí, začne platit od 1. 1. 2024. Účinky tohoto balíčku se tedy podle oné poučky také začnou projevovat za oněch zmíněných 3 až 5 let. Mezi tím ovšem proběhnou volby, které dost možná právě v důsledku zavedení onoho úsporného balíčku pětikoalice prohraje, vyhraje je Andrej Babiš, který se pak bude za pomoci Aleny Schillerové mohutně tlouci v prsa a bude hulákat do světa, jaký je skvělý, jak to všechno zařídil, jak to všechno zachránil, bude se zkrátka chlubit cizím peřím. A malí čeští lidičkové to budou Babišovi a Schillerové polykat i s navijákem. Je mi z českého národa dost smutno.
Skeptiku, je to trochu složitější. Některá negativní očekávání mají na ekonomiku naprosto stejný vliv: Nemáme plyn ze dna Středozemního moře mezi Kyprem a Izraelem proto, že vyhlášení „dekarbonizace“ ekonomiky EU odradilo investory (v čase odhadovaném mezi onou dostavbou a „dekarbonizací“ by se plynovod prostě nezaplatil).
Pokud se týká té „setrvačnosti“. Ta je sice možná, ale vláda dělá pravý opak toho, co se v období krize má dělat: Měla by snížit daně, aby se rozjela ekonomika (to není jen o podnicích, ale i o domácnostech, aby byly ochotny nakupovat), měla by snížit ceny energie (prostředky na to má), aby udržela český průmysl konkurenceschopný, měla by zasáhnout do energetiky celkově, protože není možné, abychom měli na výrobě jednu z nejlevnějších energií z EU a u spotřebitele jednu z nejdražších. O žádnou setrvačnost se tedy nejedná, i kdyby vývoj tímto směrem šel třeba sto let, tak by se ekonomika jen zhoršovala (a těch sto let je velmi optimistických, stačí ještě jedno funkční období této vlády u moci, a bude tu bída a rozvrat jak v Somálsku).
Vláda podporuje zákaz uhlí, přestože je prokázáno, že plyn je výrazně „skleníkovější“ než uhlí (preferovaný kapalný plyn z USA asi 2,5 násobně), místo toho, aby to řešila s Bruselí. Vláda znemožnila těžbu našeho plynu z břidlic, byť ten by mohl vyjít o trochu líp než uhlí, nebo alespoň šul nul. Vláda znemožnila využití geotermální energie, byť ta je co do šetrnosti k prostředí srovnatelná s jádrem. Můžeme se tedy bavit, o co jí vlastně jde, ale životní prostředí ani „záchrana planety“ to rozhodně nebudou. Takže ani z nějakého ekologického úsilí nemůžeme tuto vládu podezírat.
Tahle vláda dělá pravý opak toho, co by dělat měla, a „konsolidační balíček“ jen ekonomiku státu zhorší.
Je otázka, za to dělá z blbosti, nebo je někým zaúkolována na zničení české ekonomiky.
Tak že internetový Barone Prášile, ekonomové z nervu jsou podle vás hlupáci, neboť vy Pergille/Šimůnku to všechno víte přece lépe. Vy přece víte, co všechno měla současná vláda učinit, měla například snížit ceny, aby lidé nakupovali, ale vůbec vám nevadí, že vláda ceny neurčuje, že ceny určují prodejci. Vůbec vám nevadí, že snížit ceny nenapadlo ani Agrofert ovládající asi polovinu našeho zemědělství a asi polovinu trhu s potravinami a nenapadlo to ani vlastníka Agrofertu pana Babiše. Podle Pergilla/Šimůnka by vláda měla snížit ceny energií, protože na to údajně má. Nemá. Jedině že by ještě více zvýšila dluh. Zvyšovat dluh dotováním cen energií si nedovolí už ani vláda německá. Ovšem podle „moudrého“ Pergilla/Šimůnka je tím vším vina současná vláda. Prostě Pergille/Šimůnku jedna zářná perla za druhou. Od japonských lovkyní perel ovšem tyto vaše „perly“ asi pocházet nebudou. Já bych zdroj těchto perel hledal kdesi mezi Donbasem a Kamčatkou.
Tak jsem si myslel, že hlouběji už nemůžete klesnout. Ale tímto článkem jste mě přesvědčili, že ano. Srdečně jsem se nad vaší hloupostí zasmál.
Tak to jste si povzdechl, pane Häuslere. A teď nám ještě napište, co na tom článku je nebo není v pořádku, abychom věděli, že jste ho taky četl.
Díky za povedený příspěvek.
Co řešíte Putina, už je dávno mrtvý.
Už jsou rozeslány pozvánky na silvestrovský večer do hotelu v Sevastopolu, když tam nevyšla Lipavskému dovča v létě, i silvestsrovká oslava se hodí.
Pokud hledáte extrémní marxisty, jukněte se do EP. nebo na naše vysoké školy (minulý týden okupační stávka). Jistě najdete v hojném množství.
Prosím tě, kdo by jezdil do sevastopolu? Vždyť i ta rusácká hurvínkovská flotila odtáhla, a to buď směrem dolů nebo dělat něco bezpečnějšího, třeba atrakci v soči. A to bys měl jako plavčík vědět soudruhu.
A vidíte – přesto se tam Lipavský chystá.
Chápu, plavčíku, chápánípsaného textu ti dělá problém. Nikoli Lipavský ale Ukrajinci se tam chystají a nikoli na návštěvu.
První se soudruzi podívejte na celosvětovou vál. činnost USA od konce WWII a pak někoho suďte … Není vše tak jednostranné jak se jen ti správní prý demokrati domnívají ve svých snech …
Soudruh honza, dostal hysterický záchvat z masových hrobů v Buči, takže se musel uklidnit strčením hlavy do písku špíny kydané na snahu zadržovat komunistické masové vrahy.
Zdá se honzo, že vy spíte pořád a ty sny, které máte, máte hodně divoké.
Ivan Kytka není poctivý. Divit se, že novináři a literáti jsou někým placeni, je pokrytecké. A tak trochu lhát je nepěkné. Ten německý novinář nebral peníze od Putina, stejně tak neberou americké vysílače přímo peníze od Bidena. Ale platí je nějaká vláda nebo služby, jako v případě Svobodné Evropy, nebo je finančně podporují nějací sponzoři, jako byl pronájem budovy Federálního shromáždění za 1 Kč.
.
Jinými slovy, radomír žárlí na úspěšnější rusácké propagandisty a kremlem placené lháře, protože jemu puťka za jeho trapné pokusy o propagandu neplatí. Netuší jaké má vlastně štěstí. Díky jeho vlastní neschopnosti, zřejmě unikne trestu za vlastizradu.
Já se bavím, jestlipak mají i Rusové pro nás tolik dobrých rad jak máme žít a koho, zvolit a co děláme špatně.
Ty na skok do žumpy ala rusácko potřebuješ radu? Jako jestli skočit šipku nebo placáka.
Velice děkuji za článek a referenci na paní profesorku a server Desk Russie, to je přesně ono !