Ivan Kytka: Dohoda s Ruskem? Trump ví, že nejlepší je jednat z pozice síly
S blížícím se odchodem amerického prezidenta Joea Bidena z úřadu mizí z mezinárodního diplomatického slovníku termín „tak dlouho, jak bude potřeba“. Řeč je o západní pomoci Ukrajině bránící se třetí rok ruské agresi. Nastupující prezident Donald Trump ve své obvyklé rétorické hyperbole prohlašuje, že konflikt ukončí v den, kdy složí prezidentskou přísahu.
Někteří analytici možnost jednání Ruska a Ukrajiny během letoška skutečně připouštějí. Upozorňují, že pro Rusko je pokračující teritoriální expanze příliš nákladná. A Ukrajina ani s podporou Západu nemá dost prostředků, aby se se jí dokázala bránit.
Ruská základní úroková sazba se vyšplhala na 21 % (u hypoték dokonce na závratných 30 %). Kurz rublu propadl od počátku invaze přibližně o polovinu (ze 75 na 100 rublů za dolar) a inflace se přes veškerou snahu centrální banky šplhá k deseti procentům.
Moskevský zpravodaj BBC Steve Rosenberg minulý týden hlásil, že obyčejní Rusové mají do nového roku dvě přání: konec války proti Ukrajině a stabilitu cen.
Text, jehož autorem je novinář Ivan Kytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek je redakční.
Ze kdysi téměř bezvýhradné podpory Ukrajiny je unavena také veřejnost na Západě, zkoušená výhrůžkami a vydíráním Kremlu, stagnující či klesající životní úrovní, nejistými cenami energií a tu a tam ruskou raketou, která přeletí vzdušným prostorem Severoatlantické aliance. Případně dopadne na území některého z členských států.
Vedlejším produktem stesku Ruska po bývalé imperiální slávě a agresivní snahy ji obnovit je růst populistických stran a hnutí v Evropě, sympatizujících (někdy s finanční podporou Kremlu) s Vladimirem Putinem.
Až se budou psát dějiny 21. století, historikové snad nepřehlédnou selhání prakticky všech evropských bezpečnostních mechanismů a mezinárodních záruk z 20. století.
Nejasnosti kolem přímých rozhovorů
Téma případných přímých rozhovorů s Moskvou cirkuluje na diplomatickém poli několik týdnů. Není přitom jasné, na jaké bázi a v jakém formátu by se taková jednání měla uskutečnit. „Nepůjde zdaleka jen o to, že právě teď nastal nejvýhodnější čas k jednání,“ zdůrazňuje v debatě magazínu Foreign Policy Emma Ashfordová z washingtonské nadace Stimson Centre a dodává:
„Existuje velké množství komplikovaných témat – od aliančního statusu Ukrajiny, po ruský majetek zadržovaný na Západě. V mnoha ohledech jsou spory o území ty nejméně problematické. A i když budou mít obě strany dobrou vůli, vyřešit sporné otázky určitě nějakou dobu potrvá.“
Evropským politikům to samozřejmě nebrání v tom, aby nabízeli svou zemi jako místo k jednáním o konci války. Nebo jako v případě bývalého britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta aby trvali na tom, že případný mezinárodní dohled nad příměřím se nemůže obejít bez britského vojenského kontingentu.
Ve změti často protichůdných informací přitom není vůbec zřejmé, zda se Kreml vzdal nebo vzdá své v podstatě genocidní doktríny. Tedy otevřené snahy vyhladit Ukrajinu jako entitu mezinárodního práva z mapy Evropy, vojensky si ji podrobit, ovládnout a ukrajinskou samostatnost vymazat z historické paměti jejích obyvatel.
Až se budou psát dějiny 21. století, historikové snad nepřehlédnou selhání prakticky všech evropských bezpečnostních mechanismů a mezinárodních záruk z 20. století. Od institutu Konference pro bezpečnost a spolupráci v Evropě po Budapešťské memorandum, které v roce 1994 garantovalo územní svrchovanost a nedotknutelnost hranic Ukrajiny (výměnou za to, že se země vzdá jaderných zbraní).
Jako kdyby se v Evropě na konci první čtvrtiny 21. století zhroutil právní a bezpečnostní řád. Referenda stvrzující kdysi rozpad sovětské říše (a na ně navazující mezinárodní dohody) pozbyla platnosti. A Evropě vládnou ti, kteří dokážou ad hoc zorganizovat (námezdní) půlmilionovou armádu a terorizovat obyvatelstvo sousední země raketami nejrůznějších doletů.
Dokud se Kyjev nebude moci adekvátně bránit a mít dostatečnou odstrašující sílu proti útokům na svou kritickou infrastrukturu, Rusko bude pokračovat v ofenzivě, dusit ukrajinskou ekonomiku a odrazovat Západ od investic do rekonstrukce země.
V kontextu možných mírových rozhovorů s Moskvou stojí za pozornost prosincová stať Marka Montgomeryho a Johna Hardieho v magazínu Foreign Policy, která vyšla pod titulkem Trump by měl přinutit Putina, aby ucukl, než s ním zasedne k jednacímu stolu.
„Má-li znovuzvolený americký prezident uspět při dojednání trvalého míru mezi Moskvou a Kyjevem, musí změnit perspektivu, kterou Kreml a osobně prezident Putin konflikt nahlíží,“ píše se tu kromě jiného. Trump podle magazínu bude muset k tlaku na Moskvu vyztužit americkou a ukrajinskou páku. A to rychle a neodkladně a také bez restrikcí, které charakterizovaly Bidenovu pomoc Ukrajině, píší američtí experti.
Putinovy a Trumpovy ambice vs. realita
Diplomatické úsilí bude přitom čelit nepříjemnému faktu, že Putinovy ambice sahají mnohem dále, než je podrobení několika ukrajinských provincií a jejich obyvatelstva. Chce udržet celou Ukrajinu ve sféře ruského vlivu a přepsat bezpečností řád v Evropě. Na tom se nic nemění. A nezmění na tom nic nejspíše ani Putinův odchod.
Případná jednání navíc začnou v situaci, kdy jsou ukrajinské síly na ústupu. Jejich snahu udržet frontovou linii podkopávají nedostatečné početní stavy vojáků a nedostatek materiálu. Míra počtu mobilizovaných ukrajinských vojáků klesla a těm, kteří se dostanou na frontu, hrozí vysoké ztráty. Ruská armáda dostává stále více dělostřelecké munice než Kyjev ze Západu a ruský postup se od loňského června zrychlil.
Dokud se Kyjev nebude moci adekvátně bránit a mít dostatečnou odstrašující sílu proti útokům na svou kritickou infrastrukturu, Rusko bude pokračovat v ofenzivě, dusit ukrajinskou ekonomiku a odrazovat Západ od investic do rekonstrukce země.
K maximálnímu tlaku na Putina by měla přispět také ekonomická válka. Primárním cílem by měly být zisky z exportu energií, které tvoří základ ruského státního rozpočtu.
Hlavním úkolem pro Ukrajinu a její partnery je najít způsob, jak nastavit jednání mezi Moskvou a Kyjevem tak, aby Západ vyjednával z pozice síly. Znamená to stabilizovat frontu a vystupňovat vojenskou pomoc. Kyjev potřebuje více výzbroje a stálý přísun munice, nové jednotky. Musí dokázat ubránit svá města a kritickou infrastrukturu a udržet obrannou linii.
Jakmile převezme Donald Trump úřad, měl by začít čerpat veškeré zdroje, které zůstaly po Bidenovi, z pomoci Kongresem již jednou odsouhlasené. Cílem by mělo být především výrazně zvýšit dodávky dělostřelecké munice, protitankových zbraní, obrněných bojových vozidel a další pomoci, která odlehčí vyčerpaným ukrajinským pozemním silám.
K maximálnímu tlaku na Putina by měla přispět také ekonomická válka. Primárním cílem by měly být zisky z exportu energií, které tvoří základ ruského státního rozpočtu.
Čím těžší bude pro Moskvu udržet svou ekonomiku v chodu, tím pravděpodobněji přijme Kreml nějakou formu spravedlivé dohody. Trump by mohl například oznámit záměr výrazně snížit ceny ropy – třeba formou dohody se Saúdskou Arábií, která má nezanedbatelnou rezervu v těžbě.
Ukrajinci vědí, že potřebují páky na to, aby donutili Kreml jednat za přijatelných podmínek. Ale má-li je Kyjev získat, jeho západní partneři včetně Spojených států se musí víc snažit. Trump jako společný autor knihy Umění dohody dobře ví, že nejsnáze se vyjednává z pozice síly. Pokud chce Trump dobrou dohodu na ukončení války na Ukrajině, měl by také využít (každé) příležitosti maximalizovat tlak na Rusko.
Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde končí v Putinově hlavě ruský svět a co to znamená pro Evropu i celý Západ
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Zajímavý souhrn. 👍
Už se moc těším až na sebe narazí Putinovo a Trumpovo ego.🙂 Evropa opět těžce zklamala a opět ukázala, že bez pomoci USA jsou Evropané zbabělé nuly. Škoda všech kluků z USA, kteří položili své životy za svobodnou část Evropy v obou evropských válkách. Hloupým a rozmazleným Evropanům nic o svobodě nedošlo.
V této chvíli je přístup k uměle laciným surovinám z Ruska možný pouze za přijetí proruského otroctví, což konečně snad docvaklo i Němcům.
Rusáci si udělali na Ukrajině hodně nepřátel a Ukrajinci je budou stále likvidovat dohoda nedohoda, což považuji za správné. S útočníky a vrahy se nevyjednává, ale střílí se do nich. Což asi nikdy nepochopí čecháčkovští zbabělci, které prověřila historie, 2x dostali šanci bránit rodnou zemi, 2x se bez výstřelu vzdali a 2x kolaborovali s okupanty. Celkem 50 let v poslušném otroctví. Jak příznačné. 🙂
… čecháčkové „bránili“ svou zem v Afghanistánu a v Iráku – to jste účelově opomněl… V Afghanistánu celých 19 let a bylo tam přes 11 tisic obránců a to je dobré si zapamatovat do hlavy, aby to nebylo jen stálé ponižování čecháčků… A tam se také – jako my, bránila i ta Ukrajina – to je také dobré vědět…
No uvidíme jak to bude snad to pan Trump ukončí.
Donald Trump je mazaný obchodník. Chtělo by se říci, že přímo šejdíř. Ale co se zahraniční politiky a rozhledu o světě týče, je na tom přibližně stejně, jako průměrný Američan. Možná jen o maličko lépe. Žádné zázraky bych od Trumpa neočekával. Bude zcela závislý na svých poradcích. Co může Trumpovi poradit takový Elon Musk, který je v podstatě tímtéž co Trump?
Jak chcete jednat s Ruskem z pozice síly, když Ukrajina a KOZA válku prohráli a čeká je kapitulace? Prohra není výhra a ten, kdo prohrál nebude diktovat vítězi, co se bude dít dál. To je přeci naprosto jasné a myslet si něco jiného je čirý nesmysl. Vítěz bere vše, jak se zpívá v jedné písni a to platí.
Všichni tři pánové Si, Trump, Putin jsou silovi hráči. Ukrajina si musí uvědomit, že nejlepší řešení je pro ni neutralita. EU je hospodářské společenství, ta společná měna je takový zvláštní produkt. VB je v nezavidenihodne pozici, jak k USA, tak k EU. Když bude nejhůř, tak bývalá, kolonie ji přijme. Střední Evropa vzpomíná na jistoty starého mocnarstvi,trend je to silny. V4 se jaksi rozplynula a musi být nahrazena. Je v zájmu bývalých zemí starého mocnarstvi, aby Rusko prosazoval svě zájmy na Severu,kdyz jim nevonela neutralita. Senilita vedoucích starcu vedla, k rozpadu SSSR, končící prezident Biden byl již pozdě nenominovan. Pokračování se znova zvolenym prezidentemTrumpem bude tak hodne složite. Jeho viceprezident J. D. Vance odhalil svuj problematický původ, není jasné komu se upsal,aby se tak vysvihl. Iluze se rozplynou, jak pára, nad hrncem.
Pan Kytka čerpá z nezávislého tisku a to hovoří o všem.Jsou to pouze dohady a prázdná slova.
Předně je třeba zdůraznit, že na stole není nic o čem by se mělo jednat. Tohle není hospodská rvačka, kdy se porve Pepa s Tondou, když se hádají, kdo dřív vypije půllitr piva. Tady nejde o žádné nevyřešené otázky, nebo o urovnání nějakého sporu mezi 2 stranami. Russko vede nelidskou vyhlazovací válku, zabíjí děti, útočí na civilisty, tak o čem se do pr*ele má jednat ?! Jediná věc, která ukončí válku je masivní podpora Ukrajiny a dost možná přímé zapojení západu při její obraně, aby se jim podařilo tu bolševickou svoloč vykopat zpátky do té zaostalé stepi, jinak mír nenastane. Agresor musí jednoznačně pocítit, že se mu to nadále nevyplatí, ale na to není v civilizovaném světě politik, který by měl koule tohle prosazovat. Šediví panáci a úředníčci jsou super pro období míru, nicméně během války je třeba lídrů, kteří mají správně nastavený kompas a nebojí se těžkých rozhodnutí. Také lidé v Evropě mají makovice pořádně pomotané dezinfem a ve své hlouposti takové lídry ani nepoptávají, takže si nikdo nechce pálit prsty. Bohužel stále nevíme co se honí v hlavě Trumpovi a mám obavu, že to neví ani on sám…Nicméně je čas pořádně bouchnout do stolu a říct „DOST vy zpití mužici, vezměte si ještě pár záchodových míst a táhněte zpátky za Ural“, nikoho zde nezajímáte, vaše místo je v zemljankách a ne v lidské společnosti 21.století!
Je spíše otázka, zda lze ono Trumpovo prohlášení že „., že konflikt ukončí v den, kdy složí prezidentskou přísahu.“ brát vážně, nebo spíše jako předvolební slib, které se neplní (ani u nás ne – a jistě se voličům (rozuměno zrovna americkým voličům) vysvětlí proč ne.
Tudíž bych si dovolil to popsat docela pragmaticky. Proč by Trump plýtval svým egem, proti Putinovi, který ho má ještě větší. Když ho může použít, nikoliv vůči Ukrajině, ale vůči EU.
Tohle je přece právě to co hlásá Trump už dlouho – bezpečnost v Evropě at si zařídí EU. Takže i v tomto, at tedy EU dodává Ukrajině více zbraní a munice, at EU provádí to embargo na ruské energie – a at si to taky dohodne diplomaticky i s tou Saúdskou Arábií. Popřípadě tedy – pokud se dohodne nějaká ta demarkační čára na Ukrajině, at si tam i EU pošle svoje vojáky jí hlídat proti dalším ruským vpádům.
No a budeme se těšit, co na to naši drazí politici v Bruseli.
Trump vidí hlavní pole pro soupeření na východě (Čína).To, že Bindenovi vodiči přiměli Rusko přimknout se k Číně, ho netěší. Bude se možná snažit to zvrátit. Není ideolog, je pragmatik a obchodník. Kope za USA. Bude ochoten směnit válku na Ukrajině za jiné zboží. Z toho bych vycházel při odhadu jeho konání.
To, že to mnoho podprůměrných politiků se špatným odhadem nebude těšit, je přirozené.