Ištvangate aneb Česká prokurátorská republika
ANALÝZA. Za pět a půl roku ve funkci ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman takovou šlamastyku neřešil. Muž, který si zakládá na tom vystupovat jako „pan Čistý“, po svém nástupu říkal, že chce státní zastupitelství řídit bez politických vlivů. To se mu podařilo měrou vrchovatou: řídí sbor žalobců, z jejichž vrchních pater se politika naopak vytváří. Pomocí praktik, kdy žalobci stojí nad zákonem a sami si určují pravidla trestního řízení. Což, pokud je chyba systémová, a nikoli exces, není nic jiného než prokurátorský stát.
Pavel Zeman se zlobí. Přečetl si rozhovor policejního prezidenta Tomáše Tuhého v deníku Právo a nařídil dohledovou prověrku spisu, který olomoučtí žalobci na Tuhého vedli.
Jde samozřejmě o případ onoho „brutálního úniku informací“, kterým v létě strašili veřejnost bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta a rovněž bývalý vedoucí ostravské expozitury téhož útvaru Jiří Komárek. Dva muži, kteří kvůli reorganizaci celorepublikových útvarů policie, s níž nesouhlasili, vynášeli informace z trestního řízení. Cílem byl Tuhý: je nedůvěryhodný, chce se Šlachty zbavit, policii řídí zločinci.
Tuhý teď pomocí celkem uzavřeného řetězce důkazů a indicií dovozuje, že kauzu kolem varovné SMS o vyšetřování firmy Tesco SW na něho někdo ušil, přičemž o tom olomoučtí žalobci v rok a půl trvajícím trestním řízení museli vědět. Tu větu si přečteme ještě jednou, teprve pak půjdeme dál: vysocí policejní důstojníci krytí vysokým úřadem státní žaloby skandalizují v ČR policejního prezidenta, aby ovlivnili politické rozhodování, k němuž je mandátem vybaven zvolený zástupce lidu, ministr vnitra. Stačí?
Byl jsem u toho. Pavel Zeman.
Problém Pavla Zemana je v tom, že minimálně v počátcích kauzy ji aktivně pomáhal rozjet. Ačkoli byl až dosud vždy obezřetný a do nějakých větších mediálních her se nepouštěl, byl to on, kdo počátkem června svým vyjádřením přikryl článek Lidových novin o policejní reorganizaci coby zámince k odstavení Šlachty.
Zmínit je samozřejmě třeba i výroční zprávu státního zastupitelství za rok 2015, v níž Zeman (letos na konci června) bez bližších důkazů vedení policie obvinil ze spolupráce s mafií. Odstavec do textu zprávy dodalo VSZ v Olomouc. Zeman ji ovšem podepsal, je to jeho zpráva a za zveřejněné drby v jinak čistě statisticko-evidenčním materiálu převzal plnou odpovědnost.
„Plukovníka Šlachtu vnímám jako velice schopného velitele, který dokázal ÚOOZ dovést na velice dobrou úroveň. Shromáždil kolem sebe tým, který dobře pracuje. Byla by škoda o tento lidský potenciál, který se buduje mnoho let, přijít,“ říkal Zeman v červnu Lidovým novinám.
My jsme o několik měsíců dál, a tak také víme, že na ÚOOZ se děly hodně podivné věci. Zároveň ovšem celkem chápeme, že z pohledu žalobců to skutečně mohlo vypadat jako „tým, který dobře pracuje“. Nebo se kterým se dobře pracuje.
Jde o následující: Od plukovníka Šlachty víme, že se některé tzv. citlivé kauzy na ÚOOZ nevedly v elektronických spisech, aby se zabránilo jejich prozrazení.
Příklad druhý: Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár nechal do Olomouce převézt spisy z ÚOOZ a policisty chtěl zavázat (!), aby nekomunikovali se svými nadřízenými, ale jen se státními zástupci. (Mimochodem nevíme, jak tato faktická výzva ke vzpouře dopadla, ale podle všeho je Komár nadále nejen na svobodě, ale stále i státním zástupcem).
Pak je tu dlouhodobá praxe, kdy se na ÚOOZ zcela mimo jeho zákonem a nařízeními policejního prezidenta stanovenou působnost zakládaly týmy k vyšetřování případů, které měly vyšetřovat jiné útvary. ÚOOZ takto kauzy „kradl“ hlavně inspekci a protikorupčnímu útvaru. Vždy ale s vědomím a na zodpovědnost státního zástupce, který v určitou chvíli na ÚOOZ konkrétní věc tzv. přikázal. Toho jsme byli svědky například v olomoucké kauze Vidkun.
My vám to dobro vynutíme
Shrnuto: pod Zemanovým vedením se z některých složek státního zastupitelství stala mocenská centra, která výběrově, ovšem podle vlastního uvážení, sofistikovaně využívají oprávnění, případně jejich kolize či nedostatky v zákonech (jde o trestní řád, zákon o policii, zákon o státním zastupitelství, jednací řád státního zastupitelství, nařízení policejního prezidenta o působnosti policejních útvarů a další podzákonné normy).
Pro prosazení svých zájmů (a věříme, že jde vždy primárně o dobro, ať už to znamená cokoli) se uchylují ke krokům, které zákon výslovně nenařizuje ve svém hladkém průběhu, ale pro něž se dá najít vhodným výkladem a kombinací přístupů zákonné opodstatnění.
Máme vážné podezření, že kritici postupu státního zastupitelství nebo lidé, kteří by ke způsobu prosazování výkonu moci žalobců měli být ostražití už z titulu jejich funkce, tedy zejména ministr vnitra Milan Chovanec a jeho odbor bezpečnostní politiky, zdaleka neznají rozsah takových mechanismů, které právnické mozkové trusty obou vrchních státních zastupitelství naučily policisty využívat.
Je možné, že jsou to dobré cesty, neříkáme, že ne. Ale tvrdíme, že nelze vymáhat zákon způsoby, které problematizují jakýkoli případný dobrý výsledek. To bychom taky mohli na pár let trestní řád a Listinu odložit do depozitu, z Pankráce a Olomouce udělat partičku neúplatných kovbojů, rozdat jim ostré a říct: Za pár let chceme mít uklizeno.
Česká prokurátorská republika
S termíny jako policejní stát nebo prokurátorská republika je potíž v tom, že znějí nadneseně a snáz se tvrdí než dokazují. V principu je právní stát taková korporace, v níž je zákon za všech okolností i nad těmi, kdo jsou povoláni ho vynucovat.
A podle typu systémových selhání se pak odvozuje i přívlastek případné malformace. Pokud je policii dovoleno, co není dovoleno volovi, jde o stát policejní.
Pokud zde máme skupiny lidí, kteří ve funkci státních zástupců systémově, promyšleně a skrytě ohýbají zákony, aby si ulevili od kontroly, nutnosti dodržovat zákon ve všech jeho aspektech (včetně administrativní náročnosti nebo nutnosti spolupracovat se složkami, s nimiž se jim spolupracuje nerado – co je nám proboha do toho?), pak zní závěr jednoznačně: prokurátorský stát už Českou republiku prorostl.
To je úkol pro Pavla Zemana, který je toho hlavním viníkem, i když nejspíš ne hybatelem.
Předně se odstřihnout se od faktických vládců soustavy, které má na svém NSZ na náměstkovské úrovni, mezi analytiky a pak ve vedení obou vrchních státních zastupitelství.
Po hlavě dále hydře prokurátorského státu useknout i chapadla a odstavit ty státní zástupce, kteří se na podivné praxi podíleli. Dobrým vzorem může být právě Olomouc, kde už míra průšvihu zjevně rozkolísala i dosud netečného pana nejvyššího.
A krok třetí: případné progresivní změny fungování soustavy státního zastupitelství směrem k policii popsat, přetavit v návrhy změn zákonů, podat zprávu vládě a odstoupit.
Nakonec by z hlediska budoucího prospěchu ku tvorbě trestní politiky mohl být Pavel Zeman nejúspěšnějším z pětice dosavadních nejvyšších státních zástupců, kteří se ve funkci za dvaadvacet let vystřídali.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
26 komentářů
Výborně pane Malecký to jste napsal úplně přesně,proto Babiš tak řve,moc dobře ví,že Šlachta mu ty jeho levárny všechny přikryl,to se ukázalo kam teď zamířil,odstranění Nečase byla politická akce Babiše
Příliš se v této kauze sice nevyznám, ale cosi mi říká, že máte nejspíš pravdu. I s tím odstraněním Nečase. Jen se jaksi nemohu přimět k tomu, aby mi pana Nečase a jeho vlády bylo nějak líto. To opravdu není. Byla to vláda špatná. Líto je mi pouze skutečnosti, že se po pádu pana Nečase a jeho vlády dostal do vlády v důsledku předčasných voleb místo pana Nečase pan Babiš. A co je mi líto ještě více je fakt, že v té příští vládě po parlamentních volbách bude pan Babiš nejspíše premiérem.
Ano, bohužel, vláda pana Nečase byla tak špatná, že je důkazem hloubky krize naší takzvané demokracie – že jí nakonec dokázal ukončit až zcela mimořádný zásah police řízené státními zástupci. Zatímco předešlé ústavně dané pojistky demokracie naprosto selhaly. Právě proto že smluvní poslanci vládní koalice hlasovali automnaticky pro vládu, její nárhy i setrvání, aniž by si vůbec (v zasoupení svých voličů) kladli otázku, zda jsou ty zákony dobré či špatné a ta vláda dobrá či špatná. A naprosto stejně pak jednala i vedení koaličních stran – i ta pak pouze řešila otázku, jak „se udržet v koalici u moci“. Přičemž pak pro udržení několika poslanců /kteří spíš než prostest proti vládě se snažil
i dostat za svou podoru vládě co nejvíc zaplaceno) pak vlada bezostyšně používala zjevných úplatků ze státních prostředků.
A bohužel,tedy právě s ohledem na to se rovněž děsím rizika, že premiérem příští vlády bude třeba pan Babiš. Když se tedy navíc do té doby podaří „zlobivou policii“ uvázat díky „reorganizaci“ na provázek, aby politikům moc nepřekážela
A to jste se dozvěděl z novin anebo televize, že Nečasova vláda byla špatná? Vládli v době hospodářské krize a přesto valorizovali důchody více než tato vláda v době růstu ekonomiky. Tato vláda má peníze pro všechny, prezidentem počínaje, přes vládu, poslance, soudce, státní zástupce, policii, doktory učitele, úředníky a všechny státní zaměstnance. Neměla ale pro ty nejpotřebnější, kteří mají problé vůbec přežít.
Pokud vím, tak valorizace důchodů je vázána na růst inflace. A Kalousek dokonce nedal důchodcům ani to co co měli při růstu tehdejší inflace dostat – ale tento narůst jim snížil. Takže jim ty důchody v reálné výši snížil.
Jen darebákům slouží dnešní zákony- , je to patrné ze současného děni ve státě …
Česká prokurátská mafie zničila komunální politiku.Zastupitelé se dnes bojí každého rozhodnutí.Dávají zakázky jen podle nejnižší ceny i když předem vědí, že to nebude cena konečná a dílo bude „odfláknuté „.Přesto, že je rozhodnutí kolektivní a dokonce jednohlasné bojí se obžaloby o špatném zacházení s veřejnými prostředky.Na vše musí být vypsáno výběrové řízení.Někdy dokonce na firmu či jednotlivce, který bude zadávat výběrové řízení.
Nedivme se, že vše tak dlouho trvá.
Velmi se mýlíte, – komunální politiku prokazatelně a účelově zničili zákonodárci svázaní tzv. Opoziční smlouvou.Přesněji, novými komunálními zákony přijatými v roce 2000. Z hl.m. Prahy kupř. udělaly gubernii – v níž zákon o obcích nebylo možno uplatnit!
A pláčete-li nad bojácnými zastupiteli uvědomte si prosím, že už 2 roky platí nový Obč. zákonník, který v § 159 zastupitele zavazuje jednat s úplnou znalostí problémů, o nichž rozhodují a nastavuje odpovědnost za nezodpovědná rozhodnutí! Která to jsou rozhodují soudy. Takže konečně se, právě zvolení zastupitelé nemohou schovávat za povinnost hlasovat podle politických koaličních smluv, bez užívání vlastních mozků. Bezbřehá pravomoc bez odpovědnosti a nedotknutelnost byla doménou poslanců Národních výborů.
A kdo byl v té době předsedou vlády? V dnešní době opěvovaný náš prezident pan Miloš Zeman.
Ale to už je snad zbytečná účelová hysterie, tvrdit, že je u nás „policejní stát nebo prokurátorská republika „. Protože, a pan Malecký to dobře ví, státní zástupci vůbec nejsou v postupu vůči prošetřovaným, obviňovaným nezávislí a nekontrolovatelní. Naopak, téměř všechny jejich úkony, které zasahují do základních práv a svobod musí podepsat a potvrdit příslušný soudce. Sice se do nedávna mohlo tvrdit, že si státní zástupci vybírají ty soudce kteří jim „jdou na riku“ (ale pak je vina na těch soudcích), ale jak víme, tak nedávno Ústavní soud tyto praktiky do budoucna zakázal. Mimochdem – jak ukazal známý případ exposlanců, tak dokonce Nejvyšší soud dokázal v případě obviněných politiků zasáhnout proti rozhodnutí státního zastupitelství během pár dní!!.Takže zrovna politici (s dobrými kontakty) se nemají čeho obávat.:):)
Článek je, v tuzemských médiích až neobvykle, nestranný. Prostě: „padni komu padni“.A padlo. Klobouk dolů!
Vzkaz panu prokurátoru Pavlu Komárovi: Už jste připraven
spálit všechny dokumenty z ÚOOZ? Šlo o zcela autonomní útvar uvnitř policie nerespektující žádné pokyny jejího vedení ani ministerstva?
Vzkaz panu prokurátoru Pavlu Zemanovi: já plukovníka Šlachtu vnímám jako všehoschopného velitele, tedy i různých účelových lží. A proč by měl být Miloš Zeman jediným, kdo je „svůj“, když může být „svůj“ i nejvyšší
prokurátor a mít svůj „pružný“ výklad zákonů této země?
Tak se upřímně přiznám, že „som z toho volaaký zmätený“.
Tohle je snůška nenávisti, která pramení hlavně ze zásahu na vládě v době kralování ODS. Co pí Bradáčová ta vám nevadí? Máte to mírně posunuté. Pokud někdo umožňoval podivné kšefty oligarchy Babiše byla to vláda Nečase a jiní v čele s pohrobky V.Klause podporující tak zvané podnikání za každou cenu. Boj v policii probíhá od roku 1990. Soudem bylo také rozhodnuto o soudcovské mafii. Ta byla ovšem z druhé strany.
Paměť Vám zřejmě neslouží, protože většinu zásadních kšeftů pana Babiše má na triku tlupa socanů. Proběhly totiž v nultých letech za její vlády. Pro příklad jmenuji podivný zpětný odkup Explosie do státních rukou v r. 2002.
Rozjezd byznysu pana Babiše se však konal ještě za vlády pana Klause. Že panu Babišovi po podpisu opoziční smlouvy pak šel na ruku i pan Miloš Zeman se nyní už nedivím, když sleduji, jaké příchylnosti se u Miloše Zemana pan Babiš těší.
Pane Malecký, naprostý souhlas. A co vyšetřování s pádem Nečasovy vlády? Kde jsou desítky kilogramů zlata a stovky milionů korun? Ištvánovi, Komárovi, Šlachtovi a Komárkovi nevěřím ani slovo a pokud se Šlachta stane náměstkem GŘ Celní správy, bude to skutečně humorné. Zdravím Jiří.
Jeden zrůdný systém nechal v minulosti popravit ženu. O pár desetiletí zase druhý zrůdný systém ukazuje spoutanou ženu vodit kukláči před televizními kamerami. Jak by pánové Babiš, Ištván, Šlachta a Komárek asi dopadli dnes v Rusku nebo Turecku ?
V případě pana Babiše v Rusku bych o pana Babiše obavy neměl. V této zemi to má pan Babiš dobré. Jinak by přece odtud nedostal někdy v devadesátých letech peníze na rozjezd svého byznysu a nenacházel takové pochopení u prezidenta Miloše Zemana. U těch ostatních si však už zdaleka jist nejsem.
MAFIE: „tajné, ilegální sdružení (např. čes. protirakouských……) publ.hanl. – zájmové protispolečenské sdružení“ (akad.slov.ciz.slov¨)
„Od ostatních forem zločinu se mafie liší nejen svou strukturou, ale také infiltrací do státu – mafie má své členy nebo lidi jí nakloněné na místech státních úředníků, politiků, soudců a policie. Díky tomu se jí daří nejen prosazovat své zájmy, ale také krýt svou činnost.“ (Wikipedie)
nebo z anglického slovníku:
1.tajné zločinecké organizace podílející se na nezákonné činnosti v U. S. a Itálii
2.Silná skupina lidí, kteří si tajně pomáhají a vzájemně se chrání
Nejsou ony ty definice jako šité na náš současný politicko-ekonomický systém? Není ona tam nějaká podobnost? Politické strany, podnikatelé, soudci, policie, státní úřady, samospráva zvláště větších obcí, zájmová sdružení sportovní, myslivecká, umělecká, média atd.? Není ona to taková místní chobotnicem prorostlá naším státem? A není ona ta reorganizace policie jen taková válka mezi „rodinami“? Kdoví… Ale aspoň jsme se z článku dozvěděli, ke které „famiglii“ patříte Vy. A tipuju, že Vy jste to, pane Malecký, dotáhl tak maximálně na Sgarristu nebo Soldata (voják, sloužící mafii jako pěšák).
Jestliže honili tihle pánové 3 poslance kvůli údajným „trafikám“, moc by mně zajímalo kdo a koho bude honit kvůli trafice pana Šlachty na celního náměstka. A to je – na rozdíl od těch poslanců trafika naprosto zjevná!
Od smamého začátku,tedy už od toho památného a předymenzovaného zásahu na předsednictvu vlády.A všeho toho s tím spojeného bylo každému svéprávnému občanu jasné,že tady něco nehraje.Ta vláda,jako nakonec každá vláda v našich poměrech, vzešla z demokratických voleb.Plnila očekávání,nebo ne?To je věc duhá.Ale ta vláda byla svržena politickokriminálním pučem?A jak se potvrzuje pučem zinscenovaným někým?S krytím několika mládenců,kteří mají jednoznačně v popisu práce ochranu zákonosti a práva.Regionální prokuratura s výkonou složkou, skoro by se dalo říci soukromou bezpečnostní agenturou si tady vytvořili paraelní mocenské centrum.Vždyť oni mohli zavřít za pomoci „spřátelených“soudních orgánů kohokoliv,jenom podle hesla:zavřít můžou,pustit musí.Proto tolik křiku kolem reorganizace policie.Pánům vzali výkonnou moc.A to hodně bolí.Co bude dál?Nechme se překvapit.I když překvapení tady asi nehrozí.
„Jeden zrůdný systém nechal v minulosti popravit ženu. O pár desetiletí zase druhý zrůdný systém ukazuje spoutanou ženu vodit kukláči před televizními kamerami. “
Ten názor smrdí od hlavy. Tedy pokud je to hlava.
To jako ženu ne a muže ano? Muži jsou na popravy a vodění v poutech vhodnější než ženy? Režim si může dělat co chce jen když nejde o ženu?
Jeden zrůdný systém byl ten komunistický, který nejen popravil paní Horákovou ale ještě řadu jiných za jásotu národa. Dnešní zrůdný systém je kdy nevládnou politické strany ale senzacechtivá média a temné síly nějak spojené s policií a justicí zase za jásotu národa. Vrchol hnusu byla mediální kampaň babišových médií o zločinnosti policie a ministra. Stání zástupce Zeman je asi slušný člověk, ale zřejmě si nevšiml v jaké zemi žije, přesněji jaký hnus některým lidem bez problémů prochází.
Ano, vláda pana Nečase byla dosti špatná. Mým nejzávažnějším příkladem jsou zákony o DPH, jimiž podnikatele zavázala ručit a platit za jiné, neplatící firmy. Nebo prodlužováním staré praxe placení DPH i z nezaplacených faktur. Tohle je přenášení povinností státu na podnikatele a něco zcela neevropského. Tohle neplatí už ani na Slovensku, ale v Česku státní buzeraci svých občanů zvyšuje levice i pravice, což je skutečně asi unikát mezi demokratickými zeměmi a blíží se to Rusku nebo Turecku, aniž bych jim chtěl zrovna tímto srovnáním ublížit. Přece jen, tak sekernický exekuční zákon jako má Česko nemá ani to Rusko.
Nicméně, zbavit se vlády Nečase jsme měli normálně volbami, nepřežila by je. A nikoli policejním pučem vedeným Ištvánem a Šlachtou a podporovaným prezidentem Zemanem.