Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Zrušení plateb v hotovosti? Udělá z lidí poslušné stádo

Napsal/a Vladimír Brůna 16. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Čím dál tím více se ve světě diskutuje o výrazném omezení až zrušení hotovosti. V severských státech to myslí opravdu vážně a bankovky redukují na absolutní minimum. Samozřejmě: platit všechno elektronicky, nejlépe z mobilu, je velmi pohodlné. Jenže

Občan se stane buňkou pod plným dohledem státu a marketingovou jednotkou, o níž budou globální firmy vědět i to, co člověk sám o sobě ani netuší. Umělá inteligence snadno vypočítá i budoucí chování a spotřebu jednotky. A to je to menší zlo.

Z lidí se stane ještě snadněji ovladatelné stádo vytvářející spotřebu na dluh.

Hrozba stopky „kreditů“ na účtu je silná páka. Už to poznaly na vlastní kůži zakleknuté firmy.


Na třetiny

Hotovost podle letošního průzkumu pro Českou bankovní asociaci používá 70 procent českých spotřebitelů. Přímo v obchodech ale platí kartou už častěji než bankovkami.

„Názory na používání hotovosti rozdělují společnost. Třetina z nás by její zrušení přivítala. Další třetina je zcela proti a ve zrušení hotovosti vidí omezení osobní svobody. Třetina lidí je pak v této otázce nerozhodná,“ uvedla ČBA před dvěma lety, když se na to ptala respondentů.


Skleněný člověk

Německý časopis Focus napsal, že hotovostní peníze stojí v cestě „dohledovému“ státu, který chce vše vědět a řídit a jehož prioritou je „skleněný“, tedy zcela průhledný člověk. 

Ano, je tak příjemné si vše koupit na pípnutí, ale zrušení bankovek a mincí je významný zásah do osobních svobod. Bezhotovostní platby lze nejen centrálně sledovat, ale také zneužít. A snadněji se bude roztáčet inflace. Nula sem, nula tam. Obří dluhy států se tak snadno odmáznou. Ale s tím i úspory lidí. Jedním kliknutím.

 

 

„Ke zrušení hotovosti v budoucnu asi dojde. Nebude to určitě naráz, ale souvisí to též s probíhajícími měnovými válkami,“ říká profesor ekonomie Oldřich Rejnuš. Myslí si, že s ústupem bankovek a mincí se lidé hlavně na vesnici začnou více vracet k výměnnému obchodu.

V Evropské unii se od 3. června 2021 zpřísní pravidla pro převoz cenností. Šperky, zlato, předplacené platební karty a hotovost nad 10 tisíc eur se musí nově nahlašovat na celní správu. Nová evropská regulace má pomoci předejít praní špinavých peněz a finanční podpoře terorismu. Je naivní si myslet, že teroristi vozí kufry s hotovostí a zlatem přes hranice. Je to jen další krok k tomu, jak omezit hotovostní peníze. Ruku na srdce, komu toto opatření prospěje?

Kdo se bojí, ten se podvolí

„Elektronické peníze vezmou obyčejným lidem poslední zůstatky jejich svobody. Prohlásí vás za viníka čehokoli a zablokují vám účet. Takže se všichni lidé začnou bát o svoji existenci a všemu se dobrovolně podvolí. A nebude se také moc šetřit, vše se ihned utratí. Ekonomika se nebude odvíjet od úspor, ale od dluhů. A zadlužení lidé jsou velice povolní,“ vidí širší souvislosti Rejnuš.

„Samozřejmě, že je zajímavá myšlenka kontrolovat a řídit obyvatelstvo přes peníze, protože díky penězům můžeme sledovat chování lidí na mikro úrovni a podle toho nastavovat věci na makroúrovni,“ dodává česká investorka Marcela Hrubošová.


Hotově jen spropitné

– Už před třemi lety byl první vlaštovkou „bez hotovosti“ „pop-up market“ Manifesto v Praze s kavárničkami, bistry a krámky. Nepřijímali vůbec bankovky a mince. Jen na spropitné.

– Podle České národní banky (ČNB), která se k tomu tehdy vyjádřila po dotazech deníku Právo, to bylo nelegální. Hotovost podle ní musí brát každý obchodník, tvrdila. Ministerstvo financí už tehdy ale mělo opačný postoj. Obchodník si to může rozhodnout sám, namítlo.

– Manifesto, zaštítěné společnos Mastercard, uvedlo, že se pro bezhotovostní platby rozhodlo kvůli pohodlí zákazníků a bezpečnosti prodejců.


Nutno dodat, že v Česku se řada maloobchodníků a hospod naopak snaží vrátit k hotovostním platbám a někteří menší odmítají platební terminály. Karetní společnosti si totiž strhávají kolem tří procent. Je to ale nejspíše marný odpor.

Hra na kredity a pípání je už příliš rozjetá. A zejména mladší generace podle  chce hlavně pohodlí, ne se špinit“ bankovkami, a na nějaké svobody vlastně kašle, protože tvrdý režim nepoznala. Ráda se nechá ovlivňovat sociálními sítěmi a „robotickým působením na veřejnost“.

Kdo chce kam…


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)