Investor Brůna: Zrušení plateb v hotovosti? Udělá z lidí poslušné stádo
Čím dál tím více se ve světě diskutuje o výrazném omezení až zrušení hotovosti. V severských státech to myslí opravdu vážně a bankovky redukují na absolutní minimum. Samozřejmě: platit všechno elektronicky, nejlépe z mobilu, je velmi pohodlné. Jenže…
Občan se stane buňkou pod plným dohledem státu a marketingovou jednotkou, o níž budou globální firmy vědět i to, co člověk sám o sobě ani netuší. Umělá inteligence snadno vypočítá i budoucí chování a spotřebu jednotky. A to je to menší zlo.
Z lidí se stane ještě snadněji ovladatelné stádo vytvářející spotřebu na dluh.
Hrozba stopky „kreditů“ na účtu je silná páka. Už to poznaly na vlastní kůži zakleknuté firmy.
Na třetiny
Hotovost podle letošního průzkumu pro Českou bankovní asociaci používá 70 procent českých spotřebitelů. Přímo v obchodech ale platí kartou už častěji než bankovkami.
„Názory na používání hotovosti rozdělují společnost. Třetina z nás by její zrušení přivítala. Další třetina je zcela proti a ve zrušení hotovosti vidí omezení osobní svobody. Třetina lidí je pak v této otázce nerozhodná,“ uvedla ČBA před dvěma lety, když se na to ptala respondentů.
Skleněný člověk
Německý časopis Focus napsal, že hotovostní peníze stojí v cestě „dohledovému“ státu, který chce vše vědět a řídit a jehož prioritou je „skleněný“, tedy zcela průhledný člověk.
Ano, je tak příjemné si vše koupit na pípnutí, ale zrušení bankovek a mincí je významný zásah do osobních svobod. Bezhotovostní platby lze nejen centrálně sledovat, ale také zneužít. A snadněji se bude roztáčet inflace. Nula sem, nula tam. Obří dluhy států se tak snadno odmáznou. Ale s tím i úspory lidí. Jedním kliknutím.
„Ke zrušení hotovosti v budoucnu asi dojde. Nebude to určitě naráz, ale souvisí to též s probíhajícími měnovými válkami,“ říká profesor ekonomie Oldřich Rejnuš. Myslí si, že s ústupem bankovek a mincí se lidé hlavně na vesnici začnou více vracet k výměnnému obchodu.
V Evropské unii se od 3. června 2021 zpřísní pravidla pro převoz cenností. Šperky, zlato, předplacené platební karty a hotovost nad 10 tisíc eur se musí nově nahlašovat na celní správu. Nová evropská regulace má pomoci předejít praní špinavých peněz a finanční podpoře terorismu. Je naivní si myslet, že teroristi vozí kufry s hotovostí a zlatem přes hranice. Je to jen další krok k tomu, jak omezit hotovostní peníze. Ruku na srdce, komu toto opatření prospěje?
Kdo se bojí, ten se podvolí
„Elektronické peníze vezmou obyčejným lidem poslední zůstatky jejich svobody. Prohlásí vás za viníka čehokoli a zablokují vám účet. Takže se všichni lidé začnou bát o svoji existenci a všemu se dobrovolně podvolí. A nebude se také moc šetřit, vše se ihned utratí. Ekonomika se nebude odvíjet od úspor, ale od dluhů. A zadlužení lidé jsou velice povolní,“ vidí širší souvislosti Rejnuš.
„Samozřejmě, že je zajímavá myšlenka kontrolovat a řídit obyvatelstvo přes peníze, protože díky penězům můžeme sledovat chování lidí na mikro úrovni a podle toho nastavovat věci na makroúrovni,“ dodává česká investorka Marcela Hrubošová.
Hotově jen spropitné
– Už před třemi lety byl první vlaštovkou „bez hotovosti“ „pop-up market“ Manifesto v Praze s kavárničkami, bistry a krámky. Nepřijímali vůbec bankovky a mince. Jen na spropitné.
– Podle České národní banky (ČNB), která se k tomu tehdy vyjádřila po dotazech deníku Právo, to bylo nelegální. Hotovost podle ní musí brát každý obchodník, tvrdila. Ministerstvo financí už tehdy ale mělo opačný postoj. Obchodník si to může rozhodnout sám, namítlo.
– Manifesto, zaštítěné společností Mastercard, uvedlo, že se pro bezhotovostní platby rozhodlo kvůli pohodlí zákazníků a bezpečnosti prodejců.
Nutno dodat, že v Česku se řada maloobchodníků a hospod naopak snaží vrátit k hotovostním platbám a někteří menší odmítají platební terminály. Karetní společnosti si totiž strhávají kolem tří procent. Je to ale nejspíše marný odpor.
Hra na kredity a pípání je už příliš rozjetá. A zejména mladší generace podle mě chce hlavně pohodlí, ne „se špinit“ bankovkami, a na nějaké svobody vlastně kašle, protože tvrdý režim nepoznala. Ráda se nechá ovlivňovat sociálními sítěmi a „robotickým působením na veřejnost“.
Kdo chce kam…
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Levné a pohodlné bydlení? Hledejte oblasti, které ožijí za deset let
Investor Brůna: Kdo je vlastně bohatý? Na pěkný důchod už miliony nestačí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Je úžasně vědět, že pan autor přesně ví, co teroristi NEdělají se svými financemi. Tedy musí mít znalosti o tom, jako to dělají… (důkaz opaku). Nechtěl by se pan autor přihlásit jako dobrovolník pro boj s finanční kriminalitou a terorismem?
Druhá věc – matlat dohromady lidi a právnické osoby, na které se nevztahují stejné zákony (namátkou zákon o účetnictví, zákon o DPH aj.) a z nich vyplývající povinnosti zejména pro právnické osoby, chce buď drzé čelo nebo značnou dávku ignorance.
Shrnutí – je to blábol k nepřečtení.
Vite, dobry muzi, autor predevsim predpoklada a ja s nim souhlasim, ze napr penize z drog prevazet v kufru pres hranice je mirne receno naivni predstava a opravdu nemusim vedet, jak je prevazeji nebo prelevaji. A dukaz opravdu nepotrebuju. Ze je vsak zruseni plateb hotovosti jen priprava a dalsi krok k nastoleni „velkeho bratra“, o tom neni pochyb. Nevidim jediny duvod k tomu, aby jakykoliv panak za klavesnici jedinym kliknutim zjistil, co jsem a kde a kdy koupil. To je moje vysostna vec.
Pan autor pro svoji úvahu využívá přirovnání, která jsou nepřiléhavá až nesmyslná.
Přesvědčení o tom, jak teroristi/zločinci přes hranice převáží (či nepřeváží) hotovost, je výlučně úvahou autora, kterou nepodkládá vůbec ničím (zřejmě jde o jeho soukromou narážku na zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu). Ten zákon je účinný už 12 let a vztahuje se na někoho a něco úplně jiného než se pan autor domnívá. Ani po 12 letech tady nikdo nehoní prosté občany do čistě bezhotovostního platebního styku.
§ 3 odst. 1 zákona:
(1) Legalizací výnosů z trestné činnosti se pro účely tohoto zákona rozumí jednání sledující zakrytí nezákonného původu jakékoliv ekonomické výhody vyplývající z trestné činnosti s cílem vzbudit zdání, že jde o majetkový prospěch nabytý v souladu se zákonem; uvedené jednání spočívá zejména
a) v přeměně nebo převodu majetku s vědomím, že pochází z trestné činnosti, za účelem jeho utajení nebo zastření jeho původu nebo za účelem napomáhání osobě, která se účastní páchání takové činnosti, aby unikla právním důsledkům svého jednání,
b) v utajení nebo zastření skutečné povahy, zdroje, umístění, pohybu majetku nebo nakládání s ním nebo změny práv vztahujících se k majetku s vědomím, že tento majetek pochází z trestné činnosti,
c) v nabytí, držení, použití majetku nebo nakládání s ním s vědomím, že pochází z trestné činnosti, nebo
d) ve zločinném spolčení osob nebo jiné formě součinnosti za účelem jednání uvedeného pod písmeny a), b) nebo c).
Další povedenou ukázkou autorova smyslu pro nepřiléhavou argumentaci je přirovnání rizikovosti bezhotovostního platebního styku k případům „zakleknutí na firmy“.
Zřejmě vůbec netuší, že ono „zaklekávání“ je až určitá fáze nějakého řízení (daňové kontroly, trestního stíhání), že nejde o plošné škození ani špehování. Dotyčná firma se může aktivně bránit v kterékoliv fázi takového řízení a to až podáním žaloby ke správnímu soudu.
Už dnes vám soudní exekutor (nebo i finanční úřad) mohou zablokovat účty bez vašeho souhlasu nebo vědomí, což autor ani profesor Rejnuš asi neví (nebo ví, ale nedbají). Tedy stále ještě v době hotovostních plateb!
Ano, trvám na tom, že autorova úvaha je nesmyslná a nedá se číst.
Skutečná pravda je i v tom , dokud mám hotovost kterou nemusím mít v bance, mám jistotu, že za ní nebudu platit.
Až nebude hotovost , budou si banky účtovat kolik jim zaplatím za to, že na mých penězích ještě vydělávají ,že mohou půjčovat.
Opět zajímavě logická úvaha. A opět poměrně depresivní naznačení možného vývoje v blízké budoucnosti.
Mám malou prosbu pane Brůno. Zkuste najít nějakou optimistickou vyhlídku v oblasti financí či investic a napsat o ní. Baví mě Vás číst, jen je mi z toho občas tak trošku temno na duši.
Díky.
Bohužel,to není jenom úvaha,to je realita.
Totální ovládnutí všech aspektů života lidí je snem všech tyranů. Bude legrace, jak okamžitě začnou vznikat nelegální paralelní platební systémy, placení stříbrem, větší objemy zlatem atd. Vznikne nová společenská vrstva lidí ve finanční ilegalitě, nejvíc ze všeho to bude připomínat Demolition mena.
Presne. Kdyz jsem film davno videl, prisel mi jako absolutni science fiction. A ted? Jeste sice nemame „kredity“, ale cerna uz se nesmi, bila provokuje, tata neni tata ale nerodici rodic, pohadky se prepisuji aby byly genderove vyvazene, proste svetu hrabe. Tecka. A lepsi to zcela jiste nebude a svym detem vubec nezavidim….
Mimochodem, Demolition Man byl především poměrně slušnej action film, kde ta ideologická omáčka kolem byla zajímavá, leč v duchu sci-fi už dávno propíraná. Je zajímavé že ruská scifi literatura už někdy v 70.letech řešila otázku, jak se chovat, když bude možné číst myšlenky – Sergej Sněgov: Šip letící tmou.
Ovšem, když se podíváme ještě zpět, dávno před Orwella, už to co popisoval stařík Kafka bylo hrůzné, a toto by se mělo dětem vtloukat do hlavy, toto stát nesmí a nesmí, a tomu se braňte.
Už dejme tomu ta jeho drobná, ale přímo mistrovsky vyšperkovaná příhoda s Topičem.
Mladý muž se snaží hájit topiče s jeho stížností u vedení lodi, leč tu náhle z davu vystupuje jakási tajemná postava, která o něm samotném ví úplně všechno, do nejhlubších podrobností, prozrazuje všem hlasitě jeho vlastní osud, jeho vlastní morální a jiné poklesky i slabiny, a nakonec, jako by s omluvou, si ho jako malého spratka odvádí pryč…
Inu, hned na začátku jsem se zasmál té „typicky české třetí cestě“, kdy jak zmíněno v „..pop-up marketu“ Manifesto sice „Nepřijímali vůbec bankovky a mince“ – Jenom a pouze spropitné. Když i to jde (v USA), že tu částku spropitného přípiše host na účet který podepíše, a tato celková částka je mu pak stržena z karty.
Nicméně, na co je nutné upozornit, že ten proces přeměny dávno probíhá a sílí, a většina plateb už bezhotovostně probíhá. Už jen v tom, že i u nás lidé dostávají výplaty na účet, spoustu pravidelných plateb (nájmy, energie, atd, pochopitelně i hypotéky, obvykle i nákupy v eshopech atd..) stejně jako spoustu dalších služeb i nákupů. Takže těch hotovostních plateb zase celkově tolik není, spíše v v nižších částkách – a je otázka zda je ještě co tajit. Jenomže, pak se dostaneme ke zjištění, že ta platba sice zaevidovaná je, leč obvykle z ní nejde vyčíst za co konkrétně byla (dejme tomu, jestli si ten člověk kupoval v hypermarketu brambory, alkohol nebo sexuální pomůcky.
Což zase neznamená, že stát ty potřebné šmírovací údaje nemůže dostat, on je získává díky jiným předpisům a jiným evidencím. Úřadů a úředníků na to má dost.
To je sen kapitalistů , úplná nadvláda nad konzumenty , přinese to obrovské zisky těm nejbohatším kapitalistům !
Já nechci tam. Platební kartou platím poměrně často, mobilní aplikaci nemám a nechci ji, protože operovat u pokladny ještě s mobilem, když mám plné ruce a ještě k tomu si budu muset nasazovat brýle na blízko a musím mít na mobilu nastavenu „apku“, protože hledat ji až u pokladny musí hodně zdržovat, hlavně nás technické debily, to je prostě neúnosné. A to ještě doufám, že ta aplikace funguje off-line a nemusí být propojena internetem.
Což o to, bez internetu třeba ta platební apka v mobilu funguje, ale NFC v tom mobilu máte?, přes ten to právě jede.
Svet se řítí do zkázy.Lidi se nudí a tak se vymyslí nesmysly.
Ono Manifesto chtělo být pokrokové? Tak to se mu měli vyhnout velikým obloukem a vidělo by se jak dlouho by jim vydrželo nepřijímání hotovosti.
Doufám, že to je ještě dost daleko, protože když vidím kolem sebe, jak starší lidé vůbec netuší, k čemu se používá nějaký chytrý mobil a PC, notebook a platební karta je pro ně úplné sci-fi, tak pokud by se toto uvedlo do provozu nějak dřív, tak tito lidé v tom případě umřou hlady a zoufalstvím, neboť by skutečně nevěděli, co si se sebou počít. Já jsem tedy už taky postarší ročník a s technikou umím a ráda se ještě víc zdokonalím, ale toto „rádoby“ skvělé řešení se mi hodně nelíbí. Nesvobodu jsem už zažila v minulém režimu, ale teď mám pocit, že to vlastně byla demokracie – totalita probíhá už pár let v tomto období a nabírá na obrátkách….
Já bych zase tak netvrdil že „.., starší lidé vůbec netuší, k čemu se používá nějaký (chytrý) mobil a PC, notebook a platební karta, protože pořád musíme brát na zřetel, že tihle starší lidé byli v aktivním věku, když jsme před 30 lety přešli do kapitalismu, a naprostá většina z nich se s tím naučili za tu dobu pracovat – než zestárli. Počítače, internet, to u nás nastoupilo už v letech 90.tých, po roce 2 000 stát silně podporoval výuku počítačů pro každého kdo měl zájem. Platební karty se u nás používají od roku 1998.
A jak znám spoustu seniorů kolem sebe, spousta z nich „hoví“ jak počítačům, tak internetu (co i mají doma), tak i platbám kartou.
Ten problém je někde jinde, totiž že banky i jiné instituce velice rychle přechází od jedné (sic moderní) technologie, k novější, ještě modernější. A toto už skutečně starší lidé tak pružně nezvládají.
Jen takový příklad, právě teď probíhá rozsáhlá kampaň kdy /pochopitelně dle komandu Brusele) už lidé nesmějí potvrzovat platby platební kartou na internetu přes kód poslaný smskou na mobil, ale přes Smart klíč. Podle pánů bankéřů drobná změna, leč právě pro seniory docela záhul.. Pro ně to už opravdu znamená často zahodit svůj postarší mobil který už umí používat, koupit si nějaký super moderní smartphone a začít se učit jeho ovládání od nuly.
Názory, že staří lidé jsou zcela hloupí a mladí naprosto geniální, existují už tisíce let, s nimi je třeba se smířit a myslet si své.
Ta vaše poslední vaše věta stojí za zamyšlení. Za jakousi současnou svobodu projevu jsme zaplatili ztrátou svéprávnosti. Tolik úředních příkazů a změn, co nyní dostane občan za rok, dřív nedostal za 20 let. Dříve si člověk ve státní spořitelně založil vkladní knížku na 2-4 procentní úrok a 30 let se nemusel starat o nic než o ukládání a vybírání peněz a připisování úroků. Dnes banka každoročně několikrát otravuje nějakými změnami s několikastránkovými pokyny, kterým rozumí snad jen právníci, přičemž nakonec se klient dozví, že nic se nemění, od banky nic nedostane, pouze se musí přizpůsobit nebo zrušit účet, přičemž v obou případech banka ho okrade.