Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Žádná realitní krize a dostupnější bydlení, jen pauza ve zdražování bytů

Napsal/a Vladimír Brůna 19. července 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Pražské byty zlevňují, ale pro většinu lidí to stejně není výhra. Byty zlevňují, protože právě ona většina nemá finanční zdroje. Takže to může být příležitost pro obchodníky, pro realitní firmy, ale nikoliv pro rodiny.

Hypotéky byly úročeny ještě v roce 2020 zhruba dvěma procenty, dnes je to šest. Bankovní asociace propočítala, že v Praze potřebuje rodina mít na hypotéku k běžnému bytu celkový příjem zhruba 150 tisíc měsíčně a mít ušetřeny aspoň dva miliony.

Uvádí se, že pražské byty meziročně zlevnily o šest procent. Na některých konkrétních případech mých známých vidím, že je to i více, a hlavně velmi dlouho čekají na kupující.

Velcí investoři mají čas a drží ceny vysoko

Před čtyřmi lety, když jsem prodal několik rekonstruovaných bytů v Hloubětíně, jsem na kupce čekal nejdéle tři týdny. Dnes je to půl roku a někde i déle.

Přesto ale nelze říct, že byty v Praze zlevňují výrazně. Nové prakticky vůbec; a ty starší? Co je to meziročně šest nebo dvacet procent proti dvojnásobku růstu cen za posledních osm let? Současné poklesy cen, to je jen takové odfouknutí.


Ceny se opět probouzejí k růstu 

  • Z analýzy aktuálních transakcí realitní společnosti RE/MAX prodeje bytů vyplývá, že v dubnu a květnu došlo k nárůstu cen u menších bytů.
  • V Praze se průměrná cena menších a středních bytů zvýšila na 124 tisíc Kč za metr čtvereční, což je o 12 tisíc Kč více než v prvním čtvrtletí letošního roku. Tato cena je momentálně vyšší než na konci loňského roku a přibližuje se cenám na konci roku 2021. 
  •  V segmentu cihlových bytů mimo Prahu došlo k nárůstu cen na 52 tisíc Kč za metr čtvereční, což je o tři tisíce Kč více než na konci loňského a začátku letošního roku.

Problém je v tom, že se méně staví, protože momentálně došli kupující. Třeba Central Group pozastavil na rok projekt více než sedmi set bytů v Hloubětíně a na Praze 3.

Důvod je prostý: nepožene se do obří nové výstavby, když má rozjeté jiné projekty, a počká, až hypotéky zase zlevní. A v dalších akcích pokračuje.

Průmyslová zóna u nádraží Praha-Uhříněves. I zde se budou časem stavět byty. Foto: se souhlasem Vladimír Brůna

Až se to stane, tak bytů bude najednou velký nedostatek vůči vysoké poptávce, která je ve skutečnosti v Praze pořád. Mezi bankéři třeba v Trinity Bank a developery jako jsou Central Group, Skanska a Trigema se tomu říká odložená poptávka.

To, co se teď postaví, se většinou využívá na nájemní bydlení. Byty kupují větší hráči, ať už bohaté rodiny nebo investiční společnosti. Je to vidět například na projektu smíchovského Lihovaru od Trigemy. Její majitel Marcel Soural si část kapacity nechá pro sebe na nájmy a chystá se stavět velké nájemní projekty. A byty na Lihovaru nezlevňuje. Počká si.

Nájemné, hlavně v lepších čtvrtích a bytech vyššího standardu, roste a poroste dál. Velcí investoři mají dlouhé horizonty a vědí, že v dobrých lokalitách neudělají chybu. Růst cen si vyčekají.

Žádná krize. Jen pauzička

Praha a prstenec kolem ní se bude dál zvětšovat, lidé sem míří za prací. Za mého dědy Žižkov nebyl Praha. Říkal, že Praha končí u Bulhara. Dnes je Praha klidně Uhříněves, odkud dojedete do Prahy za dvacet minut vlakem. Rychleji než třeba z Dejvic do centra.

A stavebních parcel i v Uhříněvsi rapidně ubývá. Teď je u zdejšího nádraží průmyslová zóna. Nedává tam smysl – i v územním plánu je toto území určené ke stavbě bytových domů. Lidé v Praze potřebují bydlet blízko stanic metra nebo vlaku, aby se dostali rychle do centra.

Stejně tak u vlakového nádraží Praha Dejvice je nevyužitá plocha. A kousek dál objekty patřící armádě. Chátrající, nevyužité. Škoda, je to lukrativní místo pro moderní bydlení s rychlým spojením do centra města.

Prahou jsou už také pole za Horními Počernicemi. Před dvaceti lety jedna část končila ulicí Na Staré silnici, pak vyrostla ulice Na Nové silnici a staví se ještě dále, na jedné straně sklady, na druhé jeden domek vedle druhého. Hlavní město se zkrátka rozšiřuje.

Místa na stavění pořád ubývá, a to, že Central Group na dva tři roky pozdrží svůj velký projekt, v kontextu dalších dvaceti let nic neznamená. Pád developerů a byty za vyplnění bytové přihlášky, to opravdu nečekejme. Žádná realitní krize tu není. Jen pauzička.

Možná by ji šlo využít k lépe promyšlenému plánu rozvoje města. V Praze se totiž bohužel příliš nestaví do výšky, není zde promyšlený urbanismus. Projekty na sebe také nenavazují, i když by třeba developeři chtěli.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)