Foto: Profimedia

Investor Brůna: Zadlužit děti svou hypotékou, tomu říkám štafeta. S koulí na noze

Napsal/a Vladimír Brůna 30. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

„Sjednejte si štafetovou hypotéku a až děti začnou vydělávat, tak ji převezmou,“ hlásí reklama jedné velké banky. Úžasné. Koupíme byt za násobky ročních příjmů, do toho se postaráme o dědečka a babičku, zaplatíme dětem školy a až vyrostou, střechu nad hlavou doplatí. I s úroky. Štafeta to je, ale s koulí na noze.

Nemovitosti obecně za posledních deset let zdražily až trojnásobně. Úroky na hypotéky se zvedly proti zlaté éře levných peněz před dvěma lety ze 2 % ročně na 6 % ročně. Při hypotéce tři miliony korun na 30 let se tak měsíční splátka této hypotéky prodraží z 11 100 korun na 18 000 korun.

Výrazně se zvětšuje počet lidí, co už na novou hypotéku prostě nedosáhnou. Ceny bytů ale zatím neklesly, stagnují. Mnohým klientům bank vyrostly splátky nad hlavu tak, že jim nepomůže ani roztažení doby splácení na třicet let, což bývá obecné maximum.

Splácení třeba i po smrti?

A tak banky přemýšlejí, jak splátkovou trať ještě více natáhnout, aby se to měsíčně dalo utáhnout. Podle mě jdou už však za čáru, pokud jako velké terno nabízejí možnost, že rodiče zadluží své děti.

Česká národní banka logicky doporučuje splatnost maximálně na 30 let. Objevují se už nabídky i na čtyřicetiletou splatnost. Naráží se však na limit věku, většina bank požaduje splatit hypotéku do 64 let věku dlužníka. Některé do 76 let. Ruku na srdce, kdo z nás bude mít v 65 let chuť a sílu splácet…

Nezaplaťte tři měsíce a uvidíte, kdo je pán

Hypotéka, to neznamená bydlení ve vlastním. Nezaplaťte tři měsíce a uvidíte, kdo je pán. Donedávna to byla paráda. Hypotéky byly extrémně levné, průměrné platy rostly. S drahými nemovitostmi, vysokými úroky a drahými energiemi se zásadně změnila situace. Člověk se lehce může stát otrokem hypotéky, jestliže je na téměř celou cenu bytu či domu a rodina má splátky najednou nadoraz.

Zadlužený občan je ovšem obecně vzato výhodný pro banky, korporace a politiky. Kdo musí pravidelně splácet dluh, tak drží krok a moc neremcá.

Sociologové říkají, že kvalita života se významně snižuje, pokud jde třetina příjmů na bydlení. V této situaci se mnoho lidí nachází. Vydělávat jen na to, abych platil složenky.

Netlačme do potomků své ambice

Vlastní bydlení byl a bude sen mnohých generací. Mnoho mých vrstevníků včetně mě mělo stejný model: nastoupit do korporace, dřít od nevidím do nevidím, stoupat kariérním žebříčkem a rychle si pořídit bydlení na hypotéku a splácet.

Udělali jsme před 15 lety dobře. Dnešní optikou jsme levně koupili a splatili, mnozí si pořídili i investiční byty, které jim dosud spláceli nájemníci. Nemyslím si ale, že by to nutně znamenalo štěstí. I když je pravda, že vlastní byt či dům jsou solidní pojistkou na stáří. Ale už splacený byt či dům, ne ten s padesát let starým dluhem. Neměli bychom do našich dětí tlačit naše ambice. Když vyrostou, často chtějí jít jinam.

Hypotéka má smysl, ale jen když na ni klient má, včetně nezbytné rezervy. Není řešení, že takový dluh přetáhnu až na potomky. ČNB je v této věci moudrá a mezigeneračním hypotékám také nefandí. Banky to ale budou zkoušet obcházet. Štafetová hypotéka je takový první test.

Ano, mezigenerační hypotéky mají třeba ve Švýcarsku a Nizozemí, ale lepší dostupnost bydlení tam nepřinesly. Tím, že na hypotéku dosáhlo více lidi, nemovitosti jen dále zdražovaly.


Kdo nabízí delší splátkové období

Hypotéky až na 35 let

– Equa bank (Účelová hypotéka)

– Airbank (pouze refinancování)

Hypotéky až na 40 let

– ČSOB (i bez dokládání příjmů)

– Era od poštovní spořitelny

– mBank

– Hypoteční banka (do 70 let věku klienta)


Autor je český investor.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)