Investor Brůna: Vůně peněz a hlad po nich žene mnohé střadatele na porážku
Pohádky o snadném zbohatnutí, vůně peněz a hlad po nich žene mnohé střadatele na porážku. Tedy jejich úspory. Myslíte si, že vize firem malujících obrázky o nebývale úžasném zhodnocení vkladů jsou jištěné dozorem? Omyl. Je to jen hra se slovíčky a s pocity.
„V posledních dvou letech se s investicemi podle §15 zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF) roztrhl pytel. Tento nástroj je ale evropskou legislativou myšlen pro jiný účel, než jak jej desítky tuzemských subjektů využívají.
Má jít o malou firmu pro pár známých, a tomu odpovídá nízká až skoro žádná regulace, a tedy žádná transparentnost a ochrana investorů,“ vysvětluje výstižně Štěpán Pírko ze společnosti Bohemian Empire.
Dvě procenta měsíčně? Ale kuš!
Řada firem podnikajících podle §15 ZISIF se ohání tím, že je registrována u České národní banky; investoři se pak mylně domnívají, že tito mají licenci a dohled nad nimi je jako nad běžnými fondy. Jenže to tak není.
„Rozdíl mezi §15 a fondem je propastný. Znám některé firmy podle §15, za nimiž stojí zkušený manažer s dobrými úmysly. Bohužel se ale na trhu prezentují desítky nových firem podle §15, které vykazují mnoho znaků, na které je dobré si dát pozor a spíše se jim rovnou vyhnout,“ konstatuje Štěpán Pírko.
Co je to ZISIF 15
Jen od začátku letošního roku vzniklo 90 společností, nabízející investice pod § ZISIF 15. Lákají na vysoké výnosy v řádech 1,5 – 2 % měsíčně. Obcházejí ale zákonná pravidla: jejich investice nabízejí finanční poradci, což by ze zákona neměli, a nedodržují pravidlo, že maximálně 20 investorů může být drobných. Znění zákona najdete zde.
Podle Pírka až na absolutní světové výjimky není pro většinu fondů a investorů reálné dlouhodobě dosahovat pravidelných výnosů dvou procent měsíčně.
„Nejrizikovější investice, akcie, nesou dlouhodobě zhruba devět procent ročně. Většina manažerů fondů ani výnos trhu nedosahuje či nepřekonává. To je historická realita a investor by si podle ní měl nastavit svá očekávání a též této informace využít pro posouzení nabídek některých velice výhodných investic,“ stojí nohama na zemi Štěpán Pírko.
Rizika? Žádný přece nejsou, kámo
Jak to chodí, mi bez obalu popsala obchodnice s investicemi, které si vážím, a která od firem tohoto typu dává ruce pryč.
„Pokud poradce v bance nebo jeho finanční poradce bude dělat svoji práci správně, vytáhne na zájemce o investice dotazníky, bude se s ním bavit o rizicích, horizontech a postojím k riziku. Člověk z toho znechuceně uteče, protože na ty otázky nebude chtít odpovědět. Sám na ně nemá odpovědi, jen svoje peníze. Pak potká kamaráda v hezkém obleku, který mu řekne: Hele, vykašli se na banku, tam jsou stejně hlupáci, buď chytrej, pojď investovat k nám a my ti dáme 47 % za rok.“
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Rizika? Jaká rizika? Prosím tě, žádný nejsou. A klient, který z opatrnosti nepodepsal produkt v bance, podepíše smlouvu s člověkem, který mu řekl, že rizika neexistují. Zároveň ho nejspíše zlákal na krásnou šesti či osmiprocentní provizi, když sežene někoho dalšího. To je panečku byznys! Vůně peněz a hlad po nich.
Důvody k nedůvěře u ZISIF 15
Problém je, že kdokoliv v téhle zemi chce podnikat s investicemi, nic jiného než §15 ZISIF nedostane. Podnikat pod s. r. o. na virtuální adrese nebo adrese v office house? Jasně, že jo! Protože když se něco nepovede, nenechám si vystřílet rodinu.
Distribuce? Fajn, pojďme to obejít, protože to nenabídneme sami, ukážeme klientům výnos, nabídněte jim, že se podělíme o provizi, když někoho přivedou. Lidi nás sami chtějí! Jupí!
Na co ohrožovat firmu licencemi? Strategie se nezmění, přibude papírů, bude to stát víc úsilí a budeme muset řešit licenci v jiné zemi.
ČNB dala od investic podle §15 ZISIF ruce pryč. Firmo, my na tebe nedohlížíme, ale běda, jak nám nepošleš reporty. Co to je? Když reportuji někomu, tak přece dohlíží, nebo ne? Vždyť i rodič, který vychovává dítě a zeptá se, co bylo ve škole a sáhne po žákovské knížce v tu chvíli vykonává dohled.
Pane Novák, vy jste ale génius
Neříkám, že všechny investice podle § 15 ZISIF jsou podvod, ale je řada věcí, které se mi na tom nelíbí. Měnové páry, indexy, obligace, komodity. Jen když vezmu v úvahu nákladovost na správu systémů a vůbec na to, než začnu obchodovat, kolik každý jednotlivý klik stojí, a že je to firma o dvou lidech, respektive o panu „Novákovi“, který má holding velikosti deseti dvaceti zaměstnanců.
Navíc nezveřejňuje výsledky, nedodává podklady k ČNB, jedou veřejnou obchodní nabídku, ačkoliv by podle zákona neměli.
Rozhodně tohle není nic pro člověka, který má pouze půl milionu a chtěl by si krýt inflaci. Může to být věc na hraní, ale jen pro pět deset procent investičního rozpočtu. S tím, že ztráta bolet nebude.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Je pravda, že investice prostřednictvím těchto fondů se v poslední době stávají módním trendem. Zrovna včera jsem se bavil s několika kolegy v práci na toto téma. Zainvestovali a těší se na pěkný výnos. Navíc dle jejich slov jistý (a nemalý) výnos s minimálním rizikem. Když jsem se ptal na podrobnosti a typ investičního fondu, či společnosti, nevěděli nic. Vlastně ani název a nebo ho nechtěli říct.
Zmínil jsem možná rizika takových investic, ale se zlou jsem se potázal. Mají přece své investiční „poradce“ a ti jim to vysvětlili tak, že riziko ztráty prostě neexistuje. Jediné možné je prý nedosažení celé výše zisku, vstupní částka je ale zajištěna tak, že o ni nemohou přijít. A i ta možnost nedosáhnout slibovaného zisku v plné výši je spíš teoretická. Jejich investoři totiž patří k těm nejlepším na trhu investic.
Tudíž skvělý produkt a já jsem škarohlíd, co jim to nepřeje. Mýlí se, přeji jim to. Jen jsem jim chtěl říct, že tyto produkty opravdu nejsou nijak dozorovány a nabízet jim je může v podstatě kdejaký člověk, který se chce takto živit. A to bez jakéhokoli ekonomického vzdělání. Že jde v podstatě jen o náhončího, který se naučil pár frází, kterými dovede lidi přesvědčit, že jim nabízí slepičku, co snáší zlatá vajíčka.
Když jsem tedy dnes četl tento článek, měl jsem po včerejší debatě pocit velkého deja vu. Jako kdyby pan Brůna u našeho rozhovoru byl, popsal to přesně.
Bohužel.
Škoda, že ČNB více nepropaguje, co všechno nedozoruje. Asi by to moc nevylepšovalo její image.
Letadla zásadně nehraju a to už se zárukou ČNB nebo bez ní.Slyším-li slovo investování nebo potkám-li invesičního poradce kravaŤáká tak mažu pryč
Dobrá reakce!!! Pokud vím tak 70% obyvatel tohohle státu mají jen tak na to aby neumřely hlady ať je to s inflací nebo ne. Těch zbylých 29% jsou živnou půdou pro predátorskou 1% smečku. To že padnou za oběť je jejích chyba a já k tomu ještě škodolibě poznamenam dobré jím i tak pač přispívají nepřímo k ohrožení naší 70 % většiny. Inu z jídlem roste chuť!!!
Dobrá reakce!!! Pokud vím tak 70% obyvatel tohohle státu mají jen tak na to aby neumřely hlady ať je to s inflací nebo ne. Těch zbylých 29% jsou živnou půdou pro predátorskou 1% smečku. To že padnou za oběť je jejích chyba a já k tomu ještě škodolibě poznamenam dobré jím i tak pač přispívají nepřímo k ohrožení naší 70 % většiny. Inu z jídlem roste chuť!!!