Investor Brůna: Superlevné hypotéky jako doping a hrobař dostupného bydlení
KOMENTÁŘ. Česká národní banka snížila koncem června úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba klesla o půl procentního bodu na 4,75 procent. Ale hypotéky příliš nezlevnily a nezlevní. Je to dobře. Superlevné hypotéky ve svém důsledku pohřbívají mnohým lidem šance na vlastní bydlení. Jsou jako doping. Na začátku se šlape zlehka, ale pak se kolečka roztočí až příliš.
„Banky budou velmi opatrné se zlevňováním; mnoha klientům letos končí úrokové sazby kolem 2 %, konkurenční boj mezi nimi může sazby nepatrně snížit od září, kdy začnou platit přísnější omezení pro předčasné splácení hypotečních úvěrů. Zásadní pokles sazeb ale neočekávám a stávající úroveň ceny peněz na bydlení lze považovat za přiměřenou,“ uvedl Jakub Ryba ze společnosti FinGO.cz.
Balík je o 92 % větší než loni v květnu
Objem nových hypoték je nejvyšší od března 2022, uvedla Česká bankovní asociace. V květnu bylo poskytnuto 5 543 nových hypoték a meziročně byl celkový objem poskytnutých hypoték v květnu vyšší o 92 %.
Hypotéky se slevou za rizikové životní pojištění a za účet u banky se pohybují kolem 4,79 %. Většina bank je ale na pěti procentech a někdy i o dvě, tři desetiny více. Jak potvrzují spolupracovníci, tak i v menších městech se trh s hypotékami opět začíná rozjíždět. Nárůst počtu nových hypoték i v menších regionech je meziročně až 60 %.
Kolik se měsíčně splácí
Průměrná velikost hypotéky činí 3,63 miliónu korun a průměrná sazba 5,07 %. Měsíční splátka se u takto vysoké hypotéky v případě této úrokové sazby pohybuje od necelých dvaceti tisíc korun měsíčně u splatnosti rozložené na třicet let do bezmála 29 tisíc korun měsíčně u splatnosti na patnáct let.
Zdroj: Česká bankovní asociace
I na malém městě si lidé už půjčují více
Roste také i zde půjčená suma. „Před třemi lety byla velká hypotéky v našem regionu kolem 5,5 milionů korun, dnes je to devět milionů korun,“ potvrdila hypotéční specialistka z Poličky. Rovněž si zde lidé berou i více úvěrů ze stavebního spoření na solární elektrárny, zateplení, celkové rekonstrukce, a to bezmála o dvacet procent.
Zároveň pokračuje pozitivní trend, kdy vzhledem k velkým objemům hypoték je počet lidí, kteří je nezvládli splácet, nízký. „Je toho minimum. Vím o prodeji nemovitosti bankou pouze v jednom případě,“ dodala hypotéční specialistka z Poličky.
Pět procent: normální cena
Normální hypotéka je za 5 %, jde o dlouhodobý průměr. Pokud bude hypotéka levnější, nažene se do nemovitostí zase hodně lidí, co budou chtít kupovat. A to bude dále šponovat ceny, které jsou už tak napnuté.
Levné hypotéky znamenají růst cen nemovitostí, a tím se lidem vzdaluje sen o vlastním bydlení.
Jak ukázala nedávná minulost, hypotéky se sazbami pod tři i dvě procenta stejně dlouho nevydrží. Klienty to navnadilo na nízké splátky a pak je to pro ně šok. Po třech, pěti letech, tedy po skončení fixace, zákonitě zdražily, přičemž splátkové období je na dvacet i více let.
Autor je podnikatel a investor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Mimochodem, ani ne tak hrobař dostupného bydlení, ale spíše že ani těch jiných možnosti, při dnešních cenách nemovitosti, není. Pokud tedy nechceme aby to lidem v ještě větší míře platil stát (a ten už dnes nechce platit ani ty výhodné úroky na stavebko).
V případě těch hypoték, ona je to v první řadě věc té banky aby ta si zanalyzovala zda žadatel dokáže dlouhodobě ty vysoké splátky splácet. A hned potom, pokud přestane, tak jakou hodnotu bude mít ta nemovitost, pokud bance? propadne a bude ji muset sama prodat na trhu. Jestli si to ty banky zanalyzují ve větších počtech špatně……?
On by to asi takový problém nebyl, kdyby na trh nevstupovalo tak velké množství zahraničních subjektů . Pokud přijdou na trh investoři, kteří mají peníze a skoupí vše, co je na trhu , tak rázem zvednou ceny.
Rezidenční bydlení se začalo více koncentrovat do vlastnictví velkých hráčů. Nejsou to jen zahraniční subjekty, ale i české nemovitostní fondy.
V letech 2001-2010 jsem žila v USA a podařilo se mi tam získat hypotéku na domek. Nechť hovoří čísla: V době získání hypotéky mi bylo 40 let. Hypotéku mi bez problémů dali také na 40 let. (U nás nedostanete – až na pár výjimek – hypotéku na delší dobu, než do svých 70. narozenin; senioři jsou v tomto diskriminováni.) Můj hrubý měsíční příjem byl cca 2.500 dolarů a měsíční splátka hypotéky činila 900 dolarů, z čehož téměř třetinu tvořilo pojištění nemovitosti. (V případě jejího zničení vám pojišťovna uhradila plnou výši ceny, za kterou jste domek koupili.) Cena nemovitosti byla 98.000 dolarů a akontaci jsem platila 3.500 dolarů, což je méně než 4%. (Srovnejte si to s výší akontací u našich peněžních ústavů.) A teď to hlavní: Úrok hypotéky byl kolem 7%, a to na celou dobu splácení. Žádná fixace na pětileté či jiné období. Pokud jste chtěli získat lepší podmínky, museli jste přeúvěrovat hypotéku k jiné bance, kde jste opět obdrželi neměnný úrok na celou dobu splácení. Výše úroků se odvíjela od vašeho kreditu, tedy schopnosti splácet své závazky. (U nás je něco podobného v bankovních a nebankovních registrech.) Když jste chtěli dosáhnout co nejnižšího úroku, museli jste si před žádostí o hypotéku vyplatit většinu závazků a tím si vylepšit svou bonitu. Takže moje zkušenost je: Vyšší úrok na hypotéku by mi nevadil, kdyby akontace byla o hodně nižší, než kolik dnes banky požadují, a kdyby banky neomezovaly věk žadatelů… Přeji hezký den všem.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/15627090723-what-the-fact/323291310140025/
..omezil bych počet hypoték na jednotlivce. Jsou „borci“ co mají desítky bytů na podnikání a je jim tak jedno, kolik byt stojí, pokud jim vychází podnikatelský záměr. Potíž je, že hypotéka je navržená původně pro osobní bydlení a ne podnikání.