Investor Brůna: Srdce ekonomiky nemá dost krve. Přežijí jen silní
Srdce ekonomiky nemá dost krve. Průmyslové podniky, menší i velké napříč obory, zoufale shání lidi. Některé pracovníky přeplácí. Zaměstnanecké výhody jsou už takové, že se o nich nesnilo ani odborářům. Zakázky by byly, ale zaměstnanci ne. Jako byste přidávali plyn v autě, ale nechali přitaženou ruční brzdu. Stát v tom figuruje jako špatný šofér. A palivo je den ode dne dražší, motor se túruje, zahřívá, ale mašina moc nejede.
Majitel strojírenské firmy v Ústí nad Labem přišel o vedoucího dílny. Dělal za 40 tisíc korun měsíčně. Teď ale dostal nabídku na teplé místo hlavního údržbáře ve státním eráru. Za padesát měsíčně. A práce na pohodičku, jak říká.
Majitele větší firmy na Slovácku dodávající komponenty pro automobilky tlačí zaměstnanci do zvyšování mezd o inflaci, on ale nemá na těžkém trhu prostor dál zvyšovat náklady. Čelí propadům tržeb kvůli nedostatku vstupů do výroby. Navíc, někteří lidé se podle něho radši nahlásí do karantény, leží doma za 70 procent platu, než by vstávali na šestou na šichtu.
„Tohle nemá za třicet let obdoby“
„Míra zdražování nemá v historii našeho třicetiletého podnikání obdoby, nic společného se zdravým rozumem a už vůbec ne s nějakými ekonomickými zákonitostmi. Energie meziročně zdražily dvakrát tolik, suroviny šly o dvacet, třicet, padesát a některé i o více než sto procent nahoru a žádný z dodavatelů není otevřený rozumné diskuzi. Jednají stylem: ‚Chceš, nebo nech ležet.‘,“ říká mi šéf slovácké společnosti.
Pro firmy, které prodávají v eurech, je zničující i posilující kurz koruny.
Firmy se ale nemůžou chovat jako stát, který pouze zvyšuje mzdy a sám sebe neúměrně zadlužuje. Politici dluhy platit nebudou, ale zaměstnavatelé ano.
„Zaměstnanci navíc zneužívají štědrost státu, a to nejenom v období pandemie, kdy se jim vyplatí být doma. Mimořádný příspěvek nad rámec klasické náhrady mzdy v pracovní neschopnosti, tzv. izolačka ve výši až 370 Kč na den, je toho důkazem,“ dodává šéf firmy.
To má katastrofální dopad na pracovní morálku napříč celou společností. Dnes se vyplatí prostě nepracovat. Jestliže dostanete peníze zcela zadarmo, bez vlastního přičinění, tak je to špatně. Další lidé by pracovat chtěli, ale nemůžou, protože není z čeho vyrábět.
Podle něho je to začarovaný kruh, zaměstnavatelé v těchto těžkých časech nepotřebují tolik lidí, drží je doslova uměle, protože věří, že se situace zlepší. Mzdy rostou, ale výkony ne. To je velmi nezdravé a do budoucna neudržitelné.
Třicátá léta, sedmdesátá léta…
Celosvětově se ceny energií a komodit utrhly z řetězu. Financování zatím není problém, ale problémem se stává vyrábět. Čeká se na dodávky, jsou narušené dodavatelské řetězce. Stejný problém už jsme zažili, a to v sedmdesátých letech minulého století.
V té době začala recese způsobená ropnou krizí, kdy se rapidně zvedala cena ropy. V roce 1974 dosahovala inflace v USA dvojciferných hodnot a klesal HDP.
Tento jev se nazývá stagflace. Spouštěčem stagflace bývá šok v ekonomice a velký objem peněz v ní. Stagflace znamená vysokou inflaci, stagnaci ekonomiky a jako výsledek velkou nezaměstnanost.
Roboti neleží v karanténě
Přežijí jen kapitálově silní. Každá krize je ozdravná, slabí zajdou. Hlavně se nezadlužovat. Budoucnost je v automatizaci. „Tak tyto úkony dělalo osmnáct lidí, dnes jeden. Dohlíží na automaty,“ říká ředitel závodu u Berouna, kde se vyrábí právě tyto linky a elektro-mechanické součástky do aut. Bude ubývat otrocké, jednotvárné práce, a naopak růst poptávka po určité odbornosti. Seřizovač, operátor strojů…
Nahradit manuální procesy automatizovaným řešením zvýší naši mezinárodní konkurenceschopnost. Stroje mají tu výhodu, že když se pokazí, tak se opraví, ale nikdy neutečou. Neleží doma v karanténě a zvládnou třísměnný provoz.
Automatizace nebere lidem práci, protože ji lidé stejně nechtějí dělat. Naopak otvírá nové profese, nové možnosti, a i prostor pro to, aby si člověk mohl více vydělat a realizovat se. Podmínkou ovšem je, že se bude chtít naučit nové věci a bude nejen rukama, ale i srdcem spojen s „fabrikou“.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Tak holt musí dát chlapovi,co mu drží dílnu v chodu 55 nebo ještě lépe 60 tisíc a on zůstane! To jsou jednoduché počty. Proč by měl machr,jenom proto že má na sobě montérky,dělat za almužnu.Vždyť kdejaký sociální antropolog nebo manažer pro začleňování má plat vyšší a to jsou placeni z daní toho špindíry v montérkách a sami nepřinesou korunu zisku.
A že se ceny energií a surovin utrhly ze řetězu? Vždyť se o to ekoteroristi dlouho snažili a centrální banky generovaly ničím nekryté peníze jako o závod.To se prostě MUSELO projevit. A zaplatí to spořílci,co si chtěli něco odložit na stáří.
Toho antropologa s 40 tis. měsíčně bych fakt chtěl vidět. Možná tak odborník který zvládne publikovat odborné publikace a v oboru se pochybuje léta.
Nicméně s vystudovanou antropologií skončíte buď někde v administrativě za 30 tis. max, nebo mimo obor na pozicích, kam se dostane každý s maturitou (a těch 40 tisíc taky dostanete jen obtížně). I za pokladnou Lidlu platí lépe 😀
Zato technický pracovník na vedoucí pozici… není divu že mu s platem 40 tis. někam zdrhnul…
Clanek obsahuje zasadni rozpory. Za vse: „Zakázky by byly, ale zaměstnanci ne.“ a „zaměstnavatelé v těchto těžkých časech nepotřebují tolik lidí, drží je doslova uměle, protože věří, že se situace zlepší.“ Tak na co si pani tovarnici vlastne stezuji?
Nejradši by je měli jen když se jim hodí a když se to nehodí táhni. Klasická morálka moderního podnikatele, proto tu rostou agentury práce jak houby po dešti.
Češi už prostě nechtějí dělat v montovnách za směšnou mzdu. S tím se budou muset čeští zaměstnavatelé smířit. Anebo se nesmíří a pak zkrachují. A kdyby se k nám nedovážela pracovní síla z třetího světa, museli by čeští zaměstnavatelé platit ještě vyšší mzdy. Ani Češi už nechtějí pracovat málem zadarmo.
Na jednu stranu máte pravdu, na druhou ale, firmy vyrábějící s vysokou přidanou hodnotou a za vysoké mzdy vyčaruje kdo?
Firmy mnohdy fungují bez zisku. Poplatí náklady z nichž jsou nejvyšší mzdy, energie, případně nájmy a jsou na nule. Mají-li státní zaměstnanci vyšší mzdy, než soukromý sektor, který jim na mzdy vydělává, je absolutně nepřípustné a neudržitelné! Jakýkoliv nárůst nákladů může vést, pro firmy, které byly dosud bez problémů, k ukončení činnosti. Nic není jako před covidem a lidi by si měli uvědomit, že prožíváme velmi těžké období, které minulá vláda navyšováním mezd o 20% za pár let, jen prohloubila. Buď si na náklady lidé ve firmách vydělají, nebo skončí na pracáku. Mimo větší města, která „živí“ především administrativa, bude mnoho problémů !
Pan finančník Brůna si stěžuje na problém, který vyvolali sami ekonomové svojí nekompetencí při řízení státu. Ekonom V. Klaus do naší daňové a sociální legislativy, s platností od 1. ledna 1993, prosadil zákony z hromadně vymírajícího Německa. Ze dne na den byly naše rodiny okradeny o tři čtvrtiny peněz určených do té doby na krytí nákladů výchovy dětí. Díky tomu do tří let v Česku spadla plodnost žen na 1,28 dítěte/ženu a začali jsme hromadně vymírat. S časovým odstupem 25 let se nabídka nových kvalifikovaných lidí na pracovním trhu snížila o 60 000 ročně a bude tomu tak příštích devět let. Na rozdíl od ekonoma V. Klause to A. Babiš pochopil pozdě, ale přece. Babiš 2014: Chci řídit stát jako firmu. Babiš 2021: Stát není firma. To si neumíte představit, co to je stát. Více v knize Ekonomům to myslí černobíle.
Asi před deseti lety (tedy ještě před migrační krizí) jsem četl studii o demografickém vývoji ČR do roku 2100.Podle té studie by ČR měla mít v roce 2100 asi 13 milionů obyvatel,přičemž etnických Čechů (a Moravanů a Slezanů) by mělo být asi 50%. Český národ už teď vymírá docela slušným tempem a to nás ještě čeká odchod části národa za lepším a masivní příchod původních domorodců z islámských džamahýrií v Západní Evropě (to v lepším případě,když si udržíme zdravý rozum a odmítneme přerozdělování obohacovačů). Do sta let se staneme menšinou ve vlastní zemi.
To se ale děje odjakživa, ne? Je to přirozené a hlavně nevyhnutelné. Proč vás to tak udivuje?
Ne,není to přirozené ani nevyhnutelné! Prostě si jen musíme udržet kontrolu nad imigrací a pustit si sem jen toho,kdo je pro nás přínosem a je schopen integrace. A v množství kdy nebudou vytvářet svoje paralelní struktury,jak to už dnes dělají Vietnamci, ani uzavřené komunity,jak se děje třeba v Teplicích.
Americký kontinent je příklad nezvládnuté imigrace. A Západní Evropa bude buď islamizována,nebo si projde občanskou válkou.
No já bych řekl, že přirozené a nevyhnutelné to přeci jen je. V historii zatím každá vyspělá civilizace nakonec zanikla právě tímto způsobem. Demografický vývoj šel dolů ruku v ruce s blahobytem (prostě bohatí mají méně dětí) a aby se udržel ekonomický růst civilizace, přiváželo se stále více otroků na práci. A ti měli více dětí, dařilo se jim tam lépe (byť byli otroky), než ve své domovině a tak podpořili další příliv chudých. Ti jdou vždy primárně za lepším životem, ale v čase chtějí prosazovat svůj způsob života i v novém domově. A to časem vede k masivnímu nárůstu jejich počtů oproti počtům původních (etnických) obyvatel.
Všechny mechanismy, které uvádíte, byly již mnohokrát v historii uplatněny a vždy s nevalným efektem. Jediný nový způsob boje s tímto fenoménem by tak mohla být snaha o zlepšení životních podmínek v zemích, odkud lidé do vyspělejších částí světa prchají. To zatím ještě nikdo v historii příliš nedělal, takže nevíme, zda by to fungovalo. Ovšem všechny ostatní způsoby, založené na restrikcích či nějakých omezeních přistěhovaleckých skupin, jsou v čase vyzkoušené a dlouhodobě nefungují.
Snahou vyspělého světa by tak mělo být rozvíjení chudých oblastí tak, aby místní lidé neměli tolik důvodů k migraci za lepším životem. To však bude narážet na „lakomost“ vyspělé části světa a upřednostnění okamžitého profitu (například z levné pracovní síly) před dlouhodobou udržitelností. Myslím, že pokud nezměníme takto zásadně způsob svého myšlení, zanikneme stejně, jako všechny vyspělé civilizace před námi.
Neříkám,že nemůžete mít pravdu.Ovšem pomoc zemím Třetího světa (lékařská,humanitární,potravinová) měla za následek populační explozi v těchto zemích v důsledku snížení dětské úmrtnosti.Z tohoto pravidla se vymyká jen Čína (politika jednoho dítěte).Z tohoto pohledu byla tato pomoc kontraproduktivní.
Pokud EU řekne,že vezme každého,přijde jich 100 milionů,nebo třeba půl miliardy.A to,před čím utíkají si přinesou s sebou.
Myslím,že se dočkáme doby,kdy Středozemním mořem budou křižovat válečné lodě a migranty násilím vracet.
Zcela souhlasím. Bohužel tento (v současnosti nejrozšířenější) typ pomoci, který popisujete, má opravdu za následek onu populační explozi, ale nijak nezvýší rozvoj inkriminovaných oblastí. Navíc se na něm napakuje především místní věrchuška a kriminální struktury.
Má své opodstatnění především jako nástroj řešení nějaké konkrétní krize (epidemie, hladomor atd.). Bohužel se rozvinuté země světa stále upínají na tuto pomoc, která v podstatě nic neřeší.
Když to řeknu velmi zjednodušeně, pokud chci někoho nasytit, nemám mu dát rybu, ale mám ho naučit vyrobit si prut, když ho chci zbavit nemoci, mám ho naučit vyrábět léky, přemýšlet o prevenci atd. Tímto směrem by se podle mě měla pomoc chudému světu ubírat, aby měla nějaký smysl.
Na dvanáctky ve dne v noci asi moc lidí neseženou, ani se nedivím.
Takže si shrneme co podnikatelé chtějí:
– Platit co nejmíň
– Co nejslabší korunu (to se hodí hlavně těm kteří jsou zaměření na export, ti kteří importují zase ocení silnější korunu ale těch tu moc nemáme a nikdo se jich neptá)
– Žádný tlak na růst mezd
– Lhát o státním sektoru a dehonestovat jej – ne, státní sektor opravdu nenabízí 50 tisíc. Třeba nástupní plat běžného úředníka s vysokou školou je na většině ministerstev nějakých 19 tisíc. (a pokud to přežijete 32 let, dostanete se na krásných cca. 33 tisíc hrubého).
Vysoké platy státních zaměstnanců jsou výsledkem podivného průměrování do kterého se počítá vše od vedoucích pracovníků po soudce, učitele, policisty atp. a prakticky nenajdete státního zaměstnance kterého byste mohli označit za nekvalifikovanou pracovní sílu (maturita je vesměs minimum).
– Žádnou konkurenci. Protože pokud existuje riziko že mi někdo přebere zaměstnance, musím o něj víc pečovat a to se mi nechce.
– Divím se že to nezaznělo ale i tak to přidám – levná pracovní síla z ciziny
40 tisíc pro zkušeného vedoucího není žádný zázrak a zaměstnání není jen o penězích. Spousta lidí akceptuje menší peníz pokud se jedná např. o přátelské pracovní prostředí případě se k zaměstnání pojí jiné benefity. Něco mi říká že tohle nebude ten případ.
Zdražení pociťuje celá ekonomika stejně, všichni odebírají elektřinu takže na toto se opravdu vymlouvat nelze.
Ano, přežijí jen silní. I tak ale mají zaměstnavatelé více možností než zaměstnanci. Chudák šéf asi nemá peníze a bydlí na ubytovně (jako spousta zaměstnanců, ačkoliv u zaměstnavatelů toto fakt neuvidíte). No, holt si může podat inzerát že hledá mladého perspektivního s 20 lety zkušeností za 25tis. nástupní plat (po X letech možná těch 40 tis.).
Jinak opravdu nechápu tu logiku kdy si ve stejném článku někdo stěžuje na nedostatek zaměstnanců, rostoucí mzdové náklady a na to, že pro lidi nemá dost práce z důvodů nedostatku vstupů.
Takže to upřesníme: Nepřežijí silní ale ti, kteří se dokáží přizpůsobit situaci.
V předvolební kampani se pětokolka holedbala,že má recept na stabilizaci státního rozpočtu a důchodů.Až po volbách z nich to zázračné řešení vypadlo.Dostat sem dalších 300 tisíc cizinců na nevalifikovanou a nízkokvalifikovanou práci.Zkrátka zachovat montovnu a ekonomiku nízkých mezd.
Tak to je minimálně u ODS přece jasné a předvídatelné. Vždyť jde v podstatě o politické křídlo velkopodnikatelů zaměřené na obhájení zisků za každou cenu. Nekonečný ekonomický růst je jejich mantrou, pro kterou by zaprodali cokoli a kohokoli.
Snad jste si o nich nemyslel něco jiného?
Stroje mají tu výhodu,že když se pokazí,tak se opraví. Asi samy.
Vývoj strojů jde směrem,kterým by jít asi neměl.Dřív se stroje stavěly z unifikovaných dílů a součástek,takže nebyl problém levně koupit náhradní díl.Dnes je všechno atypické a skoro vše musíte kupovat u výrobce nebo jeho zastoupení.S 600% marží.Sada těsnění stojí jako malá televize,optoelektronické čidlo jako velká televize,atypický elektromotor s brzdou jako slušné ojeté auto,oprava špičkového stroje,do kterého vás výrobce nenechá zasáhnout a vše kontroluje přes vzdálený přístup jako luxusní auto.
Naštěstí jsme Češi a ve spoustě věcí si poradíme,ale je to stále těžší a někdy nezbývá,než si ten předražený servis zavolat.To nás pak pěkně podojí.Ale ti výrobci z toho také žijí.Samotný prodej strojů by je neuživil.Živí je právě ten předražený servis.