Investor Brůna: Spotřebitelská inflace brzy zpomalí, budou ale chybět zdroje
Květnová meziroční inflace činí oficiálně 16%. Zdražují energie, pohonné hmoty i potraviny. Například mezinárodní doprava se už ale cenově uklidňuje, stejně jako materiály. U některých položek dokonce cenový amok ustal a o něco zase zlevňují. Růst cen zpomalil u bytů či zejména rodinných domů, které v některých lokalitách možná i zlevní.
Vysokou skutečnou inflaci jsem viděl blížit se už loni, mnohem větší, než se přiznávalo. Mnozí se mi smáli či ťukali na čelo. Stalo se.
Tak jako povodeň kulminuje a pak velká voda klesá, tak i spotřebitelské ceny se v druhé polovině letošního roku ve svém růstu zpomalí. Mnoho věcí bude většina lidí méně kupovat, poptávka ochladne, a to ceny přibrzdí. Tak jako po povodni se ale budeme muset vypořádat s tím, co po ní zůstává…
Za pandemie se sypaly peníze do ekonomiky, ale nerostla produkce. Také se hodně peněz roztočilo díky nízkým úrokovým sazbám, což vytlačilo ceny nemovitostí tam, kde jsou. Poslední hřebíček do rakve je konflikt na Ukrajině a ceny ropy, plynu a energií.
Proti inflaci bojuje ČNB. Hlavně tím, že veřejně vyhlašuje inflační cíl. Inflace se však utrhla ze řetězu. ČNB začala činit protiinflační opatření jako jedna z prvních na světě. Projeví se však až s odstupem 12 až 18 měsíců.
Nejhorší na celé věci je, že inflace ovládla očekávání lidí. Realizuje se tak velké množství obchodů, protože střadatelé se snaží utratit peníze, které rychle ztrácí na hodnotě. Konzumenti si ale teď udělají zásoby a spotřeba může dramaticky klesnout.
Příští rok jednociferná inflace
Inflace také vnáší nejistotu do průmyslu. Kvůli zvyšujícím se cenám nejsou firmy často schopné ani nacenit zakázku, ceny vstupů se mění pod rukama. Výrobní proces bývá dlouhý klidně rok, ceny pro odběratele sice zafixované na začátku, ale v průběhu se enormně zdražují vstupy oproti původním předpokladům.
Současná inflace – viděno z nadhledu – je jakési vybalancování rovnováhy. Byla dlouhodobě nízká a z nízkého základu se rychle roste. Narostly rychle také mzdy a úspory obyvatelstva. Peníze se neúročily, byly příliš levné a bylo jich příliš mnoho, ve velké míře nepodložené produkcí, ale rozdávané v dotacích a kompenzacích. Důležité teď je, že tempo růstu inflace klesá. Příští rok už dvoucifernou inflaci nečekám.
Ne „za kolik“, ale kdy a zda vůbec
Dlouhodobě je opravdový problém závislost Evropy na Východu. Na plynu, ropě, na spoustě komponent, které se vyráběly levně na Ukrajině a teď nebudou. S rostoucími cenami se výrobci většinou nějak popasují. Nedokážou ale překonat to, že nebude z čeho vyrábět.
Nejde teď tedy ani tak o to „za kolik,“ ale zda to či ono vůbec bude. „Dodací lhůty na elektronické komponenty různých značek se pohybují od 26 týdnů do 18 měsíců, a to bez záruky dodání zboží v přislíbeném termínu. Otázkou tedy aktuálně není cena, ale skutečnost, zda jsou komponenty dostupné,“ napsal mi můj přítel, ředitel jedné strojírenské továrny.
A ptá se: „Zatímco Evropa nemá téměř nic, Čína začíná nabízet komponenty renomovaných značek ze skladových zásob. Jak je možné, že Čína komponenty má a Evropa ne?“ Místo standardních tří měsíců na výrobu čeká stroj u něj na dílně rozdělaný i rok.
Vítěz? Ten, kdo včas koupil a fixoval
Inflace je špatná pro střadatele, protože maže hodnotu úspor. Není dobrou zprávou pro ty, kteří si spořili na důchod. Inflace naopak pomáhá lidem, kteří nakoupili nemovitosti, které zdražily, a k tomu si stihli zafixovat úrokové sazby na dlouhou dobu. Před rokem šlo vzít hypotéku ještě za 2 % ročně, nemovitosti vzrostly za poslední rok o více než 20 %. Kdo si levně půjčil a zafixoval hypotéku na sedm let, tak si mne ruce.
Z větších investorů udělali dobře ti, kteří kupovali pozemky a komerční areály, které rostly na hodnotě nejvíce ze všech nemovitostí. Pokud mají kvalitní nájemníky, ve smlouvách inflační doložky a koupi profinancovali levnými úvěrovými penězi s fixací nad pět let, jsou zatím vítězi boje proti inflaci. Nájem se díky inflační doložce navyšuje a hodnotu dluhu odmazává inflace.
Budou se hodit stříbrňáky
Inflace nejvíce dopadá na střední třídu, těžko se jí brání. Ještě hůře se lze zajistit proti situaci, kdy v průmyslu není z čeho vyrábět. Nyní zdražují hlavně energie a komodity.
Těžko jde koupit do zásoby spoustu benzínu nebo plynu. Já sázím na stříbro, podle mého názoru to bude další nástroj, kterým bude Asie vydírat Evropu. Po ropě má v průmyslu nejvíce způsobů využití. Na rozdíl od většiny ostatních komodit do něj můžou investovat i drobní střadatelé, a zajistit se tak proti turbulentnímu vývoji většiny komodit i vysoké inflaci.
Autor je český investor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Ty rozumíš investicím? Poraď mi, jak rychle vydělat balík
Investor Brůna: Peníze určené na investice jsme v Česku prožrali
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Jak to ti komunisté dělali, že měli nulovou inflaci a nízké ceny drželi celá desetiletí?
Asi pro to, že socialismus a plánované hospodářství je mnohem výkonější, než chaotický kapitalismus, který vydrancoval celou zemi a zničil miliardy lidí žijící v chudobě. To cinkání klíči se jaksi nepovedlo. Za socialismu a za Babiše bylo lépe.
Teď to stojí za starou belu, Fiala je pitomec, který nic neumí jen rozdává miliardy ukrajincům na příkaz z USA. Na české lidi zvysoka kašle. Demise Fialy je jediná cesta knápravě.
Komunisté měli nulovou inflaci? Dobrý vtip :-). A plánovali tak skvěle, že často chyběly i základní hygienické potřeby, o ostatním ani nemluvě. 🙂
Komunisté nedovedli předpovídat počasí, takže, když v létě pálilo slunce, nebylo ve venkovských hospodách pivo, protože plán výroby a rozvozu piva byl stanoven rovnoměrně a s počasím a s vyšší spotřebou nepočítal. To bývalo příčinou stížností, předsedové národních výborů v takových obdobích bezvýsledně urgovali v pivovarech, ale nejraději se schovávali a cestovali.
Evidentně o tom nic nevíte,takže píšete nesmysly.
Pivovary v té době neměly tak předimenzované výrobní kapacity jako dnes a krom pár exportních pivovarů,neměly ani pasterizační zařízení,takže pivo mělo jen týdení trvanlivost a nemohlo se nastáčet do zásoby. Navíc bylo levné a méně prokvašované,takže si člověk mohl těch piv dát víc.Což také lidé činili.Proto také občas vypili hospodě zásoby až na bahno,protože hospodský nemohl držet velkou zásobu piva ve sklepě,aby se mu nezkazilo.Pivovary sice v létě rozvážely i o víkendech,ale když přišlo vedro jako dnes a hospodskému došlo v osm večer pivo,tak mu ho dovezli až druhý den.S komunisty a plánováním to nemělo nic společného.Snad jen s tou předpovědí počasí a hloupostí hostinského.
Tak abych připomenul, ten hlavní důvod byl, že jsme nebyli součástí globálního trhu. Tudíž, a ve většině případů, ano, pokud se to špatně naplánovalo (tehdy bez kompjůtrů, ruka, tužka) a nevyrobilo naplánované množství ve státních podnicích, tak potom v obchodech nebylo, dovézt se nemohlo, bo by to bylo za devizi.
Zatímco, dneska by se o takový nesmysl aby plánoval, jestli bude v obchodech dost zboží, stát nestará vůbec. To je věc obchodu, aby si sám odhadl kolik bude potřeba zboží, a podle toho si ho objednal po celém světě. Pokud se splete jsou dvě varianty – bude toho zboží málo, tak ho zdraží, bude ho hodně, tak ho zlevní.. Tatiček Klaus to v tomto případě popsal naprosto přesně…
Problém je, že zatímco my chudneme (a víc, než průměr EU), v Rusku se zvedá životní úroveň, roste reálná (nikoli jen nominální) hodnota platů a rubl byl navázán na zlato (kterého má Rusko dost), což ho do značné míry chrání před útoky spekulantů typu Sorose. Letos pravděpodobně poprvé za existenci Ruska vyjedou bohatí Rusové na dovolenou s tím, že nebudou měnit rubly za dolary, ale platit přímo rubly v místě své rekreační destinace. Zdroje těchto informací – různé ekonomické instituce a agentury z USA.
V Rusku se teď zvedá životní úroveň? Pobavil jste. Díky, to je teď vzácné.
Ekonomické ukazatele jim rostou. Roste jim i reálná mzda. Postavení rublu mezi měnami jeho navázáním na zlato posílilo.
Jistěže se válka promítá do života rodin, kterým na Ukrajině někdo padl, případně tam někoho mají a nevědí „dne ani hodiny“, kdy zazvoní pošťák s psaním, ohlašujícím jeho hrdinskou smrt. A muži vhodného věku zase nevědí, kdys budou povoláni do zbraně, padnout hrdinně za Rusko.
Nicméně, koho toto netrápí, ten se má spíš lépe. Bohužel.
Ruská centrální banka zvýšila úrokové sazby na 20 %, aby zabránila pádu rublu.Rusko uzavřelo obchodování na trzích a zavedlo kapitálové restrikce, které měly omezit odliv deviz ze země. Vedle toho nařídilo povinnost směn do rublu pro všechny instituce a státní podniky. Firmám tedy například přikázalo, aby takto z většiny směňovaly příjmy v cizích měnách, a bankám naopak zakázalo prodávat lidem zahraniční měny. Rusové nemůžou cestovat ani nakupovat zahraniční zboží. Kvůli sankcím se nedostanou k čipům a důležitým technologiím. Nikdo z nás asi nedokáže posoudit jejich skutečný stav, protože Kreml zamlčuje fakta.
Jenže Rusku drasticky stouply peníze z prodeje ropy a plynu. Dokonce někteří odborníci odhadují, že rozdíl v cenách (předválečných a nynějších) může pokrýt většinu výloh války na Ukrajině.
Krytí rublu zlatem znamená, že rubl budou přijímat lidé raději než třeba dolary nebo eura. Což se už ve 3. světě, který se k sankcím proti Rusku nepřipojil, údajně už děje. A když Rus nebude moct na Lipno nebo na Malorku, tak holt pojede na Maledivy. I tam je pěkné koupání 🙂
Komunisti nízkou inflaci neměli, dokud nemuseli provést měnovou reformu, čímž okradli většinu lidí o úspory.
V Rusku se možná životní úroveň donedávna zvedala (nebo spíše odrážela ode dna), dokud se mocný Vladimirovič nerozhodl vést válku, která bude ne jeho, ale obyčejné Rusy, stát zase pád do hlubin.
Však ona měnová reforma probíhala i po plyšáku a aby to zelináře a řezníky tolik nebolelo,mohli si své kšefty výhodně zprivatizovat v „malé privatizaci“. Nomenklaturní kádry ovšem jeli ve „velké privatizaci“.
Měnová reforma a okradení střádalů znovu masivně probíhá právě teď,za vlády demokratů a nepopulistů z pětispřeží.
Že bych připomenul, před pár dny byl na seznam.cz článek, kde se upozorňuje, že se množí inzeráty na prodej rozestavěných nemovitostí. A jak tam píší, tak nejen rodinných domků (když si někdo staví sám pro sebe), ale i stavební firmy co staví domy s byty na prodej.
Což je právě to na co upozorňoval pan Brůna už někdy před rokem, že rostou ceny jak stavebních prací, tak i materiálu, a špatně se shání. A pak se skutečně může stát že dojdou prachy (tedy rozuměno obvykle úvěr) a šmytec.
A pak tedy pokus to prodat, sice s nějakou slevou, s tím že ten kupec musí počítat s tím, že do té stavby bude muset vrazit ty další, stále rostoucí stavební náklady na dokončení. Pokud se takový kupec najde. Ale i ten si na tu dostavbu asi vezme další úvěr….