Investor Brůna: Skořápkáři z Wall Street a proč ztráty velkých stejně zaplatí ti malí

Napsal/a Vladimír Brůna 10. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Slavný anglický fotbalista a sportovní komentátor Gary Lineker v nadsázce prohlásil, že fotbal je hra, kterou hraje 22 hráčů a kterou vždycky vyhrají Němci. Investování na finančních trzích je také hra. A smutnou realitou je, že v dlouhodobém horizontu v ní prohrává 80 procent drobných investorů.

Představte si, že si půjčíte od souseda byt, prodáte ho a budete spekulovat, že si ho v budoucnu levněji koupíte a sousedovi ho znovu vrátíte. Můžete na tom vydělat spoustu peněz. Problém však přijde, když cena bytu neklesá, ale naopak roste.

Robin Hood v akci

Společnost GameStop provozuje síť obchodů s počítačovými hrami. Kamenným obchodům dnešní doba nepřeje, stále více se nakupuje na internetu. Cena akcií této společnosti celkem pochopitelně v minulých měsících klesla a velcí hráči spekulovali na budoucí pokles.

Ceny akcií takzvaně prodávali na krátko. To znamená, že si půjčí od jiných investorů jejich akcie, ihned je prodají a spekulují, že si je v budoucnu koupí za nižší cenu a tak zrealizují zisk. Někdy to ovšem dopadne jako v příkladu se sousedovým bytem, jehož cena navzdory vašim očekáváním vzrostla.

Právě to se stalo s akciemi společnosti GameStop. Cena se na začátku ledna letošního roku pohybovala okolo 17 dolarů. Velcí hráči spekulovali na další pokles. Během měsíce však cena vyrostla více než pětadvacetinásobně.

 

 

Nebylo to dáno výsledky firmy GameStop. Spousta malých investorů se na sociálních sítích dohodla, začala akcie společnosti kupovat a tím vyhnala cenu akcií do nesmyslných výšin. Jak cena akcií rostla, přidávali se i další drobní investoři a také někteří velcí hráči akcie kupovali, aby snížili své ztráty a vyhnuli se bankrotu.

Malí investoři nakupovali prostřednictvím aplikace Robin Hood, jejíž název umocnil už tak senzační příběh – malí berou velkým. Nastal chaos a firma Robin Hood zareagovala tak, že obchodování omezila. To vyvolalo skandál, protože velké fondy mohly obchodovat i dále, ale malí byli omezeni.

Co skrývají skořápky

Celý případ byl medializován, vložil se do toho americký regulátor trhu s cennými papíry a i někteří politici se na této kauze začali zviditelňovat. Koncem minulého týdne cena akcií spadla pod 70 dolarů, včera dopoledne byla už na 60 dolarech (aktuální vývoj ceny lze sledovat například ZDE).

Hodně chamtivých přišlo o své peníze, pár malých investorů zbohatlo, média měla o čem psát a vše se teď zdánlivě vrací do normální situace.

Je tu však jedno riziko. Spousta svátečních investorů nabyla pocitu, že investovat do akcií je jednoduché a přináší to rychlé a vysoké zisky.

Jejich nezkušenost na finančních trzích je pro ně hazard. Podobný tomu, když si vsadí v kasinu na červenou nebo černou. Nebo si můžou rovnou zahrát skořápky.

Obsluhující hry – skořápkář – jak známo míchá tři skořápky, pod jednou z nichž je ukryta kulička. Úkolem sázejícího je uhodnout, kde se kulička nachází a v případě úspěchu je mu vyplacena rovná sázka. Obvyklou taktikou skořápkáře je nechat nezkušeného protihráče ze začátku vyhrát a namlsat ho.

Sami si domyslíte, jak tato hra skončí.

Kdo odrbal zlatokopy

Investování na finančních trzích je zkrátka hra, při které pravidelně vyhrávají velcí hráči s informacemi a většina drobných investorů prodělává.

Ti velcí mají informace, míchají a rozdávají karty, určují pravidla hry a tato pravidla i v průběhu hry mění. Pokud budou vyhrávat, bude vše v pořádku. V kauze GameStop velké přetlačili malí. Vyhráli ale jednu bitvu, ne válku.

Pokud by měli velcí hráči prohrávat častěji nebo dlouhodobě, tak stejně jako skořápkář sbalí plátno, protože celá hra je švindl. A ztráty velkých stejně zaplatí ti malí, kteří přijdou o hodnotu svých akciových investic, ve kterých si střádají na důchodový věk.

I na zlaté horečce vydělalo jen málo zlatokopů, kteří se vydali do divočiny. Spolehlivě ale zbohatli ti, co jim prodávali nástroje a zásobovali je.


Autor je stratég a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)